November 26,2021

Zmodernizuj ultraszybki dysk SSD NVMe — tak to działa

by Kolbowicz Marek

Procesy pamięci masowej nie są obecnie szybsze niż w przypadku dysków SSD NVMe. Ponieważ ten typ dysku SSD jest teraz przystępny cenowo, aktualizacja jest teraz jeszcze bardziej opłacalna. Istnieje kilka opcji doposażenia. Poradnik je wprowadza i zawiera wskazówki, na co należy zwracać uwagę w każdym przypadku.

Dyski SSD NVMe M.2 to małe paski pamięci flash, które są teraz dostępne również w dużych pojemnościach w rozsądnych cenach. Oprócz ogromnej kompaktowości przekonują pod względem szybkości przesyłania danych. Powód: są połączone z systemem przez PCI Express (PCIe). W ten sposób pozostawiają daleko w tyle każdy nośnik danych SATA.

Podczas gdy dysk SSD SATA ma (teoretyczną) maksymalną prędkość 600 MB na sekundę, dysk SSD M.2 NVMe katapultuje prędkość do wielokrotności tej, w zależności od wersji PCIe. Dzięki PCIe 3.0 każde połączenie (ścieżkę) przechodzi do 1000 MB na sekundę. Dlatego przy idealnym połączeniu przez cztery linie (x4) możliwe jest do 4000 Mbajtów na sekundę. Dzięki PCIe 4.0 te szybkości transferu nawet się podwajają. Dyski SSD M.2 NVMe to prawdziwy impuls dla systemu.

W przeciwieństwie do dysków SATA-SSD w rozmiarze 2,5 cala, nie znajdziesz odpowiedniej pamięci flash M.2 w małym formacie karty bez krótkiego rozeznania na własnym komputerze. Powód: gniazdo M.2 można podłączyć do systemu za pomocą interfejsu SATA lub PCI Express. Tylko w tym drugim przypadku używany jest protokół NVMe (Non-Volatile Memory Express). Oprócz różnych szybkości przesyłania danych za pomocą SATA i NVMe (PCI Express), istnieją również przeszkody mechaniczne. Ponieważ wycięcia (klawisze) na karcie M.2 są inne. Tylko z tego powodu bezpośrednio w gnieździe można zainstalować tylko naprawdę odpowiednie dyski SSD.

Spojrzenie na płytę główną komputera lub instrukcję obsługi płyty zapewni Ci przejrzystość. Dla wygody możesz również skorzystać z bezpłatnego narzędzia, takiego jak Speccy lub Hwinfo, aby uzyskać poradę. Jednak korzystanie z narzędzia systemowego jest przydatne tylko wtedy, gdy dokładnie wiesz, że slot jest aktualnie zajęty. Ponieważ nieużywane gniazda są zwykle całkowicie ignorowane w programach systemowych.

Jest jeszcze jedna kwestia, o którą musisz się upewnić przed zakupem nowego - odpowiednie wymiary dysku SSD M.2. Ponieważ pamięć flash jest dostępna w różnych formatach. Najczęściej używany jest moduł 2280. Za nim znajduje się dysk SSD o szerokości 22 milimetrów i długości 80 milimetrów. Rzadziej spotykane są identyfikatory 2230, 2242 i 2260. Oznaczają one dyski SSD o tej samej szerokości, ale o odpowiednio krótszych 30, 42 i 60 milimetrach.

Na koniec wskazane jest, aby jasno określić wersję gniazda PCI Express. Jeśli korzystasz z komputera przez jakiś czas, prawdopodobieństwo PCIe 3.0 jest wysokie. W tej wersji znajdziesz największy wybór dysków SSD M.2 NVMe. Nowsze komputery mogą czasami obsługiwać PCIe w wersji 4.0. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy Twój komputer jest oparty na architekturze AMD i ma np. procesor z rodziny Ryzen 3000 oraz płytę główną z chipsetem X570. Instrukcja obsługi komputera lub jedno z wymienionych narzędzi systemowych pomoże ci ponownie. Karta i gniazdo M.2 SSD powinny idealnie obsługiwać tę samą wersję PCI Express. Jeśli tak nie jest, nie będziesz w stanie wykorzystać wysokich prędkości transferu PCIe 4.0, ale niepotrzebnie zapłacisz więcej za taki model.

Dyski SSD U.2: to dlatego te dyski twarde są tak rzadkie

W najprostszym przypadku komputer ma już zainstalowany dysk SSD NVMe, a aktualizacja zwiększa pojemność pamięci flash. Tutaj nie dostrajasz prędkości, ale zwiększasz dostępną przestrzeń dyskową i jesteś po bezpiecznej stronie na najbliższą przyszłość.

Właściwa pojemność zależy nie tylko od tego, czy przechowujesz wszystkie dane na komputerze, czy celowo zlecasz je innym opcjom przechowywania – na przykład na sieciowym dysku twardym w sieci domowej. Obecnie dobrze sobie radzisz, jeśli nie zejdziesz poniżej pojemności TB dla dysku SSD NVMe. Ponieważ tutaj masz doskonały stosunek ceny do wydajności. Zalecany dysk SSD o pojemności 1 TB do średniego użytkowania wynosi obecnie około 130 euro - tak jak Samsung 970 Evo. Topowe modele z PCIe 4.0 są znacznie droższe, co widać na przykładzie Samsunga 980 Pro, którego pojemność 1 TB kosztuje około 205 euro.

Zwłaszcza w przypadku notebooków i małych kompaktowych komputerów PC w obudowie jest miejsce tylko na jeden nośnik danych. W takim przypadku również będziesz musiał zaopatrzyć się w adapter do przenoszenia danych i systemu operacyjnego. Przy wymianie wewnętrznego dysku SSD NVMe zaleca się zakup zewnętrznej obudowy. Tak więc stara karta M.2 może być później używana jako zewnętrzny nośnik danych. Zwróć uwagę na szczegóły podczas sprawdzania zakupu. Ponieważ z opisów artykułów nie zawsze wynika od razu, czy połączenie wewnętrzne jest rzeczywiście PCIe. Jeśli chodzi o nowy dysk SSD NVMe, to samo dotyczy poprzednio używanego dysku twardego typu flash: instalacja przebiegnie bezproblemowo tylko wtedy, gdy platformy będą do siebie pasować. Większość futerałów może pomieścić wszystkie długości M.2. Ale również w tym miejscu powinieneś dokładnie sprawdzić informacje jako środek ostrożności, aby uniknąć złego zakupu. W tej chwili trzeba liczyć się z cenami około 27 euro za obudowę dysku zewnętrznego do kart pamięci M.2. W tej klasie jednak dyski zewnętrzne można również podłączyć do komputera przez USB-C – jak ma to miejsce np. w modelach Fideco.

Zmiana z dysku SATA SSD na dysk SSD M.2 NVMe również przynosi korzyści: skracasz czas uruchamiania systemu i uruchamiania rozbudowanych programów. Jednocześnie zyskujesz elastyczność, ponieważ komputer stacjonarny zwykle ma wystarczająco dużo miejsca na kilka dysków twardych. Pozwala to na bardziej rozsądną dystrybucję danych i programów. Przed przeprowadzką upewnij się, że komputer ma gniazdo M.2 NVMe. Jako punkt kontaktowy służy instrukcja płyty głównej lub wyszukiwarka internetowa z dokładnym oznaczeniem płyty. Możesz także po prostu otworzyć obudowę komputera i zbadać swoją płytę główną.

Uwaga: gniazda PCIe przewidziane dla dysków SSD M.2 NVMe nie zawsze mogą być adresowane automatycznie za pomocą czterech linii. Tylko w przypadku interfejsów PCIe z dodatkiem „x4” można zapewnić, że rzeczywiście można osiągnąć optymalną prędkość dysku.

Wiele płyt głównych do gier, takich jak Gigabyte Aorus B360 Gaming 3 Wifi (Rev. 1.0) naszego komputera testowego, ma jeszcze jedną wyraźną zaletę: jedno z dwóch gniazd przeznaczonych na nośniki danych M.2 jest już wyposażone w radiator. Zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła odpadowego. W ten sposób wydajność nośnika danych pozostaje niezmiennie wysoka nawet przy intensywnym użytkowaniu. W celu montażu należy najpierw odkręcić radiator przed włożeniem dysku SSD M.2 NVMe, a następnie ponownie założyć go na zainstalowany dysk SSD. Częściowo na spodzie radiatora znajduje się samoprzylepna podkładka termiczna. W takim przypadku wystarczy podłączyć dysk SSD i tylko mocno przykręcić radiator, ponieważ utrzymuje on zatrzask SSD we właściwej pozycji. Najlepiej ponownie sprawdzić, patrząc na płytę, aby zobaczyć, czy w twoim przypadku możliwe jest zastosowanie radiatora nad dyskiem SSD.

W tym scenariuszu instalujesz również M.2 NVMe, a następnie przenosisz zawartość i system operacyjny na nowy dysk. Może się zdarzyć, że system Windows nie rozpozna dysku od razu. Następnie możesz przeczytać, jak postępować, na końcu tego artykułu w polu „Wskazówki dotyczące przenoszenia na dysk SSD NVMe”. Po wykonaniu wszystkich czynności zmień sekwencję rozruchową w systemie BIOS, aby uruchomić komputer z nowo zainstalowanego dysku twardego.

Nawet jeśli twoja płyta główna nie ma dodatkowego gniazda M.2 na dysk SSD NVMe, możesz uaktualnić do szybkiej pamięci flash. Pomoże Ci w tym karta rozszerzeń PCIe M.2, taka jak Icy Box IB-PCI208 firmy Raidsonic za około 10 euro. Jak zwykle należy również upewnić się, że adapter obsługuje cztery linie (x4). Większość kart ma miejsce na wszystkie popularne długości dysków SSD M.2. Musisz również wcześniej upewnić się, że odpowiednie gniazdo PCI Express jest wolne na twojej płycie.

Uwaga: w wielu przypadkach gniazda PCIe współdzielą tory. Dlatego powinieneś dokładnie sprawdzić architekturę swojej płyty głównej. Linie są również dzielone, gdy znajdująca się w nich karta PCIe nie jest aktualnie używana przez system.

Instalacja jest łatwa: przykręcasz pamięć M.2 do karty, a następnie wkładasz adapter do wolnego gniazda PCIe. Połączenie śrubowe panelu przedniego z obudową zapewnia stabilne trzymanie. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych kabli. Przy następnym uruchomieniu komputera system Windows 10 zwykle automatycznie rozpoznaje nowo zainstalowaną pamięć. Dzięki instalacji na karcie rozszerzeń dysk SSD M.2 zyskuje w innym punkcie: zwykle znajduje się dalej od najsilniejszych źródeł ciepła w systemie - takich jak karta graficzna. Obniża to temperaturę wokół pamięci flash i utrzymuje jej wydajność.

USB-C: tak szybkie są zewnętrzne dyski SSD z Thunderbolt 3

  • Kolbowicz Marek
  • November 26,2021

Leave a Reply