November 18,2021

Wydajna praca z iPadem – absolutnie nie ma problemu

by Kolbowicz Marek

Tablety nadają się tylko do konsumpcji mediów i gier? Żartujesz sobie? Mówisz tak poważnie! Pokażemy Ci, jak pracować z iPadem, gdy nie masz pod ręką komputera stacjonarnego lub notebooka.

Z iPadem możesz robić wiele wspaniałych rzeczy: oglądać filmy, surfować po Internecie, tracić czas na Facebooku lub grać w tysiące darmowych gier. Ale iPad potrafi o wiele więcej: przede wszystkim można wydajnie pracować z iPadem: tworzyć dokumenty, udostępniać je innym, oznaczać pliki PDF, tworzyć notatki, zarządzać przypomnieniami, prowadzić wideorozmowy lub prezentacje – iPad może rób te rzeczy we śnie. Musisz tylko znać odpowiednią aplikację.

Po wstępnej konfiguracji

iPad jest dostarczany z wieloma przydatnymi aplikacjami po wyjęciu z pudełka: „Kalendarz”, „E-maile”, „Przypomnienia”, „Kontakty” i „Notatki” to pięć bardzo przydatnych programów, dzięki którym możesz zachować swoje spotkania, przemyślenia i kontakty w Posiada uchwyt. Musisz tylko wiedzieć, jak korzystać z aplikacji.

Wskazówka dotycząca linku - iPad Air i iPad mini w teście: Który tablet jest odpowiedni dla kogo?

Twoim pierwszym punktem kontaktu powinna być aplikacja e-mail. Tam zakładasz swoje konto, z którym w większości przypadków są również powiązane dane kontaktowe i kalendarzowe. Przykład: Jeśli skonfigurujesz konto Outlook.com (Microsoft) na iPadzie, możesz zdecydować podczas konfiguracji, które dane konta powinny być synchronizowane z iPadem.

Jest to zawsze możliwe później, a mianowicie w „Ustawieniach” iPada w „Poczta, kontakty, kalendarz”. Tam możesz po prostu włączyć lub wyłączyć synchronizację odpowiedniej opcji, w zależności od potrzeb.

Wskazówka dotycząca łącza — firma Microsoft udostępnia program OneNote dla telefonu Fire Phone firmy Amazon

e-mail

Domyślnie iPad synchronizuje wiadomości e-mail z ostatnich dwóch tygodni, ale można też ustawić dłuższy okres. Uważaj na ustawienie „Nieograniczony”: jeśli wszystkie wiadomości e-mail są nadal uśpione w Twojej skrzynce odbiorczej, załadowanie wszystkich wiadomości trwa nie tylko dłużej, ale także zajmuje dużo miejsca.

Wskazówka dotycząca łącza – [Aktualizacja] Tajemnicze pudełka w Apple Store: Czy iPad 4 powraca?

Nie musisz mieć wszystkich zapisanych na iPadzie, aby znaleźć wiadomość e-mail. Na przykład, jeśli rozpoczniesz wyszukiwanie słowa „urodziny”, aplikacja przeszuka również serwer poczty e-mail, jeśli masz połączenie z Internetem. I jeszcze jedna uwaga: nawet jeśli synchronizacja jest ustawiona na określony czas, na przykład dwa lub cztery tygodnie, początkowo dotyczy to tylko skrzynki odbiorczej. Pozostałe foldery pozostają puste, dopóki nie otworzysz ich po raz pierwszy, dopiero wtedy zostaną zsynchronizowane. Ale, co jest kluczowe, nadal nie dzieje się to automatycznie, ale tylko po otwarciu folderu. Jeśli więc jesteś offline i nie możesz znaleźć żadnych e-maili w folderze, nie powinieneś się dziwić, ale musisz poczekać na synchronizację.

Dla tych, którzy otrzymują dużo e-maili i nie zawsze przeglądają je w całości, mamy następującą wskazówkę: Wiadomości e-mail można trwale oznaczać i w większości przypadków jest to również przyjmowane jako czerwona flaga w aplikacji internetowej lub w Aplikacja klasyczna Outlook. Służy do oznaczania e-maili, na które jeszcze nie udzielono odpowiedzi lub których treść wymaga edycji. Zaznaczone wiadomości e-mail są wyświetlane jako osobny folder w aplikacji e-mail. Niestety nie działa to idealnie: wyświetlanie zaznaczonych e-maili jest ograniczone do określonego okresu synchronizacji. Jeśli ustawiłeś tam okres dwóch tygodni, ale w widoku sieciowym konta e-mail zaznaczono wiadomość e-mail, która jest starsza niż dwa tygodnie, logicznie rzecz biorąc, nie pojawi się ona w oznaczonych wiadomościach e-mail na iPadzie. Szkoda.

Załączniki do plików

W przypadku iPada radzenie sobie z załącznikami plików nie zawsze jest łatwe. iPad może wyświetlać podgląd wielu formatów, ale nie wszystkich. Dlatego wskazane jest wcześniejsze pobranie aplikacji, która jako menedżer plików może obsługiwać i otwierać wiele formatów. Przykładami tego są iFiles and Documents 5, a także doskonały GoodReader. Ale Evernote (patrz poniżej) może również otwierać i wyświetlać większość plików. Załączniki do plików są czasami wyświetlane w wiadomości e-mail, ale czasami jako załącznik.

Wskazówka dotycząca linków - iWorks i iLife: Pakiet multimedialny i biurowy za darmo

W przypadku zdjęć naciskasz je trochę dłużej palcem, a następnie możesz je zapisać na iPadzie. Po włączeniu strumienia zdjęć kopię zapasową obrazu wykonano za pośrednictwem iCloud. W przypadku załączników do plików, takich jak dokumenty Word lub pliki PDF, możesz otworzyć plik, dotykając go lub przytrzymując, aby wywołać menu udostępniania, a następnie otworzyć plik w aplikacji sugerowanej przez iPada. Menu udostępniania może być również używane, gdy plik jest otwarty: jest ukryty za symbolem, który składa się z prostokąta i strzałki skierowanej do góry. Tutaj znajdziesz również opcję wysłania pliku pocztą elektroniczną lub iMessage, jeśli chcesz.

Twórz dokumenty

Radzenie sobie z pojedynczymi plikami nie jest łatwe ze względu na brak menedżera plików, ale jest wykonalne. Jednak tworzenie dokumentów działa znacznie lepiej, zwłaszcza ze względu na aplikacje iWorks, które Apple od jakiegoś czasu oferuje bezpłatnie w App Store dla nowych nabywców iPadów. Aplikacje iWorks Pages, Numbers i Keynote to aplikacje IT, które bezpośrednio konkurują z aplikacjami Microsoft Office - konkurencja, która ostatnio nasiliła się wraz z publikacją mobilnych aplikacji Microsoft Office.

Dla większości użytkowników ważne jest, aby aplikacje Apple były na równi z Microsoft w prawie wszystkich obszarach, ale jednocześnie były bezpłatne, podczas gdy aby korzystać z aplikacji Microsoft musisz mieć płatną subskrypcję Office 365. Nie musisz się martwić o kompatybilność plików. Aplikacje zapisują dokumenty tekstowe w formacie Pages, ale gdy tylko chcesz wyeksportować lub przesłać plik, możesz wybrać między formatami Pages, Word, ePub lub PDF. Przede wszystkim wybór formatu PDF to świetna sprawa, ponieważ tworzone pliki PDF są małe i można je otworzyć na dowolnym urządzeniu.

Pisz produktywnie

Pages to wszechstronny produkt, który zawiera wiele szablonów i wiele funkcji. Wspólna praca nad dokumentami tekstowymi działa lepiej z rozwiązaniem firmy Microsoft, a wspólna praca nad dokumentem jest również bardziej intuicyjna dzięki aplikacji Dysk Google. W programie Word dla iPada znaczniki (zmiany i komentarze) są lepiej zintegrowane z dokumentem - ważne kryterium profesjonalnej pracy nad tekstem. Zarówno Word, jak i Pages mają niezawodną korektę pisowni. Program Word ma jednak jedną poważną wadę: nie można drukować z aplikacji, a eksportowanie pliku nie jest łatwe. Microsoft planuje wkrótce udostępnić funkcję drukowania.

Zarówno Pages, jak i Word na stałe wyświetlają pasek menu na już małym wyświetlaczu iPada. Spokojna praca bez rozpraszania uwagi jest więc dla purystów możliwa tylko w ograniczonym zakresie. Jako alternatywę polecamy aplikację iA Writer, która nie tylko automatycznie przechodzi w tryb pełnoekranowy podczas pisania, ale także ma tryb ostrości, dzięki któremu wyraźnie widać tylko te linie, które aktualnie edytujesz. Utworzone tam teksty są dostępne w formacie tekstowym, można je łatwo zapisać w Dropbox lub przez iCloud i oczywiście łatwo przenieść do innych dokumentów za pomocą funkcji kopiuj i wklej.

Czytaj i oznaczaj pliki PDF

W App Store jest mnóstwo aplikacji, których można używać do czytania i edycji plików PDF. Do podstawowych funkcji potrzebujesz tylko bezpłatnego programu Adobe Reader. To niezawodnie wyświetla pliki PDF i ma funkcję oznaczania dokumentu. Tekst można wyróżnić kolorem, przekreślić, podkreślić lub wpisać uwagi i komentarze w dokumencie. Komentarze te są zachowywane podczas eksportowania dokumentu. Specjalne aplikacje PDF, takie jak PDF Expert lub PDF Master, mają więcej opcji edycji plików PDF, ale Adobe Reader, GoodReader lub Documents 5 są całkowicie wystarczające dla podstawowych wymagań.

Twórz notatki

Aplikacja Notatki to świetny sposób na zapisywanie myśli, list lub innych notatek. Wprowadzone tam notatki są synchronizowane z iCloud i dlatego są dostępne zarówno na Macu, jak i w przeglądarce na www.icloud.com. Jednak aplikacja jest niewystarczająca, jeśli chcesz nagrywać, organizować i przeszukiwać wiele informacji. W tym celu potrzebujesz pełnoprawnej aplikacji do robienia notatek. Są tutaj dwie szczególnie dobre alternatywy: Evernote i OneNote.

Evernote czy OneNote?

Oba są bezpłatne, ale Evernote oferuje opcję uaktualnienia premium, która ma wiele zalet, takich jak blokowanie aplikacji za pomocą kodu PIN, znacznie wyższa głośność przesyłania i wiele więcej.

Aplikacje są skierowane do różnych typów organizacji. Evernote jest jak wielki, inteligentny pożeracz danych, do którego możesz wrzucić wszystko i szybko go znaleźć. Evernote staje się również tym wygodniejszy, im częściej z niego korzystasz. Musisz najpierw zanurkować i po prostu wszystko tam umieścić, wtedy aplikacje mają największy sens. Podobnie jak w przypadku OneNote, Evernote może zainstalować odpowiednie oprogramowanie na komputerach PC i Mac i tam edytować notatki. Evernote oferuje również opcję logowania się na oficjalnej stronie internetowej i wywoływania notatek przez interfejs sieciowy - idealna dla użytkowników, którzy często zmieniają urządzenia.

Z drugiej strony w OneNote tworzysz notatniki i warstwy za pomocą kart, aby móc precyzyjnie organizować notatki. Tutaj kwestie nadrzędne i podrzędne myśli odgrywają większą rolę. OneNote ma również dostęp do Internetu: za pośrednictwem konta outlook.com. Nie jest to jednak tak jasne i trochę powolne. Kolejna wada: aplikacja OneNote zużywa prawie pół gigabajta przestrzeni dyskowej na iPadzie – i to jeszcze przed otwarciem pierwszego notebooka. W bezpośrednim porównaniu Evernote jest nieco do przodu i zdobywa punkty przede wszystkim dzięki szybkiemu wyszukiwaniu i dobrym funkcjom filtrowania, sortowania i etykietowania (tagi). Jeśli jednak ponad wszystko kochasz porządek, możesz być bardziej zadowolony z OneNote.

Uniwersalna broń do wprowadzania tekstu

Nauczyłeś się zarządzać e-mailami, zapisywać notatki i tworzyć teksty. Istnieje jednak aplikacja, która w imponujący sposób przyćmiewa to, co do tej pory zostało opisane: Drafts na iPada. Dzięki tej aplikacji piszesz lub notujesz, co chcesz, dopiero wtedy decydujesz, co chcesz zrobić z tekstem. Aplikacja zapewnia niezwykle rozbudowane funkcje eksportu: możesz na przykład wyeksportować napisany tekst bezpośrednio na oś czasu Facebooka, jako tweet, notatkę Evernote, e-mail, wydarzenie, spotkanie lub do Dropbox.

Możesz także sortować akcje w grupy i tworzyć kategorie dla sieci społecznościowych, aplikacji do notatek i tym podobnych. Jeśli przeciągniesz szkice do stacji dokującej na iPadzie, masz natychmiastowy dostęp do aplikacji z dowolnego ekranu głównego i możesz tworzyć teksty w kilka sekund. Drafts również automatycznie zapisuje Twoje teksty. Jeśli więc nie wiesz od razu, której aplikacji chcesz użyć do wyeksportowania tekstu, możesz to zrobić później. Wpis można również edytować w dowolnym momencie.

więcej na ten temat

#iPad

#Tablet

#Doradca

#Microsoft Office

#iWorks

#E-mail

#Notatki

#Evernote

#Jedna uwaga

  • Kolbowicz Marek
  • November 18,2021

Leave a Reply