September 28,2023

Windows 11 - recenzje. To dobry system, ale nie ma się co spieszyć z aktualizacją z Windows 10

by Kolbowicz Marek

Recenzja Windows 11 - Wszystko co należy wiedzieć o najnowszym systemie operacyjnym Microsoftu dla komputerów PC

W ostatnim czasie przygotowaliśmy już kilka artykułów, w których ważną bądź centralną rolę odgrywa najnowszy system operacyjny Microsoftu - Windows 11. Nie da się ukryć, że to jedna z najważniejszych premier w świecie PC w 2021 roku, choć jednocześnie była to premiera, której się jeszcze kilka miesięcy temu nie spodziewaliśmy a mało kto w ogóle wierzył, że Windows 10 doczeka się następcy. Los jednak lubi płatać figla, a my dzisiaj możemy już użytkować jego następcę w postaci Windowsa 11. Wykonaliśmy testy wydajności, omówiliśmy kwestię aktualizacji oraz pierwszej konfiguracji, a także przetestowaliśmy pierwszego ultrabooka z fabrycznie zainstalowanym Windowsem 11 - Acera Swift 3. Pora przejść do swoistego podsumowania i oceny nowych Okienek na bazie doświadczeń zebranych zarówno z laptopów do gier, jak również Acera Swift 3.

Autor: Damian Marusiak

Pod względem wizualnym Windows 11 nie jest taką rewolucją w stosunku do Windowsa 10, jakim był np. Windows 8 w porównaniu do Windowsa 7. Oczywiście jest wiele rzeczy, które usprawniono oraz poprawiono, jednak jest to bardziej ewolucja. Kiedy Panos Panay prezentował po raz pierwszy nowego Windowsa, skupiano się przede wszystkim na takich aspektach jak design, wydajność oraz ogólna optymalizacja systemu. Producent zdecydował się także na dość odważny ruch, przynajmniej jeśli chodzi o kwestię aktualizacji. Zmniejszono liczbę wspieranych procesorów, skupiając się wyłącznie na modelach sprzed maksymalnie 4 lat. Miało to finalnie wpłynąć na ogólną, lepszą płynność działania. Wydaje się, że tym razem Microsoft nie chce za wszelką cenę wyciskać jak najwyższego wyniku, jeśli chodzi o ilość urządzeń, na których zainstalowany jest Windows 11. Może to wydawać się na pierwszy rzut oka błędną decyzją, niepodyktowaną żadnymi konkretnymi powodami. Po kilku tygodniach od premiery nowy system wydaje się być jednak faktycznie bardziej dopracowany.

Microsoft Windows 11 to najnowsza wersja systemu operacyjnego dla komputerów PC. Oceniamy wszystkie jego najważniejsze funkcje na bazie testowanego ultrabooka Acer Swift 3.

Microsoft Windows 11 zadebiutował w finalnej formie 5 października, a od tamtej pory pojawiło się przynajmniej kilka większych aktualizacji, które naprawiły najpoważniejsze błędy, wynikające z wprowadzenia do komputerów nowego systemu operacyjnego. Windows 11 promowany jest przede wszystkim jako najlepszy system dla graczy. Nasze testy wydajności potwierdziły, że przynajmniej część gier może liczyć na darmowy wzrost liczby klatek na sekundę, co bez wątpienia jest dużym atutem Windowsa 11. Proces aktualizacji obecnych komputerów PC dopiero niedawno się rozpoczął, wobec czego coraz więcej urządzeń może już bez problemu pracować pod kontrolą nowego systemu operacyjnego.

W recenzji skupimy się przede wszystkim na nowościach, jakie wprowadza Windows 11 w zakresie codziennego użytkowania. Sporo będzie także na temat gier, jako że nowe Okienka od samego początku zapowiadane były jako najlepsza wersja Windowsa, przygotowana z myślą o grach. Wśród najważniejszych nowości znalazły się takie funkcjonalności jak DirectStorage oraz AutoHDR. Oprócz tego znalazła się także inna opcja, którą polubią przede wszystkim laptopy - Dynamic Refresh Rate, czyli rozwiązanie coraz częściej spotykane w nowoczesnych smartfonach. Technika dynamicznego odświeżania ekranu ma poprawić ogólną energooszczędność. Porozmawiamy także odrobinę na temat odświeżonego designu, lecz także decyzji które nie koniecznie przypadły mi do gustu. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że Windows 11 nie jest systemem perfekcyjnym - taki po prostu nie istnieje. Microsoft robi jednak wiele, by poprawić w swoich Okienkach co tylko się da, tak aby korzystanie było równie przyjemne bez względu na to, czy mowa o desktopie, laptopie czy urządzeniu hybrydowym.

Czym jest i jak działa system Windows 11?

Windows 11 to nowa wersja systemu operacyjnego od Microsoft, która z dużym prawdopodobieństwem zostanie oddana użytkownikom PC już w październiku 2021 roku. Następca Windows 10 przynosi sporo ciekawych nowości oraz interesujących aktualizacji dla użytkowników komputerów z systemem Windows. Co to jest Windows 11? Kiedy będzie premiera Win11? Jakie są wymagania sprzętowe nowego systemu i co zrobić, jeżeli komputer nie spełnia minimalnych wymagań systemowych Windows 11?

Co to jest Windows 11?

Windows 11 to następca obecnie najpopularniejszego systemu operacyjnego dla PC w Polsce – Windows 10. To co przykuwa wzrok na początku, to nowy interfejs użytkownika z odświeżonymi kolorami i ikonami, duże zmiany w menu Start i na pasku zadań, gruntowna przebudowa Aplikacji Ustawienia oraz nowy widok okienek widżetów zaprojektowany tak, aby dostarczać maksymalnie dużo informacji w jak najmniejszej ilości treści.

Nowy interfejs systemu operacyjnego Windows 11

Zabezpieczenia wspomagane sprzętowo, które były opcjonalną funkcją systemu Windows 10, będą teraz obowiązkowe. Oznacza to, że ​​bezpieczny rozruch i szyfrowanie urządzeń będą domyślnie włączone w celu ochrony przed coraz bardziej zaawansowanymi i niebezpiecznymi zagrożeniami.

Choć obecnie oferta aplikacji w Microsoft Store, nie jest szczególnie rozbudowana, w Windows 11 może się to znacząco zmienić. Nowy system będzie oferować znaczącą aktualizację Sklepu, w tym możliwość udostępniania własnych aplikacji, skierowaną do deweloperów oprogramowania.

Microsoft Store w Windows 11

Pozostając w temacie aplikacji, system Windows 11 będzie zawierał nowy podsystem dla systemu Android, umożliwiający uruchamianie aplikacji na Androida na znanym pulpicie systemu Windows. Choć obecnie liczba aplikacji będzie znacząco ograniczona, teoretycznie ich dostępność na Androida może wzrosnąć w przyszłości dzięki dodaniu bardziej solidnych repozytoriów aplikacji, takich jak Samsung App Store, a nawet Sklep Google Play.

Jaka jest najnowsza wersja systemu Windows 11?

System Windows 11 jest obecnie dostępny tylko dla członków niejawnego programu testów systemu Windows. Najnowsza aktualizacja o numerze wersji 22000.100, została wydana jako aktualizacja zbiorcza dla obecnych niejawnych testerów 22 lipca 2021 r. Listę nowych funkcji i zmian w tej aktualizacji można znaleźć w tym oficjalnym ogłoszeniu firmy Microsoft. Od 30 lipca ta kompilacja jest również dostępna dla niejawnych testerów w kanale wersji beta.

Jak często Windows 11 będzie otrzymywać aktualizacje systemowe?

Najważniejszą zmianą w Windows 11 wcale nie będą nowe funkcje oprogramowania, a częstotliwość kluczowych aktualizacji, która zdecydowanie się zmniejszy. W nowym systemie aktualizacja funkcji będzie dokonywana tylko raz w roku, w przeciwieństwie do Win10, w którym ekran instalacji aktualizacji zaskakiwał użytkownika średnio raz w miesiącu. Mimo, że duże aktualizacje będą przeprowadzane w cyklu roczny, ze względów bezpieczeństwa aktualizacje zabezpieczeń będą nadal pojawiać się co miesiąc, w drugi wtorek każdego miesiąca.

Jakie są minimalne wymagania systemowe dla Windows 11?

W przeciwieństwie do systemu Windows 10, który został zaprojektowany specjalnie do działania na starszym sprzęcie, system Windows 11 wymaga stosunkowo nowego sprzętu i jego instalacja na starszych komputerach może nie być najlepszym pomysłem. Można założyć, że większość nowych komputerów zaprojektowanych i sprzedanych po 2019 roku powinna poradzić sobie z wymaganiami systemowymi Windows 11.

Starsze komputery mają mniejsze szanse na przejście rygorystycznych testów zgodności systemu Windows 11. Na przykład procesory Intel 7. generacji Core nie znajdują się na liście zgodnych procesorów, podobnie jak komputery PC zbudowane przy użyciu procesorów AMD Zen 1. Komputery zakupione wcześniej niż 2016 r. na pewno nie udźwigną nowego systemy operacyjnego od Microsoft.

System Windows 11 wymaga również składnika zabezpieczeń sprzętowych o nazwie Trusted Platform Module (TPM) wraz z oprogramowaniem układowym UEFI i bezpiecznym rozruchem. Praktycznie wszystkie komputery PC zaprojektowane i zbudowane od 2015 roku zawierają obsługę TPM 2.0, chociaż w przypadku wystąpienia błędów przy kontroli zgodności, może być konieczne przejście do ustawień oprogramowania układowego, aby włączyć obsługę TPM.

Wymagania systemowe dla systemu Windows 11 są następujące:

Procesor: 1 GHz lub szybszy z co najmniej dwoma rdzeniami w zgodnym procesorze 64-bitowym;

1 GHz lub szybszy z co najmniej dwoma rdzeniami w zgodnym procesorze 64-bitowym; RAM: co najmniej 4 GB;

co najmniej 4 GB; Pamięć: co najmniej 64 GB dostępnej pamięci;

co najmniej 64 GB dostępnej pamięci; Bezpieczeństwo: TPM w wersji 2.0, oprogramowanie układowe UEFI, obsługa bezpiecznego rozruchu;

TPM w wersji 2.0, oprogramowanie układowe UEFI, obsługa bezpiecznego rozruchu; Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 12 lub nowszym, ze sterownikiem WDDM 2.0;

kompatybilna z DirectX 12 lub nowszym, ze sterownikiem WDDM 2.0; Wyświetlacz: wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości (720p), monitor 9″ lub większy, 8 bitów na kanał koloru.

Co nowego w interfejsie użytkownika systemu Windows 11?

Pasek zadań zostanie wzbogacony o nowy przycisk po lewej stronie ekranu, który będzie służył do otwiera okienka widżetów. Na razie wybór widżetów będzie ograniczał się głównie do usług Microsoftu. Inne poprawki paska zadań będą raczej kosmetyczne.

Pomijając efekty wizualne, Windows 11 wprowadza również duże zmiany w podstawowych obszarach Windows UX, w tym w menu Start i pasku zadań. Przycisk Start pozostanie po lewej stronie paska zadań, jednak pasek zadań zostanie wyśrodkowany na dolnej krawędzi wyświetlacza.

Więcej o zmianach w interfejsie Windows 11 przeczytasz:

Kiedy system Windows 11 zostanie wydany publicznie?

Microsoft twierdzi, że oficjalna wersja systemu Windows 11 pojawi się już jesienią 2021 roku. Proces aktualizacji komputerów z systemem Windows 10 spełniających wymagania sprzętowe firmy Microsoft rozpocznie się mniej więcej w tym samym czasie i potrwa do 2022 roku.

Jak przetestować system Windows 11?

Od lipca 2021 r. firma Microsoft udostępnia wersje zapoznawcze systemu Windows 11 dla każdego, kto zgłosi się do programu wersji zapoznawczej systemu Windows 11 i zarejestruje się w kanale deweloperskim.

Co w sytuacji, gdy komputer nie spełnia minimalnych wymagań systemowych Windows 11?

Przed oficjalną wersją systemu Windows 11 wersje zapoznawcze Insider mogą być instalowane na urządzeniach, które nie spełniają minimalnych wymagań sprzętowych. Jednak po zakończeniu okresu testów te komputery nie będą już otrzymywać aktualizacji, chyba że ich właściciele wyczyszczą je i ponownie zainstalują system Windows 10.

Możliwe, że kilka starszych procesorów, zwłaszcza procesorów Intel 7. generacji, takich jak te w drogim Microsoft Surface Studio 2, zostanie dodanych do listy kompatybilności procesorów. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że starsze komputery zostaną zablokowane przed aktualizacją.

Hobbyści i hakerzy oczywiście znajdą sposoby na oszukanie narzędzia sprawdzania zgodności z systemem Windows 11, aby umożliwić instalację na nieobsługiwanym sprzęcie. Jednak wybór tej opcji nie będzie zgodny z umową licencyjną Microsoftu i prawdopodobnie spowoduje poważne problemy ze zgodnością co może znacząco wpłynąć na wydajność sprzętu i systemu.

Ile będzie kosztować system Windows 11?

Na dowolnym komputerze z prawidłowo licencjonowaną kopią systemu Windows 10 uaktualnienie do systemu Windows 11 będzie bezpłatne. Microsoft nie ogłosił jeszcze cen wersji detalicznych systemu Windows 11, ale można się spodziewać, że będą one identyczne z cenami odpowiednich edycji systemu Windows 10. Sprawdź aktualne ceny Windows 10.

Czy system Windows 11 będzie działał na maszynie wirtualnej?

Tak, Windows 11 będzie można zainstalować na maszynie wirtualnej. Przykładowo można utworzyć wirtualny moduł TPM na maszynie wirtualnej z systemem Windows 11, który spełni wymagania sprzętowe nowego systemu operacyjnego.

Czy moje istniejące aplikacje i urządzenia sprzętowe będą działać z systemem Windows 11?

Większość aplikacji i urządzeń współpracujących z Windows 10 powinna działać poprawnie w Windows 11. Nowy system operacyjny jest na tyle podobny do swojego poprzednika, że ​​różnice nie powinny stanowić problemu dla większości aplikacji. Jeżeli szczególnie zależy Ci na sprawdzeniu kompatybilności wybranej aplikacji, sprawdź ją w wersji zapoznawczej Windows 11.

Sprawdź, która wersja Windows 10 jest dla ciebie: Home czy Pro?

Windows 11 - recenzje. To dobry system, ale nie ma się co spieszyć z aktualizacją z Windows 10

Windows 11 trafił już na pierwsze komputery. Pierwsze pecety z nowym systemem powędrują do sklepów tej jesieni, a aktualizacja starszych sprzętów potrwa jeszcze wiele tygodni. A czy warto się spieszyć z przejściem na nową wersję systemu operacyjnego Microsoftu?

Opinie recenzentów są raczej jednomyślne. Z jednej strony Windows 11 ulepsza to, co znamy w Windowsa 10, wprowadza szereg nowych funkcji (w tym nowy pasek zadań, ulepszony system zabezpieczeń czy krótsze czasy ładowania gier wideo) i wygląda zdecydowanie nowocześniej, ale z drugiej strony - zawiera jeszcze szereg błędów do naprawienia i nie ma w nim raczej niczego, co sprawiłoby, że powinniśmy spieszyć się z aktualizacją. Pomimo że ta jest - przypomnijmy - darmowa dla wszystkich posiadaczy Windowsa 10. Zresztą przeczytajcie sami cytaty z zagranicznych recenzji, które dla was zebraliśmy.

Według recenzentów Windows 11 to całkiem udany system, ale nie ma sensu spieszyć się z aktualizacją. Tym bardziej, że Microsoft ma jeszcze sporo do poprawy.

Windows 11 - recenzje, opinie

CNET: "Zasadniczo zawsze sugeruję, abyście nie byli pierwszymi osobami przechodzącymi na nową wersję systemu operacyjnego, niezależnie od tego, czy mówimy o laptopie, smartfonie czy tablecie. Błędy są nieuchronne, zważywszy na ogromną liczbę konfiguracji sprzętowych oraz akcesoriów, od drukarek aż po gogle VR, które muszą działać poprawnie. Mając to na uwadze, testowałem Windowsa 11 naprawdę intensywnie i główne problemy, na jakie napotkałem, dotyczyły wyświetlania ikon, dziwnego zachowania menu oraz - okazjonalnie - eksploratora plików. Podsumowując, uważam, że jeśli chcecie zainstalować Windowsa 11 na premierę, to śmiało. Ale też nic się nie stanie, jeśli poczekacie z tym kilka tygodni (lub miesięcy)."

The Verge: "Podczas gdy jest to pierwszy raz, kiedy wstrzymuję się z aktualizację Windowsa na moim głównym komputerze, myślę, że większość ludzi doceni w Windowsie 11 ulepszenia interfejsu, o które prosiło się już od lat. Nie jest to jednak konieczny upgrade dla każdego. Nie potrafię znaleźć w Windowsie 11 ani jednej rzeczy, która byłaby warta tego, by dokonywać aktualizacji natychmiast. To zbiór pomniejszych zmian, które czynią system operacyjny nowocześniejszym i łatwiejszym w użytkowaniu. Nie spieszyłbym się z aktualizacją do Windowsa 11, ale też nie unikałbym jej. W gruncie rzeczy Windows 11 wygląda znajomo i pod wszystkimi zmianami w interfejsie skrywa ten sam system operacyjny, na którym pracujemy od dekad."

Windows 11 już dostępny. Jak i kiedy przesiąść się na nowy OS

Engadget: "Przejście na Windowsa 11 było nieuniknione. Aktualizacja jest dostępna dla użytkowników Windowsa 10 od dziś. Jeszcze jesienią zacznie pojawiać się na nowych komputerach. Pomijając czas potrzebny na nauczenie się na nowo menu i paska zadań, nie widzę powodu, aby się go obawiać. Windows 11 jest generalnie bezpieczniejszym systemem operacyjnym, gracze koniec końców będą cieszyć się krótszymi czasami ładowania, a wszyscy powinni docenić nową, schludną estetykę."

Tom's Guide: "Windows 11 ulepsza to, co znamy z Windowsa 10, nie tracąc zbyt wiele po drodze. Gdy tylko nauczysz się, jak działa, nie powinieneś mieć zbyt często problemów z obsługą. Ponadto można go w większej mierze dostosować, a nowe narzędzia - takie jak Desktops i Snap Assist - dają lepszą kontrolę nad tym, w jaki sposób dzielisz swój ekran oraz swój czas. [...] Na chwilę obecną, pomimo że polubiłem Windowsa 11, nie polecam wam aktualizacji, chyba że jesteście podekscytowani nowym wyglądem oraz nowymi narzędziami. Nie widzę przekonującego powodu, by to robić. Lepiej dać Microsoftowi czas na naprawę wszystkich błędów i dodatkową rozbudowę nowinek."

TechRadar: "To pierwsza wersja Windowsa 11 z wielu, które jeszcze otrzymamy, i bazując na tym, co w niej dostajemy, to fantastyczny początek. Nowy wygląd - Fluent - to świetna kontynuacja interfejsu Metro, zapoczątkowanego w Windowsie 8, i wejście - pod względem estetyki i palety kolorów - w nową epokę. Chociaż trzeba przyznać, że często sprawia wrażenie, jakby był tylko upiększoną nakładką na Windowsa 10, pomimo wszystkich zmian w prezentacji przycisków, eksploratora i innych aplikacji."

Ars Technica: "Niestety dla Microsoftu, Windows 11 rozpoczyna swój cykl życia z tymi samymi problemami z odbiorem wśród użytkowników, które uczyniły Vistę oraz Windowsa 8 stosunkowo niepopularnymi systemami operacyjnymi."

Forbes: "Jeśli masz stabilną wersję Windowsa 10 i żadna z funkcji nowego systemu cię nie przekonuje, po co podejmować ryzyko? Windows 10 będzie wspierany aktualizacjami zabezpieczeń aż do 2025 roku, więc bez pośpiechu."

Microsoft radzi, jak obejść wymóg TPM 2.0 przy instalacji Windows 11

WindowsCentral: "Windows 11 ma potencjał, by stać się najlepszą wersją Windowsa w historii, ale niektóre decyzje Microsoftu, związane z czatami grupowymi, widgetami, ustawieniami przeglądarki, trybem ciemnym i funkcjonalnością paska zadań, póki co skutecznie go przed tym powstrzymują. Miejmy nadzieję, że kolejna wersja Windowsa 11 naprawi te błędy."

ComputerWorld: "Czy nazwiemy tę aktualizację Windows 11, czy Windows 10.5, nie ma to większego znaczenia. To solidne ulepszenie Windowsa 10, z lepszymi zabezpieczeniami, lepszym interfejsem i lepszymi ogólnymi wrażeniami z użytkowania. [...] Jeśli będziesz mieć okazję, by dokonać aktualizacji, warto to zrobić - tym bardziej że jest darmowa. Jednak nie zaszkodzi poczekać jeszcze kilka miesięcy, aż pewne rzeczy zostaną poprawione. Jeśli twój sprzęt nie wspiera Windowsa 11, nie spiesz się i nie kupuj nowego peceta, chyba że zależy ci na nowym, hardware'owym systemie zabezpieczeń albo jesteś znudzony wyglądem Windowsa 10."

  • Kolbowicz Marek
  • September 28,2023

Leave a Reply