July 13,2023

Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

by Kolbowicz Marek

Specyfikacja i wymagania systemowe Windows 11

Dbanie o to, aby urządzenie było stale aktualne, jest ważne dla jego bezpieczeństwa, a także zapewnia jego prawidłowe działanie. Nie musisz pamiętać o sprawdzaniu dostępności aktualizacji — na komputerze połączonym z Internetem system Windows 11 robi to automatycznie co jakiś czas (usługodawca internetowy może naliczać opłaty). Możesz sprawdzić, czy dla Twojego urządzenia są dostępne jakiekolwiek oczekujące lub opcjonalne aktualizacje, przechodząc do Ustawienia | Aktualizacje i zabezpieczenia | Windows Update.

Ważne jest, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo wolnego miejsca na dysku, aby zainstalować aktualizacje; konieczne może być też sprawdzenie, czy Twój sprzęt jest nadal obsługiwany przez producenta OEM.

Odwiedź sekcję FAQ dotyczącą cyklu życia produktów dla systemu Windows

Więcej informacji na temat wymagań dotyczących miejsca w pamięci masowej w celu zapewnienia aktualności systemu Windows 11

Rozmiar systemu operacyjnego Windows dostarczanego z urządzeniem oraz ilość wolnego miejsca w pamięci masowej potrzebnego do pobierania i instalowania aktualizacji systemu Windows są bardzo zmienne, ponieważ zależą od wielu czynników. Odwiedź tę stronę, aby dowiedzieć się dlaczego. Czynniki wpływające na ilość wolnego miejsca potrzebnego do pobrania i zainstalowania aktualizacji to m.in.: wersje systemu Windows zainstalowane wcześniej na komputerze, ilość wolnego miejsca do ponownego wykorzystania, które obecnie jest zajęte przez pliki systemu Windows (takie jak plik stronicowania pamięci wirtualnej lub plik hibernacji), aplikacje zainstalowane na urządzeniu i sposób przechowywania przez nie danych. Podczas aktualizacji system Windows spróbuje automatycznie zwolnić wystarczającą ilość miejsca. Jeśli okaże się, że automatyczne czyszczenie nie wystarcza, zostanie wyświetlone narzędzie, które ułatwia zwolnienie dodatkowego miejsca. Możesz także samodzielnie zwolnić miejsce.

ile kosztuje legalny system?

Był czas, kiedy ceny legalnego oprogramowania przekraczały możliwości finansowe wielu Polaków. W tym czasie również sami producenci oprogramowania nie kwapili się, aby proponować klientom różne modele sprzedaży. Program był wystawiany w sklepie w formie pudełkowej w stałej cenie i tyle.

To również czas, w którym znacznie przyspieszyła informatyzacja polskich domów, nie tylko z powodu wzrostu sprzedaży komputerów, ale też szerszej dostępności Internetu i jego - niekoniecznie legalnych - zasobów. System operacyjny Windows, pakiet biurowy Office, specjalistyczne programy graficzne czy księgowe. Na komputerach można było znaleźć więcej kopii nielegalnych, niż legalnych.

Dzisiaj zjawisko piracenia oprogramowania jest marginalne. Obecnie problem stanowią nielegalne klucze aktywacje, które można kupić nawet 80-90% taniej niż w przypadku oficjalnej dystrybucji. Istnieją jednak istotne powody, aby tego nie robić.

Legalny Windows 11 - dlaczego jest tak ważny?

Zawsze warto kupować legalne oprogramowanie. Systemy Windows 10 lub Windows 11 nie są wyjątkami. Zwykła ludzka przyzwoitość to jedna sprawa. Druga to pewne niuanse, które mogą stać się niedostępne - i najprawdopodobniej tak będzie - kiedy Microsoft rozpozna użyty klucz jako pochodzący z nielegalnego źródła.

Ograniczenie będzie dotyczyć przede wszystkim dostępu do krytycznych aktualizacji bezpieczeństwa i nowych funkcji. Niedostępne staną się wybrane ustawienia systemu, reklamowane jako najistotniejsze cechy danej wersji. Wyłączone zostaną usługi antywirusowe. W wielu miejscach systemu wyświetlane będą powiadomienia o koniecznej aktywacji systemu, co w końcu stanie się bardzo męczące podczas codziennej pracy.

Czy warto nie płacić dla aktualizacji i kilku ustawień? Zdecydowanie nie. Dzisiaj komputery są stale podłączone do sieci, przechowujemy na nich istotne dane i dokumenty, robimy zakupy korzystając z płatności internetowych. Chociażby z tego względu system musi być odpowiednio zabezpieczony przynajmniej wbudowanym oprogramowaniem chroniącym i mieć dostęp do najnowszych aktualizacji.

Dzisiaj praktycznie nie ma potrzeby, aby sięgać po nielegalną kopię lub nielegalny klucz systemu Windows 10 lub Windows 11. Licencje systemów operacyjnych najczęściej sprzedawane są wraz z laptopami, tabletami lub komputerami. Są to licencje typu OEM przypisane do komputera, co oznacza, że odsprzedaż urządzenia lub zakup używanego nie wiąże się z koniecznością zmiany licencji.

Na rynku są dostępne laptopy bez zainstalowanego systemu operacyjnego, a wtedy konieczne jest posiadanie własnej licencji Windows 10 lub Windows 11. Nie oznacza to jednak, że należy sięgać po rozwiązanie nielegalne. Oryginalna licencja Windows 11 w wersji Home lub Pro to odpowiednio 539 i 699 złotych. Nie jest to więcej kwota zaporowa, jeśli myślimy o kupnie licencji, która będzie z nami przez całe życie i będzie pokrywać kolejne wersje systemu Windows.

Czy system Windows 10 za kilkadziesiąt złotych jest legalny?

Oficjalna cena Windows 11 w wersji Home i Pro w Polsce to odpowiednio 539 zł i 699 zł. Skąd więc na portalach aukcyjnych można znaleźć klucze kilka razy taniej? Klucze sprzedawane za kilkadziesiąt złotych pochodzą ze źródeł, które w naszym kraju uznawane są za nielegalne pod kątem postanowień licencyjnych lub zwyczajnie z kradzieży.

Część tanich kluczy Windows 11 może pochodzić z rynków, w których licencja sprzedawana jest taniej, co wynika z pewnych uwarunkowań gospodarczych, przez co co korzystanie z takiego klucza na terenie innego państwa lub regionu świata jest zabronione przez producenta oprogramowania.

Tanie klucze Windows 11 są też kupowane za pośrednictwem skradzionych kart płatniczych. Złodziej korzystając z tych kart kupuje pewną liczbę kluczy z legalnego źródła, a następnie sprzedaje znacznie taniej, aby "zarobić" pieniądze. Gdy właściciel karty zgłosi kradzież, Microsoft zwróci mu pieniądze, a klucze zostaną dezaktywowane. Tym samym system Windows 11, który dodatkowo będzie połączony z kontem Microsoft, stanie się praktycznie bezużyteczny.

Innym źródłem tanich kluczy są licencje wolumenowe. Partner podpisując umowę z Microsoftem otrzymuje dostęp do dowolnej liczby kluczy aktywacyjnych. Problemem jest brak skalowania i kupowanie takiej liczby kluczy, których firma nigdy w pełni nie zagospodaruje. Niewykorzystane klucze sprzedawane są przez administratorów na portalach aukcyjnych lub serwisom agregującym. Klucze z licencji wolumenowych są legalne tylko wtedy, gdy są wykorzystywane zgodnie z założeniami tej licencji, czyli w obrębie firmy i w ramach celów biznesowych partnera, który je zakupił.

Tani klucz z nielegalnego źródła może przestać działać po kilku dniach, miesiącach lub nie zostać wyłączony nigdy. Największe prawdopodobieństwo dezaktywacji klucza występuje wtedy, gdy ten pochodzi z kradzieży. W przypadku licencji z innego regionu lub kopii edukacyjnej szansa na dezaktywację systemu jest nikła, ale mimo tego korzystanie z takiego klucza nie jest zalecane.

Ile kosztuje oryginalny Windows 11?

Chcąc kupić oryginalną licencję systemu Windows 11, warto skorzystać z oferty sprawdzonych dostawców. Firma Onex Group, właściciel sklepu internetowego onex.store od lat jest jednym z największych dystrybutorów oprogramowania Microsoft w Polsce. W ofercie sklepu dostępne są dwie wersje licencji Windows 11:

Czym różnią się wersje Pro i Home? W dużej mierze chodzi o funkcje bezpieczeństwa i użyteczność w firmie. Windows 11 Home nie pozwala szyfrować dysków narzędziem BitLocker i nie jest wyposażona w opcję Windows Information Protection, odpowiedzialną za wzmożoną ochronę aplikacji na komputerach, z których pracownicy korzystają w domach.

Poza tym wersja Home i Pro oferują to samo doświadczenie pracy z systemem Windows 11. Jeżeli więc system będzie obsługiwał w 100% urządzenie domowe, na którym tworzy się prywatne dokumenty, gra w gry wideo i ogląda platformy VOD, można postawić na edycję Home. Jeżeli jednak na urządzeniu będą przechowywane materiały poufne, dane współpracowników lub klientów, a sam komputer będzie służył głównie do pracy, lepszym wyborem jest edycja Pro.

Kupowanie legalnego oprogramowania zawsze przynosi konkretne korzyści. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki system Windows będzie dla Ciebie najlepszy lub która licencja będzie optymalnym wyborem, możesz skontaktować się z naszymi specjalistami.

Zobacz jak wygląda nowy Windows 11:

Zobacz więcej:

Przeczytaj pozostałe nasze artykuły:

Przeczytaj więcej na portalu CentrumXP.pl:

Źródło: onexstore.pl, opracowanie własne.

Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Windows 11 jest obecny na rynku od kilku miesięcy. Czy warto już rozpocząć proces aktualizacji do najnowszej wersji systemu operacyjnego na komputerach firmowych? Jakie problemy mogą nas czekać przy wdrożeniu oprogramowania? Na co zwrócić szczególną uwagę i jak przeprowadzić proces aktualizacji? Sprawdź jak przygotować swoją firmę na Windowsa 11.

Microsoft po sześciu latach od wprowadzenia na rynek Windowsa 10 zdecydował się zaprezentować kolejne wydanie systemu operacyjnego - Windowsa 11. Jest to niespodziewana decyzja, ponieważ przez ostatnie lata gigant z Redmond zarzekał się, że Windows 10 to ostateczna wersja najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego na komputery stacjonarne. Oprogramowanie to miało być rozwijane jako System as a Service (SaaS).

Komputery z systemem operacyjnym Windows 11 fot.

Dziś wiemy już, że Windows 10 został zastąpiony Windowsem 11. Nowa wersja systemu operacyjnego została zaprezentowana po raz pierwszy w czerwcu 2021 roku. Po niespełna czterech miesiącach otwartych testów Microsoft wprowadził na rynek finalne wydanie. Aktualizacja do Windowsa 11 ruszyła 5 października 2021 roku.

Zobacz również:

Windows 11 dostępny jest na rynku od kilku miesięcy. Czy to już odpowiedni czas, aby rozpocząć aktualizację komputerów firmowych? Na co zwrócić uwagę podczas całego procesu? Czy każdy komputer może zostać zaktualizowany? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Oficjalne logo Windowsa 11 fot.

Szybkie tempo spowodowało chaos w firmach

Microsoft w 2021 roku działał bardzo szybko i spontaniczne. Po niespodziewanej prezentacji Windowsa 11, firmy miały zaledwie cztery miesiące na przygotowanie swojej infrastruktury do wdrożenia nowego systemu operacyjnego. Wiele przedsiębiorstw nie rozpoczęło jeszcze procesu aktualizacji. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Czasu było mało, a problemów do rozwiązania wiele.

Laptop z zainstalowanym Windowsem 11 fot.

W aktualnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa działy IT cały czas zajmują się dostosowanem infrastruktury do pracy zdalnej oraz hybrydowej. W tym momencie najważniejsze jest zadbanie o ciągłość działania oraz dokładne zabezpieczenie komputerów przed wyciekiem danych i atakami hakerskimi. Dopiero po tych działaniach pracownicy IT mogą zastanawiać się nad aktualizacją komputerów do najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows 11. Niestety tym razem przedsięwzięcie to nie należy do najłatwiejszych. Co istotne wiele firm dzięki Windowsowi 11 będzie musiało przedwcześnie wymienić część komputerów służbowych na nowsze maszyny.

Nowe wymagania systemowe utrudniają proces aktualizacji

W czerwcu i lipcu 2021 roku świat technologii co chwilę obiegały kolejne informacje dotyczące minimalnych wymagań technicznych Windowsa 11. Sam system operacyjny jest w stanie działać nawet na bardzo starych konstrukcjach, co zostało potwierdzone przez jednego z internautów. W październiku 2021 roku Windowsa 11 udało się uruchomić na komputerze z 2006 roku, który korzystał z procesora Pentium 4 661. Nie zmienia to jednak faktu, że oficjalne wymagania są wyśrubowane.

Specyfikacja techniczna Windowsa 11 wymaga obecności 64-bitowego procesora z co najmniej dwoma rdzeniami o taktowaniu 1 GHz, 4 GB pamięci operacyjnej, 64 GB dysku, obsługi Secure Boot, modułu TPM 2.0 oraz karty graficznej z DirectX 12. Wymagania dotyczące wyświetlaczy (9 calowy ekran 8-bitowy o rozdzielczości 720p) można pominąć - spełnia je każdy 10 letni i nowszy komputer.

Oficjalne wymagania systemowe Windowsa 11

Z pozoru specyfikacja techniczna nie przeraża. Praktycznie każdy nowoczesny komputer w teorii spełnia wymagania. Niestety poza koniecznością posiadania płyty głównej z UEFI, obsługą Secure Boot oraz TPM 2.0, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo danych, trzeba spełnić dodatkowy wymóg.

Microsoft opublikował listę procesorów kompatybilnych z Windowsem 11. Wynika z niej, że najnowszy system operacyjny zainstalujemy jedynie na komputerach z 2018 roku lub nowszych. Wymagane są bowiem procesory Intel Core 8 generacji lub nowsze oraz układy AMD Ryzen 2000 lub nowsze.

W tym miejscu pojawia się spory problem. Zaledwie kilkuletnie stacje robocze, których koszt zakupu wynosił kilkanaście tysięcy złotych nie będą mogły zostać zaktualizowane do Windowsa 11. Wszystko ze względu na niekompatybilne procesory. Sytuacja ta powoduje, że w wielu przedsiębiorstwach pojawi się konieczność wymiany komputerów na nowsze. Ograniczenie ze strony Microsoftu jest dziwne, ponieważ nowszy komputer z nawet najbardziej podstawowym układem Intel Celeron lub Intel Pentium jest zgodny z Windowsem 11.

Kompatybilność z Windowsem 11 możemy sprawdzić z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji PC Health Check (Sprawdzenie kondycji komputera z systemem Windows 11), która będzie automatycznie instalowana na maszynach z Windows 10 za pośrednictwem usługi Windows Update.

Aplikacja Sprawdzenie kondycji komputera fot. Daniel Olszewski / Computerworld.pl

Microsoft nie blokuje instalacji Windowsa 11 na niekompatybilnych komputerach. Na stronach pomocy technicznej znajdziemy nawet instrukcję, która przeprowadzi nas przez cały proces. Niestety Microsoft zastrzega, że nie wszystkie aktualizacje zabezpieczeń będą trafiać na komputery nie spełniające oficjalnych wymagań. Z tego właśnie powodu nie polecamy aktualizacji starszych komputerów niewspierających Windowsa 11.

Windows 11 i problemy wieku dziecięcego

Każdy system operacyjny posiada problemy wieku dziecięcego. Microsoft przez cztery miesiące testował Windowsa 11 przed wprowadzeniem go na rynek, ale niemożliwe jest sprawdzenie nowego oprogramowania na każdej konfiguracji sprzętowej. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy słyszeliśmy o kilku problemach z najnowszym wydaniem systemu operacyjnego, ale lista błędów prezentuje się bardzo skromnie w porównaniu z ilością usterek Windowsa 10 w analogicznym okresie czasu po premierze w 2015 roku.

Nowe ustawienia w systemu operacyjnym Windows 11 fot.

Największym problemem były niekompatybilne sterowniki, które powodowały obniżenie wydajności na komputerach z układami AMD Ryzen. Microsoft wraz z producentem procesorów wydał już poprawkę, która całkowicie eliminuje usterkę. Windows 11 nie polubił się również z drukarkami firmy Brother - w tym przypadku również wystarczyła aktualizacja sterowników. Gigant z Redmond borykał się z błędami w oprogramowaniu Intel Killer oraz Intel SmartByte. Programy zawierały kilka luk w zabezpieczeniach. Szybko zaktualizowano również kod źródłowy systemu operacyjnego Windows 11 odpowiedzialny za Eksplorator plików - aplikacja potrafiła nie wyświetlać miniatur oraz restartować się.

Aktualnie największą niedogodnością po aktualizacji do Windowsa 11 jest dalszy brak kompatybilności z oprogramowaniem do wirtualizacji Oracle VirtualBox. Gigant z Redmond boryka się również ze sterownikami Intel Smart Sound, które w najnowszej wersji potrafią spowodować wystąpienie ekranu śmierci popularnie nazywanego blue screenem.

Laptop z Windows 11 fot.

Microsoft wydał komunikat dotyczący procesu aktualizacji do Windowsa 11. Według firmy pierwsza faza aktualizacji spotkała się z pozytywną informacją zwrotną ze strony klientów, którzy nie napotkali problemów z nowym oprogramowaniem. W związku z tym podjęto decyzję o przyśpieszeniu udostępniana nowej wersji systemu na kolejne urządzenia.

Dużo nowych funkcje i zmiany wpływające na obsługę systemu

Windows 11 wygląda i działa podobnie jak Windows 10 do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić przez kilka ostatnich lat. Niestety Microsoft niebyły sobą, gdyby nie zmienił kilku kluczowych elementów wpływających na obsługę systemu. Całkowicie przeprojektowano Menu Start, a pasek zadań wyświetla przypięte aktualizacje na środku ekranu. Rozwiązanie to znamy z systemu macOS firmy Apple.

Wyżej wymienione nowości zintegrowano z przeprojektowanym centrum akcji, inaczej wyglądającym Eksploratorem plików, nową aplikacją Ustawienia oraz zaktualizowanymi aplikacjami pakietu Office 365 (zmiany trafiły już także do użytkowników Windowsa 10).

Zabezpieczenia Windowsa 11 fot.

Niestety musimy wziąć pod uwagę, że zmiana systemu Windows 10 na Windows 11 przez kilka pierwszych dni spowoduje spadek efektywności pracowników. Będą oni musieli przyzwyczaić się od obsługi nowego systemu operacyjnego. Prawdopodobnie potrzebne będą szkolenia i sesje Q&A, które pozwolą szybciej wdrożyć Windowsa 11 w przedsiębiorstwie i rozwiać wątpliwości użytkowników.

Jak Windows 11 działa w środowisku korporacyjnym?

Na potrzeby niniejszego artykułu postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment. W dniu premiery systemu operacyjnego Windows 11 zaktualizowaliśmy jeden z naszych służbowych komputerów przenośnych. Mowa o notebooku firmy Acer, który spełnia minimalne wymagania systemu operacyjnego Windows 11. Jest to budżetowy laptop biznesowy z 2018 roku wyposażony w procesor Intel Core i3. Niewyśrubowana specyfikacja techniczna pozwoliła sprawdzić nam jak Windows 11 zachowuje się na słabszych komputerach oraz czy nie spowoduje problemów w domenie lokalnej Azure AD.

Zarządzanie oknami w Windows 11 fot.

Z komputera korzystałem osobiście przez ostatnie kilka tygodni. Początkowo musiałem przyzwyczaić się do systemu operacyjnego i dopasować go do własnych preferencji. Niestety po aktualizacji do Windowsa 11 musiałem ręcznie ustawić na nowo tapetę oraz spersonalizować pasek zadań. Szybko okazało się, że przyciski przypięte na środku ekranu nie są moim ulubionym rozwiązaniem. Microsoft pozwala powrócić do klasycznego układu z Menu Start przy lewej krawędzi ekranu, ale opcja jest głęboko ukryta w Ustawieniach.

Pomińmy jednak kwestie moich osobistych preferencji i skupmy się na wydajności i niezawodności działania Windowsa 11.

Windows 11 jest zauważalnie szybszy od Windowsa 10

Zaktualizowany przez nas komputer posiadał wgranego Windowsa 10, który pozostawał w użyciu od 2018 roku. W przeciągu trzech lat komputer kilkukrotnie został zaktualizowany do nowszym wydań. Na laptopie znajduje się wiele programów oraz ponad 300 GB danych. Instalacji Windowsa 11 odbyła się bardzo sprawnie i bez najmniejszych problemów. Oprogramowanie instalowało się przez około godzinę. W tym czasie komputer wykonał kilka restartów, a przez większość czasu można było kontynuować pracę. Czas instalacji jest porównywalny do wgrywania aktualizacji rozwojowych Windowsa 10.

Komputer z Windows 11 fot.

Warto podkreślić, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów przez pierwsze 30 dni możemy powrócić do Windowsa 10. Funkcja działa tak samo jak przy aktualizacjach rozwojowych poprzedniej wersji systemu.

Przez pierwsze dwa dni po instalacji Windowsa 11 komputer działał nieco wolnej. Było to odczuwalne podczas pracy, ale jednocześnie nie wpływało zauważalnie na jej efektywność. System operacyjny musiał dokończyć proces aktualizacji, który przeprowadzany jest w tle.

Po kilkudziesięciu godzinach pracy laptop znacząco przyśpieszył. Windows 11 mimo obecności nowych funkcji i ładniejszych grafik jest szybszy od poprzedniego wydania.

Od strony infrastrukturalnej komputer z systemem Windows 11 nie ma najmniejszych problemów z komunikacją z domeną Azure AD i współpracowaniem z innymi urządzeniami z Windowsem 10. Nie stwierdziłem żadnych problemów ze sterownikami, działaniem dysków współdzielonych oraz drukarek sieciowych. Również wszystkie polityki zabezpieczeń oraz preferencje wdrożone przez organizacje działają bez najmniejszych problemów.

Każdy program zainstalowany na komputerze przed aktualizacją do Windowsa 10 działała bez najmniejszych problemów. Mowa również o oprogramowaniu, które oficjalnie nie wspiera Windowsa 11. Microsoft posiada autorski program App Assure, który pozwala uzyskać szybką pomoc w przypadku gdy któraś z krytycznych aplikacji nie zadziała z Windowsem 11. Rozwiązanie to dostępne jest dla małych i średnich firm korzystających z platformy Microsoft 365.

Podczas testów nie obyło się jednak bez kilku drobnych usterek. Pierwotnie komputer pracował na baterii zauważalnie krócej. Błąd został załatany pierwszą aktualizacją z cyklu Patch Tuesday, która została udostępniona już 12 października 2021 roku - zaledwie tydzień po premierze Windowsa 11.

Przez niespełna trzy tygodnie borykałem się także z niepoprawnie działającym Eksploratorem plików. Po podłączeniu komputera do drugiego ekranu ikony na pasku zadań znikały i zmieniały swoje położenie. Problem został rozwiązany wraz z jedną z aktualizacji zbiorczych.

Od początku listopada nie zarejestrowałem żadnych błędów i problemów z systemem operacyjnym.

Aktualizację do Windowsa 11 musisz przeprowadzić do połowy 2025 roku

Microsoft zdaje sobie sprawę z istnienia wielu problemów, z którymi działy IT w dużych firmach muszą sobie poradzić. Najważniejszym z nich jest niekompatybilność Windowsa 11 z wybranymi komputerami. Gigant z Redmond po raz pierwszy od 2015 roku zmienił wymagania techniczne. Ucierpią na tym firmy, które rzadko wymieniają sprzęt komputerowy i do dnia dzisiejszego używają konstrukcji mających powyżej 3 lat.

Firmy korzystające ze specjalistycznego oprogramowania mogą być sceptyczne w stosunku do aktualizacji komputerów do Windowsa 11. To w pełni zrozumiałe. Brak kompatybilności z wybranymi programami jest najczęstszą przyczyną nieaktualizowania komputerów służbowych do najnowszego wydania systemu operacyjnego.

Windows 10 jeszcze przez kilka lat będzie obecny w wielu firmach na całym świecie fot. Piero Nigro /

Nad optymalną datą wdrożenia Windowsa 11 w korporacjach pochylili się analitycy. Wiceprezes Gartnera - Stephen Kleynhans rekomenduje rozpoczęcie wdrożenia Windowsa 11 w biznesie w 2022 roku.

Według Kleynhansa dobrym pomysłem jest rozpoczęcie ewaluacji Windowsa 11 na początku roku. Warto zaktualizować kilka komputerów, aby przetestować ich zachowanie z wykorzystywanymi aplikacjami oraz na posiadanym przez firmę sprzęcie.

Analitycy Gartnera sugerują wdrożenie aktualizacji do Windowsa 11 w drugiej połowie 2022 roku - po wprowadzeniu na rynek pierwszej aktualizacji rozwojowej Windows 11 22H2.

Po aktualizacji do Windowsa 11 dział IT odetchnie z ulgą

Wdrożenie Windowsa 11 jest czasochłonne i wymagające. Na szczęście nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Wraz z wydaniem Windowsa 11 zmieniono politykę aktualizacji. Microsoft będzie wydawać jedną zamiast dwóch aktualizacji rozwojowych rocznie. Systemy Windows 10 Home i Pro są wspierane przez 24 miesiące. Firmy korzystające z licencji Enterprise i Education otrzymają rozszerzoną do 36 miesięcy pomoc techniczną i aktualizacje zabezpieczeń.

To dobra wiadomość dla działów IT, które do tej pory co sześć miesięcy aktualizowały Windowsa 10 na mnóstwie komputerów.

Czy warto już zaktualizować firmowe komputery do Windowsa 11?

Windows 11 pojawił się na rynku bez wielu problemów wieku dziecięcego. Microsoft postarał się i wprowadził na rynek dopracowane oprogramowanie, co potwierdziły również nasze niespełna dwumiesięczne testy.

Z drugiej strony Windows 11 to nadal nowy system, który na dodatek podnosi wymagania sprzętowe. Jednocześnie najnowsza wersja systemu Windowsa nie wprowadza żadnych kluczowych nowości, które zachęcały by firmy do szybkiego wdrożenia aktualizacji.

Aktualizacja systemu operacyjnego Windows fot. Clint Patterson /

Zdecydowana większość przedsiębiorstw prawdopodobnie myśli już o wdrożeniu Windowsa 11. Proces ten należy odpowiednio zaplanować i zadbać o dobrą ewaluację, która pozwoli uniknąć wielu problemów. W przypadku aktualizacji z Windowsa 10 do Windowsa 11 warto zadbać również o szkolenie pracowników, którzy początkowo mogą czuć się nieco zagubieni.

Komputer z Windows 11 fot.

Naszym zdaniem Windows 11 jest już systemem operacyjnym, który może trafić na komputery firmowe. Warto rozpocząć już testy oprogramowania na komputerach służbowych tak, aby być gotowym do wdrożenia nowego oprogramowania w przyszłym roku. Dobrym pomysłem jest podzielenie aktualizacji na kilka partii. Pozwoli to uniknąć problemów z kompatybilnością i nadmiernym obłożeniem działu IT, który ma do wykonania również wiele innych czynności niezwiązanych z wdrożeniem nowego Windowsa.

W kwestii Windowsa 11 zalecamy zdroworozsądkowe podejście i powolny proces aktualizacji. Sprzyja temu również fakt, że Windows 10 będzie stale wspierany do połowy 2025 roku. Do tego czasu z pewnością uda się w pełni przeprowadzić wdrożenie Windowsa 11 nawet na komputera pracujących ze specjalistycznym oprogramowaniem, które aktualnie nie wspiera nowej wersji systemu.

AKTUALIZACJA 11.04.2022

Od debiutu Windowsa 11 minęło już pół roku. Najnowsze statystyki dotyczące przyjęcia systemu operacyjnego przez rynek konsumencki oraz biznesowy nie napawają optymizmem. Analizy przeprowadzone przez firmę AdDuplex przeprowadzone na 5000 użytkowników wskazują zadziwiająco niski poziom adaptacji Windowsa 11, który wynosi zaledwie 19,4%. To wzrost o ledwie 0,01 punktu procentowego w porównaniu z identycznym badaniem przeprowadzonym w lutym 2022 roku.

Badania na większą skalę przeprowadzono w styczniu 2022 roku. Próba na 60 tysiącach komputerów ukazała, że zaledwie 16,1% z nich pracowało pod kontrolą Windowsa 11.

Microsoft wie, że ma problem z adopcją Windowsa 11. Firma zdaje sobie sprawę z niskich statystyk i rozpoczęła wysyłanie aktualizacji do Windowsa 11 dla komputerów znajdujących się w lokalnych domenach Active Directory oraz urządzeniach połączonych z Azure AD. Tym samym użytkownicy końcowi tych maszyn mogą samodzielnie zainstalować Windowa 11 na swoich komputerach służbowych, które spełniają wymagania systemu operacyjnego.

Gigant z Redmond na przestrzeni ostatnich tygodni poinformował o wielu nowych funkcjach, które w przyszłości trafią do Windowsa 11. Zabieg ten ma przyczynić się do większej popularności nowego systemu operacyjnego.

Niski stopień adaptacji Windowsa 11 wynika również z wewnętrznych polityk największych firm, które jeszcze nie zdecydowały się na aktualizację do Windowsa 11 lub dopiero planują rozpoczęcie tego procesu w przyszłości.

AKTUALIZACJA 03.06.2022

System operacyjny Windows 11 pod koniec maja 2022 roku wkroczył w kolejną fazę rozwoju. Microsoft przekazał, że oprogramowanie jest w pełni gotowe do szerokiego wdrożenia. Co to oznacza? Według producenta oprogramowanie zostało dokładnie przetestowane i nadaje się do wykorzystania nie tylko na komputerach osobistych oraz stacjach roboczych, ale również w sprzęcie infrastruktury krytycznej przeznaczonym do wykonywania ważnych z punktu widzenia organizacji funkcji.

Komputer w trakcie aktualizacji do Windowsa 11 Źródło: Johny vino / Unsplash

Według giganta z Redmond stabilność i kompatybilność wsteczna Windowsa 11 stoją na tak wysokim poziomie, że system ten może spokojnie zastąpić Windowsa 10 na urządzeniach o strategicznym znaczeniu. Oznacza to, że według producenta oprogramowania nic nie stoi na przeszkodzie, aby Windows 11 pojawił się na komputerach wykorzystywanych przez kadrę kierowniczą oraz zarząd. Dodatkowo Windows 11 może być bez obaw wykorzystywany np. w medycynie lub przemyśle - w miejscach, gdzie kluczowa jest stabilność działania.

Po 11 miesiącach od zaprezentowania pierwszej wersji Windowsa 11 i 8 miesiącach od debiutu pierwszej stabilnej kompilacji Microsoft stwierdził, że system jest w pełni przetestowany, a wszystkie komputery spełniające minimalne wymagania systemowe powinny zostać jak najszybciej zaktualizowane do nowszej wersji oprogramowania.

Windows 11 otrzymał status "designated for broad deployment". Według Microsoft już odpowiedni czas na aktualizacje komputerów z Windowsem 10, które z różnych względu nie zostały jeszcze zaktualizowane do Windowsa 11.

Microsoft jako organizacja w maju 2022 roku rozpoczął proces aktualizacji wszystkich komputerów pracowników do Windowsa 11. Operacja nie została jeszcze w pełni ukończona.

Producent w oficjalnych komunikatach prasowych dla biznesu podkreśla, że Windows 11 jest oprogramowaniem szybszym i bezpieczniejszym od poprzednich wydań systemu operacyjnego Windows. Z jądrem systemu zintegrowano wbudowaną piaskownicę, która pozwala stworzyć odizolowane środowisko dla niezidentyfikowanych aplikacji, co pomaga chronić komputery służbowe przed zainfekowaniem.

Microsoft wymienia pięć kluczowych zalet Windowsa 11 dla administratorów IT:

udoskonalone polityki grup,

zautomatyzowana konfiguracja nowych maszyn,

pojedyncze logowanie do komputera oraz wszystkich usług Microsoft 365,

tryb kiosku,

łatwiejsze zarządzanie aktualizacjami rozwojowymi i bezpieczeństwa.

AKTUALIZACJA 01.07.2022

Microsoft w dalszym ciągu nie jest zadowolony z adaptacji Windowsa 11 na rynku konsumenckim oraz biznesowym. Producent przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowej wersji systemu operacyjnego Windows 11 - 22H2. Dodatkowo w międzyczasie wprowadzane są zmiany zaprojektowane specjalnie z myślą o komputerach wykorzystywanych w organizacjach.

Aktualizacja z 23 czerwca 2022 roku - KB5014668 - wprowadziła nowy mechanizm wyszukiwania, który został zintegrowany z Menu Start. Element ten otrzymał nowe funkcje do wykorzystania w organizacjach, które używają Microsoft Azure, Active Directory lub Microsoft InTune do zarządzania komputerami służbowymi.

Producent zdecydował się dodać wyróżnienia wyszukiwania, które wyświetlają informacje godne uwagi oraz interesujące wydarzenia powiązane z kalendarzem - np. światami czy rocznicami. Wszystkie wiadomości wyświetlane są w skali globalnej oraz regionalnej (krajowej). Co istotne administratorzy IT mogą wyróżnić najważniejsze wiadomości dotyczące dziedzin związanych z działalnością organizacji lub powiązanymi z samą organizacją. Mogą one dotyczyć wydarzeń, sugerować kontakty, pliki oraz inne elementy powiązane z ekosystemem Microsoft 365.

Nowa wyszukiwarka w Windows 11 Źródło:

Nowy system wyszukiwania z dodatkowymi funkcjami dla organizacji wprowadzany jest stopniowo. Microsoft deklaruje, że pojawi się na wszystkich komputerach pracujących pod kontrolą Windowsa 11 za kilka tygodni.

Udziały rynkowe Windowsa 11 poniżej oczekiwań - czas na działania naprawcze

Portal AdDuplex udostępnił najnowsze dane statystyczne dotyczące wykorzystania systemów operacyjnych z rodziny Windows w czerwcu 2022 roku. Wynika z nich, że zaledwie 23,1% wszystkich badanych komputerów z Windowsem pracowało pod kontrolą Windowsa 11. Najpopularniejszy jest Windows 10 21H2 z udziałami na poziomie 38,2%. Na drugim miejscu jest nieco starsze wydanie Windows 10 21H1 z wynikiem 23,9%. Kolejne pozycje należą do starszych wydań Windowsa 10, a ich udziały rynkowe są pomijalne (w zależności od wersji od niecałego procenta do nieco ponad 5%).

Microsoft zdecydował się wydać nową aktualizację zmieniającą numer wersji Windowsa 11 z 21H2 na 22H2. Dla administratorów to dobra i zła wiadomość. Większość firm nie zmigrowała jeszcze do Windowsa 11, więc uniknie procesu aktualizacji z Windowsa 11 21H2 do Windowsa 11 22H2. Z drugiej strony Microsoft usprawnił wybrane elementy systemu operacyjnego Windows 11, co ma zachęcić przedsiębiorstwa do jak najszybszego przeprowadzenia aktualizacji sprzętu komputerowego do Windowsa 11.

Windows 11 22H2 pozwoli efektywniej zarządzać wykorzystaniem energii elektrycznej. Administratorzy IT będą mogli zintegrować komputery z systemem energetycznym. Mechanizm Windows Update otrzyma możliwość wymuszania instalacji aktualizacji oprogramowania w momencie, gdy źródła energii pochodzą z OZE lub firma korzystać z tańszej taryfy energetycznej.

Najważniejsze zmiany dotyczą jednak zakresu bezpieczeńtwa. Microsoft wzmocni skuteczność funkcji Smart App Control, która chroni system przed niezaufanymi i niepodpisanymi aplikacjami. Zaktualizowany zostanie rownież element Windows Sandbox.

Microsoft usunie z Windowsa 11 wsparcie dla SMB1. Administratorzy będą mogli ręcznie uruchomić go ponownie.

Komputery z Windows 11 połączone do domeny nie będą wymagać logowania do konta Microsoft, ale stanie się to obowiązkowe na urządzeniach korzystających jedynie z pakietu Microsoft 365 lub sprzęcie skonfigurowanym jako prywatny.

  • Kolbowicz Marek
  • July 13,2023

Leave a Reply