March 23,2023

Windows 10 Home vs PRO

by Kolbowicz Marek

Uaktualnij do nowego systemu operacyjnego Windows 11

Dotyk i pióro pozwalają Ci pisać, rysować i podpisywać w naturalny sposób

Wyraź siebie, tak jak chcesz

Zobrazuj swoje pomysły i tchnij życie we własne dzieła, całkowicie naturalnie. Używaj dotyku i pióra cyfrowego, aby pisać, rysować i notować. System Windows 11 otwiera przed Tobą więcej możliwości pracy, grania i tworzenia2 3 4.

Ile kosztuje Windows 10?

Windows 10 od Microsoftu cieszy się ogromną popularnością. Zainstalowano go już na ponad 1,3 miliarda razy na całym świecie. Część użytkowników dostała możliwość aktualizacji swoich systemów Windows 7 i 8.1 do „dziesiątki”. Ci, którzy kupili nowy komputer po premierze, dostali oprogramowanie w pakiecie.

Ten, kto spóźnił się z darmową aktualizacją i posiada starszy system – np. Windows 7, nie musi być stratny! „Siódemkę” w dalszym ciągu można zaktualizować do Windows 10, jedyny warunek to posiadanie oryginalnej licencji systemu. Czy warto wydać pieniądze na „dziesiątkę” Microsoftu, a jeżeli tak, to którą wersję wybrać? Ile kosztuje Windows 10? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Windows 10

System zadebiutował 29 lipca 2015 i przez rok (tj. do 29 lipca 2016 r.) mogli na niego przejść za darmo posiadacze systemów Windows 7 i Windows 8.1. W rok po premierze system zainstalowany był na ponad 19% komputerów osobistych na świecie. Wydano 8 różnych wersji systemu Windows 10.

Wersje Windows 10:

Windows 10 Home – ta wersja skierowana jest do prywatnych użytkowników. Domowa wersja Windows 10 to system, który jest obecnie wgrany na dysk większości nowych komputerów. W tej wersji znajdziemy nową przeglądarkę (Edge), system biometrycznego uwierzytelniania (Windows Hello) oraz głosową asystentkę (Cortanę).

Windows 10 Professional – wersja bardziej rozbudowana, przeznaczona dla użytkowników biznesowych. Windows 10 Pro posiada m.in. mechanizm Azure Active Directory do logowania w chmurach usług. Aktualizacje systemu odbywają się poprzez Windows Update for Business.

Windows 10 Enterprise – wersja przeznaczona dla dużych firm i korporacji. System zawiera mechanizmy takie jak Credential Guard i Device Guard. Służą one do poprawienia bezpieczeństwa i uruchamiania aplikacji.

Windows 10 IoT Enterprise – to wersja Enterprise, która dedykowana jest dla rozwiązań IoT (Internet of Things). Dzięki temu użytkownik może liczyć na bezpieczną pracę urządzeń z zachowaniem znanego i intuicyjnego interfejsu.

Windows 10 Education – ta wersja systemu przeznaczona jest dla studentów, uczelni i innych placówek oświatowych. W odróżnieniu od Enterprise, Education nie wspiera Long Term Servicing Branch.

Windows Pro Education – względem wersji Education wprowadzono dodatkowe funkcje i ustawienia zarządzania, które dla szkół mogą być niezwykle istotne.

Windows 10 Mobile – system na urządzenia mobilne. Zaimplementowana została w nim przeglądarka Edge, pakiet Office oraz wsparcie dla oprogramowania Continuum, które pozwala na podpięcie smartfona lub tabletu do większego wyświetlacza.

Windows 10 Mobile Enterprise – mobilna wersja systemu operacyjnego dedykowana dużym przedsiębiorstwom. System wyposażony jest w zestaw tych samych funkcjonalności, co Windows 10 Enterprise.

Windows 10 IoT Mobile Enterprise – funkcjonalność systemu Windows 10 Mobile Enterprise wzbogacono o obsługę urządzeń peryferyjnych. Mogą być to np. skanery kodów kreskowych.

Windows 10 na Xbox One – specjalny system dedykowany konsoli firmy Microsoft. Nieskomplikowany i przyjazny interfejs pozwala użytkownikom na korzystanie zarówno z gier, jak i multimediów.

Windows 10 IoT Core – to darmowa wersja systemu Windows przeznaczona dla mikrokomputerów Raspberry Pi 2.

Windows 10 Team – To system przeznaczony dla urządzeń typu Surface Hub.

Pomimo, że wersji tego systemu jest całkiem sporo, to zdecydowana większość użytkowników wybiera między Windows 10 Home i Windows 10 Pro i na tych wersjach skupimy się w dalszej części artykułu.

Licencje Microsoft Windows 10

Licencję na korzystanie z oprogramowania Windows 10 można nabyć w dwóch wariantach. Co ważne, są one oferowane w różnych przedziałach cenowy.

OEM – wersja, która jest fabrycznie preinstalowana na nowych komputerach. Kupując komputer, dostajemy go od razu z systemem, ale bez płyty instalacyjnej. W tym przypadku licencja przypisana jest do konkretnego komputera i siłą rzeczy nie można z niej korzystać na innym urządzeniu. Płacimy jedynie za komputer, a system mamy do niego w pewnym sensie gratis. Taką licencję można kupić też zdalnie i klucz aktywacyjny odebrać e-mailem.

BOX – pudełkowa wersja systemu, czyli inaczej system do kupienia na płycie. Można go instalować na więcej niż jednym komputerze. Szczegóły możliwych ilości instalacji przypisane są do konkretnej licencji. Wersję pudełkową kupujemy dla nowych komputerów bez systemu lub gdy chcemy zaktualizować komputer, który wcześniej posiadał inny system (Windows 7 lub 8 czy 8.1). Wersje BOX-owe sprzedawane są na nośnikach CD/DVD wraz z instrukcjami instalacji i kluczem aktywacyjnym.

Warto wiedzieć! Specyficzną wersją jest system Windows 10 na nośniku USB. Jest ona kierowana do osób, które posiadają komputery bez napędu CD/DVD. Ponadto system dostępny jest też w wersjach 32-bitowej i 64-bitowej. Wersja 32-bitowa przeznaczona jest dla użytkowników, których komputery obsługują do 4 milionów adresów pamięci operacyjnej. Wersja 64-bitowa obsługuje więcej. Dziś zdecydowanie najwięcej jest systemów w wersji 64-bitowej, gdyż są one po prostu wydajniejsze.

Ile kosztuje Windows 10 – cena poszczególnych wersji

System operacyjny sprzedaje się głównie w dwóch wersjach: Home i Pro i to głównie na nich skupimy swoją uwagę. W takim razie, ile kosztuje Windows 10? Cena systemów różni się ze względu na możliwości tych dwóch wersji. Home to system przeznaczony do użytku niekomercyjnego, natomiast Pro dedykowana jest pod wykorzystanie firmowe.

U oficjalnego dystrybutora – Microsoft, wersja Windows 10 Home to wydatek oscylujący w granicach 629,99 zł. Jeśli jednak planujemy nabyć Windows 10 Pro, musimy się przygotować na koszt wynoszący 1099,99 zł. Warto zaznaczyć, że jest to cena za cyfrową kopię systemu operacyjnego. Oznacza to, że kod aktywacyjny otrzymamy drogą mailową.

Jeżeli pragniesz nabyć system taniej, to jest na to sposób. Zawsze możesz skusić się na zakup od pozostałych, oficjalnych dystrybutorów legalnego systemu Windows 10. Cena wersji Home OEM to wydatek w okolicy 500 zł. Jeżeli zależy Ci na pudełkowej wersji, przygotuj się na koszt wielkości 599 zł. Cyfrowa wersja systemu Windows 10 Pro, u innych sprzedawców, to wydatek rzędu 685 zł.

Windows 10 – wymagania sprzętowe

Zanim zaczniemy zastanawiać się, którą wersję systemu wybrać, warto upewnić się, czy nasz komputer jest zdolny do jego obsługi. Na szczęście oficjalne wymagania edycji pecetowych nie są specjalnie wysokie i zdecydowana większość zestawów bez problemu poradzi sobie z obsługą tego systemu.

Procesor: częstotliwość taktowania powinna wynosić co najmniej 1 GHz

Pamięć RAM: 1 GB dla wersji 32-bitowej lub 2 GB dla wersji 64-bitowej

Wolne miejsce na dysku: 16 GB dla wersji 32-bitowej lub 32 GB dla wersji 64-bitowej

Karta graficzna: obsługa biblioteki DirectX 9 i sterownika WDDM 1.0

Ekran: rozdzielczość co najmniej 800x600

Do tego należy dodać konieczność podłączenia komputera do połączenia internetowego do wykonywania aktualizacji, a także konfiguracji urządzenia OOBE w przypadku, gdy zainstalowany jest system Windows 10 Education i Enterprise. Warto podkreślić, że działanie systemu Microsoft Windows 10 stanie się znacznie szybsze, jeśli zostanie on zainstalowany na dysku twardym typu SSD, a zwłaszcza z interfejsem M.2 PCIe. Różnice w porównaniu z dyskami HDD są wręcz ogromne.

Microsoft Windows 10 – który lepszy?

Z pewnością lepszym (bardziej rozbudowanym) systemem jest Windows 10 Pro. Jednakże nie dla każdego, bo przecież nie wszyscy użytkownicy potrzebują tak samo zaawansowanych funkcji oprogramowania. Różnice między wersją komercyjną systemu a wersją Home polegają przede wszystkim na większej ilości funkcjonalności, które wspierają profesjonalne zastosowania. System Windows 10 Home polecany jest osobom, które z komputera korzystają w podstawowy sposób – przeglądają strony www, serwisy społecznościowe, grają w gry, korzystają z pakietu biurowego.

Windows 10 Professional dedykowany jest natomiast właścicielom małych i średnich firm, a także freelancerom, którzy oczekują od komputera znacznie więcej. Z wersji Pro zadowolony będzie każdy, kto korzysta m.in. z chmury. Wersja Pro sprawdzi się u grafików, programistów i w przedsiębiorstwach. Wyboru należy dokonać w oparciu o nasze zapotrzebowanie na system Windows 10. Cena również odgrywa tutaj duże znaczenie, warto ją uwzględnić przed zakupem konkretnej wersji.

Uwaga! Zasadnicze różnice, które dotyczą Windows 10 Home i Windows 10 Pro dotyczą przede wszystkim kwestii aktualizacji. W wersji Home nie można anulować albo odraczać aktualizacji. W wersji Professional to użytkownik decyduje, które aktualizacje zaakceptuje i kiedy to zrobi. Dodatkowo wersja domowa Windows 10 nie pozwala pracować w domenie ani korzystać z modułu Hyper-V.

Czy warto kupić Windows 10?

Przez pierwszy rok od premiery, aktualizacja do Windows 10 Home była darmowa. Ten, kto go zainstalował, może się cieszyć pełną ofertą możliwości, które wchodzą w skład systemu. Jednak w dalszym ciągu istnieje opcja aktualizacji systemu, ale jest ona dostępna tylko dla posiadaczy Windowsa 7 lub nowszego. Osoby, które nie posiadają starszego systemu, a chcą korzystać na komputerach z Windows 10, muszą zakupić licencję. Z pewnością wersji Professional nie opłaca się kupować wtedy, gdy nie mamy zamiaru korzystać z jej możliwości. Do wszystkich domowych zastosowań wystarczy Windows 10 Home.

Osoby zadające sobie pytanie: ile kosztuje Windows 10, zawsze mogą rozważyć zakup nowszej wersji systemu – Windows 11. Najnowsza wersja będzie z pewnością dłużej żywotna od poprzednika. Niemniej jednak wciąż warto nabyć Windows 10, ponieważ to bardzo udana konstrukcja, która nie sprawia użytkownikom większych kłopotów. Należy pamiętać, że następca – Windows 11, po pewnym czasie wyprze poprzednie oprogramowanie. System jest dostępny w polskiej wersji językowej i zapewnia użytkownikom wygodne działanie i rozbudowane możliwości. Jeżeli chcesz zaktualizować Windows 10 do następnej wersji, możesz łatwo to sprawdzić wchodząc na oficjalną stronę od Microsoft.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w Windows 10?

Warto w tym miejscu podkreślić, że dla wielu użytkowników przesiadka na nowszy system okazała się koniecznością. Dlaczego? Ponieważ Microsoft ogłosił koniec wsparcia dla Windows 7 oraz 8.1. W przypadku Windows 7 wsparcie podstawowe zakończyło się już 13 stycznia 2015 roku, natomiast wsparcie dodatkowe trwało do 14 stycznia 2020 roku.

Posiadacze systemu Microsoft Windows 8.1 mieli nieco więcej czasu – co prawda wsparcie podstawowe skończyło się 9 stycznia 2018 roku, jednak dodatkowe potrwa jeszcze do 10 stycznia 2023 roku. Poza wspomnianymi kwestiami związanymi ze wsparciem systemów, warto wymienić kilka korzyści, na jakie możemy liczyć, korzystając z Windows 10.

Szybsze uruchamianie się systemu;

Wyższa wydajność w grach;

Nowa przeglądarka – Microsoft Edge;

Głosowa asystentka Cortanę;

Większa efektywność w Adobe Creative Suite i pakiecie Office;

Dłuższe działanie na baterii w przypadku laptopów;

Nowocześniejszy układ kafelków i łatwiejszy dostęp do funkcji;

Duże możliwości personalizacji;

Windows 10 – instalacja

Cały proces instalacji systemu został znacznie uproszczony w porównaniu do poprzednich wersji. Instalator prowadzi nas za rękę przez każdy etap, dzięki czemu dokładnie wiemy, gdzie kliknąć i co wpisać. Jeżeli nie posiadamy płyty z systemem, tylko klucz, musimy pobrać specjalne narzędzie ze strony Microsoftu, które pozwoli nam pobrać wybraną wersję systemu, a następnie nagrać ją na wybranym nośniku.

Optymalizacja Windows 10

Po zainstalowaniu systemu nie będzie wymagana większa ingerencja w optymalizację oprogramowania, ponieważ Windows 10 sam w sobie jest dobrze skonstruowany. Jeżeli pragniemy usprawnić nasz komputer, warto odwiedzić również menedżer zadań i zakładkę „uruchamianie”, w której znajdziemy programy włączane przy każdym rozruchu systemu. Warto wyłączyć niepotrzebne aplikacje, co przyspieszy cały proces włączania Windowsa. Nie należy zapominać także o odwiedzeniu ustawień i wszelkich sekcji odpowiedzialnych za prywatność. Warto dokładnie sprawdzić, na co się godzimy.

Czy wiesz już ile kosztuje Windows 10? Cena systemu Cię nie przestraszyła? Zostaw komentarz!

Windows 10 Home vs PRO

Znany dobrze każdemu system operacyjny Windows 10 dostępny jest w wielu odsłonach, a najpopularniejszymi są – Windows 10 Home do użytku domowego i Windows 10 Pro wzbogacony o funkcjonalności dla klientów biznesowych. Pojawia się jednak pytanie o podobieństwa i różnice pomiędzy tym dwoma wersjami i którą z nich ostatecznie wybrać.

Windows Home i Pro – czego można oczekiwać?

Najnowszą wersją oprogramowania Microsoft Windows jest obecnie Windows 10, ale co jakiś czas pojawiają się nowe aktualizacje, które wprowadzają ulepszenia, poprawki, nowe funkcjonalności. Do wyboru jest wersja systemu operacyjnego Windows 10 Home lub Windows 10 Pro. W ich przypadku można mówić o wielu zarówno podobieństwach, jak i różnicach.

Druga opcja jest rozszerzoną wersją Windows 10 Home skierowaną głównie do użytkowników biznesowych, czyli do firm. Mogłoby się wydawać, że różnice pomiędzy Windows 10 Home a Pro nie będą duże, jednak w praktyce wygląda to już zupełnie inaczej. Warto wobec tego zapoznać się z funkcjonalnościami obu rozwiązań, po czym określić swoje rzeczywiste potrzeby i oczekiwania, aby dokonać właściwego wyboru.

Do podstawowych cech systemu Windows zaliczyć można Continuum dla telefonów, Cortana, Windows Ink, Menu Start i Kafelki Live Tiles, Tryb tabletu, funkcje głosowe, pióro i dotyk, Microsoft Edge i widok do czytania programu PDF Reader. Wszystkie te funkcjonalności dotyczą obu wersji systemu operacyjnego Windows 10.

Różnice zaczynają się pojawiać w ramach bezpieczeństwa i games. W Windows 10 Home można korzystać z opcji logowania Windows Hello i szyfrować swoje urządzenie, liczyć na zaufany rozruch i usługę zaświadczenia o kondycji urządzeń z system Windows. Z kolei w wersji Windows 10 Pro dodatkową opcją jest ochrona informacji systemowych i funkcja Bitlocker.

Możliwe staje się wobec tego szyfrowanie dysków zewnętrznych. pamięci przenośnej USB, kart SD oraz ustawienie poziomu ochrony danych w systemie. Szereg nowych funkcjonalności w Windows 10 Pro dotyczy zarządzania i wdrażania.

Jeśli oprogramowanie ma zostać zainstalowane na firmowym urządzeniu, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rozszerzonej wersji pakietu. Zastosowane zabezpieczenia i funkcje mają poprawić wydajność, ułatwić zarządzanie firmą, pozwolić zaoszczędzić czas i pieniądze, zapewnić bezproblemową obsługę.

Tylko w systemie Windows 10 Pro dostępne są funkcje takie jak: Zarządzanie urządzeniami mobilnymi, Zasady grup, Enterprise State Roaming na platformie Azure, Microsoft Store dla Firm. Przypisany dostęp, Dynamiczne inicjowanie obsługi, Windows Uptade dla Firm, Konfiguracja w trybie kiosku, Obsługa usługi Active Directory i jej obsługa.

W przypadku systemu operacyjnego Windows 10 Pro możliwe jest zredukowanie kosztów zarządzania firmą i sprawowanie kontroli nad najnowszymi aktualizacjami. Oferowane funkcjonalności pozwalają na sprawne przekazywanie informacji współpracownikom i klientom, w bardziej efektywny sposób. Istnieje nawet możliwości zbiorowego przesyłania treści.

W przypadku przedsiębiorstw operujących na dużej ilości wielorakich danych Windows 10 Pro jest najlepszym rozwiązaniem. Możliwe jest podłączenie komputera znajdującego się w dowolnym miejscu, używając funkcji wirtualizacji w postaci Client Hyper-V lub pulpitu zdalnego. Dostępna jest nawet przeglądarka w trybowi przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

W przypadku każdego systemu operacyjnego Windows 10 dostępne są podstawowe funkcjonalności: nowe Menu start, wbudowany pakiet podstawowego oprogramowania, usprawniona wielozadaniowość, rozbudowana personalizacja, pulpity wirtualne, Continuum, Windows Hello, Windows Ink, oś czasu, skupienie, udostępnianie w pobliżu, aplikacja Microsoft Launcher, aplikacja Kontynuuj na komputerze, Windows Update do pobierania i instalowania aktualizacji. W wersji rozszerzonej, czyli Windows 10 Pro znalazły się dodatkowe możliwości, czyli: szyfrowane BiLocker, zdalne logowanie, łączenie z domeną, maszyny wirtualne, przydzielenie dostępu.

Wybór systemu operacyjnego zawsze powinien opierać się na indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach. W zależności od tego, do jakich celów ma być wykorzystywane urządzenie, polecić można inną wersję systemu. Dla graczy wystarczające będzie najtańsze rozwiązanie w postaci Microsoft Windows 10 Home, to samo dotyczy komputera do nauki, chociaż dla uczniów dedykowany jest Windows 10 Education, dostępny w wersji Enterprise. Do pracy w domu, jak i do firmy najlepszym rozwiązaniem jest Windows 10 Pro.

Artykuł partnera

Oceń artykuł [Głosów: 7 Średnia: 4.9 ]

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na listę i nie przegap nowych ciekawostek, porad i konkursów!

  • Kolbowicz Marek
  • March 23,2023

Leave a Reply