December 18,2021

Uważaj na nieuczciwą pocztę To powiadomienie pakietu zawiera trojana

by Kolbowicz Marek

Jeśli zajrzysz do swojej skrzynki pocztowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz tam również wiadomości spamowe. Takie wiadomości są obecnie wysyłane w imieniu Poczty Szwajcarskiej. Na co zwrócić uwagę.

Uważaj na fałszywe e-maile „T-Online”

Jeśli obecnie otrzymujesz wiadomość e-mail w imieniu Deutsche Post, która grozi karą grzywny, najlepiej ją usunąć. Ponieważ w załączniku do wiadomości znajduje się trojan. Portal sprawdzający fakty „Mimikama.at” ostrzega przed tym.

Tak więc wiadomość zaczyna się od słów „Spotykasz się z grzywną”. Według „Mimikama.at” adresat jest nawet adresowany swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. W wiadomości oszuści proszą odbiorcę o zapłacenie określonej sumy pieniędzy. Powodem tego jest „niezapłacony podatek VAT/koszty importu/ i/lub nieopłacone koszty wysyłki” za paczkę. Jeśli tego nie zrobisz, spotkasz się z „kosztami przechowywania w wysokości 30 €”. Oraz: Po otwarciu wiadomości użytkownik ma tylko dwie godziny na reakcję - w przeciwnym razie paczka zostanie odesłana.

Trojan ukryty w załączniku

Link w wiadomości zaczyna się od „epostoffice.de” i jest uzupełniony o imię i nazwisko oraz adres e-mail odbiorcy. Jeśli klikniesz w link, trafisz na stronę podobną do strony Deutsche Post. Tutaj użytkownicy mogą znaleźć więcej informacji na temat rzekomego pakietu.

(Źródło: watchlist-internet.at)

Celem dużej ilości informacji jest przypuszczalnie to, że użytkownicy pobierają załączony plik PDF, pisze "Mimikama.at". Ponieważ ukryty jest tutaj trojan. Za pomocą trojanów przestępcy mogą na przykład szpiegować ich komputery i uzyskiwać w ten sposób dane osobowe, takie jak dane logowania. Często komputer jest również zablokowany. Aby odblokować go ponownie, użytkownicy powinni zapłacić okup, zwykle w Bitcoin.

Obecnie znanym i szczególnie niebezpiecznym trojanem jest Emotet. Możesz przeczytać więcej o złośliwym oprogramowaniu tutaj.

Jak możesz chronić się przed złośliwym oprogramowaniem.

Jeśli chcesz uchronić się przed infekcją, powinieneś ogólnie sceptycznie podchodzić do wiadomości z nieznanych źródeł: Przede wszystkim nie pobieraj załączników z wiadomości e-mail, których się nie spodziewałeś. I nie klikaj też linków. Aby wykryć phishing, warto również zwrócić uwagę na nadawcę. Aby to zrobić, przesuń mysz na pasek nadawcy. Prawdziwy adres nadawcy można wyświetlić za pomocą tzw. „mouseover”. Więcej wskazówek dotyczących wykrywania phishingu można znaleźć tutaj.

Zawsze twórz kopie zapasowe ważnych danych. Ponieważ w najgorszym przypadku będziesz musiał ponownie skonfigurować system w przypadku inwazji szkodników. Jeśli nie masz kopii zapasowej, stracisz również ważne dane, takie jak zdjęcia czy dokumenty.

VirusTotal pomaga w wykrywaniu złośliwego oprogramowania

Jeśli nie masz pewności, czy podejrzany plik rzeczywiście zawiera złośliwy kod, może pomóc oprogramowanie antywirusowe. Eksperci korzystają w tym celu również ze strony internetowej Virustotal. Gdy prześlesz plik tutaj, zostanie on przeskanowany przez kilka programów antywirusowych. Kliknij tutaj, aby przejść do strony.

Unikaj jednak przesyłania dokumentów z danymi osobowymi. Ponieważ zgodnie z warunkami użytkowania udostępnione pliki są udostępniane innym ekspertom ds. bezpieczeństwa. Sam VirusTotal również odradza przesyłanie danych osobowych.

  • Kolbowicz Marek
  • December 18,2021

Leave a Reply