July 06,2023

TOP 5: Darmowe pakiety biurowe. Alternatywy dla Microsoft Office

by Kolbowicz Marek

Sklep komputerowy FOXKOMPUTER

Analityczne dostawcy oprogramowania

Te pliki wykorzystywane są przez dostawcę oprogramowania, w ramach którego działa nasz sklep. Nie są one łączone z innymi danymi wprowadzanymi przez Ciebie w sklepie. Celem zbierania tych plików jest dokonywanie analiz, które przyczynią się do rozwoju oprogramowania. Więcej na ten temat przeczytasz w Polityce plików cookies Shoper.

Bezpieczeństwo w firmie Dobre pakiety biurowe

Anna Malinowska

/

30 września 2021

Microsoft Office

Największym liderem i prekursorem wśród oprogramowania biurowego jest właśnie Microsoft Office, który został wprowadzony na rynek już 1 sierpnia 1989 roku. Pakiet Office dzieli się na dwa rodzaje:

dla użytkowników domowych i małych firm, a zawiera w sobie: Word, Excel, Powerpoint, Outlook oraz OneNote.

Professional Plus, który zawiera wszystkie programy z pakietu dla użytkowników domowych, ale dodatkowo dołączony jest Publisher Access.

Word przeznaczony jest do tworzenia treści i pisania, Excel do pracy z liczbami, a PowerPoint do tworzenia prezentacji.

Pakiet Office to płatne oprogramowanie, gdzie płaci się za klucz licencji. Cena za oprogramowanie jest dość wysoka, ale jednak w pakiecie jest kilka programów. W internecie można znaleźć bardzo niskie ceny za klucz licencji, jednak należy kwestionować tutaj legalność programu. Warto zakupić oryginalny pakiet i mieć pewność, że program będzie służył na lata.

Pakiet Office 2019 to prawdopodobnie ostatnia wersja do zakupu jednorazowego, ponieważ firma Microsoft stawia na nowe rozwiązanie jakim jest Office 365, który zintegrowany jest z chmurą, a płatności dokonuje się za subskrypcje.

Microsoft Office jest niezawodnym oprogramowaniem, a pakiet programów jakie oferuje spełnia oczekiwania nie tylko użytkowników domowych, ale również pracowników biurowych. Na tym programie wzorowali się inni producenci.

Google Docs

Google Docs to pakiet biurowy, który funkcjonuje w trybie tylko i wyłącznie online. Google stale rozwija swój produkt od 2006 roku oferując m.in. edytor tekstowy, arkusze kalkulacyjne, kreator prezentacji, ankiet i formularzy oraz kalendarz. Użytkownik może również skorzystać z gotowych szablonów lub stworzyć swoje — takie rozwiązanie ułatwia pracę.

ISO 22301. Co to za standard?Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO Sprawdź szczegóły

Dodatkowym autem jest zapisywanie automatyczne na dysku Google. Jeśli komputer się zawiesi w czasie pracy nie trzeba się martwić, że Twoja praca nie została zapisana. Ułatwieniem jest to, iż nie trzeba instalować żadnego programu i korzystać z jednego komputera, ponieważ Google Docs działa na każdym sprzęcie — wystarczy zalogować się na swoje konto Google i można pracować z każdego miejsca na świecie. Pliki można odczytać i edytować nie tylko na laptopie, ale także na smartfonie — to niewątpliwy atut tego oprogramowania.

WPS Office

WPS Office to chiński odpowiednik Microsoft Office, a tak naprawdę można powiedzieć, że to jego klon. W 2016 roku Kingsoft Office udostępnił to oprogramowanie w wersji freemium — co oznacza bezpłatny dostęp do podstawowych funkcji, a rozszerzenie programu do wersji premium jest płatne. W wersji bezpłatnej mogą występować reklamy. Pakiet WPS Office cieszy się dużą popularnością ze względu na to, iż jest to sklonowana wersja MS Office. Oprogramowanie współpracuje z PDF, a także zapis dokumentów na chmurze, która jest bezpłatna, ale z ograniczonym dostępem.

Jak widać nie trzeba kupować kilku drogich programów biurowych, by spełniały one wszystkie funkcje i zaspokajały potrzeby użytkowników — wystarczy jeden pakiet biurowy. Wyżej wymienione oprogramowania cieszą się największą popularnością, dzięki przejrzystości programu i jego możliwości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

TOP 5: Darmowe pakiety biurowe. Alternatywy dla Microsoft Office

Darmowe pakiety biurowe w wielu przypadkach mogą sprawdzić się nie gorzej niż powszechnie stosowany Microsoft Office. Jakie są najlepsze alternatywy i czy płatne zawsze znaczy lepsze?

Odpowiednie oprogramowanie jest niezbędne do skutecznej nauki lub pracy. Darmowe pakiety biurowe są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla użytkowników domowych, ale również dla przedsiębiorstw. Jakie jest najlepsze bezpłatne oprogramowanie biurowe? Poniżej lista pięciu rozwiązań, którym warto się przyjrzeć.

SoftMaker FreeOffice

Nasze zestawienie otwiera SoftMaker FreeOffice. Jest to bezpłatny pakiet biurowy, który działa na systemach Windows, Mac oraz Linux. Jego dużą zaletą jest fakt, że obsługuje formaty plików MS Office, czyli DOCX, XLSX ora PPTX.

W skład pakietu FreeOffice wchodzą aplikacje TextMaker, PlanMaker i Presentations, które są oczywiście odpowiednikami Worda, Excela i PowerPointa. Pozycja warta rozważenia dla osób, które nie pracują w Windowsie, oraz dla tych, które chcą swobodnie otwierać pliki wykonane w pakiecie Microsoftu.

Apache OpenOffice

Historia Apache OpenOffice sięga lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to firma Star Division wydała pierwszą wersję pakietu StarOffice, z którego wywodzi się OpenOffice. Zmiana nazwy pakietu biurowego była związana z przejęciem go przez Sun Microsystems.

Na bazie Apache OpenOffice powstał popularny dziś pakiet LibreOffice. W skład OpenOffice wchodzą aplikacje: Writer, Calc, Impress, Draw, Base i Math. Są one odpowiednikami programów Microsoftu: Word, Excel, PowerPoint, Visio i Access. Wyjątkiem jest Math, który służy do projektowania formuł matematycznych i nie ma swojego odpowiednika w najpopularniejszym pakiecie biurowym od MS.

WPS Office

WPS Office w darmowej wersji oferowany jest na licencji freeware – może być używany wyłącznie do zastosowań domowych. Przedsiębiorcy muszą niestety zapłacić.

W skład pakietu wchodzą: WPS Office Writer, WPS Office Spreadsheets oraz WPS Office Presentation. Są one kompatybilne z formatami plików, które wykorzystują Word, Excel i PowerPoint, dzięki czemu można swobodnie wymieniać się dokumentami z użytkownikami pakietu oferowanego przez Microsoft.

Warto podkreślić, że WPS Office działa na wielu platformach. Znajdziemy oprogramowanie dedykowane dla Windowsa, Linuxa, MacOS, iOS oraz na Androida.

Pod względem wygody użytkowania, pakiet WPS stoi dość wysoko. Użytkownik otrzymuje choćby wbudowany system ochrony wzroku, co przy dłuższych posiedzeniach przed ekranem komputera czy tabletu może okazać się zbawienne dla naszych oczu. Nie ma potrzeby przestawiania aplikacji służących do blokowania światła niebieskiego w trakcie pracy z pakietem biurowym, sami możemy zadbać o odpowiednio mniej rażące tło i zapamiętać te ustawienia przy każdym uruchomieniu aplikacji.

Minusem WPS Office jest z pewnością fakt, że aplikacja w darmowej wersji wyświetla reklamy, co może być irytujące dla niektórych użytkowników.

LibreOffice

LibreOffice to najpopularniejsza alternatywa dla pakietu biurowego od Microsoftu. Będący rozwinięciem OpenOffice zestaw oprogramowania funkcjonuje na rynku od 2010 roku.

Oferowane w ramach LibreOffice aplikacje mają te same nazwy, co dostępne w OpenOffice. Są to więc Writer, Calc, Impress, Draw, Base oraz Math. Ich funkcje są analogiczne do oferowanych w OO.

Zaletą LibreOffice, poza tym, że jest to oprogramowanie w stu procentach darmowe, są częste aktualizacje. Dzięki nim pakiet jest regularnie rozwijany. Na pochwałę zasługuje również mnogość dodatków, którymi możemy dostosować poszczególne programy do naszych potrzeb.

LibreOffice jest dostępny zarówno na systemy Windows, Linux jak i MacOS. Programy wchodzące w skład pakietu radzą sobie bez większych problemów z otwieraniem i odczytywaniem plików w formatach wykorzystywanych przez MS Office.

Dokumenty Google

Gigant z Mountain View udowadnia, że radzi sobie z licznymi zadaniami. Wymienione wcześniej darmowe pakiety biurowe jak najbardziej spełniają swoje zadania, ale to Dokumenty Google czy też Google Docs wydają się być najwygodniejszym rozwiązaniem, szczególnie dla posiadaczy smartfonów z Androidem.

Aby móc w pełni korzystać z Dokumentów Google wystarczy posiadać konto Google. Będziemy mogli wówczas tworzyć zarówno dokumenty tekstowe, jak i arkusze kalkulacyjne czy też prezentacje.

Dużym atutem rozwiązania oferowanego przez Google jest z pewnością fakt, że dane są synchronizowane, dzięki czemu można pracować nad dokumentami z poziomu różnych urządzeń. W łatwy sposób można także przydzielić dostęp do określonych plików współpracownikom i wspólnie tworzyć projekty.

Z Google Docs można korzystać również na iPhone’ach. Tam jednak pojawia się konieczność pobrania dedykowanej aplikacji, podczas gdy na Androidzie i PC-tach możemy otwierać Dokumenty Google z poziomu przeglądarki.

Leave a Reply