February 01,2022

Test: LG FineDisplay 5K

by Kolbowicz Marek

iMac 5K (test) wyznacza markę wśród komputerów stacjonarnych: unikalny wyświetlacz 5K, głośniki i oczywiście konstrukcja sprawiają, że jest to najlepszy komputer stacjonarny dla wielu użytkowników. Ale gdy wymagana jest mobilność, wypada z wyścigu: Mac mini (test), a zwłaszcza MacBooki (porównanie) są bezkonkurencyjne w tej kategorii – ale brakuje im świetnego wyświetlacza lub przynajmniej jego rozmiaru.

Wyświetlacz LG FineDisplay 5K

Ale jest zamiennik, który może nadążyć pod względem jakości. „FineDisplay 5K” firmy LG jest sprzedawany bezpośrednio w Apple Store. Są ku temu powody, ponieważ technicznie był dostosowany do komputerów Mac, jak zobaczymy później. Przypuszczalnie, za pomocą kilku sztuczek, wyświetlacz mógłby być również obsługiwany na komputerze z systemem Windows - ale nie jest to ani zamierzone, ani oficjalnie obsługiwane.

Wyświetlacz oferuje taką samą jakość jak iMac 5K Źródło: Apple, Inc. $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

27-calowy wyświetlacz działa podobnie jak iMac o rozdzielczości 5120×2880 pikseli. Jest indywidualnie skalibrowany w fabryce i w moich (nieskalibrowanych) oczach oferuje dokładnie taką samą jakość wyświetlania i ostrość jak iMac 5K. W bezpośrednim porównaniu kolorystyka wygląda nieco cieplej, ale to nie jest złe, wręcz przeciwnie. A może iMac też jest trochę za fajny. Kto to dokładnie wie?

Wyświetlacz ma własny profil i indywidualną kalibrację Źródło: Screenshot / ze $ ('. MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Ważne: ten wyświetlacz jest już drugą generacją serii. Poprzednikiem był rasowy wyświetlacz Thunderbolt, stworzony dla komputerów Mac z obsługą Thunderbolt. Obecna wersja obsługuje również USB-C. Przejdziemy do tego za chwilę, przyglądając się iPadowi Pro. Tak czy inaczej, z tyłu znajduje się Thunderbolt 3 i trzy porty USB-C. Właściwe kable są zawsze zawarte w zakresie dostawy.

Te łączniki obsługują dowolne zadanie Źródło: Apple, Inc. $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Thunderbolt: cudowny interfejs

Na przykład MacBook jest obsługiwany przez port Thunderbolt 3. Interfejs wykonuje świetną robotę: nie tylko przesyła sygnał wideo, ale także zasila w tym samym czasie MacBooka, ponieważ to połączenie zapewnia do 94 watów! A do tego wszystkiego, przesyłane są również dane – na przykład z zewnętrznych dysków twardych, które są podłączone do jednego z trzech portów USB-C wyświetlacza. Aby naładowany MacBook Pro był gotowy do podróży, opuszczając miejsce pracy, trzeba pociągnąć jeden kabel.

Do wszystkiego innego: USB-C

Trzy porty USB-C nadają się do wszystkiego, tak jak w przypadku USB-C. Dokładniej: jest to USB 3.1 pierwszej generacji o maksymalnej przepustowości 5 Gbit na sekundę. Jeśli nie jest podłączony MacBook Pro, ale sprawny notebook z systemem Windows, zasilanie można również regulować za pomocą jednego z tych połączeń (bez gwarancji). I oczywiście małe dyski twarde, czytniki kart SD i tym podobne również tutaj wiszą.

iPada Pro

Przede wszystkim iPada Pro można również podłączyć przez USB-C. Nie było to możliwe w przypadku starego wyświetlacza Thunderbolt, ponieważ iPad Pro „tylko” obsługuje USB-C. Fuzja przebiega bardzo sprawnie. iPad Pro natychmiast rozpoznaje wyświetlacz i używa go tak, jak pozwala na to zastosowana aplikacja. Na przykład w iMovie na iOS wyświetlacz LG jest automatycznie używany do pełnego podglądu, podczas gdy elementy sterujące pozostają na iPadzie Pro.

W innych programach, które nie są przeznaczone do drugiego wyświetlacza (tzn. nie „Second Screen Aware”), ten sam wyświetlacz jest po prostu powiększany. Jednak, szczególnie w przypadku aplikacji biurowych, takich jak Excel, oznacza to znaczny wzrost wygody, jeśli majstrujesz przy wielu małych komórkach.

Następna strona: Wygląd, jakość i wyposażenie

  • Kolbowicz Marek
  • February 01,2022

Leave a Reply