October 25,2021

Test: Eizo FlexScan EV3285

by Kolbowicz Marek

Kiedy myślisz o Eizo, zwykle najpierw myślisz o ekranach projektantów graficznych. Monitory z serii ColorEdge cieszą się popularnością wśród fotografów, malarzy oraz grafików i cieszą się doskonałą opinią. Ale Eizo buduje też bardzo dobre ekrany do biura. Seria FlexScan przekonała nas już kilka razy. Nie inaczej jest i tym razem. Najnowszym modelem na rynku jest gigant 4K EV3285. Monitor oferuje 31,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 3840×2160 pikseli w najlepszej jakości IPS i niezwykle cienkiej ramce. Ale samo to nie wygrywa doniczki. To, co wyróżnia EV3285, to niewiarygodnie zbalansowany pakiet.

Dzięki USB-C możesz używać monitora jako drugiego ekranu dla notebooka i jednocześnie ładować notebook $ ('. MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Panel to dopiero początek. W porównaniu z modelami projektantów graficznych firmy Eizo, wierność kolorów i gama kolorów nie powala nikogo z nóg. Nie o to też chodzi w monitorze. Niemniej jednak wartości takie jak maksymalne odchylenie kolorów wynoszące 2,7 DeltaE są do tego całkiem dobre. Jednorodność jasności jest nieco słaba z odchyleniem do 15%, ale nie ma większego znaczenia w pracy biurowej.

W biurze liczą się inne cechy, a EV3285 może je pokryć. Monitor oferuje funkcję PiP lub PbyP do współpracy. Pozwala to na jednoczesne wyświetlanie danych z różnych źródeł na jednym monitorze. Albo obok siebie (PbyP) albo jeden nad drugim (PiP). Dostępne są również połączenia dla kilku urządzeń: jednego DisplayPort, dwóch HDMI i jednego USB-C. Są też dwa porty USB-A downstream i gniazdo słuchawkowe z boku. Wbudowane są również dwa głośniki z przodu, ale jak w przypadku praktycznie wszystkich monitorów, nie brzmią one zbyt dobrze.

Ergonomia jest ważnym czynnikiem w biurze $ ('. MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Wróćmy jednak do portu USB-C. To wprowadza do gry nowy komponent. Oprócz audio i wideo port USB-C może również przesyłać moc o mocy do 60 watów. Dzięki niemu z łatwością naładujesz nowoczesny notebook. W naszym teście połączyliśmy EV3285 z nowym MacBookiem Air. MacBook nie tylko bez problemu wyświetlał 4K przy 60 Hz, ale też był jednocześnie ładowany. Jest to idealne rozwiązanie dla mniejszych notebooków (takich jak MacBook Air), które mają tylko ograniczone porty USB i używają ich do ładowania. Jeśli wideo i zasilanie przebiegają po kablu, oszczędzasz miejsce na inne rzeczy - zarówno na komputerze, jak i na pasku złączy. Możesz też nadal korzystać z HDMI / DP i używać portu USB do ładowania smartfona.

Wykorzystano tu również typowy stojak Eizo $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Kolejnym ważnym czynnikiem w pracy biurowej jest ergonomia. EV3285 nie przynosi tu żadnych niespodzianek. Stojak i wspornik są praktycznie identyczne jak w poprzednich modelach. Nie bez powodu, bo system działa bez zarzutu i też świetnie wygląda. Sam monitor można obracać, przechylać i przechylać. W razie potrzeby można go nawet przechylić do formatu pionowego. EV3285 ma również regulację wysokości. Kolejna fajna cecha: kable można łatwo ukryć z tyłu podstawy monitora za pomocą dołączonej osłony kabli.

Eizo idzie o krok dalej, jeśli chodzi o ergonomię. Oprócz fizycznej pozycji monitora, wyświetlacz może być również bardziej ergonomiczny. EV3285 oferuje do tego różne tryby. Jest na przykład tryb papierowy, który był już zainstalowany w niektórych poprzednich modelach. Działa to podobnie do trybów nocnych Windows, macOS i Co., tylko bezpośrednio na monitorze. Niebieskie światło jest filtrowane, a czerwone tony są aktywnie dostosowywane. Powinno to być przyjemne dla oczu podczas długiej pracy. Pomiar zmęczenia oczu jest dość trudny, ale w naszej subiektywnej percepcji tryb papierowy działa. Musisz tylko najpierw przyzwyczaić się do cieplejszego obrazu. Tryb papierowy oczywiście nie nadaje się do pracy graficznej.

31,5 cala wystarcza do praktycznie każdej pracy $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Dostępny jest również tryb filmowy dla jaśniejszych kolorów (podobny do tego w telewizji) i ustawienie „EcoView”. Niezły sposób na powiedzenie „automatycznej jasności”. Korzyść jest jednak niekwestionowana: automatyczna regulacja jasności jest przyjazna dla oczu, portfela i wreszcie środowiska. Wreszcie, EV3285 może automatycznie przełączać się między różnymi trybami obrazu. Na przykład monitor może automatycznie przełączyć się w tryb filmowy, gdy tylko uruchomione zostanie oprogramowanie wideo. Jeśli przełączysz się z powrotem do programu Word, włączy się tryb papieru.

Wniosek

Eizo FlexScan EV3285 to imponujący, wszechstronny skaner do domu lub biura. Monitor jest przekonujący i nie ma prawie żadnych słabych punktów, o których warto wspomnieć. Niestety cały pakiet nie jest tani. EV3285 zdecydowanie uzasadnia swoją cenę.

  • Kolbowicz Marek
  • October 25,2021

Leave a Reply