December 28,2021

Recenzja: Asus ROG Strix GD30CI

by Kolbowicz Marek

Zewnętrzny

Kto ma dość czarnych etui z brązowymi detalami od Asusa? Tak, my też. Właśnie dlatego ROG GD30CI pojawia się we właściwym czasie. Dobrze znany brąz ROG zostaje zastąpiony klasycznym czarno-białym schematem na najnowszym pulpicie. GD30CI powinno być pierwszą myślą dla wielu, którzy widzą GD30CI.

ROG GD30CI można dostosować do własnych upodobań $ ('. MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Podstawowa konstrukcja etui jest całkowicie czarna, z wyjątkiem białych detali na bocznej szybie. Z przodu znajdują się dwa śnieżnobiałe, zdejmowane panele, które można wykorzystać do dalszego dostosowania wyglądu GD30CI. Efekt jest prosty: z panelami - Szturmowiec, bez paneli - Darth Vader. Lub Kylo Ren dla młodszych użytkowników.

To, czy zostawisz panele włączone, czy nie, jest w dużej mierze kwestią gustu. Przy dolnym, dużym panelu najlepiej na początku zdecydować, czy tego chcemy, czy nie, a potem zostawić go tak, jak jest, bo trudno go zdjąć. W przypadku aktywnych użytkowników DVD przynajmniej górny panel powinien być w większości pominięty, ponieważ napęd optyczny jest za nim ukryty. W końcu ten panel można łatwo zdjąć i ponownie zamocować.

znajomości

Oprócz ukrytego napędu DVD, Asus ROG GD30CI oferuje wystarczająco dużo innych połączeń. Z przodu znajdują się cztery wtyczki USB-A z USB 3.0 i gniazdo kart 6 w 1 na karty SD i tym podobne. Użytkownicy zestawu słuchawkowego mogą również oczekiwać dwóch złączy audio 3,5 mm (wejście i wyjście). Z tyłu jest więcej: sześć portów USB-A, w tym cztery porty USB 3.0 do szybkich połączeń danych i dwa porty USB 2.0 do podłączenia myszy/klawiatury, a także Ethernet, dźwięk 7.1 i jako bonus zupełnie nowy port USB-C. Szkoda, że ​​nie jest przymocowany z przodu.

Dokładne połączenia karty graficznej mogą się nieznacznie różnić w zależności od wybranych komponentów. Wbudowana w nasze urządzenie testowe karta GTX 1080 oferuje dwa złącza HDMI i DisplayPort oraz jedno złącze DVI. Dodatkowo podłączenie zasilania i jest dobre. Proste, nieskomplikowane i nieskomplikowane.

składniki

Wnętrze ROG GD30CI staje się nieco bardziej złożone. Asus oferuje tutaj różne warianty, które nieznacznie różnią się w zależności od sprzedawcy. Większość użytych komponentów ma sens, ale niektóre są nieco wątpliwe.

Zmiana na czarno-biały schemat kolorów jest mile widzianą zmianą $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Zacznijmy od najważniejszej części każdego komputera do gier: karty graficznej. Asus opiera się na najnowszej generacji kart Nvidii. W zależności od przedziału cenowego instalowane są modele GTX 1050, 1060, 1070, 1080 lub 1080Ti. Jeśli weźmiesz pod uwagę poziom reszty PC, 1050 i 1060 nie mają większego sensu. GTX 1070 może się przydać w przypadku budżetowych kombinacji, podczas gdy 1080 jest również opcją. Ich cena spadła od czasu premiery 1080Ti, a wydajność nadal jest doskonała.

Rdzeniem jednostki obliczeniowej jest chipset Intel H270. Zainstalowane są na nim procesory i5 lub i7 siódmej generacji. Większość modeli jest obecnie dostarczana z procesorem i7-7700, który doskonale sprawdza się w komputerach do gier. Jeśli chodzi o pamięć RAM, istnieją opcje od 8 do 32 GB, przy czym 8 GB jest dość ciasne, a 32 GB to za dużo dla większości użytkowników.

Asus używa dysku SSD jako dysku głównego i klasycznego dysku twardego do przechowywania i dużej liczby gier. Najtańsza opcja SSD to tylko 128 GB i nie jest zalecana do komputerów stacjonarnych. Jeśli potrzebujesz tylko najważniejszych gier na dysku SSD, możesz zaoszczędzić pieniądze dzięki modelowi 256 GB, w przeciwnym razie potrzebujesz maksymalnie 512 GB. Dyski twarde są dostępne z 1, 2 lub 3 TB przestrzeni dyskowej. Pod względem ceny różnica jest ograniczona, a korzyść wysoce subiektywna. Dzieje się tak również dlatego, że wszystkie opcje dysków twardych oferują tę samą prędkość 7200 obr./min.

Niektóre mniejsze części GD30CI pozostają takie same w każdej wersji. Windows 10 Home jest dostępny w każdym modelu, podobnie jak napęd optyczny DVD-RW i czytnik kart. Zakres dostawy obejmuje również mysz, klawiaturę i kilka preinstalowanych programów. Więcej o tym za chwilę.

Test praktyczny

Testowaliśmy Asus ROG GD30CI w następującej konfiguracji:

Intel Core i7-7700 32 GB RAM Nvidia GeForce GTX 1080 512 GB SSD 1000 GB HDD

Intel Core i7-7700

32 GB pamięci RAM

Nvidia GeForce GTX 1080

Dysk SSD 512 GB

Dysk twardy o pojemności 1000 GB

Z ceną detaliczną nieco ponad 2000 CHF, GD30CI jest mniej więcej średnią ceną. Nieźle jak na tak stylowy komputer.

Pod względem wydajności nie ma na co narzekać. Zarówno obecne tytuły triple A, jak i popularne gry e-sportowe działają płynnie. Watch Dogs 2 osiągnęło średnio 90 klatek na sekundę w rozdzielczości 2K i maksymalnych ustawieniach. Overwatch działał w 2K i maksymalnych ustawieniach między 110 a 120 FPS. W grze Counter-Strike: Global Offensive, która jest bardziej obciążająca procesor, udało nam się przełamać limit 144 FPS z FHD i prawie maksymalnymi ustawieniami.

Oprócz wydajności liczy się również reszta doświadczenia użytkownika. W przypadku Asusa ROG GD30CI jest to w porządku, ale nic więcej. Dołączona klawiatura jest w porządku. Jak na klawiaturę membranową jest całkiem niezła. Ale nic mechanicznego. Z drugiej strony mysz wystarczy tylko jako akcesorium do laptopa. Daleko nie zajdziesz z cienkim, ale sztywnym kablem i brakującymi bocznymi guzikami.

Możesz obserwować pracę sprzętu przez boczne okno $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Windows 10 jest preinstalowany, a także niepotrzebne aplikacje. Wiele z nich należy do samego Asusa i ma na celu uproszczenie korzystania z komputera. W większości jednak narzędzia są zbędne. Z drugiej strony Asus Giftbox jest naprawdę denerwujący. Ta aplikacja uruchamia się automatycznie w trybie pełnoekranowym i chce, aby różne oferty były atrakcyjne dla użytkownika. W tym polecane aplikacje sklepowe i rabaty na oprogramowanie płatnicze różnych dostawców.

W Sklepie Windows są również preinstalowane aplikacje, których niekoniecznie potrzebujesz. Twitter, Autodesk Sketchbook, XING i MSN News są na nim standardem. Asus oczywiście myśli również o hardkorowych graczach i pakuje w pudełko blasty Candy Crush Saga, Bubble Witch 3 Saga, Candy Crush Soda Saga i March of Empires: War of Lords. Od razu zapominasz, że Destiny 2 jeszcze nie wyszło.

Wniosek

W dobrej konfiguracji Asus ROG GD30CI może być doskonałym komputerem dla graczy. Jednak w innych wariantach zabawa kończy się zbyt wcześnie. Testowany przez nas wariant z 32 GB RAM, GTX 1080, 512 GB SSD i 1000 GB HDD jest być może nieco za drogi w porównaniu z alternatywą z GTX 1080Ti, ale zapewnia wystarczającą wydajność dla większości graczy. Powinieneś trzymać się z dala od 128 GB SSD, 8 GB RAM i słabszych kart graficznych, pomimo niższej ogólnej ceny. W przypadku mocniejszych modeli stosunek wydajności do ceny jest właściwy.

  • Kolbowicz Marek
  • December 28,2021

Leave a Reply