November 24,2021

Przewodnik zakupów: znajdź odpowiednią kartę micro SD

by Kolbowicz Marek

Karty Micro SD są idealnym nośnikiem pamięci, zwłaszcza dla urządzeń mobilnych: są małe, ale oferują dużo miejsca. Wybór jest ogromny: która karta jest właściwa? Przedstawiamy klasy tempa i szczegółowo porównujemy wydajność kart.

Karty Micro SD są używane w smartfonach i tabletach, a także mogą być obsługiwane w gniazdach SD aparatów cyfrowych za pomocą adaptera. Ale nie każda karta nadaje się do każdego celu – przynajmniej jeśli wierzyć producentom. Na przykład Sandisk oferuje karty micro SD, które są szczególnie odpowiednie do kamer akcji, dronów lub ogólnie do nagrywania wideo. Producent poleca inne karty szczególnie do konsoli do gier Nintendo Switch lub do zastosowania w kamerze monitorującej. Różnica między poszczególnymi modelami polega – poza ceną – przede wszystkim na szybkości przetwarzania danych: karta przechowująca np. zdjęcia z aparatu cyfrowego musi być przekonująca, jeśli chodzi o zapisywanie małych plików. Z drugiej strony w przypadku nośnika, którego używasz w kamerze monitorującej, ważna jest solidność i długowieczność, a także dobre wartości dla zapisu sekwencyjnego. Przyjrzeliśmy się różnym seriom producentów i przyjrzeliśmy się im pod względem szybkości, wyposażenia, obsługi i ceny. Dla lepszej porównywalności ograniczyliśmy się do kart o pojemności 64 GB, która jest obecnie najpopularniejszym rozmiarem.

Istotne: optymalne wykorzystanie kart micro SD pod Androidem

Różne symbole i informacje dotyczące szybkości nośnika można znaleźć na każdej karcie pamięci lub na opakowaniu. Oto cztery najważniejsze terminy i ich znaczenie: Klasa: Podział kart pamięci micro SD na klasy (klasy) został przejęty przez producentów z kart SD. Klasa 2 oznacza, że ​​karta osiąga co najmniej 2 MB/s podczas sekwencyjnego odczytu i zapisu. Podobnie szybkości transmisji danych dla klasy 4 wynoszą co najmniej 4 MB/s, dla klasy 6 co najmniej 6 MB/s, a dla klasy 10 co najmniej 10 MB/s. UHS: Po Class 10, najwyższa klasa SD, UHS (Ultra High Speed) została dodana jako klasyfikacja kart pamięci. UHS-1 odpowiada klasie 10 i oznacza, że ​​karta przesyła co najmniej 10 MB/s podczas odczytu i zapisu sekwencyjnego. Karty UHS-3 zarządzają co najmniej 30 MB/s.

Szybkość wideo: filmowcy najlepiej kierują się specyfikacją szybkości wideo karty pamięci, która jest określona jako V10, V30, V60 lub V90. Analogicznie do Class 10 lub UHS-1, V10 oznacza, że ​​karta ma nieprzerwaną prędkość zapisu co najmniej 10 MB/s, co jest warunkiem koniecznym np. dla filmów Full HD. V30 odpowiada 30 MB/s (jak UHS-3) i nadaje się do wideo 4K. V60 i V90 przesyłają odpowiednio 60 MB/s i 90 MB/s, co jest niezbędne dla wideo 8K. Wydajność aplikacji: Klasa wydajności aplikacji jest szczególnie ważna dla użytkowników smartfonów. Począwszy od Androida 8, karty micro SD można zintegrować jako pamięć wewnętrzną, dzięki czemu można na nich przechowywać aplikacje i szybciej je uruchamiać. Karty klasy A1 obsługują co najmniej 1500 Iops (operacje wejścia/wyjścia na sekundę) podczas losowego odczytu i co najmniej 500 Iops podczas losowego zapisu. A2 oznacza co najmniej 4000 Iops dla losowego odczytu i co najmniej 2000 Iops dla losowego zapisu. Szybkość transmisji danych dla sekwencyjnego odczytu i zapisu wynosi co najmniej 10 MB/s dla obu klas, co ponownie odpowiada klasie 10, UHS-1 i V10. Jednak producenci nie tylko dostarczają informacji o szybkości transmisji danych swoich produktów przy użyciu różnych klas prędkości. Transcend, na przykład, oznacza swoje karty micro SD konkretnymi informacjami o prędkości, takimi jak 633x lub 600x. W ten sposób producent orientuje się na informacje o prędkości odczytu płyt z epoki CD: 1x odpowiada około 150 KB/s. W związku z tym 600x oznacza około 90 000 KB / s lub 90 lub nieco poniżej 88 MB / s, w zależności od zastosowanej formuły konwersji.

Informacje o prędkości w arkuszach danych lub na samych kartach pamięci są oczywiście tylko wartościami teoretycznymi w idealnych warunkach. To, co w praktyce może zdziałać karta micro SD, zależy od używanego urządzenia oraz tego, jakie dane na nim zapisujesz i w jaki sposób. Aby nadal uzyskać jak najbardziej realistyczne wrażenie różnic prędkości poszczególnych serii kart, poddaliśmy nośniki pamięci testowi porównawczemu Crystal Disk Mark, który wykonuje zarówno sekwencyjny, jak i losowy (losowy) odczyt i zapis z różnymi parametrami na kartach . Wysokie szybkości transmisji danych do sekwencyjnego odczytu i zapisu są ważne podczas nagrywania dłuższych filmów, które są po prostu przechowywane jeden po drugim. Z drugiej strony, podczas nagrywania dużej liczby małych pojedynczych plików, takich jak zdjęcia lub fragmenty muzyki, korzystasz z dobrego wyniku z losowym odczytem / zapisem. Na koniec określamy czas dostępu za pomocą testu porównawczego AS SSD. Daje nam również zmierzone wartości do czytania i pisania.

Karta 64 GB, która wypadła najlepiej w naszych testach szybkości, to Transcend 300S za jedyne 10 euro. Odpowiada klasie 10 i UHS-1, producent nie podaje żadnych informacji na temat szybkości wideo ani wydajności aplikacji. Według producenta karta powinna być w stanie czytać z prędkością do 95 MB/s. W naszych testach 300S faktycznie osiągnął szybkość odczytu sekwencyjnego na poziomie co najmniej 92 MB/s – prawie zgodnie ze specyfikacją producenta. Reszta pola testowego osiągnęła około 90 MB/sw odczytach sekwencyjnych. Czołowymi biegami są tutaj Kingston Canvas Go i React z 92,6 MB / s każdy. W przeciwieństwie do tego zauważyliśmy wyraźniejsze różnice w pisaniu sekwencyjnym. Sandisk Extreme Pro i Toshiba Exceria Pro M501 miały tu przewagę z około 81 MB / s każdy. Co ciekawe, Transcend 300S - nasz zwycięzca prędkości - Samsung EVO Plus i Toshiba M203 wypadły najgorzej przy 33 MB/s. Jednak wszystkie trzy modele mają tylko klasyfikacje Class 10 i UHS-1, podczas gdy Toshiba Exceria Pro M501 została wyróżniona UHS-3. To pokazuje, że klasyfikacja UHS, przynajmniej dla tej karty, to nie tylko marketingowa deklaracja.

Karty SD: standard Express dla większej szybkości i do 128 TB przestrzeni dyskowej. Dolne światła są w Kingston: Canvas React and Go zarządzał tylko około 5,3 MB / s przy losowym odczytywaniu - pomimo Class 10, UHS-1 i V30. Jednak te wskazania tempa odnoszą się tylko do czytania sekwencyjnego. Podobny obraz pojawił się w przypadku losowego zapisu i czasu dostępu: Transcend 300S zwyciężył w obu testach, podczas gdy Transcend 500S, który był o 20 euro droższy, zajął ostatnie miejsce w losowym zapisie. Transcend High Endurance miał najdłuższy czas dostępu. Jest specjalnie zaprojektowany do kamer monitorujących i kamer akcji, więc przepraszamy za rezultat. Z drugiej strony Samsung Pro Endurance udowodnił, że karty micro SD mogą mieć również krótkie czasy dostępu do wideo.

Jeśli zsumujesz wszystkie wyniki naszych testów prędkości, zwyciężył Transcend 300S, produkt klasy podstawowej producenta. Karta premium, Transcend 500S z dłuższą gwarancją, uplasowała się na trzecim miejscu pod względem szybkości, a za nią uplasowała się karta specjalna Transcend High Endurance. To z kolei specjalizuje się w nagrywaniu filmów, gdzie szczególnie ważne są wysokie szybkości transmisji danych sekwencyjnych – i to ma! Ogólnym zwycięzcą testu był Sandisk Extreme dla dronów, a tuż za nim Sandisk Extreme. Obie karty wyglądają dokładnie tak samo, kosztują tyle samo, mają takie same oznaczenia prędkości, a także miały mniej więcej takie same odczyty prędkości. Tak więc tutaj producent stara się dotrzeć do dwóch grup docelowych za pomocą jednej karty. Ale Extreme to „tylko” seria mainstreamowa. Równie drogi (!) model High-end nosi nazwę Extreme Pro: według producenta osiąga prędkość odczytu do 170 MB/s (Extreme: 160 MB/s) i maksymalną prędkość zapisu 90 MB/s (Ekstremalne: 60 MB/s). W naszych testach wszystkie karty osiągnęły średnio te same wysokie szybkości odczytu 92 MB/s. Pod względem szybkości zapisu, Extreme Pro wyprzedził nieco z 81 MB/s, podczas gdy karty Extreme radziły sobie odpowiednio z 70 i 67 MB/s.

Obie testowane karty Samsunga są wyceniane w odstępie co najmniej około 30 euro: droższa Pro Endurance, która według producenta powinna obsługiwać odczyt 100 MB/s i maksymalnie 30 MB/s, spisywała się znacznie lepiej niż EVO Plus w odpowiedni benchmark , który poświadcza szybkość transmisji danych Samsunga na poziomie 80 MB/s dla odczytu i 20 MB/s dla zapisu. Jednak tańsza karta skompensowała tę różnicę innymi testami prędkości, tak że ostatecznie oba modele były takie same. Z drugiej strony Kingston i Toshiba realizują motto „im wyższa jakość / drożej, tym szybciej” za pomocą swoich kart micro SD: 30 euro Kingston Canvas React wyprzedził 34 euro Canvas Go w prędkości testy, podnosząc tył Podstawowy model Canvas Select za 15 euro. Podobnie Toshiba Exceria Pro M501, kosztująca 47 euro, sprawiła, że ​​była szybsza niż Exceria M303 za 39 euro i M203 za 24 euro. Kingston i Toshiba są również jedynymi producentami, którzy nie wprowadzają różnic w okresie gwarancji między seriami.

  • Kolbowicz Marek
  • November 24,2021

Leave a Reply