February 22,2024

Oprogramowanie za darmo – czy zawsze się opłaca?

by Kolbowicz Marek

Bezpłatne biuro dla Windows (Windows)

W tym artykule nie będą dostępne instrukcje dotyczące bezpłatnego pobierania pakietu Microsoft Office (chociaż można to zrobić w witrynie Microsoft - bezpłatnej wersji próbnej). Motyw - całkowicie bezpłatne programy biurowe do pracy z dokumentami (w tym docx i doc z Worda), arkusze kalkulacyjne (w tym xlsx) i programy do tworzenia prezentacji.

Dostępne są bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft Office. Takich jak Open Office lub Libre Office są znane wielu, ale wybór nie ogranicza się do tych dwóch pakietów. W tej recenzji wybieramy najlepsze darmowe biuro dla Windows w języku rosyjskim, a jednocześnie informacje o innych (niekoniecznie rosyjskojęzycznych) opcjach do pracy z dokumentami. Wszystkie programy zostały przetestowane w systemie Windows 10, powinny działać w Windows 7 i 8. Oddzielny materiał może być również przydatny: Najlepsze darmowe oprogramowanie do tworzenia prezentacji, Bezpłatny Microsoft Office online.

LibreOffice i OpenOffice

Dwa bezpłatne pakiety oprogramowania biurowego, LibreOffice i OpenOffice, są najbardziej znanymi i popularnymi alternatywami dla pakietu Microsoft Office i są wykorzystywane w wielu organizacjach (w celu oszczędzania pieniędzy) oraz zwykłych użytkowników.

Powód, dla którego oba produkty są obecne w tej samej sekcji recenzji - LibreOffice jest oddzielną gałęzią rozwoju OpenOffice, czyli oba biura są do siebie bardzo podobne.Antycypując pytanie, który z nich wybrać - większość zgadza się, że LibreOffice jest lepszy, ponieważ rozwija się i poprawia szybciej, błędy są naprawiane, a Apache OpenOffice nie jest tak pewnie opracowany.

Obie opcje umożliwiają otwieranie i zapisywanie plików pakietu Microsoft Office, w tym dokumentów docx, xlsx i pptx, a także dokumentów Open Document.

Pakiet zawiera narzędzia do pracy z dokumentami tekstowymi (analogi programu Word), arkuszami kalkulacyjnymi (analogi programu Excel), prezentacjami (takimi jak PowerPoint) i bazami danych (analogowymi do programu Microsoft Access). Są również proste narzędzia do tworzenia rysunków i formuł matematycznych do późniejszego wykorzystania w dokumentach, obsługa eksportu do formatu PDF i importowanie z tego formatu. Zobacz Jak edytować plik PDF.

Prawie wszystko, co robisz w pakiecie Microsoft Office, można zrobić z takim samym sukcesem w LibreOffice i OpenOffice, chyba że korzystasz z bardzo konkretnych funkcji i makr firmy Microsoft.

Być może są to najpotężniejsze programy biurowe w języku rosyjskim dostępne za darmo. Jednocześnie te pakiety biurowe działają nie tylko w systemie Windows, ale także w systemach Linux i Mac OS X.

Możesz pobierać aplikacje z oficjalnych stron:

Onlyoffice - bezpłatny pakiet biurowy dla systemów Windows, MacOS i Linux

Pakiet biurowy Onlyoffice jest całkowicie darmowy dla wszystkich tych platform i zawiera analogi najczęściej używanych użytkowników domowych programów pakietu Microsoft Office: narzędzia do pracy z dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi i prezentacjami, wszystko w języku rosyjskim (oprócz "biura dla komputera", zapewnia tylko biuro rozwiązania chmurowe dla organizacji, są też aplikacje dla mobilnego systemu operacyjnego).

Zalety usługi Onlyoffice to wysoka jakość obsługi formatów docx, xlsx i pptx, stosunkowo niewielki rozmiar (zainstalowane aplikacje zajmują około 500 MB na komputerze), prosty i przejrzysty interfejs, a także obsługa wtyczek i możliwość pracy z dokumentami online (w tym udostępnianie edycja).

W moim krótkim teście, wolne biuro okazało się dobre: ​​wygląda na bardzo wygodne (zadowolenie z zakładek otwartych dokumentów), ogólnie wyświetla poprawnie złożone dokumenty biurowe utworzone w Microsoft Word i Excelu (jednak niektóre elementy, w szczególności wbudowana nawigacja w sekcjach dokument docx, niepodzielony). Generalnie wrażenie jest pozytywne.

Jeśli szukasz darmowego biura w języku rosyjskim, które będzie łatwe w użyciu, działa dobrze z dokumentami Microsoft Office, polecam wypróbowanie go.

Pobierz ONLYOFFICE z oficjalnej strony.

Biuro WPS

Kolejne bezpłatne biuro w języku rosyjskim - WPS Office zawiera również wszystko, czego potrzebujesz do pracy z dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi i prezentacjami i, sądząc po testach (nie moich), najlepiej obsługuje wszystkie funkcje i funkcje formatów Microsoft Office, co pozwala ci pracować z dokumentami docx, xlsx i pptx, przygotowane w nim bez żadnych problemów.

Wśród niedociągnięć - darmowa wersja WPS Office produkuje drukowanie do pliku PDF, dodając własne znaki wodne do dokumentu, także w wersji bezpłatnej nie można zapisać w powyższych formatach Microsoft Office (tylko proste dox, xls i ppt) i używać makr. Pod wszystkimi innymi względami nie ma żadnych ograniczeń dotyczących funkcjonalności.

Pomimo faktu, że interfejs WPS Office prawie całkowicie powtarza go z pakietu Microsoft Office, jego własne funkcje są również obecne, na przykład obsługa kart dla dokumentów, co może być całkiem wygodne.

Ponadto użytkownik powinien być zadowolony z szerokiego zestawu szablonów prezentacji, dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i wykresów, a co najważniejsze - płynnego otwierania dokumentów Word, Excel i PowerPoint. Podczas otwierania obsługiwane są prawie wszystkie funkcje z biura Microsoft, na przykład obiekty WordArt (patrz zrzut ekranu).

Pobierz WPS Office dla Windows za darmo z oficjalnej strony rosyjskiej (Są też wersje tego biura dla systemu Android, iOS i Linux).

Uwaga: Po zainstalowaniu WPS Office zauważono jeszcze jedną rzecz: podczas uruchamiania programów Microsoft Office na tym samym komputerze pojawił się błąd dotyczący konieczności ich naprawy. W tym samym czasie dalsze uruchamianie było normalne.

SoftMaker FreeOffice

Oprogramowanie biurowe w ramach SoftMaker FreeOffice może wydawać się prostsze i mniej funkcjonalne niż produkty już wymienione. Jednak w przypadku tak kompaktowego produktu zestaw funkcji jest więcej niż wystarczający i wszystko, co większość użytkowników może używać w aplikacjach Office do edycji dokumentów, pracy z tabelami lub tworzenia prezentacji, jest również obecne w SoftMaker FreeOffice (gdy jest dostępne dla Windows i dla systemów operacyjnych Linux i Android).

Podczas pobierania biura z oficjalnej strony (która nie ma rosyjskiego, ale same programy będą w języku rosyjskim), zostaniesz poproszony o podanie swojego imienia i nazwiska, kraju i adresu e-mail, który następnie otrzyma numer seryjny do darmowej aktywacji programu (z jakiegoś powodu dostałem list w spamie, rozważ tę możliwość).

W przeciwnym razie wszystko powinno być znane z pracy z innymi pakietami biurowymi - takimi samymi odpowiednikami programów Word, Excel i PowerPoint do tworzenia i edycji odpowiednich typów dokumentów. Obsługuje eksport do formatów PDF i Microsoft Office, z wyjątkiem docx, xlsx i pptx.

Pobierz SoftMaker FreeOffice można na oficjalnej stronie

Biuro Polaris

W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych programów, Ploaris Office nie ma rosyjskiego języka interfejsu w czasie tej recenzji, jednak mogę założyć, że pojawi się wkrótce, ponieważ wersje Androida i iOS go obsługują, a wersja Windows właśnie wyszła.

Oprogramowanie biurowe Polaris Office ma interfejs bardzo podobny do produktów Microsoft i obsługuje prawie wszystkie funkcje z niego. W tym samym czasie, w przeciwieństwie do innych "biur" wymienionych tutaj, Polaris domyślnie stosuje nowoczesne formaty do zapisywania Word, Excel i PowerPoint.

Z ograniczeń darmowej wersji - brak wyszukiwania dokumentów, eksportu do formatu PDF i opcji pióra. W przeciwnym razie programy są dość wydajne, a nawet wygodne.

Pobierz bezpłatne biuro Polaris z oficjalnej strony Będziesz musiał również zarejestrować się na swojej stronie internetowej (pozycja rejestracji) i użyć danych logowania przy pierwszym uruchomieniu. W przyszłości program pracy z dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi i prezentacjami może działać w trybie offline.

Dodatkowe funkcje bezpłatne korzystanie z oprogramowania biurowego

Nie zapomnij o darmowych funkcjach korzystania z opcji oprogramowania biurowego online.Na przykład firma Microsoft udostępnia wersje online swoich aplikacji Office całkowicie za darmo, a jest analogowy - Dokumenty Google. Napisałem o tych opcjach w artykule Bezpłatne Microsoft Office Online (i porównanie z Dokumentami Google). Od tego czasu aplikacje uległy poprawie, ale ogólna recenzja nie straciła na znaczeniu.

Jeśli go nie wypróbowałeś lub nie jesteś przyzwyczajony do korzystania z programów online bez instalowania go na komputerze, polecam wypróbowanie go tak samo - istnieje duża szansa, że ​​będziesz przekonany, że ta opcja jest odpowiednia do twoich zadań i jest całkiem wygodna.

W internetowych biurach kasynowych - Zoho Docs, ostatnio odkryłem, oficjalna strona internetowa - i jest darmowa wersja z pewnymi ograniczeniami do wspólnej pracy nad dokumentami.

Pomimo faktu, że rejestracja na stronie odbywa się w języku angielskim, samo biuro jest w języku rosyjskim i, moim zdaniem, jest jednym z najwygodniejszych wdrożeń takich aplikacji.

Tak więc, jeśli potrzebujesz darmowego i prawnego biura - jest wybór. Jeśli Microsoft Office jest wymagany, zalecam rozważenie korzystania z wersji online lub zakupu licencji - ta ostatnia opcja znacznie ułatwia życie (na przykład nie trzeba szukać wątpliwego źródła do instalacji).

Najlepsze darmowe alternatywy dla Excel (2022)

Szybkie podsumowanie: Kiedy testowałem i podawałem wszystkie darmowe alternatywy dla Excela na mojej liście, WSP okazał się najlepszy. Ma setki wbudowanych formuł, współpracuje z tabelami przestawnymi, może tworzyć wykresy i potrafi przekonwertować arkusz kalkulacyjny na format PDF. A co najlepsze, możesz go pobrać i korzystać z niego całkowicie za darmo!

Gdy mowa o korzystaniu z arkusza kalkulacyjnego do organizacji lub analizowania danych, trudno przebić Microsoft Excel. Przez lata nie było niezawodnej alternatywy, która mogłaby zastąpić Excel. Jednak przeciętny użytkownik nie potrzebuje większości skomplikowanych formuł, które znajdziemy w tym programie. A skoro tak, to po co płacić za subskrypcję premium, jeśli można znaleźć niezawodne i darmowe narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych.

Przetestowałem ponad 20 darmowych programów do arkuszy kalkulacyjnych i znalazłem pięć alternatyw, które są godne polecenia. Wszystkie posiadają niezbędne funkcje do tworzenia złożonych formuł, organizowania danych, a przy tym są łatwe w użyciu.

Najlepszą moim zdaniem opcją jest bezpłatne oprogramowanie WPS Spreadsheet. Radzi sobie ze wszystkim dzięki ponad 100 formułom, kolorowym wykresom oraz doskonałym funkcjom formatowania i projektowania. Co więcej, jest kompatybilny z CSV i XLSX, co oznacza, że możesz bez problemu zintegrować swoje stare pliki Excel z WPS.

Spradsheet jest częścią pakietu WPS Office. W ramach bezpłatnego pobierania dostaniesz edytor tekstu (Writer), narzędzie do tworzenia prezentacji (Presentation), edytor PDF i 1GB pamięci w chmurze, dzięki czemu zawsze będziesz mieć dostęp do swoich plików i będziesz mógł z łatwością udostępniać je innym.

Wypróbuj WPS Spreadsheet za darmo!

Szybki przewodnik: 3 najlepsze darmowe alternatywy dla Excel w 2022 roku

WPS : Darmowe, łatwe w użyciu narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych z setkami formuł, wykresów i tabel przestawnych. Obsługuje ponad 50 skrótów klawiszowych i jest kompatybilny z plikami CSV, XLS oraz XLSX.

: Darmowe, łatwe w użyciu narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych z setkami formuł, wykresów i tabel przestawnych. Obsługuje ponad 50 skrótów klawiszowych i jest kompatybilny z plikami CSV, XLS oraz XLSX. LibreOffice Calc : Narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych typu open-source ze złożonymi funkcjami i szablonami ze zintegrowanymi funkcjami, ale posiada interfejs w starym stylu i jest ograniczony do 1024 kolumn.

: Narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych typu open-source ze złożonymi funkcjami i szablonami ze zintegrowanymi funkcjami, ale posiada interfejs w starym stylu i jest ograniczony do 1024 kolumn. Arkusze Google: Mogą łączyć się z zewnętrznymi źródłami, by zaimportować dane za pomocą zapytań XML, HTML i RSS; doskonałe narzędzie do współpracy, ale nie posiada aplikacji na komputer i musisz być online, żeby edytować lub wyświetlić arkusz kalkulacyjny.

Czego szukam w darmowej alternatywie dla Excel?

Po pobraniu ponad 20 narzędzi do arkuszy kalkulacyjnych odkryłem, że jest kilka darmowych alternatyw, które mogą nie być tak wszechstronne jak Excel, ale posiadają wszystkie funkcje, które były mi potrzebne, by zarządzać moimi danymi.

Jeśli korzystasz z Excela, prawdopodobnie znasz już formuły i funkcje, których potrzebujesz. Ponowne uczenie się nowej terminologii i skrótów klawiszowych może być frustrujące. Najlepsze alternatywy dla Excel albo kopiują te same główne formuły, albo posiadają samouczek z przewodnikiem.

W trakcie moich testów okazało się, że w łatwym przejściu z jednego programu na drugi pomagają następujące czynniki, dlatego są one moimi najlepszymi rekomendacjami.

Łatwość użytkowania

Są setki powodów, by korzystać z arkusza kalkulacyjnego. Szukam programu, który poradzi sobie ze wszystkim, od alfabetyzacji listy gości, po importowanie danych z zewnętrznego źródła i utrzymywanie ich w porządku lub tworzenie zaawansowanej tabeli przestawnej. Choć dla tego typu działań poziom trudności jest bardzo różny, potrzebowałem programu, który ułatwiłby te czynności – czy to z wykorzystaniem pomocnych samouczków, czy za pomocą przewodnika, który w prosty sposób wyjaśni, jak to zrobić.

Zaawansowane opcje formatowania

Ważne, aby móc wyświetlać dane w łatwy do zrozumienia sposób. Niektóre z opcji formatowania, których szukam, to dodawanie walut, zestawianie danych, kolorowe wykresy, tworzenie tabel i podświetlanie wartości, jeśli ich wartość jest wyższa lub niższa od ustalonej liczby.

Kompatybilność z wieloma formatami

Możesz rezygnować z Excela, ale w dalszym ciągu jest on jednym z najpopularniejszych narzędzi do arkuszy kalkulacyjnych na świecie. Z tego względu ważne jest, by alternatywne oprogramowanie było kompatybilne z formatami CSV, XLS i XLSX, żebyś mógł otwierać wysyłane do Ciebie arkusze kalkulacyjne oraz by inni mogli otwierać te, które wysyłasz im Ty.

Dobrze jeśli oprogramowanie jest zgodne z interfejsami API lub VBA, by uruchamiać skrypty, które mogą automatycznie importować i organizować dane z wielu źródeł.

Narzędzia do współpracy

Współpraca jest ważna, niezależnie od tego, czy tworzysz arkusze kalkulacyjne na imprezy rodzinne, pracujesz zdalnie czy udostępniasz dane klientom albo doradcom. Wolę pracować z programami, które są hostowane w chmurze, ponieważ z łatwością można je udostępniać i pozwalają one na współpracę w czasie rzeczywistym.

Za darmo

Jeśli zamierzasz opłacać subskrypcję za dostęp do narzędzia do arkuszy kalkulacyjnych, to polecam pozostać przy Excelu. To powód, dla którego niniejsza lista zawiera tylko takie programy, które można pobrać za darmo lub z których można korzystać bezpłatnie online. Niektóre z nich mają wersję premium, ale umieszczałem je na liście tylko wtedy, gdy potrzebne mi narzędzia są dostępne w wersji darmowej.

5 najlepszych darmowych alternatyw dla Excela z podobnymi funkcjami

Duży wybór szablonów ze zintegrowanymi formułami

Duży wybór profesjonalnych wykresów

Jednoczesna współpraca wielu użytkowników

Synchronizacja arkuszy kalkulacyjnych na wielu urządzeniach

Kompatybilny z Excelem i innymi formatami arkuszy kalkulacyjnych

W 100% darmowe pobieranie bez potrzeby posiadania konta

WPS wykonało świetną robotę, opracowując darmowe oprogramowanie, które działa i zachowuje się jak aplikacje biurowe Microsoft 365. Nie powinno więc zaskakiwać, że narzędzie Spreadsheet jest najlepszą alternatywą dla Excela. Szybko przyzwyczaisz się do interfejsu, bo wygląda niemalże identycznie jak Excel.

Narzędzie Spreadsheet (Arkusz kalkulacyjny) jest kompatybilne z setkami formuł – od podstawowych zadań, takich jak porządkowanie list w kolejności alfabetycznej lub numerycznej, po tworzenie zaawansowanych tabel przestawnych i analizę danych liczbowych oraz tworzenie prognozy odnośnie przyszłego wyglądu danych. Zawiera zintegrowane kreatory i samouczki, które pomogą Ci w pełni wykorzystać każdą formułę i narzędzie.

Byłem pod wrażeniem tego, z jaką łatwością można formatować komórki, wiersze i kolumny, aby ułatwić przeglądanie danych. Możesz ustawić reguły za pomocą formuły „jeśli X, to Y”, np. jeśli komórka B2 ma wyższą wartość niż B1, to powinna być żółta. Możesz również ustawić zakresy danych, które mają być automatycznie wprowadzane na wykresie.

WPS posiada duży wybór szablonów arkuszy kalkulacyjnych. Są tu takie kategorie jak planowanie i harmonogramowanie, Dla księgowych, Dla HR, Zarządzanie projektami i nie tylko. Potrzebne formuły są już zintegrowane z arkuszem, a wszystko, co musisz zrobić, to dodać własne dane.

W ramach WPS Office możesz z łatwością połączyć dane ze swojego arkusza kalkulacyjnego z prezentacją lub dokumentem tekstowym. Jest tu też narzędzie do konwersji plików PDF, dzięki któremu możesz przekonwertować arkusz kalkulacyjny na plik PDF albo plik PDF na arkusz kalkulacyjny.

Oprócz aplikacji na komputer i aplikacji mobilnej WPS Spreadsheet jest dostępny online za pośrednictwem WPS Docs – usługi opartej na chmurze. Jeśli zarejestrujesz bezpłatne konto WPS Docs, możesz synchronizować swoje arkusze kalkulacyjne, uzyskiwać do nich dostęp z dowolnego miejsca i z łatwością udostępniać swoje dane innym osobom. Kolejną zaletą przechowywania arkusza w chmurze jest możliwość zapraszania wielu użytkowników do edycji i komentowania lub przeglądania arkusza kalkulacyjnego w tym samym czasie.

Pobierz WPS Spreadsheet za darmo, a otrzymasz też edytor tekstowy (Writer), narzędzie do tworzenia prezentacji (Presentation) i edytor plików PDF. Choć są tu cztery wszechstronne aplikacje, są one połączone w jeden interfejs z kartami, a oprogramowanie jest lekkie.

Pobierz WPS Spreadsheet za darmo!

Wbudowany kreator ułatwia naukę programu

Zintegrowana Stylizacja i bezpośrednie formatowanie

Menedżer scenariuszy pozwala na analizę „co jeśli”

Obsługa wielu użytkowników umożliwiająca współpracę w czasie rzeczywistym

LibreOffice to darmowy pakiet aplikacji biurowych typu open-source. Jego alternatywa dla Excel to Calc, który posiada wiele takich samych funkcji. Calc to coś więcej niż tylko kopia Excela; ma kilka funkcji, których w Excelu nie znajdziemy. Możesz np. porównać wiele arkuszy kalkulacyjnych, są tu dodatkowe style formatowania komórek i jest on kompatybilny ze starszymi narzędziami do arkuszy kalkulacyjnych.

Calc oferuje szeroki wybór szablonów do wielu rodzajów analizy danych. Zaletą korzystania z szablonu jest to, że formuły są już wbudowane w szablon, więc wystarczy zaimportować lub dodać swoje dane. Calc posiada też komponent Solver, który działa z problemami optymalizacji w oparciu o dane z innych komórek.

Jednym z najnowszych dodatków do Calc jest obsługa wielu użytkowników umożliwiająca pracę zespołową. Możesz udostępnić arkusz kalkulacyjny innym osobom i przyznać im uprawnienia do edycji, by mogły dodawać lub zmieniać dane w arkuszach. Zmiany te nie są jednak aktualizowane w czasie rzeczywistym. Właściciel arkusza kalkulacyjnego będzie musiał przejrzeć i zatwierdzić wszystkie zmiany oraz zintegrować je z arkuszem kalkulacyjnym.

Możesz zapisać dokument Calc w formacie LibreOffice – ODS, CSV i PDF. Możesz też otwierać dokumenty Excela w Calc, choć niektóre zaawansowane formuły mogą nie otwierać się poprawnie.

3. Arkusze Google: Narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych oparte na chmurze z dużym wyborem formuł

Różnorodność wykresów, tabel i projektów wykresów

Importuj dane z adresu URL strony internetowej

Współpraca w czasie rzeczywistym

Arkusze Google to internetowe narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych, dzięki czemu jest ono kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami. Choć nie posiada tak wielu opcji formuł, jak WPS lub Excel, może obsługiwać wszystkie podstawowe obliczenia i formuły, których potrzebuje przeciętny użytkownik.

Cała platforma jest hostowana w chmurze, a Twoje postępy są automatycznie zapisywane na Twoim koncie na Dysku Google. To kluczowe, ponieważ oznacza, że nie stracisz żadnej pracy w przypadku awarii lub wyjścia z dokumentu bez jego zapisania. Wadą programu internetowego jest to, że aby uzyskać dostęp do swojej pracy, musisz być online.

Jako właściciel dokumentu możesz udostępnić swój arkusz kalkulacyjny innym użytkownikom. Wybierz poziom dostępu, a wiele osób będzie mogło jednocześnie pracować w arkuszu kalkulacyjnym, otwierać czat bezpośrednio z poziomu strony arkusza i zostawiać komentarze. Arkusze śledzą historię edycji, przez co możesz cofnąć się i zobaczyć, jakie zmiany zostały wprowadzone oraz kto je wprowadził.

Arkusze Google są bezpłatne dla wszystkich posiadaczy konta Google.

4. Zoho Sheet: Internetowa platforma umożliwiająca współpracę wielu użytkowników

Wyróżnij zestawy danych lub komórki za pomocą formatów warunkowych.

Eksportuj arkusz kalkulacyjny w wielu formatach, w tym PDF.

Zoho Sheet to rozwiązanie dla Ciebie, jeśli próbujesz uniknąć Google, ale wolisz platformę internetową opartą na chmurze. Interfejs przypomina ten w Excelu i WPS, więc powinieneś być z nim zaznajomiony, jeśli korzystałeś już z któregoś z tych programów. Zoho ma dobry samouczek, który pokazuje podstawy i omawia podstawowe funkcje, jeśli dopiero zaczynasz korzystać z arkuszy kalkulacyjnych.

Choć w przypadku zaawansowanych funkcji Zoho Sheet nie jest tak dobry jak WPS, możesz importować dane do wykresów, tworzyć tabele przestawne i udostępniać dokument innym użytkownikom.

Zoho jest kompatybilny z wybranymi poleceniami makr i pozwala importować dane za pomocą jednego kliknięcia w Visual Basic for Applications (VBA). Automatycznie przeskanuje dokument i powiadomi Cię o wszelkich błędach lub anomaliach w Twoich danych.

Zoho Sheet jest darmowy dla zespołów liczących do 25 osób. Program jest nie tylko kompatybilny z Excelem, ale także pozwala przełączać się między formatami .xlsx, .xls, i bez zmiany jakichkolwiek formuł.

5. Spread32: Podstawowe narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych z ponad 300 funkcjami

Do 255 arkuszy z zakładkami

Kompatybilny z Excelem

Spread32 to przyzwoita darmowa alternatywa dla Excel dla mniejszych projektów. Działa z szeroką gamą funkcji i potrafi poradzić sobie ze wszystkim, od podstawowych równań po zaawansowaną matematykę, taką jak trygonometria, logika i finanse.

Posiada również standardowe opcje filtrowania, importowania danych z arkusza kalkulacyjnego do wykresu. Choć posiada opcje formatowania warunkowego, jest ograniczony do zaledwie trzech punktów danych.

Spread32 nie jest idealny, jeśli potrzebujesz kompleksowej analizy danych. Jeśli potrzebne są Ci zaawansowane narzędzia, powinieneś użyć WPS. Wynika to z tego, że Spread32 nie radzi sobie dobrze z dużymi ilościami danych i jest ograniczony do 256 kolumn.

Możesz pobrać Spread32 za darmo, ale nie ma tu dostępu do chmury, a zatem nie ma funkcji współpracy.

Kiedy Excel nie jest dla Ciebie…

Jeśli zależy Ci na darmowym programie z podobnymi funkcjami, formatowaniem i układem jak w Excelu, WPS Spreadsheet to Twoja najlepsza opcja. Działa z setkami formuł, może importować dane i ma wbudowany kreator, który Cię poprowadzi.

WPS posiada też wersję internetową opartą na chmurze, która jest idealna do udostępniania i wspólnej pracy z innymi użytkownikami. Przypisz każdemu użytkownikowi poziom uprawnień, abyś nie musiał się martwić, że nieupoważnieni użytkownicy dokonają zmian. Możesz też otworzyć dokument, aby w czasie rzeczywistym uzyskać opinie, zmiany i komentarze od odpowiednich osób.

Sprawdź WPS Office za darmo!

Często zadawane pytania

Czy WPS Spreadsheet jest darmowy?

Tak! Możesz bezpłatnie pobrać WPS Office, a otrzymasz arkusz kalkulacyjny (Spreadsheet), edytor tekstu (Writer), narzędzie do prezentacji i edytor PDF całkowicie za darmo. Aby zacząć korzystać z oprogramowania nie musisz tworzyć bezpłatnego konta, ale jeśli to zrobisz, uzyskasz również dostęp do WPS Docs i 1 GB pamięci w chmurze.

Czy WPS Spreadsheet ma szablony?

WPS Spreadsheet zawiera ponad 100 bezpłatnych szablonów. Znajdziesz tu szeroki zakres kategorii, takich jak tworzenie kalendarzy, śledzenie grafików, zarządzanie projektami, księgowość i nie tylko. Każdy arkusz ma wbudowane formuły, więc wszystko, co musisz zrobić, to dodać swoje dane.

Co jest lepsze: WPS Spreadsheet czy Microsoft Excel?

Jeśli dopasujesz oba programy pod względem formuł, formatowania i stylizacji, Excel wygrywa we wszystkich przypadkach. Jednak WPS świetnie radzi sobie z mniejszymi rzeczami. Posiada interfejs z zakładkami, dzięki czemu z łatwością możesz zarządzać wszystkimi otwartymi dokumentami, ma zintegrowany kreator, który pomaga podczas tworzenia arkusza kalkulacyjnego i posiada lepsze aplikacje mobilne.

Oprogramowanie za darmo – czy zawsze się opłaca?

Choć programy komercyjne, za które trzeba zapłacić, zwykle mają duże możliwości i wliczone w cenę aktualizację oraz wsparcie techniczne, to jednak dobrą alternatywą dla nich są nadal pakiety dostępne za darmo, które w wielu firmach okażą się w zupełności wystarczające. Zanim więc wydamy duże pieniądze na oprogramowanie znanych producentów, warto rozejrzeć się w internecie.

Nie da się ukryć, że najbardziej popularnym systemem operacyjnym jest Microsoft Windows. Słynne „okienka” zarządzają pracą ogromnej większości komputerów PC, ale – gdy zajdzie taka potrzeba – korzystają z nich też użytkownicy maszyn Apple’a, bo te wyposażone w procesory Intela pozwalają uruchamiać Windows obok przeznaczonego dla nich MacOS. Produkt Microsoftu ma dobre wsparcie, jest bardzo prosty w obsłudze, a przy tym – w odpowiedniej wersji – daje administratorom firmowej sieci dobrą kontrolę nad tym, z jakich zasobów korzysta użytkownik. Nie zmienia to faktu, że nawet dla Windows, za które trzeba zapłacić przynajmniej kilkaset złotych, jest alternatywa.

Co zamiast „okienek”?

Warto zaznaczyć, że w przypadku systemu operacyjnego poszukiwanie rozwiązań innych niż Windows to zadanie dla zaawansowanych użytkowników, którzy – co ważne – doskonale wiedzą, do czego docelowo będzie wykorzystywany komputer. Jedną z opcji jest system Ubuntu, którzy wykorzystuje system operacyjny Linux. Tu też są liczne aplikacje, mamy interfejs graficzny, który działa jednak nieco inaczej niż ten z „okienek”. Przy czym „inaczej” nie znaczy gorzej. Co więcej Ubuntu jest darmowe, ma spore możliwości i w odpowiedniej wersji może być całkiem łatwe do zainstalowania na komputerze i uruchomienia. Pamiętajmy jednak, że system ten ma swoje ograniczenia wynikające choćby z niewielkiej, w porównaniu z Windows, biblioteki aplikacji.

Ubuntu może jednak sprawdzić się jako system operacyjny dla darmowych programów biurowych, do pracy w internecie, jest też cenione przez informatyków. To z użyciem tego właśnie systemu, bazującego na Linuxie, programiści stawiają swoje pierwsze kroki.

Na Linuxie oparty jest też system rozwijany przez Google, czyli Chrome OS – idealny do komputerów o niewielkiej wydajności, pracujących np. jako proste terminale. Chrome OS zoptymalizowano pod kątem przeglądarki Chrome oraz internetowych usług Google, jak choćby darmowy pakiet Google Docs, dostępny online. Tyle że system Google’a to narzędzie bardzo proste, o ograniczonych możliwościach. W niektórych zastosowaniach biurowych może jednak zastąpić Windows.

W obu opisanych przypadkach podstawą jest darmowy Linux. Warto dodać, że informatycy i administratorzy bardzo cenią ten system ze względu na jego wydajność i prostotę (z punktu widzenia zaawansowanych użytkowników). To dlatego właśnie Linux – i powiązane z nim programy – często stosowany jest do zarządzania firmowymi serwerami, zastępując produkty komercyjne wielkich koncernów. Co więcej, Linux jeszcze dziś często pracuje na serwerach międzynarodowych korporacji, choć oczywiście jest on dostosowany do ich potrzeb przez administratorów oraz firmy, które dostarczają gotowe rozwiązania oparte na darmowym oprogramowaniu. Jedną z firm, która wdraża nawet skomplikowane rozwiązania jest Redhat, znana z jednej z najbardziej popularnych wersji Linuxa.

Biuro za darmo

Tak jak Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym, tak Microsoft Office to najczęściej używany pakiet biurowy. Nic dziwnego, rozwijany jest od dziesięcioleci, a jego możliwości są naprawdę ogromne, gdy idzie o pisanie i edycję tekstów, dokonywanie skomplikowanych obliczeń, prowadzenie rozbudowanych baz danych czy komunikację w firmie i poza nią.

Office to naprawdę potężne narzędzie, które w wielu przypadkach – mimo że kosztuje sporo – może się okazać niezastąpione. Obecnie, w wersji online aplikacje Microsoftu kosztują ok. 230 zł dla jednej osoby, natomiast w wariancie, który można zainstalować na komputerze to roczny koszt ponad 570 zł. Teraz Microsoft najchętniej sprzedaje swój pakiet w abonamencie, gwarantując oczywiście aktualizacje w tej cenie, a także dodatki takie, jak skrzynka pocztowa o pojemności 50 GB oraz 1 TB miejsca na dysku w chmurze.

Żadne darmowe oprogramowanie nie da nam tak wiele, będzie też ustępować pakietowi Microsoftu możliwościami, a nierzadko też szybkością działania. Tyle że nie potrzebujemy przecież rakiety balistycznej, by zabić komara. A w wielu firmach wystarczające będą o wiele mniejsze możliwości niż te, którymi dysponuje pakiet Microsoft Office.

Jednym z najbardziej znanych rozwiązań alternatywnych jest Apache OpenOffice, w którego skład wchodzą edytor Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, baza danych Base, program do...

Leave a Reply