April 20,2023

Oprogramowanie

by Kolbowicz Marek

6 wersji systemu Windows 10. Sprawdź, którą wybrać

O systemie Windows 10 mówią obecnie właściwie wszyscy, zapominając jednak o tym, że nie mamy tu do czynienia z jednym produktem, ale z wieloma wersjami tego oprogramowania. Obecnie istnieje sześć podstawowych edycji tego systemu operacyjnego. Dlatego sprawdzić, którą z nich powinniśmy się zainteresować. A zależy to od tego, jakie urządzenie posiadamy i czego spodziewamy się po tym najnowszym dziecku firmy Microsoft.

Jak już wspomniano, istnieje sześć podstawowych edycji systemu Windows 10: Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Education, Windows 10 Mobile i Windows 10 Mobile Enterprise. Można wymienić jeszcze kilka innych wersji, o których nie będziemy tu mówić. Są one bowiem interesujące dla producentów komputerów i innych urządzeń elektronicznych, a nie dla indywidualnych użytkowników. Chodzi o edycje opracowane z myślą o środowisku sieciowym IoT (Internet rzeczy) oraz o różnego rodzaju osadzonych rozwiązaniach.

Różne wersje systemu Windows 10 można podzielić na dwie grupy. Wyróżnikiem jest tu interfejs użytkownika. W pierwszej grupie znajdą się edycje Windows 10 Mobile i Windows 10 Mobile Enterprise przeznaczone dla smartfonów i tabletów z mniejszymi ekranami (nie większymi niż 8 cali), a w drugiej edycje Windows 10 Home, Pro, Enteprise i Education przeznaczone dla nazwijmy to klasycznych komputerów, których interfejsy są przystosowane do obsługiwania dużych ekranów.

Zobacz również:

Systemy Windows 10 Mobile i Windows 10 Mobile Enterprise wspierają ekrany typu Windows Phone i towarzyszy im przeglądarka Edge oraz aplikacje Office for Windows 10. Edycje Windows 10 Home, Pro, Enteprise i Education mogą obsługiwać desktopy, laptopy, systemy typu dwa-w-jednym, większe tablety i urządzenia typu „convertible” (tablet i notebook w jednym).

Przejdźmy jednak do omówienia w kilku słowach każdej edycji systemu Windows 10.

1. Windows 10 Home: najpopularniejsza wersja systemu, którą znajdziemy zapewne na dysku twardym każdego nowo zakupionego peceta. Wraz z nią dostaniemy przeglądarkę Edge, biometryczny system uwierzytelniania użytkowników Windows Hello (nie używający haseł, a rozpoznający twarz użytkownika lub analizujący jego linie papilarne) oraz zapożyczone z systemu Windows Phone oprogramowanie Cortana, umożliwiające wydawanie poleceń głosem.

Na komputerze z Windows 10 Home będziemy też mogli uruchamiać gry Xbox One, gdyż system wspiera taką opcję, zastępując dzięki niej konsolę gier.

2. Windows 10 Pro: tą wersją systemu powinniśmy się zainteresować, jeśli nasz komputer obsługuje aplikacje biznesowe. Jest to więc idealny system dla małych firm, wspierający np. mechanizm Azure Active Directory, dzięki któremu będziemy się mogli w prosty sposób logować do chmurowych usług, z których nasza firma korzysta.

System wspiera też wirtualizację Hyper-V, mechanizm szyfrowania dysku BitLocker oraz takie opcje, jak Remote Desktop, Windows Store czy kontenery Enterprise Data Protection. Użytkownicy Windows 10 Pro będą mogli aktualizować oprogramowanie przy użyciu opcji Windows Update for Business, która pozwala tak konfigurować tę usługę, aby aktualizacje wymagające restartowania komputera nie były pobierane wtedy, gdy komputer musi być dostępny.

3. Windows 10 Enterprise: to wypasiony system biznesowy, zdolny zarządzać komputerami używanymi przez duże firmy i korporacje.

Wspiera on szereg bardziej zaawansowanych opcji, takich jak Direct Access (możliwość uzyskiwania zdalnego dostępu do wewnętrznej sieci firmy bez konieczności korzystania z technologii VPN, zarządzanie aplikacjami AppLocker czy BranchCache (mechanizm usprawniający proces pobierania plików i aktualizacji). Kolejne bardziej zawansowane mechanizmy wspierane przez tę edycję systemu Windows 10, poprawiające bezpieczeństwo komputera i uruchamianych na nim aplikacji, to Credential Guard i Device Guard.

4. Windows 10 Education: jak sama nazwa wskazuje, jest to system przeznaczony dla studentów, uniwersytetów i generalnie placówek edukacyjnych, którym zależy na bezpieczeństwie pracy i opcjach pozwalających w łatwy sposób zarządzać zdalnie komputerami. System Windows 10 Education oferuje w wielu obszarach te same możliwości, jakie zostały wbudowane w system Windows 10. Jednak Windows 10 Education w przeciwieństwie do Windows 10 Enterprise nie wspiera np. opcji Long Term Servicing Branch i na oprogramowanie to przechodzić można z systemu Windows 10 Home, podczas gdy na Windows 10 Enterprise można przechodzić tylko z systemu Windows 10 Pro.

5. Windows 10 Mobile: jeśli korzystamy z urządzenia Windows Phone lub z tabletu Windows 8.1 wyposażonego w mały (to znaczy 8-calowy lub mniejszy) ekran, możemy spokojnie pomyśleć o przejściu na system Windows 10 Mobile.

Windows 10 Mobile oferuje przeglądarkę Edge (nie ma tu IE) i nową wersję pakietu Office, zoptymalizowanego do obsługi ekranów dotykowych. Jeśli nasze urządzenie na to pozwala, możemy je podłączyć do większego wyświetlacza i uruchomić wspierane przez Windows 10 Mobile oprogramowanie Continuum.

6. Windows 10 Mobile Enterprise: tu sprawa jest oczywista. Jest to mobilny system operacyjny stworzony z myślą o dużych przedsiębiorstwach. Oferuje on te same możliwości co Windows 10 Enterprise, z tą różnicą iż Microsoft wprowadził do niego te wszystkie opcje i mechanizmy, które mogą obsługiwać urządzenia mobilne, a więc smartfony, phablety i netbooki wyposażone w ekrany nie większe niż 8 cali.

① Jak przyśpieszyć system operacyjny Windows 10?

Jak przyśpieszyć system operacyjny Windows 10?

Zwiększ wydajność komputera dzięki naszym wskazówkom! Windows 10 jest najprawdopodobniej najlepiej napisanym systemem operacyjnym Microsoftu, ale niestety zawiera ogromną liczbę funkcji, które wymagają dużych zasobów systemowych. Najnowsze wydanie systemu Windows posiada kilka niezwykle użytecznych mechanizmów poprawiających ogólną wydajność.

Jeśli wydajność komputera uległa spowolnieniu, istnieje wiele przyczyn, które najprawdopodobniej są za to odpowiedzialne, m.in. zasobożerne programy działające w tle, zalegające duże ilości plików tymczasowy lub mniej wydajny sprzęt.

W tym przewodniku przedstawiamy dziesięć najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie systemu Windows 10. Wspomnimy o defragmentacji, usuwaniu niechcianych programów, wyłączaniu zbędnych efektów specjalnych, a nawet o aktualizowanie sprzętu.

1. Uruchom ponownie komputer

Chociaż może się to wydawać oczywistym krokiem, wielu użytkowników podtrzymuje uruchomione urządzenia nawet przez kilka tygodni. Jak to możliwe? Zamiast wyłączyć system, użytkownik go hibernuje lub usypia. System Windows 10 automatycznie uaktywni ekran, ale wszelkie procesy, które zostały wcześniej uruchomione będą kontynuowane. Z biegiem czasu, mogą one gromadzić się w pamięci i tym samym spowalniać komputer.

Możesz rozwiązać ten problem, zamykając system każdego dnia. Gdy skończysz korzystać z komputera, kliknij klawisz Windows i wybierz opcję "Zasilanie".

Pamiętaj, aby zamknąć wszystkie działające programy i zapisać swoją pracę. Jeśli komputer spowolni, w takim stopniu, że wyświetlenie menu systemu Windows będzie wręcz niemożliwe, należy ręcznie przytrzymać przycisk zasilania (na obudowie komputera), aż urządzenie zostanie całkowicie wyłączony.

2. Aktualizacja, aktualizacja, aktualizacja

Firma Microsoft stale wydaje aktualizacje dla systemu Windows 10, których celem jest naprawa typowych błędów, które obniżają wydajność systemu. Niektóre z nich są dość niewielkie, podczas gdy inne wprowadzają istotne zmiany, maksymalizując wydajność.

Jeśli wydajność maszyny zauważalnie maleje, należy otworzyć menu Windows i wpisać w pasku wyszukiwania "Aktualizuj". Po pojawieniu się okienka, należy wybrać opcję "Sprawdź aktualizacje".

Jeśli dostępna jest duża aktualizacja, pamiętaj o zapisaniu i utworzeniu kopii zapasowej swoich danych. Twój komputer, aby zastosować wszystkie dostępne aktualizacje, może wymagać kilkukrotnego ponownego uruchomienia. Jeśli minęło już trochę czasu od ostatniej aktualizacji, po ponownym uruchomieniu systemu kliknij "Sprawdź aktualizacje", aby upewnić się, że wszystko zostało zainstalowane.

3. Sprawdź programy startowe

Komputer może zostać mocno spowolniony, przez dużą liczbę uruchamianych procesów. Dzieje się tak dlatego, że wiele programów instalacyjnych, dodaje swoje aplikacje do tzw. autostartu, aby uruchamiały się razem z komputerem, co spowalnia prędkość systemu.

Aby sprawdzić jakie posiadamy programy startowe, otwórz Menedżer zadań (Ctrl + Alt + Del), a następnie kliknij zakładkę "Uruchamianie". Zwróć szczególną uwagę na wartość "Wpływ na uruchamianie". Jest to najlepszy sposób na wykrycie aplikacji, które mogą spowolnić system.

Aby uniemożliwić uruchomienie danego programu przy logowaniu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz "Wyłącz".

4. Uruchom narzędzie “Oczyszczanie dysku”

Funkcja oczyszczania dysku jest wbudowanym narzędziem systemu Windows. Za jego pomocą można wyczyścić gromadzone na komputerze pliki tymczasowe, takie jak miniatury obrazów, pobrane pliki programów i strony internetowe w trybie offline.

Kliknij menu Windows i na pasku wyszukiwania wpisz "Oczyszczanie dysku". Narzędzie oferuje wybór plików do usunięcia. Zaznacz pole wyboru obok każdej opcji. Kliknij "Oczyść pliki systemowe", aby rozpocząć.

Jest to również dobra okazja do usunięcia wszelkich plików z dysku twardego, których już nie potrzebujemy. Dobrą praktyką, jest rozpoczęcie czyszczenia, od ręcznego wykasowania zawartości folderu "Pobrane pliki".

5. Usuń nieużywane programy

Producenci komputerów, fabrycznie instalują wiele programów innych firmy, które ze względu na swój duży rozmiar i niepotrzebny charakter, są określane jako “Bloatware” (co to jest bloatware). Wielu użytkowników komputerów instaluje również oprogramowanie do określonego celu i nigdy więcej nie używa go ponownie, np. projektując wizytówkę.

Nadmiarowe programy zajmują miejsce na dysku twardym i mogą obniżyć wydajność. Aby sprawdzić zainstalowane aplikacje, przejdź do "Panel sterowania"> "Programy"> "Programy i funkcje"> "Odinstaluj program".

Kliknij prawym przyciskiem myszy wszystkie programy, których już nie potrzebujesz i wybierz opcję "Odinstaluj". System Windows 10 poprosi o pozwolenie na wprowadzenie zmian w systemie. Kliknij "Tak", aby kontynuować.

6. Wyłącz efekty specjalne

Windows 10 jest mocno rozbudowany od strony efektów specjalnych. Domyślnie system Windows posiada uruchomione funkcje płynnego przenikania się elementów w danym widoku. Innymi wymagającymi dużej ilości zasobów, są funkcje obejmujące przezroczystość oraz animacje.

Aby przywrócić komputer do mniej zasobożernych ustawień, otwórz menu Windows i wyszukaj "System". Następnie przejdź do zakładki "Ustawienia zaawansowane" i wybierz "Ustawienia wydajności".

Na karcie "Efekty wizualne" kliknij przycisk opcji "Niestandardowy". Z tego miejsca możesz odznaczyć pola wyboru, które chcesz wyłączyć. Kliknij "Zastosuj", aby potwierdzić zmiany.

7. Wyłącz efekty przezroczystości

Oprócz dużego wykorzystania zasobów systemowych, do wyświetlania np. animacji, system Windows 10 stosuje również efekty przezroczystości, o których wspominaliśmy już wcześniej. Ten pozornie lekki i prosty efekt jest dość skomplikowany dla naszego sprzętu, ponieważ system musi aż dwukrotnie wykonać zaawansowane obliczenia.

Aby wyłączyć efekty przezroczystości, otwórz menu Windows i wpisz "Ustaw przezroczyste menu Start, pasek zadań i centrum akcji". Spowoduje to wyświetlenie ustawień "Kolory". Stąd możesz wyłączyć przezroczystość.

Możesz również zmienić domyślny tryb aplikacji pomiędzy "Jasny" i "Ciemny". Nie wpłynie to na szybkość twojego systemu, ale może sprawić, że Twój Pulpit będzie czytelniejszy.

8. Zwiększ ilość pamięci RAM

Ogólna prędkość komputera może zostać znacznie poprawiona dzięki rozbudowie ilości pamięci RAM. System Windows 10 do płynnego działania wymaga co najmniej 4 GB, chociaż nie uwzględnia to aplikacji wymagających dużej ilości zasobów, takich jak np. gry.

Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie większej ilości pamięci RAM. Twój komputer ma określoną liczbę slotów, w które możesz włożyć kości pamięci. Aby określić typ pamięci używanej przez urządzenie, otwórz Menedżer zadań (Ctrl + Alt + Del), a następnie kliknij opcję "Wydajność". System wyświetli informacje o zainstalowanej pamięci - m.in. pojemność oraz typ, np. DDR4.

Instalowanie nowych układów pamięci RAM jest dość proste. Jeśli robisz to sam, bądź ostrożny, aby nie uszkodzić delikatnych elementów. Alternatywnie, wiele serwisów komputerowych z przyjemnością dokona rozbudowy sprzętu, za niewielką opłatą.

9. Użyj dysku SSD

Dyski SSD (dyski półprzewodnikowe) korzystają z pamięci Flash, takiej samej, jaką można znaleźć w pamięciach USB. Pozwalają na znacznie szybszy dostęp i czas zapisu, niż tradycyjne mechaniczne dyski twarde, które korzystają z namagnesowanych talerzy.

Dyski SSD są droższe niż zwykłe dyski twarde, ale zapewniają znaczną poprawę czasu rozruchu, czasów dostępu do plików i ogólnej reakcji systemu.

Jeśli chcesz kupić dysk SSD, upewnij się, że wybrałeś właściwy rozmiar (2,5" dla urządzeń przenośnych, 3,5" dla komputerów stacjonarnych). W celu wykonania wiernej kopii całego bieżącego dysku, na dysk SSD (włącznie z kopią całego systemu), można użyć darmowego oprogramowania, takiego jak np. Clonezilla.

10. Uruchom konserwację systemu

System Windows 10 ma wbudowane narzędzie, które wykonuje rutynowe zadania konserwacji systemu, takie jak defragmentacja dysku twardego, skanowanie w poszukiwaniu aktualizacji i sprawdzanie, czy nie ma złośliwego oprogramowania.

Te zadania zwykle działają w tle, gdy komputer jest bezczynny, ale jeśli zauważyłeś problem z wydajnością systemu, możesz uruchomić konserwację ręcznie.

Aby rozpocząć, otwórz Panel sterowania, wybierz "System i zabezpieczenia", a następnie wybierz "Zabezpieczenia i konserwacja". Kliknij strzałkę, aby rozwinąć opcje konserwacji, oraz wybierz "Rozpocznij konserwację". Zanim przejdziesz dalej, zamknij i zapisz wszystkie otwarte pliki.

Oprogramowanie

Klikając przycisk zarejestruj się, akceptuję Regulamin.

Przyjmuję do wiadomości, że OLX wykorzystuje moje dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności oraz Polityką dotyczącą plików cookie i podobnych technologii. OLX wykorzystuje zautomatyzowane systemy i partnerów do analizowania, w jaki sposób korzystam z usług w celu zapewnienia odpowiedniej funkcjonalności produktu, treści, dostosowanych i opartych na zainteresowaniach reklam, jak również ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym korzystaniem z naszych usług.

  • Kolbowicz Marek
  • April 20,2023

Leave a Reply