November 16,2023

Nowy system operacyjny Microsoft Windows 11 zapowiedziany i zapreznetowany

by Kolbowicz Marek

Komputery HP – obsługa systemu Windows 11

W czerwcu 2021 r. firma Microsoft wprowadziła na rynek Windows 11 – najnowszy system operacyjny Windows®.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ogłoszenia firm HP i Microsoft, zobacz Czy jesteś gotów na system Windows 11? | Oficjalna strona firmy HP® (w języku angielskim) i Aktualizacja do nowego systemu operacyjnego Windows 11 | Microsoft (w języku angielskim).

Sprawdź dostępność aktualizacji na tej stronie, gdy więcej informacji będzie dostępnych bliżej daty wydania.

Windows 11 - jak przywrócić system do ustawień fabrycznych [PORADNIK]

Zaktualizowałeś komputer do nowszej wersji systemu operacyjnego, ale chcesz przywrócić go do ustawień fabrycznych? Windows 11 ma wbudowane narzędzie, które pozwoli szybko wykonać czystą instalację systemu operacyjnego.

Spis treści

Jeszcze kilka lat temu standardowym sposobem na rozwiązanie problemów z systemem operacyjnym Windows była jego reinstalacja na czysto. Aktualnie Windows 10 i Windows 11 same radzą sobie z większością problemów dzięki aktualizacjom w Windows Update. Niezależnie od tego, nadal zdarzają się sytuacje, gdy chcemy przeinstalować system operacyjny na nowo. Jakie? Na przykład planujesz oddać komputer do serwisu lub go sprzedać. Reinstalacja Windowsa jest również dobrym sposobem na pozbycie się wirusów oraz odświeżenie komputera. Po kilku latach pracy w systemie znajduje się mnóstwo niepotrzebnych elementów, które negatywnie wpływają na prędkość pracy systemu operacyjnego.

Jak przywrócić komputer z Windows 11 do ustawień fabrycznych fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Niezależnie od Twoich motywacji, w dzisiejszym poradniku pokazujemy, jak przywrócić system operacyjny Windows 11 do ustawień fabrycznych.

Zobacz również:

Przywracanie Windowsa 11 do ustawień fabrycznych - niezbędne elementy

Aby przywrócić komputer z systemem operacyjnym do ustawień fabrycznych, nie potrzebujemy instalatora z systemem operacyjnym Windows, ani połączenia z internetem. Co zatem jest potrzebne?

Działający komputer i odrobina czasu. Jeżeli komputer, na którym reinstalujemy system operacyjny, jest laptopem, należy podłączyć go do zasilania przed rozpoczęciem całego procesu. Dobrym pomysłem może być również uprzednie naładowanie baterii. Uchroni to nas przed niepowodzeniem procesu w momencie gdy nastąpi przerwa w zasilaniu sieciowym.

Przywracanie Windowsa 11 do ustawień fabrycznych - pamiętaj o kopii zapasowej

Pamiętaj, że przywrócenie systemu operacyjnego do ustawień fabrycznych usunie wszystkie twoje pliki oraz zainstalowane aplikacje. Komputer po reinstalacji zaoferuje system, który znamy z fabrycznie nowych egzemplarzy - mówiąc kolokwialnie: będzie on "goły" Dobrze jest wykonać pełną kopię zapasową przed przystąpieniem do tego procesu. W tym celu możesz skorzystać z naszego poradnika, który jest tożsamy dla Windows 10 i Windows 11.

Przywracanie Windows 11 do ustawień fabrycznych - instrukcja krok po kroku

Przed przystąpieniem do procesu przywracania systemu do ustawień fabrycznych zamknij wszystkie aplikacje.

Ekran domowy

Aby uruchomić asystenta przywracania systemu operacyjnego Windows 11 do ustawień fabrycznych, należy kliknąć w Menu Start i przejść do ustawień systemowych.

Menu Start

Aby je uruchomić, możemy kliknąć w koło zębate obok nazwy użytkownika. Inną opcją jest skorzystanie z wyszukiwarki znajdującej się na górze Menu Start.

W ustawieniach przechodzimy do zakładki System i wybieramy sekcję Odzyskiwanie.

Ustawienia systemowe

Z tego poziomu klikamy w Resetuj ustawienia komputera osobistego. Opcja ta znajduje się w sekcji Resetuj ten komputer.

Sekcja Odzyskiwanie

W tym momencie uruchomi się asystent przywracania systemu operacyjnego Windows 11 do ustawień fabrycznych.

Asystent przywracania systemu Windows 11 do ustawień początkowych

W małym okienku wybieramy Usuń wszystko. Windows zaproponuje reinstalację lokalną lub z chmury. Szybszym i bezpieczniejszym sposobem jest Lokalna ponowna instalacja.

Asystent przywracania systemu Windows 11 do ustawień początkowych

Asystent domyślnie reinstaluje system operacyjny bez dokładnego czyszczenia dysku twardego. Możemy to zmienić w sekcji Zmień ustawienia > Wyczyścić dysk?.

Asystent przywracania systemu Windows 11 do ustawień początkowych

W następnym oknie narzędzie poinformuje nas, ze po reinstalacji Windowsa 11 nie będziemy mogli odinstalować ostatnio zainstalowanych aktualizacji.

Asystent przywracania systemu Windows 11 do ustawień początkowych

Zbliżając się do końca procesu, asystent przywracania ustawień fabrycznych podsumuje wybrane przez nas opcje. Po kliknięciu Resetuj rozpocznie się proces przywracania Windowsa 11 do ustawień fabrycznych.

Asystent przywracania systemu Windows 11 do ustawień początkowych

Przywracanie Windowsa 11 do ustawień fabrycznych trwa od kilkunastu minut do nawet kilku godzin (przywracanie z dokładnym wymazaniem dysku twardego).

Asystent przywracania systemu Windows 11 do ustawień początkowych

Podczas procesu komputer kilkukrotnie uruchomi się ponownie. Po instalacji Windowsa 11 wyświetli się okno konfiguracji początkowej.

Nowy system operacyjny Microsoft Windows 11 zapowiedziany i zapreznetowany

Data: 2021-06-25 Nowy system operacyjny Microsoft Windows 11 zapowiedziany i zapreznetowany

Nowe Menu Start Windows 11 ma nowy wygląd, który został zaprojektowany tak, aby był bardziej atrakcyjny, ale także bardziej przyjazny dla użytkownika. Wycentrowane Menu Start odchodzi od dużej listy aplikacji, a zamiast tego ma siatkę wybranych aplikacji i drugą siatkę zalecanych dokumentów. Windows 11 ma również nowe środowisko wyszukiwania, które teraz pojawia się w osobnym oknie - nie ma już paska wyszukiwania tekstu

Nowy panel z widżetami Wysuwane okienko po lewej stronie ekranu pokazuje widżety Windows czyli zestaw wyselekcjonowanych wiadomości, pogody i informacji giełdowych. Jest to wyraźna ewolucja paska pogody i wiadomości, którą widzimy w ostatnich wersjach systemu Windows 10. Nowa wersja widżetów będzie bardzo podobna do naszego ekranu smartfona.

Ułatwione rozlokowanie okien W nowym systemie Windows 11 najechanie kursorem na przycisk minimalizacji / maksymalizacji umożliwia wybór różnych układów przeciągania w zależności od rozmiaru ekranu. Mając przykładowo otwarte trzy - cztery okna, otrzymasz opcję równomiernego podziału ekranu pomiędzy je wszystkie. Do dyspozycji dostaniemy tutaj aż 6 różnych układów

Microsoft Teams Ikona Teams będzie na pasku zadań i będzie można jej używać do nawiązywania połączeń z innymi osobami, które korzystają z aplikacji Teams na dowolnym urządzeniu, w tym na urządzeniach z systemem Android i iOS

Nowy Sklep Windows i aplikacje na Androida W systemie Windows 11 firma Microsoft przeprojektowała sklep Microsoft Store, przyspieszając i ułatwiając znajdowanie aplikacji, których szukasz. Zapowiedź, która jednak prawdopodobnie najbardziej przyciągnie największą uwagę, dotyczy tego, że aplikacje na Androida będą bezpośrednio dostępne dla systemu Windows 11

Automatyczny HDR do gier Jeśli monitor obsługuje HDR, ale gra nie, system Windows 11 przekonwertuje kolory i oświetlenie . Podczas demonstracji Sarah Bond z Microsoftu pokazała, w jaki sposób ta funkcja sprawiła, że ??Skyrim wygląda o wiele bardziej kolorowo i realistycznie. Funkcja, która powstała na Xboksie, teraz pojawi się na naszych PC.

DirectStorage oraz Xbox Game Pass DirectStorage umożliwia ładowanie zawartości gry bezpośrednio z dysku SSD NVMe do pamięci karty graficznej, bez zużywania dużej ilości zasobów procesora. Oznacza to szybsze ładowanie i mniej czasu spędzonego na czekaniu. Xbox Game Pass zostanie wbudowany w Windows 11, więc jeśli kupisz członkostwo, uzyskasz dostęp do setek tytułów. Xbox Cloud Gaming będzie również dostępny, dzięki czemu będziesz mógł grać nawet na systemach, które mają słabszy sprzęt.

Microsoft oficjalnie zaprezentował kolejną wersję systemu Windows, która będzie nazywać się Windows 11 i zostanie wydana jako bezpłatna aktualizacja. Już w przyszłym tygodniu wczesna wersja systemu Windows 11 ma być udostępniona w ramach programu Windows Insider.Windows 11 ma nowy wygląd, który został zaprojektowany tak, aby był bardziej atrakcyjny, ale także bardziej przyjazny dla użytkownika. Wycentrowane Menu Start odchodzi od dużej listy aplikacji, a zamiast tego ma siatkę wybranych aplikacji i drugą siatkę zalecanych dokumentów. Windows 11 ma również nowe środowisko wyszukiwania, które teraz pojawia się w osobnym oknie - nie ma już paska wyszukiwania tekstuWysuwane okienko po lewej stronie ekranu pokazuje widżety Windows czyli zestaw wyselekcjonowanych wiadomości, pogody i informacji giełdowych. Jest to wyraźna ewolucja paska pogody i wiadomości, którą widzimy w ostatnich wersjach systemu Windows 10. Nowa wersja widżetów będzie bardzo podobna do naszego ekranu smartfona.W nowym systemie Windows 11 najechanie kursorem na przycisk minimalizacji / maksymalizacji umożliwia wybór różnych układów przeciągania w zależności od rozmiaru ekranu. Mając przykładowo otwarte trzy - cztery okna, otrzymasz opcję równomiernego podziału ekranu pomiędzy je wszystkie. Do dyspozycji dostaniemy tutaj aż 6 różnych układówIkona Teams będzie na pasku zadań i będzie można jej używać do nawiązywania połączeń z innymi osobami, które korzystają z aplikacji Teams na dowolnym urządzeniu, w tym na urządzeniach z systemem Android i iOSW systemie Windows 11 firma Microsoft przeprojektowała sklep Microsoft Store, przyspieszając i ułatwiając znajdowanie aplikacji, których szukasz. Zapowiedź, która jednak prawdopodobnie najbardziej przyciągnie największą uwagę, dotyczy tego, że aplikacje na Androida będą bezpośrednio dostępne dla systemu Windows 11Jeśli monitor obsługuje HDR, ale gra nie, system Windows 11 przekonwertuje kolory i oświetlenie . Podczas demonstracji Sarah Bond z Microsoftu pokazała, w jaki sposób ta funkcja sprawiła, że ??Skyrim wygląda o wiele bardziej kolorowo i realistycznie. Funkcja, która powstała na Xboksie, teraz pojawi się na naszych PC.DirectStorage umożliwia ładowanie zawartości gry bezpośrednio z dysku SSD NVMe do pamięci karty graficznej, bez zużywania dużej ilości zasobów procesora. Oznacza to szybsze ładowanie i mniej czasu spędzonego na czekaniu. Xbox Game Pass zostanie wbudowany w Windows 11, więc jeśli kupisz członkostwo, uzyskasz dostęp do setek tytułów. Xbox Cloud Gaming będzie również dostępny, dzięki czemu będziesz mógł grać nawet na systemach, które mają słabszy sprzęt. Uważasz ten news za ciekawy? Udostępnij go innym!

Wstecz Nowy system operacyjny Microsoft Windows 11… - Recenzje, opinie i komentarze Ocena: 3 / 6 - 2 opinie Q · Wygląda jak bękart MacOS i jakiejś pochodnej Ubuntu. Fuj.

26 Czerwiec 2021 · Ocena: 6 Ocena: NED · Ciekawe kiedy będzie SP1 do wersji systemu nr 11

( Komentarz, opinia...Jesteś pewien, że nie jesteś robotem? NED jest człowiekiem. To taki biorobot urodzony na planecie Ziemia, tak jak wszyscy ... )

27 Czerwiec 2021 · Ocena: 2 Ocena: Dodaj kolejny komentarz: Autor:

E-mail (nie wyświetlany) [?]

Ocena:

1 2 3 4 5 6

ProLine są oznaczone innym kolorem i ikoną Oficjalne odpowiedzisą oznaczone innym kolorem i ikoną Zasady umieszczania komentarzy

Obsługa sklepu internetowego ProLine zastrzega sobie prawo do nie umieszczenia całości lub części komentarzy. W szczególności nie zostaną umieszczone opinie zawierające wulgaryzmy, obrażające osoby, narodowości, religie, zawierające informacje niesprawdzone lub obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby. Ponadto nie zostaną zamieszczone komentarze zawierające adresy e-mail i www, zawierające dane teleadresowe, zawierające uwagi skierowane do obsługi sklepu ProLine, a także zawierająca rażące błędy ortograficzne. Opinia wysłana wielokrotnie opublikowana będzie tylko raz.

  • Kolbowicz Marek
  • November 16,2023

Leave a Reply