December 11,2021

Model wycofany Karta SIM zostanie zniesiona od 2016 r.

by Kolbowicz Marek

Zainstalowany na stałe chip w smartfonach i tabletach powinien sprawić, że karta SIM stanie się zbędna – i to już w 2016 roku. Wtedy mobilni użytkownicy powinni korzystać z eSIM – pisze Deutsche Telekom na swoim blogu. Trwają już negocjacje z takimi producentami jak Samsung czy Apple. Okres przejściowy powinien trwać do 2026 roku.

eSIM to karta wbudowana w urządzenie mobilne ("e" jak "wbudowana"), którą można programować z zewnątrz. Przy zmianie operatora nie trzeba już wymieniać karty, wystarczy ją przeprogramować, na przykład poprzez zeskanowanie kodu kreskowego.

Kolejna zaleta: z umową na telefon komórkowy można wygodnie korzystać z kilku urządzeń. Jako przykład Telekom podaje kontrakt na pięć urządzeń. Oprócz smartfona z łatwością online można połączyć z tabletem, samochodem z dostępem do Internetu, kamerą z WiFi i smartwatchem. Wszystko, co użytkownicy muszą zrobić, to zeskanować kod identyfikacyjny urządzenia, aby połączyć je z eSIM.

Apple już instaluje eSIM

Od dawna planowano, że zintegrowane chipy eSIM zastąpią dotychczas używane karty SIM. Firma Apple zainstalowała już chipy Apple SIM w niektórych nowszych seriach urządzeń. W perspektywie średnioterminowej eSIM ma być zintegrowany z chipsetem smartfona, na przykład takich producentów jak Qualcomm.

Ponadto kartę eSIM można również zainstalować tam, gdzie gniazdo wkładania przeszkadza lub wymaga zbyt dużo miejsca - na przykład w urządzeniach do noszenia, takich jak smartwatche, opaski fitness lub odzież w sieci.

Pierwsze żetony w tablecie

Na okres przejściowy zaplanowano dziesięć lat, a następnie urządzenia będą wyposażone w rozwiązania hybrydowe dla obu opcji. Zgodnie z wolą Telekomu eSIM ma jednak zostać wdrożony na całym świecie już w 2017 roku. Pierwsze chipy mają być wbudowane w tablety.

„Telekom postrzega wbudowaną kartę SIM jako wielką szansę i dlatego od kilku lat odgrywa wiodącą rolę w międzynarodowych komitetach w rozwoju otwartego standardu eSIM” – pisze operator komórkowy. Otwarty standard jest „niezbędny”, branża potrzebuje „wspólnego, interoperacyjnego rozwiązania. Żadnych izolowanych rozwiązań”.

(Źródło: Deutsche Telekom)

Więcej ekscytujących tematów znajdziesz na naszej cyfrowej stronie głównej.

  • Kolbowicz Marek
  • December 11,2021

Leave a Reply