March 07,2024

Microsoft Surface Laptop Go 2 i5/8GB/256GB PLATINUM

by Kolbowicz Marek

Huawei MateBook E to coś nowego i starego jednocześnie

Pewnie się ze mną zgodzicie, że urządzenia typu dwa w jednym nie są niczym nowym, ale stają się coraz lepsze. Wystarczy spojrzeć choćby na Microsoft Surface Pro 8, który jest tego idealnym przykładem. W najnowszym Huawei MateBook E też się sporo zmieniło, ale ja to już gdzieś widziałem. A dokładniej, jakoś w 2016 roku, gdy Chińczycy pokazali pierwszego MateBooka.

Pierwszy MateBook, ale nie ostatni

Targi MWC 2016, pod koniec lutego. Huawei pokazuje swoje pierwsze konwertowalne urządzenie i nazywa się MateBookiem. Urządzenie, które było tabletem z rysikiem i dołączaną klawiaturą ze specjalną podstawką. Miało konkurować przede wszystkim z Galaxy TabPRO S Samsunga i microsoftowym Surface Pro 4. Co z tego wyszło? Niewiele, ale właśnie z tym urządzeniem skojarzył mi się MateBook E. Forma identyczna, ale bebechy dużo lepsze. Pytanie tylko, czy ktoś jeszcze potrzebuje takich urządzeń?

Huawei MateBook E / fot. Huawei

Co z tym Huawei MateBook E?

MateBook E to zaskakująco dobry sprzęt niż to co widzieliśmy w ostatnich latach. Oczywiście jeśli weźmiemy pod uwagę tylko urządzenia 2 w 1. Tu mamy solidne podzespoły, bo możemy wybrać między Intel Core i5-1130G7 lub Intel Core i7-1160G7, które dostaną 8 lub 16 GB pamięci RAM i półterabajtowy dysk SSD. Wrażenie będzie robił też wyświetlacz, bo nie dość, że to 12,6-calowy OLED to jeszcze o wysokiej rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Są dwie kamery, aż cztery głośniki, Wi-Fi 6, obsługa rysika M-Pencil czy bateria, która ma wystarczyć na maksymalnie 8 godzin pracy. Waga jest w okolicy 700 gramów, więc też całkiem nieźle, a grubość obudowy mieści się w 8 mm.

MateBook E to wydajny tableto-komputer z systemem Windows 11

Huawei MateBook E ma wiele wspólnego z testowanym kiedyś MatePadem 11, z którym nie do końca się polubiłem. Ale podejrzewam, że z tytułowym modelem byłoby znacznie lepiej, bo ma Windowsa. Komputer (bo raczej można o nim tak napisać) będzie sprzedawany z systemem Windows 11 „out of the box”. I według mnie przyniesie to wiele dobrego i wreszcie obsługa tableto-komputera będzie miała sens.

Huawei MateBook E / fot. Huawei

Charakterystycznym elementem tego MateBooka jest „tuba” na zgięciu, w której wpasowano port USB typu C. Wspiera ładowanie o mocy 65 W i to przez niego ładujemy baterię w urządzeniu. Dodatkowo podpórka tabletu jest tak skonstruowana, że będzie można ustawić ekran w zakresie 110-160 stopni. Powinno być zatem lepiej niż ustawienia „na sztywno” jak we wspomnianym MatePadzie.

Nie ma co pisać o cenach, bo jeszcze nie ma informacji czy urządzenie zadebiutuje w Polsce. Wiadomo, że będzie kilka wersji. Ta „najprostsza” będzie miała Core i5, 8 GB RAM i 256 GB dysk. Ta najhojniej obdarowana dostanie Core i7, 16 GB RAM i dwukrotnie pojemniejszy dysk SSD.

Laptop Microsoft Surface Laptop Go 12,45"/i5/8GB/256GB/Win10 (THJ00009)

[*] Niektóre akcesoria i programy są dostępne do nabycia osobno.

[1] Do 13 godz. pracy baterii przy typowym użytkowaniu urządzenia Surface. Testy zostały przeprowadzone przez firmę Microsoft we wrześniu 2020 roku z wykorzystaniem przedprodukcyjnych wersji oprogramowania i przedprodukcyjnej wersji urządzenia Surface Laptop Go Microsoft Surface® Edition z procesorem Intel® Core™ i5, dyskiem o pojemności 128 GB oraz 8 GB pamięci RAM. Test polegał na rozładowaniu w pełni naładowanej baterii w wyniku aktywnego użytkowania przy włączonym nowoczesnym trybie wstrzymania. Aktywne użytkowanie obejmowało: (1) test przeglądania 8 popularnych witryn internetowych na wielu otwartych kartach, (2) test produktywności z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Word, PowerPoint, Excel i Outlook oraz (3) czas, w którym urządzenie pracowało, ale użytkownik nie korzystał z aplikacji. Użyto ustawień domyślnych z następującymi wyjątkami: jasność ekranu ustawiono na 150 nitów i wyłączono funkcję Automatyczna jasność. Nawiązano połączenie z siecią Wi-Fi. Czas pracy baterii różni się znacząco w zależności od ustawień, sposobu użytkowania i innych czynników.

[2] Dostępne wersje kolorystyczne mogą różnić się zależnie od rynku.

[3] Wyświetlacz urządzenia Surface Laptop Go ma zaokrąglone rogi i kształt regularnego prostokąta. Przyjmując, że powierzchnia ekranu jest regularnym prostokątem, jego przekątna wynosi 12,45” (faktyczny obszar wyświetlania jest mniejszy).

[4] Urządzenie Surface Laptop Go w wersji dla klientów indywidualnych jest dostarczane z systemem Windows 10 Home w S mode, aby zapewnić użytkownikowi zaawansowane i najczęściej używane funkcje systemu Windows w wyjątkowej cenie. Jeśli potrzebujesz dodatkowych narzędzi do zarządzania w przedsiębiorstwie i narzędzi zabezpieczeń w miejscu pracy, możesz zmienić system na Windows 10 Pro lub kupić urządzenie Surface Laptop Go dla firm.

Windows 10 Home w S mode obsługuje wyłącznie aplikacje i programy ze sklepu Microsoft Store dostępnego w systemie Windows oraz akcesoria zgodne z systemem Windows 10 Home w S mode. Z S mode można jednorazowo i nieodwracalnie zrezygnować. Więcej informacji na stronie

Microsoft Surface Laptop Go 2 i5/8GB/256GB PLATINUM

Oszczędź czas i pieniądze z x-care

Nie płać za naprawę urządzenia, jeśli je przypadkiem uszkodzisz. Naprawimy Twój laptop niezależnie od tego, gdzie powstanie uszkodzenie. Korzystaj z dowolnej liczby bezpłatnych napraw do łącznej kwoty 1000 zł lub 3000 zł. Wybierz swój plan ochrony i nie przejmuj się kosztami naprawy nawet przez 2 lata.

  • Kolbowicz Marek
  • March 07,2024

Leave a Reply