October 30,2021

Lightroom: zarządzaj RAW i JPEG razem

by Kolbowicz Marek

Lightroom to przede wszystkim konwerter RAW, który ma jasny cel: RAW wchodzi, wychodzi JPEG. (Lub plik TIF, Photoshop lub cokolwiek.) Lightroom może również przetwarzać pliki JPEG, ale ze znacznie ograniczonymi opcjami. Ale dlaczego miałbyś zapisywać ten sam obraz jako RAW i jako JPEG?

Niektórzy fotografowie unikają pracy nad opracowaniem pliku RAW i najlepiej radzą sobie z jakością plików JPEG; jednak chcą zachować plik RAW tylko po to, aby być po bezpiecznej stronie na wypadek, gdyby zdjęcie wymagało ogromnego remontu. Inni używają gadżetów aparatu (efekty retro itp.), ale działają tylko z plikami JPEG; w przypadku „poważnej” implementacji format RAW zostanie użyty później.

Na szczęście Lightroom ma wszelkie potrzeby zarządzania obydwoma formatami. Droga do tego nie polega na wpatrywaniu się w element kontrolny. Nie, ta zasłona powinna być podniesiona prawidłowo.

Inny import

Wybrałeś więc w aparacie format zapisu «RAW + JPEG» i teraz każde zdjęcie jest dostępne na karcie pamięci dwa razy. (Lub w folderze, jeśli zdjęcia zostały już skopiowane na komputer). Wygląda to mniej więcej tak:

Dwa zdjęcia, dwa formaty Źródło: PCtipp $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Zanim zaimportujesz zdjęcia do Lightroom, sprawdź ustawienia importu. Mają one wpływ tylko na przyszły import, ale nie na istniejącą kolekcję. Możesz zmieniać to ustawienie tak często, jak chcesz, bez zmiany istniejącej kolekcji zdjęć.

W Lightroom otwórz Preferencje (nie Ustawienia katalogu). Kliknij sekcję Ogólne i wybierz sposób importowania plików JPEG i RAW:

Ten znacznik wyboru robi różnicę $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Jeśli pozostawisz niezaznaczoną opcję „Traktuj pliki JPEG jako oddzielne zdjęcia obok plików RAW”, Lightroom zaimportuje oba pliki, ale wyświetli tylko plik RAW. Możesz zobaczyć tylko, że JPEG jest również dostępny w widoku siatki (klawisz G) według nazwy pliku, ponieważ dodano „+ JPEG”:

Podwójnie wyśmiewane Źródło: PCtipp $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Jeśli jednak włączysz te preferencje, Lightroom zaimportuje pliki RAW i JPEG jako zdjęcia o takim samym statusie. Obie wersje są wyświetlane osobno i dlatego można je edytować osobno:

Oddzielone RAW i JPEG Źródło: PCtipp $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Wyjaśnia to zachowanie Lightrooma. Jeśli importujesz pliki RAW i JPEG oddzielnie, nie ma nic do rozważenia; Każde zdjęcie zobaczysz dwukrotnie, a obie wersje możesz edytować niezależnie. Jeśli jednak zdjęcia są zgrupowane podczas importowania ich przez Lightroom, mogą pojawić się pytania.

Czas pytań!

„Jak uzyskać plik JPEG, jeśli Lightroom dołączył go do pliku RAW?” Wcale nie w Lightroomie. Najszybszym sposobem dotarcia do pliku JPEG jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na zdjęcie i wybranie polecenia Pokaż w Finderze z menu kontekstowego (lub polecenia tego samego typu w systemie Windows). Stamtąd możesz edytować plik JPEG w innym programie.

Najszybszy sposób na uzyskanie JPEG Źródło: PCtipp $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

„Który plik jest zmieniany podczas edycji zdjęcia?” Plik RAW jest zawsze zmieniany.

„Który z dwóch plików jest używany do eksportu?” (edytowany) plik RAW jest zawsze konwertowany i eksportowany.

Jak widać, przy tej formie importu dla Lightrooma plik JPEG to tylko dodatkowe warzywa - czyli balast, który uprzejmie się z nim nosi.

Następna strona: Zmieniamy zdanie (i układamy się)

  • Kolbowicz Marek
  • October 30,2021

Leave a Reply