October 26,2021

Instalacyjna płyta DVD / pamięć USB: który system Windows się na niej znajduje?

by Kolbowicz Marek

Zwłaszcza ci użytkownicy, którzy zarządzają kilkoma komputerami, dużo eksperymentują i od czasu do czasu konfigurują nowy system, prawdopodobnie będą mieli kilka dysków USB lub DVD, które można wykorzystać do zainstalowania systemu Windows. Kiedy nośniki instalacyjne gromadzą się, skąd wiesz, który system Windows znajduje się na którym dysku twardym lub na którym dysku DVD?

Nie zawsze myślisz o starannym etykietowaniu. A w przypadku pamięci USB możliwe jest również skopiowanie na nią nowszej wersji bez zmiany etykiety.

Wystarczą warianty: czy to Windows 7 czy Windows 10? 64-bitowy czy 32-bitowy? Pro czy dom? Po niemiecku czy po angielsku?

Podłącz pendrive lub włóż płytę DVD. Zwróć uwagę, jaką literę dysku otrzymuje płyta DVD lub pamięć USB. Otwórz dysk za pomocą eksploratora plików i spójrz na jego podfolder źródłowy. Jeden plik nazywa się install.esd lub install.wim. Zobacz, który z nich jest tutaj.

Te informacje można znaleźć w eksploratorze plików $ ('.MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Otwórz wiersz poleceń z uprawnieniami administratora. Nie ma znaczenia, czy używasz klasycznego wiersza poleceń, czy PowerShell; wpisy są w tym przypadku takie same. Weźmy na przykład wiersz polecenia. Aby to zrobić, kliknij Start, wpisz cmd, kliknij prawym przyciskiem myszy wiersz polecenia i wybierz Uruchom jako administrator.

Zakładając, że pamięć USB lub Twoja instalacja znajdują się na dysku E:, a plik install.esd znajduje się w folderze „sources”, wpisz to polecenie:

DISM / get-wiminfo /wimfile:"E:\sources\install.esd"

Jeśli znalazłeś plik install.wim w folderze «sources», będzie on wyglądał tak:

DISM / get-wiminfo /wimfile:"E:\sources\install.wim"

Podczas wprowadzania polecenia, jeśli to konieczne, dostosuj literę dysku i rozszerzenie pliku do $ ('.MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Naciśnij Enter, a wynik pokazuje już, że możesz zainstalować np. Windows 10 Pro, Home i Education z tym nośnikiem danych.

Dane wyjściowe pokazują, które warianty można zainstalować $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Teraz nadal nie wiesz, czy jest to nośnik instalacyjny dla systemu 32-bitowego czy 64-bitowego - iw jakim języku. Wybierz numer «Indeks» wariantu, który Cię interesuje. Wpisz polecenie ponownie, ale dodaj kolejną spację, po której następuje „/ index: numer indeksu”, na przykład „/ index: 1”.

Polecenie mogłoby wtedy brzmieć na przykład:

DISM / get-wiminfo /wimfile:"E:\sources\install.esd "/ index: 1

Dzięki dodaniu indeksu uzyskujesz jeszcze bardziej szczegółowe informacje o pożądanym wariancie $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

W porządku: to wygląda jak niemieckojęzyczny Windows 10 Pro 64Bit. Jeśli nie masz pewności co do dokładnego numeru wersji, możesz szybko dowiedzieć się, na przykład, wyszukując 10.0.15063, że jest to Windows 10 Redstone 2 lub aktualizacja z wiosny 2017 r.

Informacje o wersji systemu Windows, która zostanie zainstalowana z tym nośnikiem danych $ ('.MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Profesjonalna wskazówka: czy musisz sprawdzać kilka pamięci USB lub DVD jedna po drugiej? Nie musisz za każdym razem wpisywać polecenia od zera. Jeśli naciśniesz klawisz strzałki w górę w oknie wiersza poleceń, ostatnio wpisane polecenia mogą zostać ponownie wywołane iw razie potrzeby dostosowane.

  • Kolbowicz Marek
  • October 26,2021

Leave a Reply