December 21,2021

Apple kupuje NeXT: największe przejęcie w branży technologicznej

by Kolbowicz Marek

20 grudnia, 20 lat temu, miało miejsce prawdopodobnie najważniejsze przejęcie technologiczne i jedna z najważniejszych transakcji biznesowych ze wszystkich: Apple kupił NeXT. Bez tego kroku prawdopodobnie nie byłoby dziś ani iPhone'ów, ani iPadów, Maki kurzyłyby się na półkach dziwacznych kolekcjonerów, a Apple z pewnością nie byłoby najcenniejszą firmą na świecie, ale zapewne byłoby wymieniane jednym tchem, co Nokia czy Kodak jako firma, która nosi piętno Błędnie Ocenianego Czasu. Ale dopiero 20 lat temu Apple kupiło NeXT i historia jest zupełnie inna. To historia brakujących elementów układanki, która pokazuje, jak niewiele zmiennych może zadecydować o wielkim sukcesie i wielkim rozczarowaniu.

Z jednej strony Apple kupił Next, oprogramowanie, które było podstawą systemów OS X i iOS i nadal jest częścią systemu macOS. Z drugiej strony Apple odzyskał założyciela, którego kiedyś wyrzucono za niekompetencję i który miał zostać mesjaszem dla firmy i całej branży. Ale od samego początku:

Historia NeXT

20 grudnia 1996: Rzadko ma przejęcie NeXT przez Apple (zdjęcie: MacPrime) $ ('.MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Wraz ze swoimi przyjaciółmi Jobs zbudował pierwszy na świecie komputer PC w swoim garażu w połowie lat 70., na długo przed gigantami branżowymi IBM, Intelem czy Microsoftem. Po IPO i premierze Maca Jobs osiągnął status kultowego w branży. Jednak początkowy sukces osłabł w połowie lat 80. i po tym, jak Steve Jobs przegrał walkę o władzę z byłym menedżerem Pepsi, Johnem Sculleyem, którego zatrudnił, opuścił firmę w 1985 roku.

Wydawało się, że wziął ze sobą wiele zranionej dumy i myśli o zemście, ponieważ od teraz jego cel był jasny: zbudować lepszy komputer niż Mac i pokazać osobom odpowiedzialnym za Apple, że popełnili poważny błąd. Dlatego nazwał swoją nową firmę NeXT, nawiązując do pragnienia Jobsa, aby móc znów robić coś takiego jak Mac. We wczesnych latach nikt nie wiedział, czy to zadziała. Ponieważ poza obietnicą wejścia na rynek z własnym komputerem wiosną 1987 roku, opinia publiczna praktycznie nic nie dowiedziała się o NeXT. Teraz jest jasne: NeXT był przede wszystkim maszyną do niszczenia pieniędzy. Jobs, fanatyk szczegółów, chciał wszystko kontrolować i finansować na własną rękę, więc firma nie osiągnęła niczego.Kiedy komputer został po raz pierwszy zaprezentowany, jedynym produktem, jaki mieli, była regulowana podstawa monitora.

NeXTcube był wyjątkowy wewnątrz i na zewnątrz. To po prostu nie powiodło się (Zdjęcie: MacPrime) $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

W tym samym czasie Apple znów się rozwijał, a Macintosh zapoczątkował rewolucję DTP. Nagle udało się stworzyć na komputerze misternie zaprojektowane magazyny i broszury. Powrót sukcesu w Apple sprawił, że presja na NeXT wzrosła: pierwszy komputer musiał być sensacją, inaczej Jobs nie byłby w stanie osiągnąć swojego celu. To, co zostało wówczas zaprezentowane latem 1988 roku, było naprawdę ogromne: technicznie NeXTcube był wyraźnie lepszy od poprzednich komputerów PC i Mac, a projekt był również wyjątkowy. Jednym z pierwszych na świecie był na przykład napęd optyczny opracowany przez firmę Canon, który działał znacznie szybciej niż CD-ROM. Zainteresowanie mediów było ogromne i firma NeXT ogłosiła, że ​​będzie sprzedawać komputer wyłącznie uniwersytetom i uczelniom. Urządzenie dla studentów powinno kosztować 6500 dolarów, wersja z drukarką laserową i 17-calowym ekranem ponad 10 tysięcy dolarów. Ale Jobs spekulował. Pokazał, że był mądry, sprowadzając wtedy Johna Sculleya do Apple. Bo Steve Jobs nie był urodzonym biznesmenem. Chociaż eksperci i fani byli zgodni, że NeXTcube był najlepszym komputerem na świecie, nikt nie chciał go kupić. To było zdecydowanie za drogie dla studentów i za mało wydajne na stację roboczą. W tym samym czasie firma Sun Microsystems bezpłatnie wyposażyła wiele uniwersytetów w wydajne stacje robocze, dzięki czemu nie było popytu na komputer PC o wartości 10 000 USD.

Steve Jobs (po lewej) i John Sculley byli początkowo odnoszącymi sukcesy partnerami, ale problemy pojawiły się szybko (Zdjęcie: MacPrime) $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Rola IBM i Microsoft

Mimo klapy Steve Jobs wciąż był uważany za geniusza w branży, dlatego IBM, w tym czasie największy na świecie producent komputerów, zwrócił się do Jobsa z propozycją współpracy. Jednak IBM nie był zainteresowany komputerami, ale oprogramowaniem NeXTStep. Miał on kilka wyjątkowych właściwości, z których najbardziej pomysłowa była całkowicie obiektowa struktura systemu. NeXTStep wykorzystywał język programowania Objective-C, który sprawiał, że programowanie było znacznie bardziej eleganckie niż np. C++ i było łatwiejsze do nauczenia. Oprogramowanie zostało również dostarczone z narzędziem programistycznym Interface Builder, które umożliwiło tworzenie programów z graficznym interfejsem użytkownika w bardzo krótkim czasie.

IBM chciał licencjonować oprogramowanie NeXT, aby nie być dłużej zależnym od Microsoftu, który coraz bardziej skupiał się na własnym systemie operacyjnym Windows. Chociaż Steve Jobs zawsze był temu przeciwny, zawarto umowę, ponieważ menedżerowie NeXT naciskali na Jobsa, aby to zrobił. IBM przekazał 60 milionów dolarów do książeczki czekowej Jobsa i uzyskał licencję na pierwszą wersję NeXTStep. Niedługo potem zapukały Compaq i Dell, również zainteresowane licencjonowaniem. Gdyby Jobs powiedział tak, NeXT stałby się kolejnym Microsoftem, a iPhone'y nigdy by nie istniały. Ale do tego nie doszło. Steve Jobs nie chciał sprzedawać więcej licencji, ponieważ zarówno Compaq, jak i Dell zażądały, aby NeXT musiał wstrzymać własną produkcję sprzętu po zamknięciu transakcji. Jobs jednak nadal wierzył w swój sprzęt, nawet jeśli oprogramowanie, o czym zapewne wszyscy wiedzieli, było prawdziwym osiągnięciem jego firmy. Dlatego Jobs odrzucił umowę i zamiast tego zdecydował się na stworzenie innego własnego komputera. Nawiasem mówiąc, IBM nie dostarczył ani jednego komputera z NeXTStep. Krótko po tym, jak Jobs odrzucił dwie pozostałe umowy, „Big Blue” zdał sobie sprawę, że system operacyjny nie ma przyszłości.

Początek ery

Dla Jobsa marzenie o sukcesie własnego komputera było w następnych latach bardziej niemożliwe niż kiedykolwiek. Choć zainwestował miliony swojej prywatnej fortuny, mało kto interesował się jego komputerami. Nawet media, tak łaskawe dla niego, zaczęły odwracać się od Jobsa. W lutym 1993 Jobs zrobił z niego coś bardzo nietypowego: przyznał, że popełnił błąd. Zamknął fabrykę NeXT i wszystkie działy sprzętowe, w wyniku czego pracę straciło 280 pracowników. Od teraz NeXT powinien być firmą programistyczną. Krok się opłacił, już w 1994 roku po raz pierwszy w historii firmy można było zarobić. Sun zainwestował 10 milionów dolarów, NeXTSystems stał się niezależnym od platformy systemem operacyjnym.

Fabryka NeXT była ogromna, ale prawie żaden z wyprodukowanych tutaj komputerów nie został sprzedany. Fabryka została zamknięta w 1993 roku (zdj.: MacPrime) $ ('.MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Tymczasem Cupertino było znacznie mniej spokojne. Komputer Mac był technicznie całkowicie przestarzały, w Apple nie było prawie żadnych innowacji. Plotka głosiła, że ​​firma jest na skraju bankructwa. Kiedy Steve Jobs się o tym dowiedział, zaryzykował i wystawił swoje oprogramowanie na sprzedaż. Domagał się od Apple 430 milionów dolarów, oczywiście ogromnej sumy, co pokazuje, jak zdesperowany był Apple, gdy go uderzył. 20 grudnia 1996 roku Apple kupił NeXT, który od tego czasu stał się podstawą wszystkich przyszłych systemów operacyjnych Apple, a tym samym podstawą wyjątkowego sukcesu, który trwa do dziś. Wraz z zawarciem umowy do firmy dołączył Steve Jobs. Najpierw jako konsultant przejął zarządzanie operacyjne firmą w 1997 roku i nie zrezygnował z niego dopiero w 2011 roku. Kilka miesięcy później zmarł z powodu powikłań nowotworowych. Dla potomnych Steve Jobs pozostawił po sobie jedną z odnoszących największe sukcesy firm na świecie, unikalny styl zarządzania i innowacje techniczne, takie jak iPod czy iPad. Bez NeXT nie byłoby tego.

* Ten artykuł został napisany przy użyciu materiału z Macprime.ch.

Sprawdziliśmy ostatnie 20 lat Apple. Zerknij wstecz - w naszej galerii zdjęć (zdjęcia: Wikipedia).

Galeria zdjęć PowerBook 1400 pojawił się wkrótce potem

  • Kolbowicz Marek
  • December 21,2021

Leave a Reply