November 23,2021

10 najbardziej nietypowych awarii sieci

by Kolbowicz Marek

Niezdarność, głupota, ale także klęski żywiołowe i zwierzęta mogą prowadzić do awarii sieci. Czasami technikom sieciowym grozi nawet śmierć. PC-Welt przedstawia 10 najdziwniejszych przyczyn niepowodzenia.

Poziom 3 jest właścicielem ponad 160 000 kilometrów ułożonych kabli światłowodowych. Amerykańska firma jest zatem właścicielem jednej z największych sieci na świecie. Kable światłowodowe znajdują się w ponad 45 krajach. Aby zapobiec awariom, są one instalowane jako struktury pierścieniowe. Niemniej jednak od czasu do czasu pojawiają się zakłócenia. Przedstawiamy dziesięć najbardziej ryzykownych przyczyn awarii sieci na poziomie 3. Sprawy są nieco opóźnione, ale nadal warto je przeczytać.

Najczęstszą przyczyną awarii związanych z włóknami są firmy budowlane, a jeden szczególnie ciekawy przypadek miał miejsce w Kalifornii. Podczas kopania na głębokości 1,2 metra firma budowlana natknęła się na solidną stalową rurę. Zamiast dowiadywać się robotników o rurze, wskoczyli do otworu i przepiłowali rurę razem z kablem światłowodowym.

Drugą najczęstszą przyczyną awarii sieci są wiewiórki, a prawie 17% szkód wyrządzanych przez zwierzęta można przypisać wiewiórkom. Technicy starają się trzymać leśne zwierzęta z dala od ich linii za pomocą osłon do gryzienia. Jest to możliwe tylko w ograniczonym zakresie. Przed instalacją odsetek ten wynosił 28 proc.

Matka natura może być również niebezpieczna dla sieci komunikacyjnych, zwłaszcza jeśli chodzi o ekstremalne warunki pogodowe. Poziom 3 często musiał wysyłać pracowników z powodu huraganów, osuwisk i śnieżyc. Podobno sprawa w Utah sprzed kilku lat była szczególnie spektakularna. Nad wąwozem o szerokości ćwierć mili pękł kabel, a poniżej szalał potok. Cały sprzęt, w tym używane jeepy, zatonął po kolana w błocie. Nawet łodzie odrzutowe nie były w stanie przeciągnąć kabla przez rzekę. Dopiero po przestrzeleniu kabla nad wąwozem za pomocą działa linowego można było go naprawić.

Ciężarówki, przyczepy kempingowe i inne duże pojazdy również często powodują zakłócenia połączeń sieciowych. Jeśli jeżdżą niedbale, kierowcy takich pojazdów przewracają słupy telefoniczne lub nie doceniają wysokości całego swojego pojazdu. W Pensylwanii zdarzył się dziwny przypadek. Kierowca ciężarówki zgubił się i przez pomyłkę przejechał wzdłuż osiedla. Jego ciężarówka wpadła w sieć kabli telefonicznych. Zamiast się zatrzymać, pojechał dalej, ciągnąc za sobą sześciometrowy słup telefoniczny. Kable owinęły się wokół jego pojazdu. Dopiero po tym, jak jego ciężarówka została zapakowana jak świąteczny prezent, zatrzymał się i spojrzał.

Podłączanie kabli sieciowych może również prowadzić do awarii. W Boise w stanie Idaho kable zasilające i telefoniczne były przymocowane do jednego słupa. Taki kołek został zburzony przez gwałtowną burzę. To pociągnęło za sobą kolejne 18 osób. Kabel zasilający z tych pni wywołał pożar trawy. Ciepło stopiło przewód telefoniczny. Technicy naprawili uszkodzenia podczas gaszenia pożaru z powietrza.

Szczególnie irytujące są awarie sieci spowodowane wandalizmem. Niektórzy przecinają kable światłowodowe, aby sprzedawać je jako miedź. Siedem procent rocznych niepowodzeń wynika z praktyki celowej, która ma miejsce głównie w niebezpiecznych dzielnicach miejskich. Technikom, którzy naprawiają te uszkodzenia, towarzyszą ochroniarze.

Oprócz tak dość powszechnych niepowodzeń, są takie, które powodują coś więcej niż tylko potrząsanie głową. To właśnie wydarzyło się w Kalifornii, kiedy mały samolot przeleciał nad pasem startowym na międzynarodowym lotnisku Burbank do dzielnicy mieszkalnej i powalił maszty z włókna szklanego. W incydencie nikt nie został poszkodowany.

Związek między ogniem a lodem może również prowadzić do zakłóceń. W Chalfont w Pensylwanii szalała burza lodowa, która zerwała kilka gałęzi. Wylądowały one na głównej linii energetycznej, nad którą ułożono linię telefoniczną. Rura zapaliła się w kilku miejscach, a gałęzie pokryte lodem.

Klęski żywiołowe od czasu do czasu powodują również dziwaczne awarie. Po tym, jak huragan Katrina przetoczył się przez cały kraj, pracownik znalazł trzycalowego rekina na dobre trzy kilometry w głąb lądu w rowie obok linii telefonicznej.

Szczególne wydarzenie miało miejsce na granicy stanu Gruzja-Floryda. Jeden właściciel nieruchomości był zły na wydział ruchu drogowego. To jego zdaniem zapłaciło zbyt małą rekompensatę za prawo drogi do rozbudowy autostrady na jego posesji w Georgii i na Florydzie. Ponieważ poziom 3 umieścił światłowody w tym pasie drogi, mężczyzna był zły również na firmę sieciową.

Stworzył plan zemsty. Aby to zrobić, przejechał swoją koparką przez granicę stanu z Georgii na Florydę, wykopał dwie dziury i przeciął kabel. Uzbrojony w strzelbę czekał na techników. Kiedy te dotarły, zagroził, że zastrzeli każdego, kto spróbuje naprawić kabel. Kiedy przybyła policja, udał się na emeryturę do Gruzji i działał niczego nie podejrzewając. Nie było świadków. Więc policja próbowała uzyskać przyznanie się od mężczyzny. Tymczasem technicy naprawili włókno. Z powodu braku powściągliwości mężczyzna zagroził, że wróci następnego dnia w rozmowie z funkcjonariuszami organów ścigania, aby ponownie przeciąć kabel. Zeznanie i fakt, że popełnił przestępstwo sprawiły, że podlegał ściganiu i został aresztowany.

Ten artykuł jest oparty na wkładzie naszej siostrzanej publikacji Computerwoche.

  • Kolbowicz Marek
  • November 23,2021

Leave a Reply