December 13,2021

YouTuber Mirella i Flo „W dzisiejszych czasach nie można już być apolitycznym”

by Kolbowicz Marek

To, co porusza młodych ludzi, było problemem od czasu „Piątków dla przyszłości” i filmów anty-CDU Rezo. t-online.de rozmawiało z YouTuberkami Mirella i Flo o polityce, sprawach prywatnych i ich nowym podcastie.

Mirella Precek (25 l.) występuje w drugim wideo anty-CDU Rezo „Oświadczenie 90+ YouTuberów”. Karierę rozpoczęła jako YouTuber z kanałem „Mirellativegal”. Mając 530 000 obserwujących, ma największy zasięg wśród wpływowych wegańskich osób w Niemczech, ale ostatnio skupił się bardziej na społecznie istotnych tematach, takich jak zdrowie psychiczne, pozytywne nastawienie ciała, zrównoważony rozwój i równość. Zdobyła kilka nagród wideo w sieci. Jej niedawno opublikowana poradnik „Can you do it” znalazł się w pierwszej piątce listy bestsellerów „Spiegel”.

(Źródło: t-online / statystyka)

Florian Gregorzyk (25 l.) z „FloVloggt” od ponad siedmiu lat tworzy filmy internetowe dla YouTube i wypowiada się na swoim kanale na takie tematy, jak społeczeństwo, polityka i filozofia. Flo jest teraz bardziej dziennikarzem niż influencerem i pracuje w tej roli dla WDR i dla „funk”.

Oboje rozpoczną swój podcast „Musisz to być?” w poniedziałek (27 maja). w Spotify. Tematem pierwszej audycji jest „Kwartał życia-kryzys”. W każdy poniedziałek dodawany jest nowy odcinek o długości od 45 do 60 minut.

t-online.de: Jakie problemy poruszasz w swoim podkaście? Czy chodzi tylko o sprawy osobiste, czy też o politykę?

Flo: Wszystko, czym zajmuje się nasze pokolenie. Ponieważ sobie z tym radzimy. Czy muszę być polityczny? Planujemy odcinek w tej sprawie. Mamy wrażenie: w dzisiejszych czasach nie można już być apolitycznym! Wszystko stało się polityczne! Również takie tematy jak zrównoważony rozwój, który stał się dużym tematem dzięki ruchowi „Piątki dla przyszłości”. Ale świadomość ekologiczna to także kwestia polityczna.

Mirella: W obszarze osobistym mówimy o „socjalizowaniu”, na przykład: czy muszę mieć 100 najlepszych przyjaciół, czy tylko jednego, czy też jest w porządku nie mieć żadnych przyjaciół? Czy muszę mieć aplikacje randkowe? Czy muszę cały czas imprezować? Wszystkie tematy dotyczące osób w naszym wieku.

Jak duży twoim zdaniem jest twój wpływ na młodych ludzi w kwestiach politycznych?

Mirella: Nie chcemy udawać opinii. Nie bądź wzorem do naśladowania, który mówi: „Tak to robisz doskonale” i „Biegnij za nami wszystkimi!” Flo bada wiele faktów i obiektywnych informacji na nasze tematy, chcemy, aby ludzie wyrobili sobie własne opinie.

Flo: Mamy różne poglądy na wiele spraw. Dyskutujemy w dużej części podcastu. Chcemy informować, ale nie robić podcastu wiedzy. To bardziej świadoma klasyfikacja. Nie jest to format czysto dziennikarski, ale podejście, które odpowiada naszemu pokoleniu: wyjaśniamy, jakie osobiste odniesienia i jakie mamy doświadczenie w danym temacie. Nasza opinia zawsze odgrywa rolę.

Jaka jest atrakcyjność podcastów? Oboje pochodzicie ze sceny YouTube…

Mirella: Mamy więcej czasu na zaangażowanie się w problemy. Instagram porusza się bardzo szybko, szybko klikasz. Dzięki podcastom czytelnik angażuje się w temat i ma czas na zajęcie się tematem. Chcemy przekazać wrażenie, że ludzie siedzą przy naszym stole i słuchają naszej dyskusji.

Flo: Nie chcemy robić nowego podcastu z rozmowami! Mamy różne sekcje, które wymieniamy w zależności od tego, co mówi społeczność. To właściwie nie jest substytut radia.

Mirella: Ma podobną strukturę, mamy playlistę, na której na końcu każdego odcinka dodajemy muzykę, której można potem posłuchać.

Flo: To eksperyment. Jest coś z tego, co wiemy na YouTube, autentyczne, łatwe do rozmowy. I planowane rzeczy, które są bardziej znane z audycji radiowych. Młodym ludziom często zarzuca się, że nie interesują się klasycznymi wiadomościami, a jedynie swoim osobistym otoczeniem. jak ty to widzisz?

Mirella: Jeśli spojrzysz na pokolenie Z, które jest młodsze od nas: założyli „Piątki dla przyszłości”. Jeszcze niedawno powiedziałbym: młodzi ludzie dorastają ze smartfonami, nawet nie zauważają tego, co jest ważne. Ale teraz wychodzą na ulice i demonstrują. W młodości nie było żadnej demonstracji! Myślę, że to ekscytujący rozwój. Mam wrażenie, że w tej chwili sprawy idą coraz bardziej w tym kierunku. Także o wyborach europejskich. Nie mogę ominąć tego tematu na Instagramie i myślę, że to dobrze.

Podcast Mirellas i Flos: Obaj rozmawiają na tematy, które interesują osoby w wieku około 25 lat. (Źródło: Spotify Niemcy / producent)

Flo: Zasadniczo nie wykluczamy żadnego tematu. Oboje zabieramy ze sobą ludzi, których interesuje otaczający ich świat - czy to politycznie, czy społecznie. Jeden odcinek będzie dotyczył „starzenia się”. Na początku nie ma to zbyt wiele wspólnego z młodymi ludźmi. Ale dorastamy w pokoleniu, które dużo o tym myśli. Nieważne, czy mają 15 lat, czy tak jak my 25, którzy martwią się o wiele rzeczy, ponieważ muszą brać odpowiedzialność za tak wiele rzeczy, że wszystko może wydawać się ważne.

Dobrym przykładem jest ochrona klimatu. Młodsze pokolenie będzie musiało zapłacić za to, co zrobiło starsze. Dlatego też są protesty. O jakie inne tematy martwią się 25-latkowie?

Flo: Na przykład relacje międzyludzkie. Wielu w tym wieku nie rozróżnia już kolegów z pracy i przyjaciół. Życie zawodowe zajmuje coraz więcej miejsca w życiu prywatnym. Zajmujemy się również tematem. Albo jak to jest dorosnąć.

Mirella: Obejmuje to również branie odpowiedzialności za siebie Słowo kluczowe: Samoopieka. Lub: uważność. Flo nie ma o tym pojęcia. Możemy się od siebie wiele nauczyć. Temat jest dla mnie bardzo ekscytujący i bardzo się nim zajmuję. Obejmuje to również medytację i jogę. Dużo zajmuję się zrównoważonym rozwojem i podobnymi rzeczami. Nadal robię to na YouTube i Instagramie. Ale nie mogę się doczekać, kiedy będę miał więcej czasu na rozmowy na ważne tematy. Ludzie często nie mają więcej niż 20 minut. I uważam, że robienie czegoś z kimś, kto prosi, jest ekscytujące.

Flo: Podcast powstał również dlatego, że jesteśmy przyjaciółmi. Rozmowy dotyczą polityki, medytacji lub aplikacji randkowych. To są rzeczy, o których rozmawiasz z przyjaciółmi. To ze Spotify w tle oraz badaniami i fajnymi sekcjami. Ale źródłem są rozmowy między przyjaciółmi.

Mirella: Znamy się od pięciu lat, poznaliśmy się na YouTube. Ludzie spotkali się tam, żeby po prostu nakręcić razem film. To było hobby i zabawa. I nawet wcześniej się nie znaliście. I od tego czasu zawsze pozostajemy w kontakcie i jesteśmy dobrymi przyjaciółmi. Większość sceny YouTube się zna…

Flo: Na YouTube są też różne generacje. Mamy znane nazwiska, takie jak Simon Unge, Felix von der Laden i Lochis. Młodszych sam nie znam. Kiedy zaczynaliśmy, nie było jasne, czy można dzięki nim stać się bogatym i sławnym. Brzmi głupio, ale po prostu chciałeś coś zrobić. Siadam teraz w moim nastoletnim pokoju i po prostu coś przekręcam. Nieco mniej obliczone niż jest dzisiaj. To był dobry czas, ale ty też dorastasz… (śmiech).

Uwaga: wywiad został przeprowadzony telefonicznie na krótko przed wyborami europejskimi.

  • Kolbowicz Marek
  • December 13,2021

Leave a Reply