December 13,2021

Wydano oprogramowanie szpiegowskie Federalny trojan jest gotowy do użycia

by Kolbowicz Marek

Kontrowersyjny „Trojan federalny”, oprogramowanie szpiegowskie do dochodzeń policyjnych, jest gotowy do użycia. Testy techniczne i prawne oprogramowania zostały zakończone, o czym poinformowało Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Krótko przed oficjalnym zezwoleniem Federalny Urząd Policji Kryminalnej i Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziły „Deutschlandfunk”, że federalny trojan może uzyskać niezbędne zezwolenie w tym tygodniu. Niezbędne testy i egzamin Federalnego Inspektora Ochrony Danych Andrea Voßhoff zostały zakończone. Oznacza to, że „narzędzie dochodzeniowe”, które pierwotnie miało być gotowe do użycia jesienią 2015 roku, mogło być teraz używane.

Władze chcą wykorzystać oprogramowanie szpiegowskie do "nadzoru telekomunikacyjnego źródłowego". W tym celu federalny trojan szpieguje komunikację na komputerach lub smartfonach. Celem jest przechwycenie komunikacji przed jej zaszyfrowaniem do wysyłki. Tylko w ten sposób badacze mogą w ogóle przeczytać lub podsłuchać treść.

Sędziowie stawiają wysokie przeszkody do użytku

Korzystanie z trojanów państwowych jest w Niemczech kontrowersyjne. W lutym 2008 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że oprogramowanie monitorujące może być używane tylko wtedy, gdy zagwarantowana jest ochrona danych osobowych i istnieją szczególne zagrożenia dla wysokich interesów prawnych – na przykład w przypadku zabójstwa, zamachu terrorystycznego lub wzięcia zakładników. Ponadto metody te mogą być stosowane wyłącznie z uprzednim nakazem sądowym.

Chaos Computer Club skrytykowany

Podczas gdy sędziowie udają, że federalny trojan może jedynie rejestrować i transmitować procesy telekomunikacyjne, eksperci z Chaos Computer Club (CCC) uważają to za niemożliwe. Frank Rieger, rzecznik CCC, wyjaśnia Deutschlandfunk: „Nie można dokonać podstawowego rozróżnienia między trojanem, który ma tylko przekierowywać komunikację, a tym, który ogólnie nadaje się również, na przykład do nadzoru pomieszczeń”.

CCC przeanalizowało już trojana państwowego używanego przez bawarską policję w 2011 roku. Rezultat: nie spełniono wymaganego prawem ograniczenia, oprogramowanie oferowało znacznie szerszy dostęp do różnych danych i informacji na zaatakowanym komputerze.

Zieloni są przeciwko oprogramowaniu szpiegowskiemu

Konstantin von Notz, wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej Bundestagu Bündnis 90 / Die Grünen, całkowicie odrzuca użycie federalnego trojana. W państwie konstytucyjnym cel nie może uzasadniać środków, bez względu na to, jak wielkie jest zainteresowanie poszukiwaniem. Zadaniem państwa jest zamykanie luk w zabezpieczeniach technicznych zamiast ich wykorzystywania.

Wątpi również, czy wykorzystanie opracowanego obecnie trojana federalnego jest zgodne z ustawą zasadniczą. „Poprzednie programy nie mogły sprostać niezwykle wysokim przeszkodom prawnym Federalnego Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział von Notz. Sprawdzenie nie było jeszcze możliwe, ponieważ odpowiedzialne firmy odmówiły zajrzenia do kodu źródłowego.

Rzecznik CCC Rieger obawia się, że taka procedura techniczna jest podatna nie tylko na błędy, np. poprzez szpiegowanie niewłaściwych komputerów niewinnych obywateli. Ostrzega, że ​​celowo otwarte luki w zabezpieczeniach są wykorzystywane nie tylko przez śledczych, ale także przez tajne służby i przestępców internetowych. Jakby tego było mało, państwo może być nawet zmuszone do zdobywania wiedzy o nowych lukach w zabezpieczeniach nielegalnymi kanałami i tym samym angażować się w czarny rynek.

Krytyka współpracy z firmą programistyczną

Pojawia się również krytyka, że ​​BKA nie tylko samodzielnie rozwija oprogramowanie szpiegowskie. Ponadto urząd współpracuje z niemiecko-brytyjską firmą Elaman/Gamma z siedzibą w Monachium. Firma programuje również źródło oprogramowania monitorującego telekomunikację o nazwie Fin Fisher. Powinien być dostosowany do potrzeb władzy. Kanadyjscy badacze odkryli również oprogramowanie w represyjnych krajach, takich jak Arabia Saudyjska, Bahrajn i Etiopia.

Tak działa trojan federalny.

Więcej ekscytujących tematów znajdziesz na naszej cyfrowej stronie głównej.

  • Kolbowicz Marek
  • December 13,2021

Leave a Reply