November 26,2021

Wskazówki Google dotyczące oszczędzania energii w centrum danych

by Kolbowicz Marek

Centra danych i komputery to pożeracze energii. Ale Google wie, jak prowadzić farmy serwerów tak oszczędnie, jak to możliwe. Przedstawiamy pięć wskazówek dotyczących oszczędzania energii od Google.

Google posiada jedne z największych centrów danych na świecie. Firma pracuje nad tym, aby były one coraz bardziej energooszczędne. Dlatego Google eksperymentuje z nowymi metodami chłodzenia, takimi jak chłodzenie wodą morską w centrum danych w Finlandii.

Na blogu Google Google z przekonaniem pisze: „Google ma wystarczająco dużo zasobów i ekspertów, aby stale poprawiać wydajność. Ale około 70 procent światowych centrów danych jest prowadzonych przez firmy, które prawdopodobnie nie mogą”.

Google wyjaśnia, że ​​istnieją proste wybory projektowe, które zarówno małe, jak i duże firmy mogą wykorzystać do promowania efektywnego wykorzystania energii elektrycznej. Gdy oszczędza się energię elektryczną, zyskuje na tym zarówno środowisko, jak i budżet firmy.

Nie możesz ocenić czegoś, czego nie możesz zmierzyć. Dlatego powinieneś scharakteryzować charakterystykę wydajności swojego centrum danych, mierząc zużycie energii. Google używa ilorazu o nazwie PUE, Power Usage Effectiveness, aby określić wydajność energetyczną. Google używa tego, aby spróbować zmniejszyć zużycie energii w aplikacjach niezwiązanych z komputerami, takich jak chłodzenie i dystrybucja energii. Aby skutecznie używać PUE, ważne jest częste mierzenie. Google określa dane co najmniej raz na sekundę. Jednak jeszcze ważniejsza jest rejestracja danych energetycznych przez cały rok, ponieważ sezonowe wahania pogody mają znaczny wpływ na PUE.

Dobra kontrola przepływu powietrza jest podstawą sprawnie działającego centrum danych. Zacznij od zminimalizowania gorącego powietrza i zmieszania go ze schłodzonym powietrzem w dobrze zaprojektowanych pomieszczeniach. Usuń gorące sprężyny i upewnij się, że w każdym wolnym gnieździe w stelażu zastosowano zaślepki. Modele termiczne oparte na numerycznej symulacji przepływu mogą pomóc w szybkiej analizie i optymalizacji przepływu powietrza w Twojej firmie. Działa to nawet bez rozległego i denerwującego przeprojektowania twojej serwerowni. Upewnij się, że obciążenie chłodzenia odpowiada oczekiwanemu sprzętowi IT. Jeśli chcesz mieć trochę bufora na przyszłość i budujesz swoją wentylację nieco większą niż jest to obecnie wymagane, powinieneś upewnić się, że twoje podejście do chłodzenia jest proporcjonalne do energii.

Jeśli zwiększysz temperaturę w korytarzu chłodniczym, zużyjesz mniej energii elektrycznej. Nie zostawiaj strefy chłodniczej w temperaturze 21°C, ale ustaw temperaturę na około 27°C lub trochę więcej. Pozwalają na to praktycznie wszyscy producenci urządzeń. Dla firm, które korzystają z energooszczędnych systemów, jeszcze ważniejsze jest podwyższenie temperatury w korytarzach chłodniczych, ponieważ pozwala to na wykorzystanie większej liczby dni z „free coolingiem”, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej energii.

Swobodne chłodzenie usuwa ciepło z budynku bez korzystania z agregatu chłodniczego. Odbywa się to za pomocą powietrza otoczenia o niskiej temperaturze, parującej wody lub dużego zbiornika ciepła. Agregaty chłodnicze odpowiadają za większość zużycia energii elektrycznej w systemach chłodzenia. Tak więc minimalizując ich użycie, można zaoszczędzić najwięcej pieniędzy. Nie ma „właściwego” sposobu na darmowe chłodzenie, ale energooszczędne systemy zasilane wodą lub powietrzem sprawdziły się do tej pory i są już dostępne.

Zminimalizuj straty dystrybucji mocy, eliminując jak najwięcej etapów konwersji mocy. Podczas niezbędnych etapów konwersji należy upewnić się, że używasz wydajnych transformatorów i jednostek dystrybucji zasilania (PDU). Jedną z największych strat w dystrybucji energii w centrach danych jest zasilacz awaryjny (UPS). Użyj tutaj również wysoce wydajnych modeli. Użyj najwyższego możliwego napięcia, jeśli to możliwe, tuż przed odbiornikiem, aby uniknąć strat linii.

  • Kolbowicz Marek
  • November 26,2021

Leave a Reply