October 11,2021

Windows: Synchronizuj czas przy każdym uruchomieniu

by Kolbowicz Marek

Rozwiązanie: W systemie Windows wprowadzane jest zadanie systemowe, które raz w tygodniu porównuje czas lokalny z internetowym serwerem czasu. Dostosuj to zadanie systemowe do swoich potrzeb. Instrukcje zostały teraz dodane dla Windows Vista, Windows 7, Windows 8 i Windows 10.

Windows 7 do Windows 10: Kliknij Start i wpisz Zadania. Narzędzie do planowania zadań pojawia się w sekcji „Programy” menu Start. Otwórz to.

W razie potrzeby kliknij Harmonogram zadań w lewej kolumnie w nowym oknie. Przewiń do samego dołu w środkowej części. Jeśli obszar „Aktywne zadania” jest tutaj zamknięty, otwórz go za pomocą małego trójkąta. Tutaj odkryjesz małe okno z listą wielu zadań systemowych. Znajdź zadanie o nazwie Synchronizuj czas (Windows 7) lub ForceSynchronizeTime (Windows 8 do 10) i otwórz je podwójnym kliknięciem.

Zadanie, którego szukasz można znaleźć tutaj Źródło: PCtipp.ch $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Następnie kliknij dwukrotnie zadanie o nazwie SynchronizeTime w środkowej kolumnie powyżej. Spowoduje to otwarcie okna dialogowego właściwości, w którym przechodzisz do zakładki Wyzwalacz. Teraz kliknij dwukrotnie linię z tygodniowym wpisem, a następnie możesz przełączyć się na „Na początku” w „Uruchom zadanie”. Jeśli brakuje wpisu w SynchronizeTime, przejdź do Nowy. Za zadaniem Start przełącz się na Podczas uruchamiania. Upewnij się, że poniżej zaznaczone jest pole Włączone.

Zmień harmonogram na «Przy starcie» Źródło: PCtipp.ch $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Potwierdź otwarte okno przyciskiem OK, a następnie ponownie zamknij planowanie zadań. Teraz serwer czasu musi być poprawnie ustawiony.

Ustawianie serwera czasu w Windows 7 na 10: Kliknij Start, wpisz Systemst i otwórz Panel sterowania. Na podstawie czasu i regionu możesz teraz ustawić datę i godzinę. Przejdź do zakładki Czas internetowy. Upewnij się, że opcja synchronizacji jest zaznaczona i że wprowadzono prawidłowy serwer czasu (patrz ostatni akapit «Serwer czasu»).

W systemie Windows 10 ustawienie serwera czasu nadal znajduje się w panelu sterowania Źródło: PCtipp.ch $ ('.MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Czy nadal masz system Windows Vista? W tym miejscu znajdował się wpis rejestru, który można dostosować. Proszę, bądź z tym bardzo ostrożny. Kliknij Start, wpisz regedit, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Uruchom jako administrator z menu kontekstowego. Przejdź do tej gałęzi, rozwijając gałęzie w lewej części okna i kliknij na nią: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\W32Time\TimeProviders\NtpClient

W prawej części okna kliknij dwukrotnie wpis SpecialPollInterval. Zmień wyświetlanie podstawowe z „Hexadecimal” na „Decimal”. Zobaczysz częstotliwość synchronizacji w sekundach. Standardowa wartość 604800 odpowiada dokładnie odstępowi jednego tygodnia (60 sekund przez 60 minut przez 24 godziny przez 7 dni). Zamiast tego wprowadź wartość 86400, która odpowiada interwałowi 24 godzin.

Wpis w rejestrze dla systemu Windows Vista Źródło: PCtipp.ch $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Możesz także ustawić interwał na połowę (43200) lub mniej, co spowoduje synchronizację co 12 godzin lub dłużej. Ale zostaw co najmniej czterogodzinną przerwę, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że serwer czasu cię zablokuje. Częściej niż raz lub dwa razy dziennie prawie nigdy nie jest konieczne.

Serwer czasu: Możesz również wprowadzić pulę szwajcarskich serwerów czasu w kontroli systemu w ustawieniach czasu zamiast serwera czasu Windows: ch.pool.ntp.org

Znajdują się one w Szwajcarii i z kolei uzyskują swój czas z niezwykle precyzyjnych serwerów czasu opartych na zegarach atomowych. (Wątek 1 i wątek na forum PCtipp 2)

(Pochodzenie: październik 2014; Aktualizacja: z informacjami o Windows 10 w październiku 2020)

  • Kolbowicz Marek
  • October 11,2021

Leave a Reply