November 02,2021

Windows: nieustające wyzwanie z aktualizacją Windows

by Kolbowicz Marek

Ostatnio wiele poważnych luk w zabezpieczeniach ponownie pojawiło się na wolności, wykorzystując krytyczne luki w zabezpieczeniach systemu Windows. Istniały na przykład luki, które według grupy hakerów „Shadow Brokers” były wykorzystywane przez NSA. Microsoft umieścił to w łatce.

Publikowanie aktualizacji przez Microsoft to tylko połowa sukcesu. Łatki muszą jakoś wylądować na komputerach użytkowników. I to właśnie w Windows 7 i Windows 10 jest coraz bardziej kwestią szczęścia.

Już kilkakrotnie poruszaliśmy temat aktualizacji:

W przypadku nowych instalacji systemu Windows 7 wymienione tutaj pliki do pobrania upraszczają instalację licznych aktualizacji. Jeśli aktualizacje systemu Windows 7 nie działają w nowo zainstalowanym systemie, powinno to pomóc.

W przypadku nowych instalacji systemu Windows 7 wymienione tutaj pliki do pobrania upraszczają instalację licznych aktualizacji.

Jeśli aktualizacje systemu Windows 7 nie działają w nowo zainstalowanym systemie, powinno to pomóc.

Teraz spotkaliśmy kilku pacjentów z systemem Windows 7, którzy nie chcą ponownie aktualizować; w międzyczasie dodano również niektóre z systemem Windows 10. Wypróbowaliśmy dla nich nieco inną strategię: uruchamiaj system tylko z najbardziej potrzebnymi usługami specyficznymi dla Microsoftu. Kolejne metody naprawy mają więc większe szanse powodzenia.

Sprawdź aktualizacje: najpierw sprawdź, kiedy ostatnio zainstalowano aktualizacje systemu Windows 7 lub Windows 10. Kliknij Start, wpisz aktualizację, teraz kliknij Sprawdź aktualizacje. Jeśli w sekcji „Zainstalowano aktualizacje” znajduje się data, która jest znacznie dłuższa niż miesiąc temu, oznacza to, że przez pewien czas nie zainstalowano żadnych aktualizacji. Nawet przy obecnym wyszukiwaniu aktualizacji niewiele powinno wyjść.

Czysty minimalny start: Zamknij wszystkie programy i zapisz wszystkie otwarte pliki. Teraz zapewnij czysty start, który ładuje tylko własne usługi Microsoftu. Naciśnij klawisz Windows + R, wpisz msconfig i naciśnij Enter. Uruchomi się edytor konfiguracji systemu. W zakładce Usługi musisz najpierw aktywować opcję «Ukryj wszystkie usługi Microsoft»; w ten sposób ci w następującej kolejności schodzą z „linii ognia”. Teraz kliknij Dezaktywuj wszystko. Od razu przejdź do zakładki System Start. Ponownie kliknij Dezaktywuj wszystko. Teraz potwierdź przyciskiem OK i uruchom ponownie komputer.

MSConfig jest dobrym narzędziem do inicjowania bezproblemowego uruchamiania komputera $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Windows 10: procedura opisana w tym artykule powinna działać równie dobrze w systemie Windows 10, jeśli aktualizacja tam utknęła. Jest mała różnica: w wersji MSConfig dla systemu Windows 10 nie znajdziesz już żadnych programów startowych w zakładce System Start. Zamiast tego jest link do Menedżera zadań. Otwórz to, w razie potrzeby kliknij Więcej szczegółów i dezaktywuj wymienione elementy pojedynczo w zakładce Autostart. Reszta jest jak pod Windows 7.

Spróbuj ponownie zainstalować aktualizacje. Jeśli to nadal nie powoduje opróżnienia aktualizacji: Pobierz narzędzie do rozwiązywania problemów Microsoft Update stąd: http://aka.ms/diag_wu. Niech przejdzie raz. Jeśli coś naprawił, może to być dobry moment, aby spróbować ponownie.

Wciąż nic? Spójrz na ten folder za pomocą Eksploratora Windows:

C: \ Windows \ Oprogramowanie Dystrybucja \ Pobieranie

Zawiera mnóstwo folderów o tajemniczych nazwach. Czy wiele z nich ma dzisiejszą datę? W tym przypadku pobieranie najwyraźniej zadziałało, ale instalacja nie. Możliwe, że wymagane usługi po prostu nie działają.

Jeśli foldery pochodzą z dnia dzisiejszego, pobieranie powinno zadziałać; problem może być związany z usługą instalatora $ ('. magnificPopup'). magnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

To może pomóc tutaj: Kliknij Start, wprowadź cmd, kliknij prawym przyciskiem myszy znaleziony wiersz polecenia i wybierz Uruchom jako administrator. Potwierdź zapytanie kontrolne konta użytkownika. Wprowadź następujące polecenia jedno po drugim w oknie konsoli i uzupełnij każdy wiersz klawiszem Enter:

net start wuauserv net start cryptsvc net start bits net start mserver

Odważ się ponownie wypróbować aktualizację systemu Windows. Nie jest niczym niezwykłym, że teraz wykonuje to swoją pracę. Jeśli tak: Zainstaluj wszystkie aktualizacje i uruchom ponownie komputer po wyświetleniu monitu. Powtarzaj wyszukiwanie i instalację aktualizacji, aż system Windows naprawdę stwierdzi, że nie ma już żadnych aktualizacji i że jest aktualny.Dopiero teraz włączasz usługi i programy startowe, które zostały dezaktywowane przez MSConfig. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz sekcję „Na koniec” poniżej.

Wciąż powinien istnieć jeden lub drugi system, który odmawia otrzymywania aktualizacji. Nadal istniałaby opcja zresetowania folderu aktualizacji.

Potrzebujemy ponownie monitu administratora. Aby to zrobić, kliknij Start, wpisz cmd, kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz polecenia i ponownie wybierz Uruchom jako administrator. Zatrzymaj cztery usługi, których dotyczy problem, wpisując następujące cztery polecenia:

net stop wuauserv net stop cryptsvc net stop bits net stop mserver

Teraz sposób na zmianę nazw dwóch folderów, w których mogły gromadzić się złe dane, jest jasny. Aby to zrobić, wpisz następujące dwa polecenia w oknie konsoli:

ren C: \ Windows \ SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old ren C: \ Windows \ System32 \ Catroot2 Catroot2.old

Uruchom ponownie zatrzymane usługi za pomocą następujących poleceń:

net start wuauserv net start cryptsvc net start bits net start mserver

Poprawki powinny pojawić się nie później niż przy następnej próbie aktualizacji. Zainstaluj wszelkie ważne aktualizacje, uruchom ponownie komputer, gdy system Windows o to poprosi. Sprawdź ponownie dostępność aktualizacji, aż system Windows nie będzie już zgłaszał brakujących poprawek.

Teraz do sprzątania. Masz teraz dwa foldery, które możesz usunąć: Otwórz Eksploratora Windows i przejdź do C: \ Windows \. Tutaj znajdziesz dwa foldery o podobnej nazwie, a mianowicie «SoftwareDistribution» i «SoftwareDistribution.old». Usuń ten ostatni, tj. SoftwareDistribution.old. Odwiedź także folder C: \ Windows \ System32 \. Zawiera teraz również dwa foldery o podobnej nazwie, a mianowicie «Catroot2» i «Catroot2.old». Usuń folder o nazwie Catroot2.old. Aktywuj usługi, które zostały początkowo dezaktywowane, patrz następny akapit.

Wreszcie: Na początku wyłączyłeś mnóstwo usług i uruchamiałeś programy w MSConfig. Teraz włącz je ponownie. Naciśnij klawisz Windows + R, wpisz msconfig i naciśnij Enter. Na karcie Usługi ponownie zaznacz opcję „Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft”. Sortuj wpisy według daty dezaktywacji. Aktywuj wszystko, co ma dzisiejszą datę; wszystkie powinny być dostępne, więc zwykle możesz kliknąć Aktywuj wszystko. Przejdź do zakładki Uruchamianie. Zwróć także uwagę na datę dezaktywacji tutaj; jeśli dzisiejsza data jest wszędzie, kliknij też Aktywuj wszystko tutaj. Teraz jeszcze jedno kliknięcie OK. Zezwól na ponowne uruchomienie systemu.

  • Kolbowicz Marek
  • November 02,2021

Leave a Reply