July 27,2023

Windows 11: Jeden prosty trik naprawi Twój komputer

by Kolbowicz Marek

Bezpieczeństwo w firmie Na jakich komputerach można 11?

Michał Górecki

/

20 października 2021

Windows 11 dedykowany pod nowy sprzęt

Jeśli zajrzycie na stronę Microsoftu przeznaczoną dla przyszłych użytkowników Windows 11, to możecie zapoznać się z kluczowymi informacjami na temat wymagań systemowych, jakie należy spełnić, aby cieszyć się najnowszym systemem operacyjnym od koncernu Microsoft. Firma informuje, że jeśli Wasze urządzenie niewskazanych wymagań, zainstalowanie na nim systemu Windows 11 może okazać się niemożliwe. W takim przypadku Microsoft proponuje rozważenie zakupu nowego komputera.

Jakie wymagania dla Windows 11?

Jeśli nie macie pewności, czy Wasz komputer spełnia te wymagania, można to sprawdzić u producenta oryginalnego sprzętu (OEM), od którego zakupiono komputer. Jeśli z kolei macie zainstalowany system Windows 10, można ocenić zgodność przy użyciu aplikacji Sprawdzanie kondycji komputera. Ważna informacja – aplikacja ta nie sprawdza karty graficznej ani wyświetlacza, ponieważ większość zgodnych urządzeń spełnia wymagania.

Wystarczy mieć komputer 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub rozwiązanie SoC(System on a Chip). Pamięć RAM minimum 4 GB. Warto też pamiętać o zrobieniu miejsca na dysku, system potrzebuje aż 64 gigabajtów. Poza tym potrzebna jest karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0, wyświetlacz HD o rozdzielczości 720p oraz połączenie z internetem i konto Microsoft.

Czym wyróżnia się najnowszy Windows 11 od Microsoft?Rafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO Sprawdź szczegóły

Co ważne niektóre funkcje wymagają określonego sprzętu. Wymagania systemowe do uruchomienia niektórych aplikacji przekraczają minimalne specyfikacje urządzeń w systemie Windows 11. Aby dokonać uaktualnienia, urządzenie musi być wyposażone w system Windows 10, w wersji 2004 lub nowszej. Bezpłatne aktualizacje są dostępne za pośrednictwem usługi Windows Update w menu Ustawienia>Uaktualnienia i zabezpieczenia.

Czy można zainstalować Windows 11 na starszy komputerze?

Powyższa specyfikacja wskazywałaby na to, że Windows 11 można zainstalować wyłącznie na nowszych urządzeniach, sprzed 5- 7 lat wstecz maksimum. Tymczasem w sieci pojawiają się informacje, że nie jest to do końca prawdą. Jeden z użytkowników Windowsa postanowił sprawdzić, jak system operacyjny poradzi sobie na sprzęcie pamiętającym szkolne lekcje informatyki. Mowa o konfiguracji z procesorem Pentium 4. W sieci znalazły się zarówno screeny jak i film pokazujący, że Windows 11 można zainstalować na tak starodawnym urządzeniu.

Oczywiście system operacyjny będzie mógł działać na takim sprzęcie z poważnymi ograniczeniami. Najważniejsze z nich, to brak aktualizacji dedykowanych dla nowych urządzeń, a to może oznacza mniejsze bezpieczeństwo korzystania z oprogramowania. Właśnie bezpieczeństwo może być jednym z powodów, dla których Microsoft stanowczo odradza instalację na starszym sprzęcie i wykorzystuje do tego odpowiednie narzędzia, Inna kwestia to błędy, jakie mogą się pojawić podczas korzystania z Windows 11 na starszych konfiguracjach sprzętowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Ile zapłacimy za Windows 11? Najnowsze informacje was zdziwią

W sieci pojawia się coraz więcej informacji na temat nadchodzącego systemu operacyjnego. Według wielu przecieków, Windows 11 ma być darmową aktualizacją. Zupełnie tak jak w przypadku obecnej „dziesiątki”.

Ile będzie kosztować Windows 11?

Darmowe aktualizacje są fajne… bo są darmowe. Zwłaszcza jeśli mówimy o dużych aktualizacjach drogich systemów operacyjnych. Bardzo dużo wskazuje na to, że właśnie taki los czeka system Windows 11, o którym już pisaliśmy. 24 czerwca odbędzie się konferencja Microsoftu, na której rzekomo zostanie zaprezentowana nowa generacja systemu operacyjnego firmy założonej przez Billa Gatesa. Od wczoraj, po ujawnieniu wyglądu systemu, internauci spekulują na temat ceny Windows 11. Te mogą być bardzo podobne, co w przypadku „10”.

Przeczytaj także: Koniec Windowsa 10. Zobaczcie jak wygląda Windows 11!

Podstawowa wersja systemu Windows 10 Home wyceniona jest obecnie na około 480 PLN, wersja Professional to wydatek rzędu 700 złotych. Windows 10 for Workstations kosztuje około 1200 złotych. Można się więc spodziewać, że ceny „jedenastki” będę prezentować się bardzo podobnie. Najnowsze informacje sugerują jednak, że aktualizacja systemu będzie jednak darmowa!

Dla wielu aktualizacja będzie darmowa? Tak mówią najnowsze przecieki!

Według najnowszych informacji, które pojawiły się w sieci, Windows 11 będzie dostępny dla milionów użytkowników w formie darmowej aktualizacji. Mowa tutaj nie tylko o komputerach pracujących na Windows 10, ale także urządzenia, które w dalszym ciągu korzystają z wersji 7, 8 i 8.1. Jest to bardzo dobra informacja, jednak wszystko na tę chwilę to spekulacje.

Nie są to jednak informacje „wyssane” z palca, ponieważ w zakątkach systemu znaleziono klucze konfiguracyjne, które pozwalają na automatyczne uaktualnienie starej wersji systemu do Windows 11. Oczywiście taką możliwość mają zyskać tylko i wyłącznie oryginalne wersje systemu. Wszystko ma odbywać się za wykorzystanie oprogramowania Windows Update.

Klucze aktywacyjne sugerują, że Windows 11 będzie darmową aktualizacją.

Prawdopodobnie wszystko wyjaśni się 24 czerwca, bo właśnie wtedy gigant z Redmond ma oficjalnie zaprezentować nową generację swojego systemu operacyjnego. Jeśli wszelkie plotki dotyczące darmowej aktualizacji systemu Windows 10 okażą się prawdziwe, będzie do naprawdę zaskakująca wiadomość.

Windows 11: Jeden prosty trik naprawi Twój komputer

Zainstalowałeś system operacyjny Windows 11 na starszym komputerze? Nie spełniasz wszystkich jego wymagań? W takim razie zobaczysz niedługo specjalny znak wodny! Wyjaśniamy jak się go pozbyć - jest to banalnie proste i szybkie.

Chociaż na rynku mamy dostępne wiele różnych systemów operacyjnych, to wśród użytkowników komputerów - a zwłaszcza graczy - dominują rozwiązania od Microsoftu. Mowa więc o rodzinie Windows na pierwszym miejscu, dalej jest MacOS od Apple, a gdzieś na szarym końcu majaczy Linuks.

Nie spełniasz wymagań? Czeka Cie znak wodny!

Jak podają statystyki Steam królem wśród "okienek" nadal jest Windows 10 z 77,82% udziałów w rynku. Jednak jego pozycja co i rusz podgryzana jest przez nowszą wersję, czyli Windows 11, z którego obecnie korzysta 13,56% użytkowników platformy. Wartość ta rośnie z każdym miesiącem. Nie tylko za sprawą nowych komputerów, ale również konsumentów samoistnie aktualizujących swój system operacyjny.

Windows 11 ma jednak dość specyficzne wymagania sprzętowe. W dużym skrócie mowa o nowszych i wydajniejszych podzespołach, których premiera odbyła się w ostatnich latach. Oczywiście można to obejść i mimo wszystko zainstalować najnowszy system Microsoftu na bardziej leciwym PC.

W jednej z ostatnich aktualizacji Windowsa 11 w wersji Insider na takie osoby czeka jednak niemiła niespodzianka - w prawym dolnym rogu ekranu zaczyna się wyświetlać znak wodny informujący o tym, że nie spełniamy wymagań systemu. Można się jednak tego łatwo pozbyć. Cała operacja wygląda następująco:

Start -> Uruchom -> Wpisujemy "regedit" -> Wciskamy enter W otwartym oknie, w drzewku katalogów po lewej stronie udajemy się do "HKEY_CURRENT_USERControl PanelUnsupportedHardwareNotificationCache" Znajdujemy pozycję "SC2" Klikamy prawym przyciskiem myszy i zmieniamy wartość na "0" Restartujemy komputer Gotowe!

Czemu Microsoft zdecydował się na taki krok? Zgodnie ze statystykami firmy na maszynach z programu Windows Insider, które nie spełniały minimalnych wymagań systemowych występowało o 52% więcej awarii jądra (niebieskie ekrany śmierci; BSOD) niż na maszynach, które te wymagania spełniały.

Co więcej maszyny spełniające wymagania zapewniały w 99,8% bezawaryjną pracę, a na nieobsługiwanym przez Windows 11 sprzęcie zawieszanie się aplikacji jest o 17% bardziej prawdopodobne.

System operacyjny Windows 11 cały czas jest rozwijany, a jego błędy poprawiane. Nie wiadomo więc kiedy opisywana dzisiaj zmiana ze znakiem wodnym dostępna stanie się dla wszystkich, a nie tylko uczestników programu Insider. Tak czy siak po lekturze dzisiejszego newsa jesteście już gotowi na jego wyłączenie.

Zobacz: Zainstalowałeś Windowsa 11 sposobem? Microsoft Ci nie odpuści

Zobacz: Nie masz Internetu? No to nie masz Windowsa 11

Google News Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: deskmodder, oprac. własne

  • Kolbowicz Marek
  • July 27,2023

Leave a Reply