November 24,2021

Windows 10: Jak zapisać ustawienia programu po resecie

by Kolbowicz Marek

System Windows 10 od jakiegoś czasu oferuje opcję Zresetuj ten komputer w menu Start / Ustawienia / Aktualizacja i zabezpieczenia / Odzyskiwanie. Możesz zachować własne pliki lub je również usunąć. To pierwsze przypomina ponowną instalację systemu Windows, ale bez całkowitej utraty danych.

Dużo jest jeszcze stracone...

To działa stosunkowo dobrze. Doświadczenie pokazuje, że dokumenty, zdjęcia i tym podobne, które znajdują się we własnych folderach dokumentów i zdjęć, nadal tam są po tym resecie. Zniknęły jednak praktycznie wszystkie samodzielnie instalowane programy i aplikacje. Po zakończeniu procesu system Windows wyświetla listę aplikacji znajdujących się w pliku o nazwie „Usunięte Apps.html”, który przechowuje na pulpicie. Otwórz plik (zwykle otwiera się w Edge). Przejrzyj listę i zainstaluj programy, których nadal potrzebujesz.

Problem tutaj: Nawet jeśli możesz ponownie zainstalować brakujące programy, ustawienia w nich wprowadzone, a być może nawet dane w nich zarządzane, nie są dostępne. Na przykład za pomocą programu pocztowego Mozilla Thunderbird lub przeglądarek internetowych, takich jak Google Chrome lub Mozilla Firefox. Brakuje zainstalowanych dodatków, zakładek, historii i ustawień.

...nawet jeśli możesz to częściowo znaleźć tutaj

„Z dala” może wcale nie oznaczać „z dala”! Możesz zapisać niektóre ustawienia programu i przywrócić je z ukrytego folderu.

Odwiedź swój dysk C: za pomocą Eksploratora Windows (Eksploratora plików). Po zresetowaniu oprócz folderu Windows znajdziesz folder o nazwie Windows.old. Zawiera głównie poprzedni stan systemu Windows, który istniał przed resetem.

Podczas resetowania systemu Windows tworzy folder «Windows.old» $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Wbrew pozorom zawiera nie tylko pliki systemowe, ale także wiele ustawień, danych użytkownika itp. dla wcześniej zainstalowanych programów. Jeśli chcesz je odzyskać, możesz w zasadzie zrobić to za pomocą tych kroków, które opiszemy bardziej szczegółowo poniżej:

Pokaż ukryte pliki Otwórz dwa okna eksploratora plików W jednym z nich otwórz bieżący folder profilu danego programu, w drugim otwórz folder profilu danego programu w Windows.old.Zamknij dany program (do którego znajduje się folder profilu Zmień nazwę bieżącego folderu profilu Skopiuj folder profilu z Windows.old

Pokaż ukryte pliki

Otwórz dwa okna eksploratora plików

Otwórz bieżący folder profilu danego programu w jednym z nich

W drugim otwórz folder profilu programu, którego dotyczy problem, w Windows.old

Zamknij program, którego dotyczy problem (do którego należy folder profilu)

Zmień nazwę bieżącego folderu profilu

Skopiuj zapisany folder profilu z Windows.old

Oto, jak to działa w szczegółach: Otwórz folder Windows.old. W nim odkryjesz podfolder Użytkownik - a w nim z kolei folder z Twoją nazwą użytkownika. Jeśli to otworzysz, najważniejsze dane nadal będą przed Tobą ukryte. Ale przejdź do Widok / Opcje / Zmień folder i opcje wyszukiwania. Przejdź do zakładki Widok, przewiń w dół o dobrą połowę i aktywuj opcję Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski w «Ukryte pliki i foldery».

Otwórz podfolder w Windows.old i rozwiń ukryte pliki $ ('.MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Teraz pojawia się również ukryty folder AppData. Zawiera mnóstwo profili użytkowników dla twoich programów. I to wszystkie dodatki, ustawienia, historie i wiele więcej dla wielu programów, z których korzystałeś przed resetem. Folder AppData jest zasadniczo podzielony na podfoldery Local i Roaming. Niektóre programy przechowują dane lokalnie (np. Google Chrome), a inne przechowują je w roamingu (np. Mozilla Firefox i Thunderbird).

Folder AppData prawie na pewno nadal zawiera niektóre skarby danych $ ('. MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Musisz sam poszukać, gdzie dokładnie w «Windows.old» możesz znaleźć zapisane profile specyficzne dla Twojego programu. Kilka przykładów:

Google Chrome: C: \ Windows.old \ Użytkownicy \ Twoje imię \ Dane aplikacji \ Lokalne \ Google \ Chrome \ Dane użytkownika

IrfanView: C: \ Windows.old \ Users \ YourName \ AppData \ Roaming \ IrfanView

LibreOffice: C: \ Windows.old \ Użytkownicy \ Twoja nazwa \ AppData \ Roaming \ LibreOffice

Microsoft Office: C: \ Windows.old \ Użytkownicy \ Twoje imię \ AppData \ Roaming \ Microsoft

Mozilla Firefox: C:\Windows.old\Użytkownicy\Twoje imię\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profile

Mozilla Thunderbird: C: \ Windows.old \ Użytkownicy \ Twoja nazwa \ AppData \ Roaming \ Thunderbird \ Profile

Jako przykład pokazujemy pobieranie profilu za pomocą przeglądarki Google Chrome.

Ważne: Aby móc z powrotem skopiować dane aplikacji, należy ją zainstalować i raz uruchomić. Jest to ważne, aby nowy (prawdopodobnie pusty) nowy folder profilu został utworzony we właściwym miejscu. Właśnie zrobiliśmy to na naszym nowo zresetowanym komputerze i zainstalowaliśmy odpowiednią aplikację (Google Chrome) i uruchomiliśmy ją raz. Aby żadne dane nie zostały zablokowane, ponownie zamykamy aplikację (Chrome). Więc teraz do danych.

Otwórz dwa okna Eksploratora plików. W pierwszym (po lewej na poniższym obrazku) odwiedzamy nowy (prawie pusty) folder profilu świeżo zainstalowanego Google Chrome. Jest to bardzo łatwe do znalezienia: po prostu zapomnij "Windows.old" ze ścieżek wymienionych powyżej. W drugim oknie otwórz folder ustawień należący do programu, który znajduje się w folderze Windows.old.

Oznacza to: Dane użytkownika przeglądarki Google Chrome zapisane przez system Windows podczas resetowania znajdują się tutaj (po prawej):

C: \ Windows.old \ Użytkownicy \ Twoja nazwa \ AppData \ Lokalny \ Google \ Chrome \ Dane użytkownika

Nowe ze świeżo zainstalowanego Google Chrome tutaj, po lewej na zdjęciu:

C: \ Users \ YourName \ AppData \ Local \ Google \ Chrome \ Dane użytkownika

W nowym (pustym) profilu zmieniamy nazwę folderu Dane użytkownika, np. na «zz_old_User Data». Teraz kopiujemy zapisany folder danych użytkownika z odpowiedniego podfolderu Windows.old.

Skopiujmy folder profilu na $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Po zakończeniu procesu kopiowania test przebiega następująco: Uruchom program, którego profil użytkownika zapisałeś z folderu Windows.old. Gdy wszystkie ustawienia zostaną przywrócone, możesz usunąć foldery o wcześniej zmienionej nazwie (np. zz_old_User Data).

Ważne: tylko dlatego, że istnieje folder Windows.old, nie musi oznaczać, że utworzono tam kopię zapasową danych użytkownika AppData! Podczas aktualizacji system Windows tworzy również folder Windows.old. Jednak w większości przypadków brakuje danych aplikacji z AppData. Zgodnie z naszym doświadczeniem system Windows umieszcza to tylko w folderze Windows.old po zresetowaniu systemu.

  • Kolbowicz Marek
  • November 24,2021

Leave a Reply