December 18,2021

Walka z hakerami Bundeswehra dostarcza ponad 13 000 żołnierzy do obrony cybernetycznej Niemiec

by Kolbowicz Marek

Armia na lądzie, na wodzie, w powietrzu – a teraz także w Internecie: w lipcu cyberarmia Bundeswehry zyska tymczasową siłę. Ponad 13 000 żołnierzy jest teraz oficjalnie podporządkowanych nowej sile. Wojownicy IT mają bronić Niemiec na polu bitwy w Internecie.

Pod względem cyberobrony Niemcy pozostają w tyle za USA, Chinami i Rosją. Bundeswehra chce go wykorzystać do przygotowania się na przyszłe pole bitwy. Przestrzeń cybernetyczna i informacyjna nowej jednostki organizacyjnej jest na tym samym poziomie, co wojsko, marynarka wojenna i lotnictwo. Armia hakerów ma w przyszłości chronić uzbrojenie wojsk i systemy informatyczne. Cybernetyczne siły zbrojne są uważane za ulubiony projekt minister obrony Ursuli von der Leyen – odpowiadają na coraz częstsze ataki na sieci oddziałów.

Jak niebezpieczne są zagrożenia na cyberpolu bitwy?

Według MON cyberataki na Bundeswehrę już dawno przestały być fikcją, ale gorzką rzeczywistością. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku siły zbrojne naliczyły 280 000 ataków. Według von der Leyen temat ten zdominuje następną dekadę. Świadczy o tym także wojna hybrydowa na wschodzie Ukrainy i ataki fake newsów na niemieckich żołnierzy na Litwie. Ale systemy i infrastruktura oddziału również są podatne na ataki: sam Eurofighter ma na pokładzie 80 komputerów i 100 kilometrów kabli. Rosnąca sieć kontaktów sprawia, że ​​wojska stają się podatne na ataki. Obrona przed atakami, takimi jak obecny atak przy użyciu oprogramowania ransomware Petya na firmy na całym świecie, nadal leży w gestii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

„Cyber ​​Days” w Bundeswehrze: Wraz z wydarzeniem oddział rekrutuje specjalistów IT do użytku wojskowego na komputerach. (Źródło: Bernd Settnik / dpa)

Czy żołnierze IT są już w pełni sprawni?

Jeszcze nie. Von der Leyen dała zielone światło dla dowództwa cybernetycznego w kwietniu. 1 lipca nowa jednostka organizacyjna oficjalnie zgłosiła się do 13 500 żołnierzy i sił cywilnych. W tym celu łączy się różne obszary, takie jak łączność wojskowa czy informacja geograficzna. Bundeswehra po prostu scala istniejące struktury IT, a na razie niewiele zmian dla żołnierzy – poza tym, że są oni podporządkowani nowemu szefowi: gen. broni Ludwig Leinhos jest pierwszym inspektorem cybernetycznych sił zbrojnych. Uważany jest za eksperta od wojny elektronicznej. Siły te nie powinny jednak w pełni funkcjonować do 2021 r. – wtedy z 15 000 żołnierzy i siłami cywilnymi.

Czy wojska mogą się tylko bronić lub też atakować?

Tak, nawet jeśli Bundeswehra niechętnie o tym mówi: cyberataki są też wyraźnie częścią możliwości nowej armii. Bundeswehra od lat ćwiczy cyberataki w tajnej jednostce w Rheinbach pod Bonn. Ta prawie 80-osobowa jednostka ma zostać powiększona do 200 do 2021 roku. Żołnierze IT mogli m.in. ingerować w kanały komunikacyjne wroga podczas rozmieszczania za granicą w celu ich odizolowania. Opozycja krytykuje niejasną sytuację prawną w zakresie kontroli parlamentarnej. Bo wnikanie do sieci danych przeciwnika – jak operacje z odrzutowcami, statkami i czołgami – musiałoby zostać zatwierdzone przez Bundestag. – W chwili, gdy chcemy aktywnie interweniować, jest to możliwe tylko przy parlamentarnych zastrzeżeniach – mówi rzecznik resortu.

Bundeswehra stara się rekrutować młodych informatyków do pracy na komputerze za pomocą rozbudowanych kampanii. (Źródło: Bundeswehra)

Eksperci IT to środki zaangażowane. Jak oddział zdobywa potomstwo?

Bundeswehra konkuruje z sektorem prywatnym w walce o „nerdów”. Według MON w 2016 r. zatrudniono 60 proc. więcej informatyków niż w roku poprzednim. W pierwszym kwartale 2017 roku w obszarze IT wpłynęło 1330 wniosków, w porównaniu z dobrymi 3000 w całym 2016 roku. Mimo to Bundeswehra rozpaczliwie potrzebuje więcej specjalistów IT. Dlatego wojska również chcą się szkolić. Zaledwie tydzień temu von der Leyen otworzyła nowe centrum cybernetyczne na terenie Uniwersytetu Bundeswehry w Neubiberg pod Monachium – w tym nowy tytuł magistra, który ma rozpocząć się w styczniu 2018 r. z początkowo 70 studentami.

Każdy, kto chce złożyć wniosek do Bundeswehry o wdrożenie cybernetyczne, może znaleźć więcej informacji na stronie internetowej.

  • Kolbowicz Marek
  • December 18,2021

Leave a Reply