December 13,2021

Uważaj na próby oszustwa Ta wiadomość e-mail nie pochodzi z PayPal

by Kolbowicz Marek

Niechciana poczta e-mail nadal stanowi duży problem i zalewa skrzynki pocztowe. Specjaliści ds. bezpieczeństwa firmy F-Secure wymieniają ulubione firmy spamerów.

Kto tego nie wie, niechciane e-maile możesz znaleźć w skrzynce odbiorczej swojego konta e-mail prawie codziennie. Ale skąd naprawdę pochodzą e-maile, które rzekomo pochodzą z PayPal lub Amazon i dlaczego są wysyłane? Firma F-Secure przeanalizowała problem i opracowała listę najpopularniejszych fałszywych adresów.

Nadużywane znane marki

Lista zawiera nazwiska wielkich graczy, takich jak Microsoft, Amazon i Apple. To wyraźnie pokazuje: im wyższa nazwa, tym bardziej kuszące nadużycia w wiadomościach spamowych. „Tak wiele osób korzysta z usług lub produktów tych dużych firm, więc przestępcy nadużywają tych dobrze znanych nazw” – mówi Rüdiger Trost, szef Cyber ​​​​Security Solutions w F-Secure Germany.

Spamerzy wykorzystują zaufanie do znanych marek (źródło: obrazy imago)

Oprócz wielkich nazwisk z sektora technologicznego spamerzy preferują internetowe serwisy randkowe (takie jak Match.com) lub dostawców usług finansowych, takich jak PayPal i Giropay. Usługi dostawcze, takie jak UPS, są również wysoko na ich liście, a przestępcy często polegają na rzekomych powiadomieniach o wysyłce.

Oszuści polegają na tym, co znajome

„Dla spamerów ataki są łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej” — mówi Trost. „Handel elektroniczny stał się tak powszechny, że prosty e-mail z tematem „Twoje zamówienie nie mogło zostać dostarczone!” Dzięki ogromnej masie dostarczanego spamu jest prawie pewne, że niektórzy odbiorcy faktycznie czekają na towar.

Złośliwe programy w załącznikach e-mail

W załącznikach do sfałszowanych wiadomości e-mail często znajduje się złośliwe oprogramowanie. Chociaż rzekomo twierdzą, że sprzedają legalne produkty, próbują uzyskać dostęp do poufnych danych, takich jak informacje o karcie kredytowej, w tle. Inne kampanie spamowe mają na celu kradzież danych uwierzytelniających.

PayPal jest szczególnie popularny wśród spamerów (źródło: Fleigx Press photo EP_dfg / imago images)

Ranking: Najczęściej fałszywi nadawcy w Niemczech, pierwsza połowa 2017 r.

Amazon jest często nazywany przez przestępców rzekomym nadawcą (źródło: obrazy imago)

Ranking: Najczęściej podrabiani nadawcy na świecie, pierwsza połowa 2017 r.

  • Kolbowicz Marek
  • December 13,2021

Leave a Reply