December 18,2021

Ustawienia ochrony danych Jak chronić swój profil na Facebooku przed szpiegami danych

by Kolbowicz Marek

Dane z Facebooka mogą być wykorzystywane do wpływania na sposób myślenia i działania ludzi. Próbowano tego również w amerykańskiej kampanii wyborczej. Jak użytkownicy mogą się przed tym chronić? Oto kilka wskazówek.

Facebook nie ułatwia swoim użytkownikom ochrony prywatności. Sieć stale wprowadza nowe funkcje, zmieniając swój wygląd i ustawienia domyślne. Dlatego powinieneś regularnie rozglądać się po ustawieniach Facebooka i sprawdzać, czy wszystko jest skonfigurowane tak, jak uważasz za stosowne.

Zebraliśmy kilka zaleceń i wymieniliśmy to, co jest ważne w ustawieniach prywatności.

Skandal z danymi wokół firmy konsultingowej Trumpa Cambridge Analytica był możliwy, ponieważ Facebook umożliwiał niezależnym twórcom aplikacji dostęp do obszernych zbiorów danych z platformy do 2015 roku. Każdy, kto korzysta z aplikacji, nie tylko dał programiście uprawnienia do czytania własnego profilu. Dane wszystkich znajomych również znalazły się w rękach dostawcy, nie wiedząc o tym ani nie prosząc o zgodę. Mówi się, że Cambridge Analytica dotarła do około 50 milionów profili na Facebooku, chociaż tylko 270 000 osób korzystało z aplikacji.

Facebook załączył teraz ten „wyciek danych”. Niemniej jednak warto co jakiś czas sprawdzać, którym tzw. zewnętrznym dostawcom powierzyłeś swoje dane.

1. Jak kontrolować uprawnienia aplikacji innych firm?

Aby to zrobić, kliknij „Aplikacje” w ustawieniach Facebooka. Wyświetlane są tam wszystkie połączone aplikacje. Jeśli przesuniesz wskaźnik myszy nad ich symbolami, łącza można edytować lub usuwać. Możesz również dowiedzieć się, jakich informacji profilowych używa aplikacja. Wszystkie informacje, które nie są wymagane, należy usunąć z niebieskiego haczyka. Możesz też poprosić programistę o usunięcie wszystkich zapisanych wcześniej danych.

Aby to zrobić, przejdź do „Zgłoś aplikację” na dole okna, a następnie wybierz „Chcę wysłać własną wiadomość do programisty”. Warunki użytkowania i ochrona danych dostawcy są również powiązane w tym niższym obszarze.

Możesz także dezaktywować interfejs dla aplikacji i stron internetowych. Powoduje to, że aplikacje i skróty stają się bezużyteczne. I uważaj na efekt „poza zasięgiem wzroku, z umysłu”: łatwo zapomnieć, którym dostawcom aplikacji przekazałeś dane w przeszłości. Te po prostu pozostają na serwerach.

Zanim dezaktywujesz wszystkie platformy, powinieneś najpierw poprosić programistów o usunięcie wszystkich danych - i najlepiej sprawdzić później, czy tak się naprawdę stało. W tym celu należy zachować podany numer identyfikacyjny.

2. Ogranicz to, co Twoi znajomi mogą o Tobie powiedzieć

W ustawieniach aplikacji znajduje się również pole „Aplikacje używane przez inne osoby”. Tam możesz zaznaczyć, które informacje o Tobie mogą zostać ujawnione, jeśli jeden z Twoich znajomych połączy się z aplikacją. Ten znajomy mógłby wtedy teoretycznie przekazać wszystkie informacje, które udostępniłeś aplikacji - od poglądów politycznych po dane kontaktowe lub status związku. Chyba że tego zabronisz. Aby to zrobić, usuń zaznaczenie z odpowiedniego pola.

Uprawnienia aplikacji: co mogą udostępniać znajomi? (Źródło: Zrzut ekranu / t-online)

3. Ukryj informacje o profilu

Podczas edytowania informacji o profilu możesz również określić, kto może je przeglądać. Informacje takie jak wykształcenie i praca, miejsce zamieszkania lub dane kontaktowe, członkowie rodziny, status związku – lepiej zachować ostrożność w takich sprawach.

Jeszcze lepiej: nic nie wpisuj. Wtedy Facebook również nie ma danych, z których analitycy danych mogliby szybko wyciągnąć wnioski na temat życia prywatnego.

4. Zapobiegaj używaniu własnego imienia i nazwiska w reklamach

Kiedy reklamodawcy reklamują się na Facebooku, często mówi się, że jakiś znajomy to lubi. Jeden lub drugi pewnie już się nad tym zastanawiał – nie wiedząc, że on sam też musi być ambasadorem reklamowym marek w news feedzie znajomych.

Dzieje się tak, gdy w pewnym momencie „polubisz” stronę reklamodawcy na Facebooku i zapomniałeś wprowadzić pewne ustawienie. Aby zapobiec reklamom z własnym imieniem, przejdź do ustawień, a następnie do „Reklamy”. Tam zmień informacje obok pytania „Kto może zobaczyć Twoje działania społecznościowe w odniesieniu do reklam?” do „Nikt”.

Ustawienia reklam: Jeśli klikniesz „kciuk w górę” na stronie, ta strona może reklamować ją w przyszłości - chyba że zabronisz tego. (Źródło: Zrzut ekranu / t-online)

W tym menu można również dezaktywować reklamy oparte na zainteresowaniach. To, że nie są wyświetlane żadne spersonalizowane reklamy, nie oznacza, że ​​i tak nie są zbierane odpowiednie dane.

5. Ukryj listę znajomych

Co najważniejsze, wyświadczasz przyjaciołom przysługę. Aby ukryć listę znajomych, kliknij zakładkę „Znajomi” pod własnym zdjęciem na okładkę. Symbol ołówka do edycji jest wyświetlany po prawej stronie nad listą znajomych. Tam powinieneś ustawić, że tylko Ty sam możesz zobaczyć listę.

6. Usuń Facebooka

#deleteFacebook, czyli „usuń Facebook”, to jeden z najczęściej używanych hashtagów we wtorek. Po nowych doniesieniach o problemach Cambridge Analytica i Facebooka z ochroną danych, wielu użytkowników najwyraźniej odwraca się plecami do sieci – lub myśli o tym.

Pożegnanie nie jest takie proste. W ustawieniach Facebooka możesz od razu znaleźć tylko opcję „Dezaktywuj konto”. Nie powoduje to jednak usunięcia danych, lecz pozostaje na serwerach Grupy.

Aby naprawdę się wylogować, trzeba poszukać odpowiedniego dokumentu pomocy. Zostaniesz przekierowany tylko do faktycznej strony usuwania za pomocą linku kontaktowego w tym dokumencie. Oto skrót. Według Facebooka usunięcie wszystkich danych zajmuje 90 dni.

7. Pobierz dane

Zanim wykonasz ten krok, możesz najpierw pobrać swoje dane i przechowywać je w bezpiecznym miejscu. W ten sposób z jednej strony zostają zachowane wszystkie wspomnienia, które zostały zamieszczone na Facebooku. Z drugiej strony bardzo pouczające jest zobaczyć, ile danych zgromadziło się przez lata. Przeglądanie pliku PDF powinno odkryć kilka niespodzianek. Na przykład rzeczy, o których dawno zapomniano. Ale także rejestry telefonów, o których nawet nie wiedziałeś, że Facebook ma.

Pobierz dane z Facebooka: W ten sposób uzyskasz całą historię w jednym dokumencie. (Źródło: Zrzut ekranu / t-online)

Cały zestaw danych można pobrać w zakładce „Ogólne” w ustawieniach. Link zatytułowany „Pobierz kopię swoich danych z Facebooka” jest ukryty na dole i łatwo go przeoczyć.

Opuszczenie Facebooka na zawsze jest radykalne i nie jest preferowaną opcją dla wielu. Wiele osób zaznajomionych z siecią zwraca również uwagę, że nawet bez własnego konta na Facebooku trudno będzie uciec przed głodem danych grupy. W końcu pojawia się ponownie w bazach Grupy za pośrednictwem smartfona przyjaciół i znajomych. I nie musisz już być zalogowany, aby śledzić oprogramowanie śledzące sieci społecznościowej podczas surfowania po Internecie.

  • Kolbowicz Marek
  • December 18,2021

Leave a Reply