December 13,2021

Uchwalono kontrowersyjne prawo Nowe przepisy wkrótce zapanują w Internecie

by Kolbowicz Marek

Parlament Europejski uchwalił nową ustawę telekomunikacyjną. Dobra wiadomość: opłaty roamingowe w UE są w dużej mierze zniesione. Zła wiadomość: wiele osób może wkrótce surfować po Internecie drugiej klasy.

Ostatnio nawet wynalazca WWW, Sir Tim Berners Lee, wyraził troskę o wolność Internetu. Ponieważ ustawa uchwalona we wtorek przez Parlament Europejski łagodzi tzw. „neutralność sieci”.

Neutralność sieci oznacza, że ​​operatorzy sieci wysyłają wszystkie pakiety danych równo przez swoje linie, niezależnie od tego, skąd pochodzą i jaka jest ich zawartość. Do tej pory nie było europejskich przepisów dotyczących tego „otwartego Internetu”, tylko poszczególne kraje UE posiadają regulacje.

W ten sposób UE łagodzi neutralność sieci

Ale ilość danych rośnie, a wraz z nią ryzyko korków w sieci. Dlatego dyskutowano, czy w szczególnych przypadkach niektórzy internauci nie powinni mieć pierwszeństwa.

Komisja Europejska nalega, aby nikt nie mógł kupować swojego prawa drogi przez Internet. Według Komisji Europejskiej tak zwane usługi specjalne, takie jak telemedycyna lub telewizja w Internecie, nie powinny wypierać innych zastosowań i powinny być oferowane tylko wtedy, gdy istnieje wystarczająca pojemność. Ponadto istnieją opcje podjęcia działań przeciwko zabronionym treściom, takim jak pornografia dziecięca lub przeciwko cyberatakom.

Jednakże wyraźnie przewidziano „zarządzanie ruchem”. Dostawcy Internetu nie powinni gorzej traktować danych. Ale są wyjątki, takie jak zbliżające się przeciążenie sieci.

Krytycy boją się internetu drugiej klasy

Krytycy obawiają się, że niejasne sformułowania praktycznie zniosą neutralność sieci. Tuż przed głosowaniem ponad 30 czołowych startupów, firm internetowych oraz inwestorów z Europy i USA wezwało do zmiany planów.

Obawiają się, że rozwój innowacyjnych usług będzie utrudniony, jeśli dostawcy Internetu będą mogli ustawiać „szybkie pasy” dla niektórych danych i spowolnić inne. Sprzeciwiają się również sugestii, by konsumpcję danych niektórych usług, takich jak strumieniowe przesyłanie muzyki, wyłączyć z planów transmisji danych, aby dać pierwszeństwo tym usługom w stosunku do innych.

Roaming wkrótce stanie się przeszłością

Bardziej pozytywna strona nowej ustawy Prawo telekomunikacyjne: Opłaty roamingowe za połączenia telefoniczne i transmisję danych w innych krajach UE od połowy 2017 roku odejdą w przeszłość. Parlament Europejski przegłosował we wtorek zniesienie opłat od czerwca 2017 r. Posłowie zatwierdzili w ten sposób kompromis z państwami członkowskimi UE, które opowiedziały się za dłuższym okresem przejściowym.

Komisja UE pierwotnie chciała zakazu opłat roamingowych pod koniec 2015 roku, ale nie udało się to ze względu na opór kilku krajów UE. Od 30 kwietnia 2016 r. opłaty roamingowe zostaną początkowo obniżone: dopłata powinna wówczas wynosić maksymalnie pięć centów za minutę połączeń, dwa centy za SMS i pięć centów za megabajt danych.

Ambasadorowie państw UE zatwierdzili już regulamin, Rada UE jako reprezentacja państw członkowskich jeszcze go formalnie zatwierdziła. Ponadto Parlament Europejski głosował pod hasłem „neutralności sieci”, że dostawcy, tacy jak firmy telefoniczne, mogą ingerować w ruch internetowy tylko pod pewnymi warunkami.

Więcej ekscytujących tematów znajdziesz na naszej cyfrowej stronie głównej.

  • Kolbowicz Marek
  • December 13,2021

Leave a Reply