October 27,2021

Szybka konwersja: * .doc na * .docx, * .xls na * .xlsx

by Kolbowicz Marek

Z góry wyślemy Ci jedną rzecz: nie nawracaj się szaleńczo. Zasadniczo możesz pozostawić stare formaty plików bez zmian, zobacz także ostatnie zdanie tego artykułu. Word, Excel itp. nadal bardzo dobrze radzą sobie z tymi formatami.

Jednak stare formaty plików pakietu Office z rozszerzeniami, takimi jak * .doc, * .xls i * .ppt, mają pewne wady. Trzy najbardziej oczywiste: Po pierwsze, w przypadku starych formatów typ pliku nie mówi, czy znajduje się w nich potencjalnie niebezpieczne makro. Zwiększa to poczucie niepewności podczas otwierania plików. Po drugie, nowsze wersje pakietu Office (od pakietu Office 2007 i nowsze) zawierają pewne funkcje i elementy projektu, których wyniki można zapisać tylko w nowych formatach plików Office OpenXML (*.docx, *.xlsx itp.). Po trzecie, pliki w nowych formatach są zwykle znacznie mniejsze. Potrzebujesz więc mniej miejsca na dysku twardym.

Rozwiązanie: Teoretycznie oczywiście możesz otwierać i konwertować każdy plik z osobna. Na przykład w programie Word 2013 możesz kliknąć menu Plik w „Trybie zgodności” na Konwertuj i OK, a następnie zapisać plik. Ale otwieranie ich pojedynczo zajmuje dużo czasu.

Jest szybszy dzięki programowi narzędziowemu. Może konwertować do 15 plików jednocześnie - z poziomu Eksploratora Windows.

Pobierz b2xtranslator z tej strony:

https://sourceforge.net/projects/b2xtranslator/files/b2xtranslator/

Aby to zrobić, kliknij łącze Pobierz b2xtranslator_setup_r649.msi (948.2 kB) i zapisz plik «b2xtranslator_setup_r649.msi» w folderze pobierania. Rozpocznij instalację podwójnym kliknięciem. W pierwszym oknie dialogowym kliknij Dalej. W drugim możesz wybrać, czy każdy użytkownik tego komputera może korzystać z narzędzia („Wszyscy”), czy tylko ty lub tylko twoje bieżące konto użytkownika („Tylko ja”). Zezwól na „Wszyscy” i kliknij Dalej.

Instalacja b2xtranslator dla wszystkich użytkowników $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Następne okno zajmuje się wpisami menu kontekstowego. Właśnie tego chcemy. Pozostaw wszystkie trzy zaznaczone, jeśli chcesz szybko konwertować pliki Word, Excel i PowerPoint jednym kliknięciem prawym przyciskiem myszy. Kliknij dwukrotnie Dalej, odpowiedz na pytanie twierdząco do Kontroli konta użytkownika i kliknij Zamknij na końcu.

Zostaw wszystkie trzy zaznaczone $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Instalacja została zakończona. Narzędzie jest już dostępne. W Eksploratorze Windows otwórz folder z plikami w starych formatach plików. Jeśli teraz klikniesz prawym przyciskiem myszy na starym pliku Word (* .doc), menu kontekstowe oferuje między innymi polecenie Konwertuj na .docx. Ze starymi plikami Excela - *.Xls oferuje Konwertowanie na .xlsx, a przy starych plikach PowerPointa oferuje Konwertowanie na .pptx.

Konwerter jest zintegrowany z menu kontekstowym Eksploratora Windows $ ('.MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Zwróć uwagę na następujące punkty

Kilka plików jednocześnie: Możesz także oznaczyć i przekonwertować kilka plików jednocześnie. W naszych eksperymentach działało to dla maksymalnie piętnastu plików. Jak tylko wybierzesz 16 lub więcej plików, polecenie zniknie z menu kontekstowego. Ale nawet w transzach po 15 sztuk konwersja jest o wiele szybsza, niż gdybyś musiał otwierać i konwertować pliki pojedynczo.

Wymagane miejsce: stare pliki pozostają w tym samym miejscu. Musisz więc ręcznie je zamienić lub usunąć później. Przed usunięciem ważnych plików sprawdź, czy nowe przekonwertowane kopie działają prawidłowo.

Rozpoznawanie makr: Dobrze, że b2xtranslator rozpoznaje, gdy chodzi o pliki z makrami. Przekonwertowane pliki .doc z makrami są więc poprawnie zapisywane nie jako .docx, ale jako .docm.

Nowa data: Logicznie rzecz biorąc, przekonwertowane kopie plików programu Word nie mają oryginalnej daty, ale datę przeprowadzenia konwersji. Jeśli więc organizujesz lub przeszukujesz pliki pakietu Office na podstawie dat ich utworzenia lub edycji, może to stać się problemem. Oto kolejna wskazówka: konwertuj tylko te pliki, które według Ciebie będą edytowane ponownie. Nie jest to konieczne w przypadku danych, które mają charakter archiwalny i nie powinny być już zmieniane.

  • Kolbowicz Marek
  • October 27,2021

Leave a Reply