December 16,2021

Nowy wygląd Tak będzie wyglądał Facebook w przyszłości

by Kolbowicz Marek

Facebook od dawna jest krytykowany za nieodpowiednią ochronę danych. Na konferencji deweloperów Facebooka w Kalifornii założyciel Mark Zuckerberg obiecał nowy początek – także pod względem designu.

Po skandalach z danymi z ostatnich kilku miesięcy szef Facebooka Mark Zuckerberg obiecuje umieścić ochronę prywatności w centrum sieci online. „Przyszłość jest prywatna” – ogłosił Zuckerberg we wtorek na konferencji deweloperów F8 w San Jose w Kalifornii. „Prywatność daje nam wolność bycia sobą”. Takie obszary odwrotu stałyby się szczególnie ważne wraz z rosnącą globalną siecią kontaktów.

Założyciel Facebooka kontynuował w ten sposób swoje poprzednie zapowiedzi, że platforma będzie bardziej nastawiona na szyfrowaną komunikację prywatną. Sieć internetowa znalazła się ostatnio pod ogromną presją po skandalach związanych z ochroną danych i naruszeniach bezpieczeństwa danych.

Zrozumiał więc, że wielu nie wierzyło, że Facebook traktuje to poważnie, przyznał Zuckerberg. „Nie mamy obecnie najlepszej reputacji jeśli chodzi o prywatność, delikatnie mówiąc” – powiedział. Ale Facebook wielokrotnie udowadniał w przeszłości, że sieć internetowa może się zmienić. Przebudowa będzie również wymagać zmian w sposobie prowadzenia firmy. W ciągu ostatnich kilku lat Zuckerberg powiedział, że misją Facebooka jest ściślejsze łączenie świata. Teraz mówi o ludziach, którzy chcą poruszać się online zarówno w przestrzeni publicznej, jak i ściśle prywatnej.

Krytyka wideo autorstwa Zuckerberga i Harari

Krótko przed konferencją Zuckerberg opublikował wideo, które pokazuje go w rozmowie z historykiem i autorem bestsellerów Yuvalem Noah Harari („Homo Deus”). Szef Facebooka dyskutuje w nim m.in. o tym, czy Internet bardziej łączy ludzi w społeczeństwie, czy raczej ich fragmentuje. Kolejnymi tematami były rozwój sztucznej inteligencji, wpływ algorytmów na życie codzienne oraz ochrona danych w krajach, w których prawo jest słabe i rządy próbują użyć siły, aby uzyskać dostęp do danych. Ekspert internetowy Richard Gutjahr powiedział, że „poważnie martwi się” o Zuckerberga. „Najwyraźniej wydaje się nie rozumieć mechanizmów nienawiści, narodowego socjalizmu i roli własnej sieci” – skrytykował Gutjahr na Twitterze.

Dziennikarz i bloger padł ofiarą kampanii nienawiści w Internecie po tym, jak akurat był w ataku w Nicei w lipcu 2016 r., a wkrótce potem doniósł o szaleństwach w Monachium.

Czaty na czacie powinny być całkowicie zaszyfrowane

Centralnym elementem nowej strategii Facebooka są usługi czatu WhatsApp i Facebook Messenger. Tutaj Zuckerberg chce lepiej zorganizować komunikację między użytkownikami a przyjaciółmi i rodziną. Messenger jest teraz również przełączany na pełne szyfrowanie.

WhatsApp, inna usługa czatu Facebooka, od dawna ma tak zwane szyfrowanie end-to-end, w którym zasadniczo tylko nadawca i odbiorca mogą zobaczyć treść. Z Messengerem Facebook obszedł się bez niego – między innymi po to, by móc lepiej otworzyć platformę komunikacji między firmami a ich klientami, jak to zostało powiedziane. Jednak w przypadku przesyłania poufnych informacji można już przejść w tryb awaryjny.

Dzięki nowej funkcji użytkownicy powinni również mieć możliwość zapraszania znajomych w Messengerze do wspólnego oglądania wideo. Mogą to być Twoje własne filmy, klipy z Internetu lub programy telewizyjne dostępne na platformie, powiedział we wtorek. W tym roku komunikator powinien być również dostępny z własną aplikacją komputerową na komputerach z systemem Windows i Mac.

Według aktualnych danych komunikator ma 1,3 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie, z czego 410 milionów korzysta również z czatu wideo na platformie. 20 miliardów wiadomości miesięcznie byłoby przesyłanych między firmami a ich klientami.

Whatsapp i iMessenger: silna pozycja na rynku

W głównej aplikacji Facebooka funkcja grupowania (po prawej) jest bardziej widoczna, w której użytkownicy mogą łączyć się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. (Źródło: Facebook / Producent)

Dzięki WhatsApp i Messengerowi Facebook ma szczególnie silną pozycję w usługach czatu. Kluczowym konkurentem jest iMessage firmy Apple, który na razie działa tylko na urządzeniach z grupy iPhone.

Nowy projekt z silniejszymi funkcjami grupowymi

Facebook ogłosił również zmiany w zakresie projektowania: w głównej aplikacji Facebooka bardziej widoczna będzie funkcja grupowa, w której użytkownicy mogą się łączyć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. „News Feed”, który wcześniej był centralnym punktem Facebooka, zajął drugie miejsce na konferencji deweloperów. Według „Heise online” strona internetowa będzie działać jako „aplikacja jednostronicowa” i powinna być znacznie szybsza i bardziej elastyczna niż stara strona na Facebooku. Powinien być w pełni responsywny i pozbawiony barier. Według Facebooka nowy design będzie wkrótce widoczny w aplikacji, a za kilka miesięcy także na stronie internetowej.Pierwsze zmiany wizualne, np. logo, były już widoczne w aplikacji w środę rano w Niemczech.

Wprowadzona w 2018 roku platforma randkowa na Facebooku ma zostać uruchomiona w USA w tym roku po uruchomieniu w Ameryce Łacińskiej. Nadal nie ma daty rozpoczęcia dla Niemiec.

Portal, urządzenie do rozmów wideo, na konferencji deweloperów Facebooka F8. (Źródło: Stephen Lam / Reuters)

W międzyczasie sieć online chce wprowadzić swój Portal urządzeń wideotelefonicznych na rynek międzynarodowy po jego uruchomieniu w USA. Kanada powinna ruszyć w czerwcu, Europa ruszy jeszcze w tym roku – Facebook na razie nie wymienia poszczególnych krajów.

Inne nowe funkcje wskazują, że użytkownicy powinni być zachęcani do dłuższego pozostawania w różnych aplikacjach Facebooka i bardziej wyrafinowanych opcji zakupów do robienia zakupów online. Facebook chce zarabiać na prowizjach sprzedawcy.

Według obecnych obliczeń, Facebook może mieć więcej martwych niż żywych użytkowników w 2070 roku: „Jeśli Facebook będzie nadal rósł tak jak wcześniej, liczba martwych użytkowników wyniosłaby do końca stulecia 4,9 miliarda. Facebook ma obecnie 2,37 miliarda aktywnych użytkowników, według do własnych informacji na całym świecie ", raporty" tagesschau.de ".

  • Kolbowicz Marek
  • December 16,2021

Leave a Reply