October 31,2021

Notebook jako zamiennik komputera stacjonarnego: tak to działa od A do Z

by Kolbowicz Marek

Małe i lekkie notebooki oferują pełną moc w podróży. Ale jeśli siedzisz przy biurku, brakuje Ci dużego ekranu, ergonomicznej klawiatury i praktycznej myszy. Wszystko to można wykonać za pomocą urządzeń zewnętrznych, tak jak notebook jest podłączony do drukarki lub podłączony do sieci (LAN), ale:

im więcej urządzeń zewnętrznych musi być podłączonych, tym bardziej żmudna i kłopotliwa staje się zmiana pracy z mobilnej na stacjonarną. W przypadku cienkich i bardzo lekkich notebooków producenci często skąpią połączeń zewnętrznych, przez co nie ma wystarczającej liczby ani odpowiednich interfejsów na urządzeniu, aby podłączyć wszystkie urządzenia zewnętrzne

im więcej urządzeń zewnętrznych musi być podłączonych, tym bardziej żmudna i kłopotliwa staje się zmiana pracy z mobilnej na stacjonarną.

W przypadku cienkich i bardzo lekkich notebooków producenci często skąpią połączeń zewnętrznych, przez co nie ma wystarczającej liczby ani odpowiednich interfejsów na urządzeniu, aby podłączyć wszystkie urządzenia zewnętrzne

Jest lekarstwo na ten problem: dzięki koncentratorowi, adapterowi lub pełnowartościowej stacji dokującej możesz rozbudować swoją stację roboczą do tego stopnia, że ​​żmudne przenoszenie jest zredukowane do minimum Rozwiązuje to drugi problem: Nowa, szczególnie cienka i lekkie notebooki Jak wspomniano interfejsów jest coraz mniej, ponieważ zajmują one miejsce i sprawiają, że urządzenie jest grubsze niż jest to pożądane. Producenci zatem coraz częściej polegają na kilku płaskich, uniwersalnych interfejsach (głównie połączeniach USB). Jeśli do takich laptopów podłączone są urządzenia zewnętrzne z innym interfejsem, odbywa się to za pomocą adaptera. Jednak samo podłączenie urządzeń peryferyjnych zwykle nie wystarcza. Dlatego w drugiej części tego artykułu pokażemy, jakie ustawienia należy wprowadzić w systemie Windows, aby notebook stał się prawdziwym zamiennikiem komputera stacjonarnego.

Rozwiń interfejsy

Obraz 1: ThinkPady Lenovo mają dodatkowe połączenie ze stacją dokującą $ („. MagnificPopup”).
typ: 'obraz'
});

Najdroższym, ale najbardziej wszechstronnym i wydajnym sposobem przekształcenia notebooka w komputer stacjonarny jest stacja dokująca. Zasila urządzenie i łączy je z drukarką, myszą, klawiaturą, słuchawkami i wszystkimi innymi urządzeniami peryferyjnymi, które chcesz podłączyć za pomocą jednej wtyczki. Niektóre notebooki mają do tego dodatkowy interfejs na spodzie, na przykład seria ThinkPad firmy Lenovo, Rysunek 1. Urządzenie można po prostu umieścić na stacji dokującej ThinkPad firmy Lenovo. Oprócz zasilania notebook jest rozbudowany o następujące interfejsy: 3 × USB 2.0, 3 × USB 3.0, 1 × Gbit Ethernet, 1 × mikrofon/słuchawki, 1 × DVI-D, 1 × VGA, 1 × HDMI, 2 × DisplayPort . Stacja dokująca kosztuje 189 franków (patrz detalista digitec.ch), Rysunek 2.

Rysunek 2: stacja dokująca ThinkPad od Lenovo $ ('. MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Ważne: Kupując stację dokującą, zwróć uwagę, z jakimi modelami notebooków jest ona zgodna. Producenci coraz częściej polegają na porcie USB-C dla stacji dokujących, który zwykle jest dołączony z boku urządzenia. USB-C służy nie tylko jako interfejs dla urządzeń peryferyjnych, ale może również zasilać notebooka. Konstrukcja jest uważana za szczególnie wytrzymałą, dzięki czemu połączenie wtykowe nie ulega uszkodzeniu, jeśli notebook jest często podłączany i odłączany. Przykładem jest stacja dokująca Asus Universal, Rysunek 3. Posiada gniazdo HDMI i VGA, 2 × USB 3.0 i 1 × USB 3.1, 1 × Gbit LAN, 1 × słuchawkowe i 1 × złącze mikrofonowe oraz przez złącze Czytnik kart SD. To urządzenie kosztuje 159 franków (patrz brack.ch). Z tymi urządzeniami również warto wyjaśnić, z jakimi notebookami są kompatybilne, ponieważ zasilacz musi pasować do modelu.

Obraz 3: Stacja dokująca Asus jest podłączona do notebooka przez USB-C $ („. MagnificPopup”).
typ: 'obraz'
});

Różne interfejsy $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
}); Stacje dokujące od dostawców zewnętrznych, na przykład JCD383 firmy J5 Create, Rysunek 4. Ma 3 × USB 3.0 Type-A i 1 × USB 3.0 Type-C, 1 × HDMI, 1 × Gbit Ethernet i po jednym naprawdę uniwersalny czytnik kart do kart pamięci microSD i SD tylko przez najważniejsze połączenia - wszystko zbędne. W związku z tym cena 81 franków jest również dość umiarkowana (jak widać u detalisty microspot.ch). Aby zasilać notebooka przez JCD383, musi być dostępny kabel ładujący ze złączem USB-C.

Obraz 4: JCD383 z J5 Create imponuje swoją ceną $ ('. MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Takie uniwersalne stacje dokujące są praktyczne nie tylko podczas przekształcania notebooka w komputer PC. Ułatwiają też łączenie się z Internetem i urządzeniami wszędzie tam, gdzie kilka osób korzysta z tej samej stacji roboczej. Po prostu podłącz go raz i wszystkie połączenia są na swoim miejscu. Jest to również praktyczne w sali konferencyjnej, ponieważ notebooki można łatwo podłączyć do projektora, sieci i drukarki. W zależności od sytuacji zajmuje to jeszcze mniej: jeśli chcesz tylko podłączyć laptopa do sieci i drukarkę w pracy, ale nie korzystać z zewnętrznego monitora ani klawiatury, a także pobierać prąd z zasilacza. W tym przypadku wystarczy koncentrator USB z adapterem LAN, jaki oferuje Kensington za 60 franków (patrz interdiscount.ch), Rysunek 5.

Obraz 5: Jeśli potrzebujesz tylko USB i LAN, koncentrator USB Kensington UA3000E jest najlepszym wyborem $ ('.MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Przeczytaj na następnej stronie: Ustawienia w systemie Windows

  • Kolbowicz Marek
  • October 31,2021

Leave a Reply