November 21,2021

Nexus 4: Zestaw narzędzi do rootowania

by Kolbowicz Marek

Nexus 4 w końcu trafił do redakcji. Ponieważ zainstalowana wersja Androida 4.2 w aplikacji Kontakty nie działa w grudniu, należy najpierw przeprowadzić aktualizację. Wreszcie, wraz z aktualizacją do wersji 4.2.1, Google naprawiło ten i inne błędy. Poprawka błędu ma rozmiar około 1 MB i jest dostarczana bezprzewodowo (OTA).

Ale funkcja aktualizacji Nexusa 4 uparcie twierdzi, że urządzenie jest aktualne. Powodem tego jest to, że Google potrzebuje kilku dni, aby udostępnić aktualizacje wszystkim urządzeniom.

Irytujące jest to, że użytkownicy muszą czekać na wersję 4.2.1, mimo że od dawna jest ona dostępna. W końcu większość użytkowników kupuje telefon bezpośrednio od Google, ponieważ pozwala na szybkie aktualizacje. W przypadku smartfonów z Androidem innych producentów czasem na aktualizację trzeba czekać miesiącami – w najlepszym przypadku. Nierzadko zdarza się, że producenci zostawiają swoich klientów na deszczu zaledwie kilka miesięcy po wprowadzeniu urządzenia do sprzedaży. Innymi słowy: nie ma aktualizacji.

Zainstaluj aktualizację ręcznie

Jak uzyskać aktualizację na telefonie Google, chociaż nie jest jeszcze oferowana OTA? Po prostu: musisz zrootować urządzenie, innymi słowy, uzyskać do niego bezpłatny dostęp. Ponieważ Google udostępnia również aktualizacje do pobrania. Jeśli zrootowałeś urządzenie, można je również zainstalować ręcznie.

Ponadto, dzięki zrootowaniu urządzenia, możliwe są dalsze regulacje, które domyślnie nie są możliwe. Na przykład procesor można przetaktować, a preinstalowane aplikacje można usunąć. Możliwa jest również pełna kopia zapasowa urządzenia i można użyć alternatywnych obrazów oprogramowania układowego.

Odblokuj bootloader

W przypadku Nexusa 4 bootloader musi zostać odblokowany przed zrootowaniem. To i późniejsze zakorzenienie powoduje jednak utratę gwarancji. Jednak ryzyko, które podejmuje wielu użytkowników. Podobnie jest z jailbreakiem na iPhonie.

Krótko po tym, jak Nexus 4 trafił do sprzedaży, programista Android Mark Skippen dostarczył zestaw narzędzi, który sprawił, że odblokowanie bootloadera i zrootowanie nowego smartfona Google było dziecinnie proste. Poniżej ZDNet.de opisuje, jak działa procedura i jak następnie zainstalować aktualizację 4.2.1 na urządzeniu.

Co jest potrzebne:

Aby móc odblokować Nexusa 4 za pomocą zestawu narzędzi, najpierw należy aktywować opcje programisty, a następnie aktywować debugowanie USB. Aby to zrobić, kliknij siedem razy numer kompilacji wyświetlany w sekcji „Ustawienia — Informacje o telefonie”. Teraz wpis „Opcje programisty” powinien pojawić się w ustawieniach pod pozycją „O telefonie”. Debugowanie USB można aktywować w podmenu opcji programisty. Bez aktywowanego debugowania USB Nexus 4 nie zostanie rozpoznany przez zestaw narzędzi.

Następnie zestaw narzędzi zostanie zainstalowany. Ponieważ aplikacje w nich zawarte nie zawierają certyfikatu cyfrowego firmy Microsoft, może się zdarzyć, że aktywne rozwiązanie antywirusowe zaklasyfikuje programy jako „szkodliwe” i usunie je. W takim przypadku rozwiązanie antywirusowe musi zostać dezaktywowane na czas trwania procedury lub proces usuwania można odwrócić, a pliki zostaną wykluczone ze sprawdzania rozwiązania antywirusowego. Według autora błąd występuje w programach AVG Antivirus i Norton. Bitdefender i Panda Cloud Antivirus nie uruchamiają jednak alarmu.

Przed uruchomieniem zestawu narzędzi Nexus 4 urządzenie musi być podłączone do komputera z włączonym debugowaniem USB. Teraz możesz uruchomić zestaw narzędzi. Następnie otwiera się terminal. Najpierw program ładuje usługę ADB, która jest wymagana do komunikacji między komputerem a Nexusem 4. Odpowiedź na żądanie aktualizacji brzmi „nie”, pod warunkiem, że zainstalowana jest bieżąca wersja zestawu narzędzi.

Pojawi się ekran z menu wyboru dostępnych wersji oprogramowania. Obecnie oferowana jest tylko wersja Androida 4.2 preinstalowana na Nexusie 4 przez Google. Tak więc na pytanie „Jaką masz kompilację?” odpowiada się „1”.

Zainstaluj sterownik ADB

Menu główne pokazuje wtedy kilka opcji. W przypadku rootowania należy wybrać opcje 1, 3 i 4 oraz przeprowadzić odpowiednie procedury. Jeśli masz już zainstalowany sterownik ADB, możesz zapisać sobie opcję 1. Można to rozpoznać po tym, czy numer seryjny urządzenia znajduje się powyżej „MENU GŁÓWNE” w „TRYBIE ADB”. Jeśli miejsce jest puste, sterownik ADB musi być zainstalowany z opcją 1. W sekcji „Dokonaj wyboru” wpisz „1” i naciśnij „Enter”. Kolejne kroki są oczywiste. Po zainstalowaniu sterowników ADB należy ponownie uruchomić komputer. System Windows wykonuje następnie skanowanie urządzenia i integruje Nexusa 4 jako "Interfejs Google Nexus 4 ADB" w menedżerze urządzeń. Jeśli inny smartfon z Androidem był już zintegrowany w tym trybie w systemie, może się zdarzyć, że Nexus 4 zostanie nieprawidłowo posortowany (telefon SAMSUNG z systemem Android). Ale to nie ma znaczenia.

  • Kolbowicz Marek
  • November 21,2021

Leave a Reply