June 22,2023

Jaki Windows wybrać? Windows 10 Home czy Pro? Porównanie najpopularniejszych wer

by Kolbowicz Marek

największe zalety systemu operacyjnego Microsoft Windows 10

Wciąż jeszcze - do 29 lipca 2016 roku - użytkownicy systemów Windows 7 i Windows 8.1 mogą skorzystać z oferty bezpłatnej aktualizacji posiadanego systemu operacyjnego do najnowszego Windows 10. Zadanie to ułatwia automatycznie zainstalowany na komputerach z Windows 7 i Windows 8.1 program GWX, widoczny pod postacią umieszczonej z prawej strony paska zadań ikony z logo Windows.

Kliknięcie na tę ikonę spowoduje wyświetlenie niewielkiego okna, dającego możliwość prostego uruchomienia procesu aktualizacji systemu do Dziesiątki. Warto zaznaczyć, że proces aktualizacji został tak opracowany, że nie wymaga od użytkownika żadnych działań związanych z usuwaniem plików czy manipulowaniem przestrzenią dyskową. Aktualizacja zachowuje wszystkie aktualne pliki i ustawienia starszego systemu, jak również wszystkie zainstalowane aplikacje.

Po 29 lipca 2016 roku, zgodnie z zapowiedziami Microsoftu, oferta bezpłatnej aktualizacji nie będzie już dostępna. U osób, które do tego czasu nie zdecydują się na przesiadkę na najnowszy system operacyjny, przestaną wyświetlać się wszelkie ponaglenia związane z procesem aktualizacji,

a moduł GWX zostanie usunięty z systemu.

2. Nowe, funkcjonalne menu Start

Jedną z bardziej nielubianych cech poprzednika Windows 10 - systemu Windows 8 - był brak menu Start. Microsoft w najnowszej edycji systemu nie tylko naprawił swój błąd, ale dodatkowo połączył funkcjonalność klasycznego menu Start z ekranem Start znanym z Windows 8/8.1.

W efekcie otrzymaliśmy twór, który można w znacznym stopniu modyfikować i dopasowywać do własnych potrzeb. W żadnym z wcześniejszych systemów Windows użytkownik nie miał tak szerokiego zakresu personalizacji menu Start, jakim dysponuje w Windows 10.

Możemy zmieniać rozmiar menu Start oraz rozmiar i układ ikon. W menu Start mogą znajdować się skróty zarówno do klasycznych aplikacji Windows, jak i do kafelkowych, uniwersalnych aplikacji Windows 10. Nowe menu Start to również łatwy dostęp do Ustawień systemowej wyszukiwarki.

Jeżeli nie możemy znaleźć jakiegoś ustawienia czy aplikacji, to jedną z najprostszych metod namierzenia poszukiwanego obiektu jest rozwinięcie menu Start i po prostu wpisanie poszukiwanej frazy, na przykład nazwy programu czy działania bądź ustawienia. System podpowie odpowiedni program lub ustawienie.

3. Większa przestrzeń robocza - wirtualne pulpity

Microsoft wprowadził wreszcie w Windows 10 funkcję, która w innych systemach operacyjnych znana już była od dawna - wirtualne pulpity. Dotychczas użytkownicy Windows radzili sobie, korzystając z dodatkowego oprogramowania, ale w Windows 10 wystarczy użyć skrótu klawiaturowego Strat+Tab, by wywołać Widok zadań, na którym oprócz miniatur okien otwartych na aktualnie aktywnym pulpicie, w dolnej części ekranu, mamy dostęp do kolejnych wirtualnych pulpitów. Możemy też kliknąć na ikonę.

Aby dodać nowy wirtualny pulpit w systemie Windows 10, wystarczy po wywołaniu Widoku zadań kliknąć na symbol + widoczny po prawej stronie ekranu.

Spowoduje to pojawienie się miniatury nowego, dodanego wirtualnego pulpitu. Chcąc przenieść okna aplikacji z aktualnego pulpitu na inny, wystarczy przeciągnąć myszą miniaturę danego okna nad miniaturę wybranego wirtualnego pulpitu. W ten sposób możemy łatwo uporządkować chaotycznie rozmieszczone na pojedynczym pulpicie okna, układając je na przykład tematycznie na różnych pulpitach.

Do przełączania się pomiędzy pulpitami można wykorzystać Widok zadań (skrót Strat+Tab), klikając w nim na miniaturę pulpitu, który chcemy w danym momencie mieć przed oczami, ale wygodniejszym sposobem jest użycie skrótów klawiaturowych Ctrl+Start+← oraz Ctrl+Start+→, dzięki którym szybko przełączymy się pomiędzy wirtualnymi pulpitami.

Funkcja ta ułatwia pracę na komputerze, gdy musimy sprostać kilku zadaniom o różnym charakterze - wtedy na każdym z wirtualnych pulpitów możemy ułożyć okna aplikacji powiązanych z realizacją danego zadania (na przykład na jednym pulpicie okna programów biurowych, na drugim przeglądarka i poczta, na trzecim odtwarzacz i folder z muzyką).

4. Nowe elementy Eksploratora

Podstawowy menedżer plików wbudowany w Windows doczekał się w najnowszym systemie zmiany nazwy oraz kilku nowych funkcji. Znanego z Windows 7 Eksploratora Windows Microsoft postanowił przemianować na Eksploratora plików. Zmiany tej wielu użytkowników pewnie nawet nie zauważyło, ale już zmiany funkcjonalne raczej nam nie umkną.

Po otwarciu okna Eksploratora plików przez kliknięcie na jego ikonę umieszczoną na pasku zadań lub przez skrót klawiaturowy Start+E zobaczymy, że domyślnym widokiem w Windows 10 jest zupełnie nowy element o nazwie Szybki dostęp.

Element ten przypomina znane ze starszych edycji Windows Ulubione, ale działa inaczej. To nie użytkownik decyduje, co ma się znaleźć w tym zestawie danych, lecz system operacyjny automatycznie umieszcza w Szybkim dostępie najczęściej używane foldery i niedawno otwierane pliki (dane widoczne w Szybkim dostępie to wirtualne reprezentacje folderów i plików).

Jeżeli nie podoba nam się domyślne wyświetlanie Szybkiego dostępu po uruchomieniu Eksploratora plików i zamiast tego wolimy znany ze starszych wersji widok Mój komputer, można to łatwo zmienić.

Eksplorator plików nie wyświetla domyślnie bibliotek w panelu nawigacyjnym po lewej stronie okna. Element ten nie został jednak usunięty z systemu, a jedynie ukryty. Można go przywrócić, wybierając Pokaż biblioteki z menu dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na panel nawigacyjny Eksploratora plików.

5. Rozbudowana, systemowa wyszukiwarka

O możliwościach mechanizmu wyszukiwania wbudowanego w Windows 10 była mowa w opisie nowego menu Start, ale z funkcji wyszukiwania można korzystać również poza tym menu.

Pasek zadań Windows 10 został wzbogacony o nową ikonę wyszukiwania. Po kliknięciu na nią uaktywniamy panel systemowej wyszukiwarki. Zgodnie z wyświetlaną w oknie sugestią możemy od razu wprowadzić w pole tekstowe poszukiwaną frazę.

Po jej wpisaniu system zwróci listę wyników. Na ogół wyszukiwarka Windows 10 trafnie interpretuje nasze żądanie i podpowiada właściwy obiekt w polu Najlepszy wynik, niemniej za pomocą zestawu kafelków widocznego w górnej części panelu wyszukiwania możemy filtrować wyniki, ograniczając je na przykład wyłącznie do ustawień systemowych, zdjęć, plików muzycznych czy filmów.

Foto: Komputer Świat

Foto: Komputer Świat

Wyszukiwarka w Windows 10 jest naprawdę dużym ułatwieniem, bo wobec rosnących pojemności dysków i zwiększających się zbiorów danych odnalezienie konkretnego pliku, aplikacji czy dokumentu bez niej byłoby dużym wyzwaniem.

6. Automatyczne aktualizacje systemu

Przekształcenie Windows 10 z zamkniętego produktu software'owego, jakim były poprzednie generacje systemu, w stale rozwijaną usługę spowodowało, że rola aktualizacji znacznie wzrosła. W Windows 8 czy Windows 7 aktualizacje były głównie okresowo pobieranymi porcjami kodu, który po zainstalowaniu w systemie łatał wykryte luki zabezpieczeń lub naprawiał odnalezione błędy w działaniu systemu. W Windows 10 aktualizacje nie tylko zwiększają bezpieczeństwo i niwelują błędy, ale też wprowadzają zupełnie nowe funkcje do systemu operacyjnego i działających w nim aplikacji, czego dobrym przykładem jest spora lista nowości spodziewanych po dużej aktualizacji Anniversary Update.

Dużą zaletą mechanizmu automatycznych aktualizacji w Windows 10 jest maksymalne uproszczenie procesu aktualizacji. Opcją dostępną dla użytkownika w podstawowym panelu ustawień Windows Update jest przycisk Sprawdź aktualizacje.

Po kliknięciu na odsyłacz Opcje zaawansowane mamy możliwość wybrania z rozwijalnej listy Wybierz sposób instalowania aktualizacji pozycji Powiadom o konieczności zaplanowania ponownego uruchomienia. Wybranie tej opcji jest o tyle korzystne, że pozwala nam na decydowanie, kiedy system może się ponownie uruchomić po zainstalowaniu aktualizacji.

7. Łatwiejsza organizacja okien

Znana z poprzednich generacji funkcja przyciągania okien do krawędzi została w Windows 10 znacznie rozbudowana. W najnowszym systemie możemy nie tylko maksymalizować rozmiar okna poprzez przyciągnięcie go do górnej krawędzi ekranu, ale też rozmieszczać okna na jednej z połówek ekranu poprzez przeciąganie ich do lewej bądź prawej krawędzi ekranu.

Nowością w Windows 10 jest na przykład możliwość wyświetlania okna w ćwiartce ekranu. Wystarczy przeciągnąć okno do jednego z narożników ekranu. Okno zajmujące jedną czwartą ekranu może wydawać się zbyt małe, ale pamiętajmy, że coraz popularniejsze stają się ekrany o ultrawysokiej rozdzielczości 4K/Ultra HD. W sytuacji gdy korzystamy z komputera wyposażonego w taki ekran, okno aplikacji przyciągnięte do narożnika i zajmujące czwartą część ekranu korzysta z rozdzielczości Full HD.

W Windows 10 można przyciągać okna zarówno do każdej krawędzi, jak i do narożników, co pozwala na szybkie rozmieszczenie okien według naszych potrzeb.

8. Nowa przeglądarka internetowa Edge

Po dwudziestu latach forsowania Internet Explorera jako głównej przeglądarki internetowej dla systemu Windows Microsoft uznał, że czas na zmiany. Windows 10 został wyposażony w zupełnie nową, opracowaną od podstaw przeglądarkę internetową Edge. Nowy program jest znacznie szybszy od Internet Explorera, dysponuje zupełnie innym, znacznie lżejszym interfejsem, a także oferuje funkcje niedostępne w wiekowym poprzedniku.

Przykładem funkcji wyróżniającej Edge na tle innych przeglądarek jest możliwość synchronizacji zakładek (nazwanych tak jak w Internet Explorerze - Ulubione) i elementów listy do przeczytania. Dzięki temu mamy do nich dostęp na każdym urządzeniu (komputerze, telefonie) z Windows 10, na którym zalogujemy się na nasze konto Microsoft. Z innych ciekawostek dostępnych w Edge warto wymienić możliwość robienia notatek na odwiedzanych stronach internetowych i specjalny Tryb czytania.

9. Uniwersalne aplikacje i automatyczna synchronizacja programów ze Sklepu Windows

Windows 10 jest pierwszym systemem, w którym udało się Microsoftowi wdrożyć w życie ideę, by system stanowił uniwersalną platformę dla programów działających i na komputerze, i na smartfonie czy tablecie. Dostęp do uniwersalnych aplikacji Windows 10 uzyskujemy za pośrednictwem oficjalnego Sklepu Windows.

Ich zaletą jest nie tylko to, że mamy możliwość używania tego samego programu zarówno na komputerze, jak i na telefonie, ale przede wszystkim to, że płacimy za program raz, a następnie możemy z niego korzystać na wszystkich naszych urządzeniach (producent aplikacji może ograniczyć liczbę urządzeń, na których program ma działać). Ponadto dzięki funkcji automatycznej synchronizacji programów zainstalowanych przez nas ze Sklepu Windows nie musimy od nowa ręcznie instalować kupionych wcześniej w Sklepie aplikacji, gdy kupimy nowy komputer z Windows 10. Wystarczy, że zalogujemy się na nasze konto Microsoft, a po pierwszym uruchomieniu nowego komputera i podłączeniu go do internetu wszystkie nasze aplikacje zostaną automatycznie zainstalowane.

10. Centrum akcji i łatwiejszy dostęp do wybranych narzędzi

Nowe Centrum akcji w systemie Windows 10 to element znacznie bardziej funkcjonalny od znanego z poprzednich generacji Windows obszaru powiadomień.

Wyświetlane domyślnie wzdłuż prawej krawędzi ekranu Centrum akcji to element dostarczający powiadomienia generowane przez system operacyjny, a także wiele działających w systemie aplikacji. Oprócz tego, poprzez widoczny w dolnej części Centrum akcji panel narzędziowy, mamy łatwy dostęp do wybranych ustawień systemu i funkcji na przykład związanych

z połączeniami sieciowymi.

11. Lepszy Wiersz polecenia

Towarzyszący systemowi Windows od pierwszej edycji Wiersz polecenia dostępny jest również w Dziesiątce. Program ten w najnowszym wydaniu systemu doczekał się kilku usprawnień. Największą nowością w Wierszu polecenia jest możliwość używania systemowego schowka. Co więcej, dostęp do funkcji kopiowania i wklejania mamy nie tylko za pośrednictwem menu,

ale także przez skróty klawiaturowe.

Jeśli skróty nie działają, trzeba je uaktywnić. W tym celu musimy z menu kontekstowego Wiersza polecenia wybrać Właściwości i w oknie Właściwości "Wiersz polecenia" w sekcji Opcje edytowania zaznaczyć pole wyboru Włącz skróty klawiaturowe z klawiszem Ctrl.

Doskonale znany skrót Ctrl+C (kopiowanie do schowka) w Windows 10 zadziała również w oknie Wiersza polecenia, ale tylko wtedy, gdy uprzednio zaznaczymy w oknie Wiersza polecenia treść, którą chcemy skopiować do schowka. (W poprzednich generacjach Windows skrót Ctrl+C w Wierszu polecenia pełnił rolę komendy BREAK, czyli powodował przejście do nowego wiersza. W Windows 10 nie tracimy dostępu do tej komendy - wystarczy, że nic nie zaznaczymy do skopiowania, wtedy system uzna, że chcemy użyć właśnie komendy BREAK).

12. Montowanie ISO bez dodatkowego programu

Windows 10 został wyposażony w mechanizm umożliwiający montowanie bezpośrednio w Eksploratorze plików wirtualnych napędów. W poprzednich edycjach Windows rozwiązanie to wymagało instalacji dodatkowego oprogramowania.

13. Program Pomocnik telefonu

Windows 10 został wyposażony we wbudowaną aplikację o nazwie Pomocnik telefonu. Jej głównym zadaniem jest ułatwienie współpracy pomiędzy posiadanym przez nas smartfonem a komputerem pracującym pod kontrolą systemu Windows 10.

Pomocnik telefonu najlepiej dogaduje się ze smartfonem z systemem Windows 10, ale program pomaga również w połączeniu z komputerem smartfonów działających z innymi mobilnymi systemami: Androidem i Apple iOS.

Artykuł pochodzi z Komputer Świata Special 2/2016. Więcej artykułów i poradników dotyczących systemu Windows 10 znajdziesz w e-wydaniu magazynu dostępnym w serwisie ksplus.pl. Wydanie papierowe zamówić można na Literia.pl.

» Przeczytaj także: Windows Insider, czyli zostań testerem Windows

Systemy operacyjne :: kuzniewski.pl

Microsoft Windows 10 Pro 32-bit DVD (FQC-08946) - polska wersja systemu operacyjnego, wersja OEM Windows 10 to następca systemu Windows 8.1 firmy Microsoft. Producent posłuchał wielu uwag użytkowników dotyczących poprzedniej wersji Windows i mocno zmienił najnowszą odsłonę. Dużo pracy włożono w przystosowanie interfejsu Modern UI do wymagań komputerów stacjonarnych. Przywrócono Menu Start, aplikacje Modern otwierane są w oknach, dodano wirtualne pulpity, rozbudowano powiadomienia oraz dodano asystenta głosowego Cortana. Wersja językowa: polska. Pakiet przeznaczony do użytku komercyjnego. Zapytaj handlowca Dostępność:

801,98 zł z VAT

652,02 zł netto Dodaj do porównania

Jaki Windows wybrać? Windows 10 Home czy Pro? Porównanie najpopularniejszych wer

Systemów operacyjnych Windows, nie trzeba nikomu przedstawiać. Od lat cieszą się one popularnością, zarówno wśród użytkowników domowych czy biznesowych. Jeśli chodzi o system Windows 10, to jest on dostępny w wielu wariantach, do najbardziej znanych należą Windows 10 Home – dedykowany do użytku domowego oraz Windows 10 Pro, rozszerzony o dodatkowe funkcje, skierowany do użytkownika biznesowego, który doskonale sprawdzi się w różnego rodzaju firmach czy przedsiębiorstwach. Z mniej znanych wersji, dostępna jest również wersja Windows 10 Enterprise, Education czy Mobile, skierowana na urządzenia mobilne.

Windows 10 – kilka słów o systemie

Windows 10 to system operacyjny stworzony przez amerykańskiego giganta, firmę Microsoft. Obecna i najpopularniejsza wersja, oznaczona numerem 10, jest powszechnie wspierana przez producentów oprogramowania, przez co kompatybilna jest z większością gier czy programów. Praktycznie każde współczesne oprogramowanie, gra czy aplikacja wymaga systemu Windows 10 do poprawnego funkcjonowania. Dzieje się tak choćby dzięki obecności w systemie biblioteki DirectX, odpowiedzialnej za prawidłowe generowanie grafiki oraz dźwięku. Wszystko to sprawia, że użytkownicy mogą w pełni cieszyć się stabilnym, szybkim oraz bezpiecznym systemem operacyjnym, który dzięki zmodernizowaniu Menu Start, daje możliwość intuicyjnego dostępu do szerokiego wachlarza rozwiązań oraz oprogramowania.

System operacyjny Windows 10 – co go wyróżnia?

Do funkcjonalności, zasługujących na uwagę w systemie Windows 10, z pewnością możemy zaliczyć:

Program antywirusowy Windows Defender – zintegrowane oprogramowanie antywirusowe, chroniące system przed cyberatakami i wirusami oraz złośliwym oprogramowaniem

Windows Hello – jest funkcją, dzięki której w sposób błyskawiczny, za pomocą kamery do rozpoznawania twarzy oraz czytnika linii papilarnych, zalogujemy się do systemu, tym samym oszczędzając czas

Windows Ink – daje możliwość szybkiego tworzenia i zapisywania notatek, przy pomocy pióra, pozwala także na edycję dokumentów w aplikacjach Microsoft Office

Oś czasu – to funkcja pozwalająca nam na wgląd w historię aktywności na komputerze, jest ona synchronizowana pomiędzy różnymi urządzeniami, dzięki czemu mamy możliwość szybkiego wznowienia i kontynuacji przerwanej pracy

Skupienie – funkcja pozwalająca na zarządzanie powiadomieniami, dająca możliwość ustawienia tak zwanej godziny ciszy, dzięki czemu możemy lepiej skoncentrować się na wykonywanej pracy

Wirtualne pulpity – funkcjonalność znana wcześniej z systemów OS X (Apple) czy Linx, która umożliwia łatwiejszą organizację pracy, poprzez grupowanie okien aplikacji, czy podział prac na zadania prywatne czy zawodowe

Windows 10 wyróżnia także usprawniona wielozadaniowość, poprzez możliwość rozmieszczenia wielu okienek na ekranie czy dzięki rozbudowanej personalizacji. Co istotne Microsoft zapewnia ciągłe wsparcie systemu poprzez dodawanie nowych funkcjonalności.

Windows 10 Home vs Pro – co je różni?

Poniżej znajduje się krótkie zestawienie funkcjonalności Microsoft Windows 10 Home oraz Microsoft Windows 10 Pro.

Funkcjonalności systemu Windows 10 Home:

Windows Hello,

szyfrowanie urządzenia,

zapora i ochrona sieci,

ochrona w internecie,

kontrola rodzicielska,

bezpieczny rozruch,

program antywirusowy Windows Defender,

pióro cyfrowe i dotyk,

przeglądarka internetowa Microsoft Edge,

tryb oszczędzania baterii,

nawiązanie połączenia ze smartfonami z systemami operacyjnymi Android oraz iOS,

dostęp do Microsoft Store,

usługa Windows Update.

Funkcjonalności systemu Windows 10 Pro:

wszystkie korzyści, jakie posiada wersja Home,

szyfrowanie urządzenia funkcji BitLocker,

Windows Information Protection – funkcja zapobiegająca wyciekom danych,

zarządzanie urządzeniami mobilnymi w systemie Windows 10,

zasady grupy – zarządzanie komputerami, kontami i grupami użytkowników, dostęp do plików i drukarek w jednym środowisku,

Enterprise State Roaming na platformie Azure,

dostęp do Microsoft Store dla Firm,

przypisany dostęp – uruchamianie aplikacji zależnie od użytkownika,

dynamiczne inicjowanie obsługi,

usługa Windows Update dla Firm,

konfiguracja w trybie Kiosku,

obsługa usługi Active Directory,

obsługa usługi Azure Active Directory.

Jedną z głównych różnic pomiędzy tymi wersjami systemu Windows jest fakt, że Windows Pro posiada więcej funkcji jeśli chodzi o różnego rodzaju rozwiązania z zakresu zabezpieczenia danych. Poniżej zostały wymienione te najistotniejsze, których wersja Windows 10 Home nie posiada.

BitLocker

Jest narzędziem mającym za zadanie szyfrowanie dysku, pozwala na bezpieczniejsze przechowywanie wrażliwych danych, co jest bardzo ważnym aspektem, szczególnie z perspektywy firmy. Dzięki BitLocker, w przypadku kradzieży, osoby które pozyskały dane w sposób nielegalny będą miały znacznie utrudnione zadanie, aby dostać się do konkretnych danych i bez specjalistycznych metod, nie będą tego w stanie zrobić. Do działania BitLockera niezbędne jest posiadanie modułu TPM 1.2 lub nowszego.

Windows Information Protection (WIP)

Jest funkcją pozwalającą w zabezpieczeniu plików i danych służbowych przed kradzieżą, dzięki umiejętnemu szyfrowaniu. Pozwala na oddzielenie danych firmowych od prywatnych. Tyczy się to również komputerów osobistych, wykorzystywanych przez użytkowników w czasie pracy. Windows Information Protection daje możliwość określenia, którzy konkretnie użytkownicy mają dostęp do poszczególnych danych. Za jego pomocą można również przyznać użytkownikom poszczególne uprawnienia do zarządzania danymi. Można na przykład zablokować opcję kopiowania konkretnych informacji i wklejania ich do aplikacji, które nie zostały wcześniej zatwierdzone.

Obsługa usługi Active Directory

Jest to usługa katalogowa, pozwalająca na identyfikowanie zasobów sieciowych i przekazywanie informacji na ich temat użytkownikom oraz aplikacjom. Usługa ta daje możliwość zarządzania kontami, grupami oraz sprzętami wszystkich pracowników, a także umożliwia dostęp do danych i drukarek zintegrowanych z systemami Windows Server.

Obsługa usługi Azure Active Directory

W systemie Windows 10 Pro, przewidziano wsparcie usługi cloudowej Azure AD. Daje ona możliwość jednokrotnego logowania między innymi w systemie Windows 10 czy Microsoft 365, co pozwala na łatwiejsze zarządzanie procesem logowań i hasłami, jak również daje możliwość dostępu do zasobów w chmurze, co z kolei pozwala na dostęp do wielu aplikacji z dowolnego miejsca w sieci.

Enterprise State Roaming na platformie Azure

Jest to funkcja stworzona gównie dla celów dużych organizacji. Jest dostępna dla użytkowników posiadających licencję usługi Azure Active Directory. Służy ona do synchronizacji ustawień, aplikacji i haseł pomiędzy urządzeniami funkcjonującymi pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10. Dzięki niej możliwe jest ujednolicenie środowiska na sprzętach korzystających z Windows, co pozwala również na przyspieszenie procesu konfiguracji nowych urządzeń.

Zasady grup

System Windows 10 Pro daje możliwość przyłączenia do domeny Windows oraz zarządzania przy pomocy zasad grup. Dzięki temu możemy zarządzać grupami użytkowników, jak również kontami, sprzętami, danymi, w środowisku urządzeń z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows Pro i Windows Server.

Dynamiczne inicjowanie obsługi

Dzięki tej funkcji, mamy możliwość szybkiego przekształcenia nowego urządzenia w sprzęt skonfigurowany do celów firmowych.

Przypisany dostęp

Funkcja ta daje możliwość przypisania konta Microsoft danego użytkownika, do wybranej aplikacji. Wówczas użytkownik może korzystać tylko z przypisanej do niego aplikacji. Uprawnienia użytkownikom nadaje osoba będąca administratorem.

Konfiguracja w trybie kiosku

Tryb kiosku daje możliwość szybkiej i łatwej konfiguracji urządzenia. Można tego dokonać bezpośrednio na danym sprzęcie, jak również w sposób zdalny, przy pomocy opcji Zarządzania urządzeniami mobilnymi. Podczas gdy tryb kiosku jest włączony, dana odpowiednio skonfigurowana aplikacja działa w trybie pełnoekranowym i nie ma opcji zamknięcia jej. Dzięki czemu dany użytkownik w tym czasie nie ma możliwości dostępu do pozostałych aplikacji.

Jaki system operacyjny Windows do pracy, jaki do gier, a jaki do nauki i multimediów?

Obydwie wersje systemu operacyjnego 10 Home i Pro, znajdą zastosowanie do innych celów. Jaki system Windows 10 Home czy Pro będzie bardziej odpowiedni do pracy? Jaki sprawdzi się w przypadku graczy a jaki będzie optymalny do nauki i odtwarzania multimediów?

System Windows najlepszy do pracy

Jeżeli interesuje nas system Windows, który sprawdzi się w przypadku domowego biura, lub znajdzie zastosowanie w niewielkiej firmie – to tu doskonale nada się system Windows w wersji Pro. Natomiast dla korporacji czy bardziej wymagających, biznesowych użytkowników polecany jest Windows 10 Enterprise, oferujący większe bezpieczeństwo w zakresie ochrony danych oraz dysponuje bardziej zaawansowanymi narzędziami administracyjnymi.

System Microsoft Windows do nauki

W przypadku systemu operacyjnego do nauki, odpowiednią wersję systemu stanowić tu będzie wersja Home. Windows 10 w tej właśnie wersji polecany jest dla uczniów. Daje on możliwość szybkiego przeglądania stron internetowych, dzięki przeglądarce Microsoft Edge, zawiera także pakiet oprogramowania usprawniający naukę. Natomiast specjalna wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows, stworzona z myślą o szkołach, uczelniach czy tego typu placówkach to Windows 10 Education, jej funkcjonalność pokrywa się z wersją Enterprise.

System operacyjny Microsoft Windows do multimediów

Jeżeli używamy komputera głownie do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy słuchania muzyki to tu, najlepiej sprawdzą się systemy Windows 10 w wersji Home. Działają one szybko, są stabilne i nie powodują żadnych problemów podczas odtwarzania multimediów. Wersja Home jest wersją najbardziej uniwersalną.

Wymagania sprzętowe Windows 10 Pro vs Home

Obydwie wersje systemu operacyjnego Windows cechują się identycznymi wymaganiami sprzętowymi. Aby mieć pewność, że system będzie działał bez zarzutu, przed jego zakupem i instalacją warto sprawdzić czy wasz komputer spełnia następujące minimalne wymagania sprzętowe:

  • Kolbowicz Marek
  • June 22,2023

Leave a Reply