May 18,2023

Jaki laptop gamingowy za 3000 zł? Październik 2021

by Kolbowicz Marek

jaki najlepszy? RANKING 2021 notebooków gamingowych na PimpMyComp.net

Dla producentów komputerów przenośnych nie jest tajemnicą, że miłośnicy gier należą do grupy najbardziej wymagających klientów. Liczą się dla nich świetne parametry sprzętu oraz jego efektowny, futurystyczny wygląd. Połączenie tych cech w jednym urządzeniu staje się jednak często dużym wyzwaniem. Czym więc należy się kierować, by wybrać najlepszy sprzęt?

Zdobywcy wirtualnych światów wiedzą, że dobry laptop gamingowy powinien wyprzedzać komputer stacjonarny pod względem rozwiązań dedykowanych graczom, ponieważ możliwości jego rozbudowy są ograniczone. Chodzi tutaj oczywiście o komfort eksploatacyjny, gdyż chociażby mobilne karty graficzne oraz mobilne procesory cechują się niższą wydajnością i gorszym układem chłodzenia niż ich desktopowe odpowiedniki.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę m.in. na wytrzymałość klawiszy oraz efektywność systemów chłodzenia, która zapewni komfort grania. Istotnych kryteriów wyboru dobrego sprzętu jest jednak o wiele więcej. Przyjrzyjmy się najistotniejszym z nich.

Parametry

Laptop do gier musi zawierać szybką kartę graficzną i mocny procesor. Nie warto oszczędzać na żadnym z nich, ponieważ jeżeli nawet w trakcie gry okaże się, że ich jakość jest niewystarczająca, to wymiana nie będzie już możliwa lub też będzie w dużym stopniu ograniczona (karty graficzne są bardzo często zlutowane z płytą główną, przez co ich wymiana jest mocno utrudniona). Karty cenione przez graczy to m.in. nVidia GeForce GTX (najwydajniejsze obecnie układy to GTX1080 SLI – niektóre modele laptopów, jak chociażby Hyperbook, oferują możliwość zamontowania wydajniejszej desktopowej karty graficznej), która zapewnia stosunkowo niski pobór energii, oraz nieco tańsza karta AMD Radeon. Który procesor wybrać? Taki, który będzie w stanie obsłużyć dobrą kartę graficzną, obecnie wśród najlepszych procesorów wymienia się IntelCore i7 serii 8 i 9, a także już niedługo najnowsze mobilne i9 (nie wybierajmy na potrzeby gamingu wersji energooszczędnych z oznaczeniem U ze względu na ich mniejszą wydajność).

Laptopy do gier do 4000 zł RANKING lipiec 2022

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane laptopy do gier do 4000 zł w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Pamiętajmy, że za sugestywną jakość obrazu w grze odpowiada także monitor. W przypadku laptopów gamingowych sprawdzają się matowe matryce, które dają większy komfort korzystania z urządzenia i sprawiają, że oczy nie męczą się nawet po kilku godzinach grania. Przy zakupie laptopa warto też rozważyć wybór panelu LCD. Pierwszy z dostępnych typów – Twisted Nematics prawidłowo odwzorowuje kolory, lecz może zniekształcać pionowe kąty widzenia. Drugi natomiast – IPS, pozwala uzyskać głęboką czerń oraz sugestywnie oddaje barwy, nie generując przy tym żadnych zniekształceń. Wielu graczy pozytywnie ocenia matrycę IPS o rozdzielczości Full HD (1920×1080). Na potrzeby gier warto wybierać właśnie takie dysponujące rozdzielczością przynajmniej Full HD, dla pasjonatów natomiast przeznaczone są modele w jeszcze wyższej rozdzielczości – aż do 4K Ultra HD.

Jaki laptop będzie wystarczająco wydajny, by obsłużyć najnowsze i najbardziej zaawansowane gry? Z pewnością taki, który zawiera minimum 8GB pamięci RAM oraz szybki dysk twardy. Aby uzyskać komputer do zadań specjalnych, który nie opóźni przebiegu gry w kluczowym momencie, warto wybrać urządzenie wyposażone w dysk SSD, który jest wydajny i efektywny energetycznie. W przypadku dysku półprzewodnikowego interesującym rozwiązaniem są superszybkie dyski pod interfejs M.2, gdzie topowe modele osiągają prędkości zapisu i odczytu przekraczające znacznie 1GB/s, dzięki czemu znacznie wyprzedzają pod względem wydajności te oferowane pod złącza SATA. Należy mieć na uwadze fakt, że złącze M.2 występuje jedynie w nowszych typach płyt głównych pod procesory z architekturą Haswell.

Aktualizacja:

Złącza M.2 na jeszcze szybsze dyski SSD z tym interfejsem są dostępne w zdecydowanej większości laptopów dedykowanych do gamingu.

Laptopy do gier do 5000 zł RANKING lipiec 2022

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane laptopy do gier do 5000 zł w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Laptop dla gracza musi też zawierać dobre systemy chłodnicze, najlepiej sprawdzają się autorskie rozwiązania. Dla niektórych graczy stanowią one kluczową kwestię, ponieważ nie ma nic bardziej irytującego od gry, która zawiesza się z powodu przegrzania laptopa. Słaby system chłodzący nie tylko zmniejszy efektywność komputera, ale także sprawi, że zamiast odgłosów gry rozlegać się będzie uporczywe buczenie, które niszczy nastrój oraz dekoncentruje graczy.

Obecnie stosuje się różne systemy chłodzenia, lecz najlepsze komputery są już wyposażane w przynajmniej dwa wentylatory, z których jeden chłodzi procesor a drugi kartę graficzną.

Przydatne dodatki

Aby granie sprawiało satysfakcję, warto wybrać komputer wyposażony w dobrą klawiaturę. Producenci oferują laptopy z odpowiednio wyprofilowanymi klawiszami, które są dodatkowo wzmocnione, ponieważ miłośnicy gier korzystają z nich w bardziej dynamiczny sposób niż pozostali użytkownicy. Warto zwrócić uwagę na to, czy klawiatura jest wygodna w obsłudze, łatwo konfigurowalna oraz zawiera klawisze funkcjonalne ułatwiające poruszanie się w najbardziej popularnych grach. Gracze zwracają często uwagę także na efektowne podświetlenie klawiszy, które pomaga odnaleźć się w magicznej aurze podczas grania w nocy.

Laptopy do gier do 6000 zł RANKING lipiec 2022

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane laptopy do gier do 6000 zł w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Przydatnym dodatkiem będzie też myszka gamingowa – najlepiej bezprzewodowa, ponieważ dłoń zaplątana w kabel może być niezdolna do szybkiej reakcji, która podczas gry jest przecież konieczna. Współczesne myszki przykuwają wzrok niezwykłymi kształtami i kolorami. Niektóre imitują twarze robotów, inne futurystyczne pojazdy, a pozostałe nawiązują designem do kultowych gier. Aby wybrać najlepszą, warto sprawdzić, czy dobrze przylega do dłoni, jest zwrotna i precyzyjnie oddaje ruch ręki.

Miłośnicy gier wyposażają swoje laptopy w głośniki, ponieważ niezależnie od kluczowych parametrów, dźwięk emitowany przez urządzenia przenośne pozostawia zwykle wiele do życzenia. Producenci oferują także interesujące podkładki pod myszki oraz torby na laptopy, których kolory, tekstury i kształty nawiązują do najpopularniejszych gier. Fani mogą dopasować wszystkie dodatki kierując się motywem przewodnim ulubionej gry lub wizerunkiem wybranego bohatera.

Ile trzeba wydać?

Dobry laptop gamingowy jest droższy od zwykłego komputera przenośnego, a jego cena wynosi zwykle przynajmniej 4 tys. zł. Można oczywiście znaleźć tańsze urządzenia, lecz będą one mniej wydajne, co grozi częstszym zawieszaniem się, spowolnieniami akcji oraz zniekształceniami kątów i kolorów wyświetlanego obrazu. Istnieją też komputery z wyższej półki, które są szybsze, umożliwiają wymianę kart graficznych na nowsze modele oraz zawierają mechaniczne klawiatury. Ich koszt jest jednak znacznie wyższy – widełki cenowe rozpoczynają się od 11 tys. zł.

Wybierając dobry sprzęt do gier trzeba więc liczyć się z wysoką ceną. Najlepszy laptop wraz z dodatkami oraz zestawem gier może kosztować tyle, co samochód lub egzotyczne wakacje. Inwestując w wysokiej klasy sprzęt wchodzimy w świat emocji wynikających z podbojów w wirtualnej rzeczywistości, które trudno przeliczać na pieniądze.

Superwydajne laptopy do gier RANKING lipiec 2022

Zestawienie uwzględnia superwydajne, najchętniej wybierane laptopy do gier w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Najlepszy laptop gamingowy – ranking 2022. Jaki laptop do gier kupić?

Zastanawiasz się jaki laptop gamingowy kupić i na co zwracać uwagę? W naszym rankingu znajdziesz propozycje na każdą kieszeń – od sprzętu zapewniającego płynność rozgrywki w mniej zasobożernych grach sieciowych do prawdziwych bestii z gatunku desktop replacement, radzących sobie z najbardziej wymagającymi tytułami.

Najlepszy laptop gamingowy. Spis treści

Laptop gamingowy alternatywą dla komputera stacjonarnego

Granie na komputerze stacjonarnym stało się niestety bardzo drogim hobby. Ceny kart graficznych i sytuacja na rynku podzespołów komputerowych już od dłuższego czasu woła o pomstę do nieba i niestety nic nie zapowiada wielkich obniżek absurdalnych czasem cen (kwoty MSRP zobaczymy w niedalekiej przyszłości jak świnia niebo). Koszt komputera to zresztą nie tylko wydatek związany z podzespołami, zakupić musimy choćby takie peryferia jak klawiatura, głośniki czy monitor. Całość potrafi się zamknąć w kwocie nieosiągalnej dla sporej części entuzjastów cyfrowej rozrywki, co powoduje szukanie alternatyw.

Posiadając bogatą bibliotekę gier na Steamie i stawiając na uniwersalność sprzętu, który może służyć także do pracy, raczej nie zwrócimy oczu w kierunku konsol. Idealnym rozwiązaniem w takim scenariuszu będzie zakup laptopa dla gracza. Okazuje się, że granie na PC nie musi być aż tak drogie, a ceny w tym segmencie rynku są zdecydowanie bardziej stabilne.

Takie rozwiązanie poza samym kosztem ma jeszcze dwie istotne zalety. Choć wydajność mobilnych układów graficznych nie jest z oczywistych względów taka sama jak desktopowych (rozmiary chłodzenia i ograniczenia termiczne), to jednak wynikające z tego faktu różnice są znacznie mniejsze niż kiedyś. Postęp technologiczny sprawił, że laptopy potrafią zapewnić wydajność zbliżoną do stacjonarek i granica ta coraz bardziej się zaciera. Pełnoprawny DTR (desktop replacement) jeszcze nigdy nie był tak atrakcyjny dla entuzjastów droższych konstrukcji i maksymalnej wydajności w mobilnym opakowaniu.

Drugą zaletą jest możliwość podłączenia monitora, klawiatury i myszki (możliwe, że już mamy coś na biurku lub zdecydujemy się na tą opcję w późniejszym okresie czasu), co sprawi, że doświadczenie z obcowania z urządzeniem przenośnym będzie żywo przypominało granie na tradycyjnym komputerze osobistym.

Jaki laptop gamingowy? Cechy wyróżniające

Wybierając sprzęt dedykowany do grania zwróćmy uwagę na poniższe cechy.

Wydajność. Od tego punktu musimy zacząć. Pamiętajmy, że komfortowe granie w gry będzie wymagało dedykowanej karty graficznej, z miejsca więc odpadają konstrukcje bazujące na zintegrowanych układach. Procesor także jest istotny, ale w mniejszym stopniu niż grafika. Warto sprawdzić przed zakupem na jaką wydajność możemy liczyć w tytułach, w które zamierzamy grać.

Ekran. W segmencie laptopów dla graczy coraz częściej spotykamy wyświetlacze o większej częstotliwości odświeżania, od 120 Hz do nawet 360 Hz. Takie matryce zapewniają większą płynność rozgrywki przy założeniu, że karta graficzna i procesor jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom wydajności. Nic nam po takim ekranie, jeśli nasz laptop jest w stanie wypluć zaledwie 60 klatek na sekundę bądź mniej. Ważne z punktu widzenia gracza będzie również wsparcie dla takich funkcji jak FreeSync czy G-Sync, czyli synchronizacja częstotliwości odświeżania z szybkością renderowania obrazu przez kartę graficzną.

W przypadku modeli droższych powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej matrycy i jej parametry (szeroko opisaliśmy je w tym artykule), rozdzielczość i wierność odwzorowania kolorów. Mała liczba pikseli i niska rozdzielczość przełoży się na większą wydajność, ale i gorszą szczegółowość obrazu, zaś brak pokrycia w znacznym stopniu chociaż standardu sRGB, będzie oznaczać obcowanie z wyświetlaczem, który z racji swojej konstrukcji jest w stanie wyświetlić ograniczoną liczbę kolorów.

Chłodzenie. Często pomijany aspekt, który ma szczególne znaczenie w laptopach gamingowych. Duża wydajność wymaga efektywnego odprowadzania ciepła, a dobrze zaprojektowane chłodzenie nie generuje przy tym ogromnego hałasu. Jeśli laptop ma służyć także do pracy i przeglądania internetu, warto zwrócić uwagę na to, jak układ chłodzenia zachowuje się w mniej obciążających podzespoły scenariuszach.

Jakość wykonania. Istotna zwłaszcza w dłuższym okresie czasu eksploatacji. Zwróćmy uwagę na spasowanie poszczególnych elementów, zawiasy, uginanie się (bądź nie) klawiatury i jakość zastosowanych materiałów.

Victus by HP 16. Tani laptop do gier szyty na miarę

Zacznijmy od propozycji dobrze wycenionej, popularnej i wystarczającej do grania w mniej zasobożerne tytuły, bądź też wymagające przy niższych ustawieniach graficznych.

Victus by HP wyróżnia się rzadziej spotykaną 16-calową matrycą IPS o rozdzielczości do 2560×1440, odświeżaniu do 165 Hz i wąskich ramkach. Kartę graficzną Geforce RTX 3060 połączono ze stosunkowo mocnymi układami Intela (Core i7 11-gen) i AMD (np. Ryzen 7-5800H) i szybkim dyskiem w slocie M.2 o pojemności do 960 GB. Zdecydowanie na plus zaliczamy taktowanie pamięci RAM (do 16 GB), które pracują z częstotliwością 3200 MHz.

Laptop gamingowy Acer Nitro 5 AN515-55. Przyspieszenie za rozsądne pieniądze

GeForce RTX 3050 Ti w laptopie za niespełna 3400 zł? Seria Nitro Acera z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie wśród graczy i sprawia, że rynek laptopów gamingowych staje się segmentem niezwykle konkurencyjnym.

Wydajność układu graficznego nie jest tutaj jedyną zaletą. Warto wspomnieć choćby o szybkim dysku półprzewodnikowym w slocie M.2 PCIe, podświetlanej klawiaturze i pamięci RAM o taktowaniu 3200 MHz. Za chłodzenie odpowiadają dwa wentylatory oraz poczwórny otwór wylotowy. Jeśli będziemy potrzebowali maksymalnej wydajności, technologia CoolBoost zwiększy ich prędkość zapewniając niższe temperatury.

Wisienką na torcie jest matryca wykonana w technologii IPS o szerokich kątach widzenia i częstotliwości odświeżania 144 Hz. Wąska ramka o szerokości zaledwie 7,02 mm sprawia, że ekran zajmuje 80% powierzchni górnej części obudowy. Matryca o jasności 300 nitów zapewnia także pokrycie gamy barw NTSC na poziomie 72%.

Wadą w tym przypadku będzie nieco gorszy procesor (nierzutujący jednak w znaczącym stopniu na ogólną wydajność) i brak systemu operacyjnego omawianego modelu, ale w tym przedziale cenowym nie sposób nie sięgać po jakieś kompromisy.

Wydajność z siłą wiatru. Laptop gamingowy Gigabyte G5 KC

Druga sensownie wyceniona propozycja z kartą graficzną GeForce RTX 3050 Ti i udane ponowne wejście Gigabyte w rynek laptopów dla gracza.

Konstrukcja bazuje na sprawdzonym kadłubku Clevo NH5, 6-rdzeniowym procesorze i5-11400H i 16 GB pamięci RAM pracującej z częstotliwością 3200 MHz. Nie musimy się więc martwić o jakość wykonania i wydajność.

Design w żadnym przypadku nie jest krzykliwy i zapewne znajdzie entuzjastów wśród użytkowników ceniących przede wszystkim bardziej konserwatywne podejście.

Całość dopełnia matryca FullHD IPS o matowej powłoce i częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz oraz najnowszy system chłodzenia Windforce, wykorzystujący dwa wentylatory oraz miedziane ciepłowody efektywnie odprowadzające ciepło.

Laptop gamingowy MSI GF66 Katana. Prawdziwe ostrze w arsenale gracza

Coś dla fanów maksymalnej wydajności w ciągle rozsądnej kwocie. Specyfikacja techniczna mówi zresztą sama za siebie. Kartę graficzną Geforce RTX 3070 sparowano tutaj z mocnym procesorem i7-11800H, a 32 GB pamięci RAM (3200 MHz) pozwoli nam zarówno na zabawę, jak i pracę w bardziej wymagających scenariuszach.

Na pochwałę zasługuje też przyzwoita matryca IPS 144 Hz i nienachalne, stonowane wzornictwo, które może się podobać – matowa czerń z elementami czerwieni zawsze pozostaje w cenie.

Gdzie należy szukać kompromisów? Zastosowany dysk SSD w slocie M.2 ma tylko 512 GB przestrzeni na dane, co nie jest dużą wartością w tym przedziale cenowym. Mieszane uczucia mam również co do układu chłodzenia. Relatywnie dobrze oddaje ciepło do otoczenia, natomiast ogromna wydajność przekłada się na zauważalny szum podczas pracy przy pełnym obciążeniu. Nie będzie stanowił problemu, jeśli preferujemy grę w słuchawkach lub nie zwracamy na ten aspekt szczególnej uwagi.

Obłędny design, który nie bierze jeńców. Laptop do gier MSI Raider GE76

Czas wytoczyć największe działa. MSI Raider GE76 z powodzeniem może pretendować do najbardziej gamingowego designu tego zestawienia.

Pierwszą rzeczą, która od razu rzuca się w oczy, to panoramiczny system wielokolorowego podświetlenia Mystic Light. Krawędź laptopa mieni się wybranymi przez nas barwami, a kombinacje można tworzyć spośród 16,8 milionów kolorów.

Oczywiście nie samymi wizualiami i efektami Raider stoi. 17-calową matrycę o rozdzielczości 2560×1440 i częstotliwości odświeżania 240 Hz uzupełnia i7-12700H, 32 GB pamięci RAM oraz GeForce RTX 3070 Ti. Odpowiednie chłodzenie zapewnia system Cooler Boost 5 z większymi wentylatorami i poszerzonymi ciepłowodami.

Potężną specyfikację domyka dysk NVMe o pojemności 1 TB, system dźwiękowy Dynaudio z dwustronnym głośnikiem niskotonowym Duo Wave i klawiatura SteelSeries z oddzielnym podświetleniem RGB dla każdego klawisza.

Moc bez żadnych kompromisów. Laptop gamingowy ASUS ROG Strix SCAR 15 2022

Co jeśli oczekujemy topowej wydajności przy zachowaniu świetnej kultury pracy i bardzo dobrej jakości wykonania? Wybór może być tylko jeden – czas sięgnąć po produkt sygnowany marką Republic of Gamers.

Na pokładzie tej gamingowej bestii znajduje się przedstawiciel najnowszej rodziny procesorów Intela Alder Lake i9-12900H (14 rdzeni, 6 odpowiadających za wydajność i 8 energooszczędnych), 32 GB pamięci RAM DDR5 o taktowaniu 4800 MHz i diabelnie szybki dysk z 1 TB przestrzeni na dane.

Dwa najlepsze komponenty zostawiłem na koniec. Wspierająca Dolby Vision HDR matryca IPS o częstotliwości odświeżania 300 Hz stanowi prawdziwy rarytas dla każdego gracza. Odpowiednią liczbę klatek na sekundę do napędzenia tego ekranu zapewni z kolei mocarny RTX 3080 Ti. Nie trzeba dopowiadać, że to absolutne maksimum, jakiego można oczekiwać od sprzętu z najwyższej półki.

O niskie temperatury zadba zaawansowany układ chłodzenia z czterema otworami z wentylatorami Arc Flow, a na kluczowe podzespoły naniesiono ciekły metal w postaci Conductonaut Extreme od Thermal Grizzly. Według producenta utrzymuje on temperaturę komponentów na poziomie o 14°C niższym niż przy zastosowaniu zwykłych past termoprzewodzących.

Jaki laptop gamingowy za 3000 zł? Październik 2021

Na co zwrócić uwagę wybierając laptop gamingowy za 3000 zł, aby móc cieszyć się płynnym działaniem ulubionych tytułów? Bez dwóch zdań powinien to być sprzęt, który wyposażono w najwydajniejszą w tym przedziale cenowym kartę graficzną, czyli GeForce GTX 1650 Ti, bo to właśnie głównie od GPU zależy wydajność laptopa w grach. Powinna ona być połączona z procesorem Intel Core bądź AMD Ryzen serii „H”, minimum 8 GB RAM oraz przynajmniej 240-gigabajtowym nośnikiem SSD.

Jeśli to możliwe, na przykład dzięki atrakcyjnej promocji w ulubionym sklepie, to warto zainwestować w dodatkową Pamięć RAM lub pojemniejszy dysk. Ważne jednak, by nie robić tego kosztem karty graficznej, bo to ona jest w tym przypadku priorytetem. Dobry laptop powinien być wyposażony w ekran IPS lub pokrewny (najlepiej odświeżany z częstotliwością 120 Hz), choć w niektórych sytuacjach można zaakceptować też wyświetlacz z gorszą jakościowo matrycą TN – jeśli w zamian na przykład otrzymuje się dużo lepszą wydajność.

Foto: NVIDIA

Podzespoły to nie wszystko. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając laptop gamingowy za około 3000 zł? W notebookach do gier bardzo ważny jest układ chłodzenia. Prądożerne, upchnięte w ciasnej obudowie podzespoły generują dużo ciepła, a jeśli nie są skutecznie chłodzone, to zmniejszają swoją wydajność, aby choć trochę obniżyć temperaturę. Niestety, na pierwszy rzut oka nie da się określić, czy wybrany model ma wydajny układ chłodzenia. To właśnie dlatego przed zakupem upatrzonego modelu poszukajcie testów, które wskażą, jak radzi sobie w praktyce, bo dwa laptopy o tej samej specyfikacji mogą się znacznie różnić wydajnością, właśnie ze względu na różnice w efektywności chłodzenia podzespołów.

W co da się grać na laptopie gamingowym z GeForce'em GTX 1650 Ti?

Laptop gamingowy wyposażony w czterordzeniowy procesor i układ graficzny GeForce GTX 1650 Ti to bardzo dobry sprzęt do ogrywania tytułów e-sportowych. Urządzenie zapewni ponad 100 kl./s w rozdzielczości 1080p i na ustawieniach Ultra w takich grach jak Dota 2, CS:GO, FIFA 21, Valorant oraz League of Legends. W Apex Legends możemy spodziewać płynności na poziomie 75 kl./s, a w bardziej wymagającym Fortnite – około 70 kl./s. Oczywiście wydajność można poprawić zmieniając ustawienia graficzne. To będzie potrzebne do płynnej rozgrywki w największych hitach, takich jak Borderlands 3 (~60 kl./s na ustawieniach średnich), Red Dead Redemption 2 (~53 kl./s na ustawieniach średnich), czy Horizon Zero Dawn (62 kl./s na ustawieniach średnich). To pokazuje, że laptopy z GeForce GTX 1650 Ti radzą sobie z większością gier i jedynie w nowszych i bardziej wymagających tytułach trzeba ustawić niższą jakość grafiki, aby rozgrywka była płynna.

Polecane laptopy gamingowe za około 3000 zł

Tyle teorii, a teraz czas przełożyć to na praktykę, czyli konkretne modele laptopów. Niżej znajdziecie polecane przez nas laptopy gamingowe za około 3000 zł, które wytypowaliśmy na podstawie opisanych powyżej założeń i znajdujących się w sieci testów komputerów przenośnych.

Lenovo IdeaPad Gaming 3-15

Foto: Lenovo

Jeszcze niedawno bardzo sensowna opcja za około 3000 zł, polecana przede wszystkim z powodu wydajnego układu graficznego GeForce GTX 1650 Ti i całkiem przyzwoitego procesora Core i5-10300H. Obecnie trzeba dopłacić do tego modelu nawet kilkaset zł, ale i tak brakuje jakiejkolwiek konkurencji. Do wad można zaliczyć nośnik SSD o pojemności 256 GB, który może być trochę mały, ale w przyszłości zawsze można go wymienić na większy. Konstrukcja jest też dość głośna pod obciążeniem. Laptop nie ma żadnego preinstalowanego systemu, który trzeba dokupić osobno. Graczy lubiących tytuły e-sportowe powinien za to ucieszyć ekran IPS Full HD o odświeżaniu 120 Hz.

Myślisz o zakupie laptopa z innego przedziału cenowego? Sprawdź inne nasze teksty o notebookach gamingowych:

  • Kolbowicz Marek
  • May 18,2023

Leave a Reply