November 20,2021

Google: nowsze wersje Androida są mniej podatne na złośliwe oprogramowanie

by Kolbowicz Marek

Google bada rozprzestrzenianie się potencjalnie szkodliwych aplikacji (PHA) dla swojego mobilnego systemu operacyjnego Android. Firma stwierdziła, że ​​prawdopodobieństwo infekcji złośliwym oprogramowaniem wzrasta wraz z wiekiem wersji systemu operacyjnego.

Odsetek urządzeń z przynajmniej jednym PHA w smartfonach i tabletach z Androidem 5.x Lollipop wynosi 0,66 proc. Pod Androidem 6.x Marshmallow spada do 0,51 proc. Według raportu bezpieczeństwa Google 0,25 procent urządzeń z Androidem 7.x Nougat jest zanieczyszczonych złośliwym oprogramowaniem. W przypadku Androida 8.x i Androida 9 Pie udział ten zmniejsza się odpowiednio do 0,14 i 0,06 procent.

Wskaźnik PHA jest najwyższy w systemie Android 5.x Lollipop na poziomie 0,66 procent, a najniższy w systemie Android 9 Pie na poziomie 0,06 procent (Zdjęcie: Google). Jeśli spojrzysz na obecną dystrybucję wersji Androida, niski udział Androida 9 Pie można wytłumaczyć niską dystrybucją najnowszej wersji systemu operacyjnego, która pod koniec października wynosiła poniżej 0,1 procent. Jednak tego argumentu nie można już używać w przypadku Androida Oreo, który ostatnio działał na 21,5% wszystkich urządzeń z Androidem.

Ankieta

Trzeba jednak zaznaczyć, że w szczególności smartfony i tablety z marshmallow i starszymi wersjami systemu operacyjnego, które według statystyk Google są bardziej podatne na złośliwe oprogramowanie, nie otrzymują najnowszych łatek bezpieczeństwa – często prawdopodobnie nie od miesięcy. Istnieje więc również związek między rozprzestrzenianiem się PHA a dostępnością aktualizacji zabezpieczeń.

Wydaje się, że rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania na Androida nie zależy wyłącznie od wersji systemu operacyjnego i dostępnych aktualizacji. Google bierze również pod uwagę różnice regionalne ze swoich danych liczbowych. W dziesięciu krajach o największej liczbie urządzeń z Androidem na świecie Indie i Indonezja wydają się być szczególnie narażone na kontakt z zainfekowanym urządzeniem. W obu krajach pod koniec września Google wykrył szkodliwą aplikację na 0,65 procent wszystkich aktywnych tam urządzeń. Na trzecim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z 0,53 proc. Na samym dole znajdują się Niemcy, Turcja i Korea Południowa, po około 0,1 proc.

Statystyki Google powinny również udowodnić, że własny Sklep Play jest bezpiecznym źródłem aplikacji na Androida. Ogólnie rzecz biorąc, kontrola bezpieczeństwa Google Play Protect wykazała pod koniec września co najmniej jedną złośliwą aplikację na 0,61 procent wszystkich urządzeń z Androidem. Jeśli ograniczysz wyniki do aplikacji ze Sklepu Play, proporcja spadnie do 0,09 proc. Nawet jeśli Sklep Play jest bezpieczniejszy niż instalowanie aplikacji z innych źródeł, znane jako sideloading, że wszystkie aplikacje są zawsze wolne od złośliwego oprogramowania, nawet Google nie może zagwarantować.

Raport bezpieczeństwa aplikacji na Androida jest częścią raportu przejrzystości Google. Ponadto Google publikuje roczny raport bezpieczeństwa Androida, którego nowa edycja spodziewana jest w pierwszym kwartale 2019 roku.

Optymalizacja kosztów IT w erze cyfrowej – wykorzystuj innowacyjne technologie i generuj nowe możliwości biznesowe

  • Kolbowicz Marek
  • November 20,2021

Leave a Reply