December 10,2021

Google Doodle honoruje Dilhana Eryurta, pierwszego tureckiego naukowca w NASA

by Kolbowicz Marek

Dilhan Eryurt prowadził badania nad słońcem i gwiazdami dla NASA. Twoja praca była przełomowa dla podróży kosmicznych. Astrofizyk odegrał znaczącą rolę w lądowaniu na Księżycu Apollo 11.

Dzięki Google Doodle astrofizyk zostanie dziś uhonorowany, którego odkrycia doprowadziły również do udanego pierwszego załogowego lądowania na Księżycu w USA: prof. dr. Dilhan Eryurt urodził się w Izmirze w 1926 roku.

Naukowiec z Turcji zrobił doktorat z astrofizyki na Uniwersytecie w Ankarze. Później przez kilka lat prowadziła badania w USA, najpierw na University of Indiana, potem jako pierwsza kobieta w NASA Goddard Space Flight Center w Maryland. Była także pierwszym tureckim astrofizykiem w NASA.

Doodle na cześć naukowca Dilhana Eryurta: Badała księżyce i gwiazdy dla NASA. (Źródło: Google Doodle)

Eryurt ujawnił kilka nowych spostrzeżeń na temat Słońca, które były również ważne dla przyszłych lotów kosmicznych. Za pracę nad pierwszym załogowym lądowaniem na Księżycu Apollo 11 w 1969 roku otrzymała od NASA nagrodę „Apollo Achievement Award”.

Dwa lata później kierowała grupą badawczą w instytucie i została wysłana na Uniwersytet Kalifornijski, aby dowiedzieć się więcej o powstawaniu i ewolucji gwiazd.

Naukowiec zmarł na atak serca w Ankarze w 2012 roku.

  • Kolbowicz Marek
  • December 10,2021

Leave a Reply