December 10,2021

Fałszywe wiadomości e-mail w obiegu Policja ostrzega przed phishingiem Apple

by Kolbowicz Marek

Przestępcy próbują wykraść dane klientów od użytkowników Apple za pomocą sfałszowanych wiadomości e-mail. Policja Dolnej Saksonii ostrzegła przed oszustwem, na które mogą dać się nabrać nawet doświadczeni użytkownicy.

W sieci krąży obecnie wiadomość phishingowa, która jest skierowana do użytkowników Apple: Wiadomość twierdzi, że odbiorca zarejestrował się w aplikacji iMaschine 2. Ostrzegała przed tym policja Dolnej Saksonii.

Za pomocą takiej wiadomości phishingowej przestępcy chcą ukraść dane dostępowe użytkowników. Nieznajomi załączyli do maila dwa pliki PDF: jeden opisuje rzekomo zakupioną aplikację, a drugi pokazuje fałszywą fakturę. Sama poczta jest prosta pod względem językowym i powinna przestraszyć wielu użytkowników. Z drugiej strony fałszywa faktura jest tak podobna do prawdziwych faktur Apple, że może oszukać nawet doświadczonych użytkowników.

Jeśli chcesz anulować zakup aplikacji, kliknij „Przerwij transakcję” zgodnie z fakturą. Jednak przycisk prowadzi do strony phishingowej. Jest to witryna internetowa wzorowana na oryginalnej witrynie Apple ID. Jeśli wpiszesz tutaj swoje dane do logowania, praktycznie przekazujesz je przestępcom.

Niewłaściwa faktura: za pomocą tego e-maila nieznajomi chcą danych od klientów Apple. (Źródło: Zrzut ekranu Policja Dolna Saksonia)

Co zrobić jako ofiara phishingu

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, policja Dolnej Saksonii radzi poinformować o tym Wsparcie Apple. Ponadto ofiary powinny natychmiast zmienić swoje dane logowania i aktywować uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Każdy, kto przekazał dane karty kredytowej, powinien poinformować o tym swojego dostawcę karty kredytowej. Ponadto ofiary powinny zgłosić się na policję.

Jak zapobiegać wyłudzaniu informacji?

Wiadomości phishingowe nie są rzadkością. Przestępcy nieustannie próbują uzyskać dane użytkownika za pośrednictwem takich wiadomości. Możesz skorzystać z poniższych wskazówek, aby uchronić się przed oszustwami:

1. Zwróć uwagę na nadawcę wiadomości. Czasami adres e-mail składa się z różnych kombinacji liter i cyfr. W innych przypadkach adres wygląda poważnie, ale zawiera niepozorną literówkę. Przykład: „info @ amaz z on.com”.

Nigdy więcej nie przegap nowych cyfrowych wiadomości - zostań fanem t-online.de-Digital na Facebooku lub śledź nas na Twitterze

2. E-maile phishingowe zwykle unikają osobistych zwrotów grzecznościowych. Zwykle zawierają również błędy ortograficzne w tekście lub linku. Najlepiej nie klikać linku, zamiast tego odwiedzić odpowiednią witrynę bezpośrednio, wpisując adres w oknie przeglądarki.

3. Na ogół banki lub sklepy internetowe nie proszą o podanie informacji poufnych, takich jak numery kont, dane osobowe lub hasła, pocztą elektroniczną. Jeśli jednak trafisz na stronę, na której musisz wprowadzić swoje dane użytkownika, upewnij się, że są one zaszyfrowane. Możesz to rozpoznać po adresie internetowym. Jeśli mówi „https” lub pokazuje symbol kłódki, witryna jest bezpieczna.

  • Kolbowicz Marek
  • December 10,2021

Leave a Reply