December 10,2021

Facebook, Google i spółka. W ten sposób zarządzasz swoim cyfrowym majątkiem

by Kolbowicz Marek

Co dzieje się z e-mailami, wiadomościami z Facebooka i historią czatów po śmierci? A jak zapewnić krewnym dostęp do ważnych danych? Przegląd

Tysiące zdjęć, plików muzycznych, filmów, e-maili, dokumentów tekstowych i kto wie ile profili na forach: przeciętny mieszkaniec Niemiec mógłby to wszystko dzisiaj po śmierci zostawić. Ponieważ w naszym cyfrowym świecie wiele danych gromadzi się w sieci WWW: nasze cyfrowe dziedzictwo.

Ale co dzieje się z tymi danymi, kiedy umieramy? Każdy, kto myśli, że profile na Facebooku i spółce są automatycznie usuwane, jest w błędzie. Każdy musi sam zadbać o swoje cyfrowe dziedzictwo.

Tylko nieliczni zarządzają swoim cyfrowym majątkiem

Ośmiu na dziesięciu użytkowników Internetu do tej pory zaniedbywało swoje cyfrowe dziedzictwo. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez stowarzyszenie cyfrowe Bitkom w 2017 roku. Według badania, dziewięć procent ankietowanych zarządzało swoim cyfrowym majątkiem częściowo, a kolejne dziewięć procent całkowicie. Bitkom przeprowadził ankietę wśród 1013 obywateli. Ankieta jest uważana za reprezentatywną.

Nigdy nie przegap żadnej cyfrowej wiadomości: zostań naszym fanem na Facebooku lub śledź nas na Twitterze.

Niektóre portale internetowe oferują użytkownikom możliwość zarządzania ich cyfrowym majątkiem. Jednak w wielu ofertach brakuje takich funkcji. Są tu inne opcje.

konto na Facebooku

Po śmierci właściciela konta Facebook ustawia konto w „statusie pamięci”. Inni nie mają dostępu do konta. Facebook oferuje możliwość zdefiniowania kontaktu spadkowego w „Ustawieniach”. Muszą sami mieć konto na Facebooku.

Kontakt z nieruchomością może na przykład zaktualizować zdjęcie profilowe lub poprawić post na osi czasu. Jeśli zezwolisz starszemu kontaktowi na dostęp do archiwum danych, może on otrzymać kopię Twoich udostępnionych treści na Facebooku po Twojej śmierci.

W żadnym wypadku osoba kontaktowa z nieruchomości nie uzyska dostępu do czatów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie może też zalogować się na konto zmarłego. Facebook opublikował artykuł pomocy ze wszystkimi ważnymi informacjami na ten temat.

Aby skonfigurować kontakt rabatowy, wykonaj następujące czynności:

1. Zaloguj się do swojego profilu na Facebooku.

2. Kliknij symbol strzałki w prawym górnym rogu. Następnie na ustawieniach. Kliknij strzałkę w prawym górnym rogu i wybierz „Ustawienia” z menu rozwijanego. (Źródło: Zrzut ekranu Facebooka)

3. W "Ogólnych ustawieniach konta" znajduje się wpis "Ustawienia statusu pamięci". Jeśli klikniesz „Edytuj”, otworzy się menu, w którym możesz określić kontakt z nieruchomością i wybrać inne opcje konta.

Kliknij Zarządzaj kontem i wybierz kontakt dziedziczenia. Alternatywnie możesz również wybrać, czy konto ma zostać usunięte po Twojej śmierci. (Źródło: Zrzut ekranu Facebooka)

Konta Google

Google oferuje możliwość ustawienia do dziesięciu administratorów nieruchomości dla wszystkich swoich usług. Po pewnym okresie bezczynności otrzymują powiadomienie oraz - jeśli jest ustawione - możliwość pobrania danych konta z wybranych kont Google.

Alternatywnie, użytkownicy mogą również ustawić konto do usunięcia. Za pomocą Gmaila możesz również skonfigurować kontakty, aby otrzymywać powiadomienia, jeśli konto jest nieaktywne przez dłuższy czas. Możesz znaleźć ustawienia tych opcji w następujący sposób:

1. Zaloguj się na swoje konto Google. Kliknij „Google Apps”, aby otworzyć menu rozwijane. (Źródło: Zrzut ekranu Google)

2. Kliknij przycisk „Google Apps” w prawym górnym rogu.

3. Wybierz "Moje konto" z menu rozwijanego.

4. Wybierz tutaj „Dane i personalizacja”.

5. Przewiń w dół i kliknij „Utwórz plan dla swojego konta” w oknie „Zarządzaj danymi, usługami i kontem”.

6. Uruchom Menedżera nieaktywności konta. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aż ustawisz wszystkie niezbędne opcje.

Konto Twitter

Krewni zmarłych użytkowników Twittera mogą mieć usunięte konta. W tym celu muszą złożyć wniosek o wykreślenie i dostarczyć odpowiednie dokumenty, takie jak dowód osobisty i akt zgonu. Według Twittera krewni nie otrzymują danych logowania.

Jak ogólnie zarządzać swoim cyfrowym majątkiem

W przypadku wielu ofert online nie ma obecnie możliwości ustawienia zniżki cyfrowej, gdy jeszcze żyjesz. Jednak w przypadku usług takich jak WhatsApp, spadkobiercy zazwyczaj mają możliwość skontaktowania się z ofertami i zażądania usunięcia ich kont.

Aby ułatwić krewnym usuwanie danych i ustalić w trakcie ich życia, co powinno się stać z którym kontem, rząd federalny zaleca w artykule na swojej stronie internetowej, między innymi, utworzenie pełnomocnictwa. Musisz to napisać ręcznie.

Tak wygląda ważne pełnomocnictwo

W pełnomocnictwie szczegółowo piszesz, które umowy należy rozwiązać lub jakie dane należy usunąć. Prawnik Stephanie Herzog ze Stowarzyszenia Prawników Niemieckich zaleca również, aby każdy tworzył listy aktywności na swoim koncie z hasłami i bezpiecznie je przechowywał. „W żadnym wypadku nie należą do testamentów lub pełnomocnictwa” – mówi Herzog. Powód: testament zostaje otwarty, skopiowany i wysłany do wszystkich spadkobierców. Aby każdy mógł zobaczyć listę i hasła.

Możesz również określić w pełnomocnictwie, co ma się stać z Twoim smartfonem lub komputerem i danymi na nim przechowywanymi. Każdy, kto chce legalnie uregulować majątek cyfrowy, powinien również sporządzić testament. W szczególności pomoże Ci w tym wyspecjalizowany prawnik lub notariusz. Dziedzictwo cyfrowe: kto ma dostęp do danych dotyczących zmarłego? (Źródło: Statista)

Zatrudnij firmę

Obecnie istnieją firmy, które w imieniu spadkobierców zajmują się cyfrowym spadkiem zmarłego. Centrum porad konsumenckich odradza taką opcję: Oprócz kosztów firmy uzyskują również dostęp do danych osobowych zmarłego.

Orzeczenie BGH na profilu 15-latka na Facebooku

Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BHG) w Karlsruhe również musiał się tym zająć. W szczególności chodziło o konto na Facebooku 15-latka. Dziewczyna zmarła w 2012 roku w nieznanych okolicznościach.

Matka dziecka poprosiła Facebooka o pełny dostęp do konta dziewczynki. Chciała dowiedzieć się między innymi, czy 15-latek miał zamiary samobójcze. Facebook odmówił dostępu do treści, takich jak wiadomości na czacie, powołując się na tajemnicę telekomunikacyjną: powinno to również chronić prawa kontaktów zmarłej dziewczyny na Facebooku. Ponieważ wymieniali z nią prywatne wiadomości, zakładając, że pozostaną w tajemnicy.

W pierwszej instancji Sąd Okręgowy w Berlinie orzekł, że Facebook musi zapewnić matce pełny dostęp do konta, a BGH latem 2018 r. utrzymał w mocy wyrok.

  • Kolbowicz Marek
  • December 10,2021

Leave a Reply