December 21,2023

Czy warto aktualizować do Windows 11?

by Kolbowicz Marek

Porównanie Windows 10 i Windows 11: Którą wersję systemu operacyjnego mam wybrać?

Firma Microsoft zaktualizowała wersję systemu operacyjnego Windows 11 dla użytkowników komputerów. Sądząc po obecnej sytuacji, odsetek komputerów aktualizujących najnowszy system operacyjny rośnie pod koniec 2021 r. i oczekuje się, że w 2022 r. zostaną dodane kolejne.

Chociaż system Windows 11 ma wiele ulepszeń w zakresie wydajności i interfejsu, wielu użytkowników nadal decyduje się na korzystanie z systemu Windows 10. Następnie porównamy system Windows 10 z systemem Windows 11 w oparciu o następujące 4 aspekty, aby zobaczyć, którą wersję systemu operacyjnego należy wybrać?

Interfejs

Menu interfejsu systemu Windows 10 jest nieco podobne do menu Windows 8 i Windows 7. Oprócz łatwego w użyciu interfejsu menu „Start”, system Windows 10 zachowuje tradycyjny pasek zadań, który istniał od Windows 7 i 8, ale ma więcej ulepszeń niż jego poprzednik, bardziej nowoczesny i płynniejszy. Użytkownicy mogą dowolnie zmieniać położenie paska zadań w lewy, prawy, górny i dolny róg.

Użytkownicy mogą również łatwo dostosować kolory systemu, Accend Color ma bardzo zróżnicowaną gamę różnych kolorów. Jednak ze względu na nieintuicyjny interfejs system Windows 10 jest nadal uważany za nieefektywny w zarządzaniu wieloma wirtualnymi pulpitami.

Windows 11 został całkowicie „odnowiony” przez Microsoft, a pasek zadań znajduje się na środku ekranu. Ten projekt sprawia, że ​​wiele osób myśli o systemie operacyjnym MacOS, ale w rzeczywistości, jeśli przyjrzysz się uważnie, przekonasz się, że Microsoft jest bardziej w kierunku ChromeOS. Sam Microsoft również robi więcej, aby konkurować z ChromeOS niż MacOS, ponieważ nowy system operacyjny od Google stopniowo zdobywa swój udział w rynku, zwłaszcza w dziedzinie tanich komputerów, komputerów edukacyjnych i komputerów biurowych.

Menu startowe systemu Windows 11 przywróciło tę samą tradycję, co system Windows 7, z interfejsem ikon „naprawionym” przez użytkownika. To menu startowe jest znacznie czystsze niż rozproszone pola w systemie Windows 10. Jednak pasek zadań w interfejsie systemu Windows 11 jest teraz „twardy jak skała” i nie można go przenosić. Użytkownik nie może przesunąć paska zadań w lewo lub w prawo. Nie można nawet zminimalizować paska zadań. Jeśli chcesz go przenieść, musisz użyć oprogramowania innej firmy. Lub ingerować w rejestr systemu, co jest bardzo niebezpieczne, łatwo wpływa na system operacyjny i może powodować błędy.

Jednak system Windows 11 ma lepszą obsługę dotykową, ale aplikacje innych firm nie reagują dobrze na czynniki dotykowe i wolą używać bardziej tradycyjnej klawiatury i myszy.

Oprócz zmiany pozycji interfejsu Windows 11 na środek i skrócenia menu startowego, obecny interfejs nadal nie jest niczym szczególnym w porównaniu z Windows 10. Wielu użytkowników nadal wybiera interfejs Windows 10, ponieważ jest bardziej znajomy, łatwy w użyciu , i więcej. wytworzone na zamówienie.

Wydajność

Minęło 6 lat od oficjalnego wydania przez Microsoft pierwszej wersji systemu Windows 10, a producenci sprzętu i oprogramowania mieli dużo czasu na optymalizację swoich produktów. Wydajność systemu Windows 10 stopniowo się stabilizowała. Obecnie Windows 10 jest najbardziej stabilną wersją systemu operacyjnego.

Samo oprogramowanie sterownika systemowego producenta również poprawiło i naprawiło większość drobnych błędów. Dlatego wydajność karty graficznej, dysku twardego, ekranu i dźwięku w systemie Windows 10 jest niezwykle płynna i bliska ideału.

Od momentu premiery system Windows 11 był nękany problemami ze zgodnością oprogramowania i sprzętu. Wiele doniesień wskazuje, że system operacyjny Windows 11 ma problemy podczas korzystania z procesorów AMD Ryzen, a także pojawiają się błędy, które zmniejszają prędkość dysku SSD, co powoduje gwałtowny spadek wydajności laptopów z systemem Windows 11.

W przypadku komputerów o słabszych konfiguracjach, zwłaszcza używanych do nauki i użytku biurowego, system Windows 11 nadal będzie powodował pogorszenie wydajności.

Nawet jeśli chodzi o gry, chociaż reklamuje się, że tryb gry może służyć do poprawy wydajności gry, wcześni użytkownicy komputerów z systemem Windows 11 nadal odczuwają wyraźny spadek klatek, zwłaszcza w przypadku tych samych gier w tej samej konfiguracji. Windows 11 jest oczywiście pod względem mocy obliczeniowej. Nie przewyższył Windows 10.

Mamy jednak nadzieję, że Microsoft może rozwiązać ten problem dzięki przyszłym aktualizacjom. Obecnie Windows 10 jest nadal bardziej niezawodnym wyborem.

Zgodne oprogramowanie

Wiele programów innych firm nadal napotyka problemy podczas korzystania z systemu operacyjnego Windows 11, zwłaszcza oprogramowania systemowego. Na przykład oprogramowanie Lenovo Vantage od producenta laptopów Lenovo, w systemie Windows 10, oprogramowanie użyje paska zadań do wyświetlenia procentu baterii i szybkiego sterowania komponentami systemu, takimi jak klawiatura, prędkość wentylatora, poziom naładowania baterii itp.

W systemie Windows 11 to oprogramowanie nie zostało zaktualizowane i całkowicie wyłączone, ponieważ pasek zadań systemu Windows 11 używa nowego języka projektowania. Oczywiście producenci zaktualizują swoje oprogramowanie, aby było kompatybilne z Windows 11, ale użytkownicy i tak muszą poczekać.

Niektóre programy innych firm, takie jak Spotify i Facebook Messenger, nadal nie są w stanie skorzystać z nowych efektów w systemie Windows 11. Podczas korzystania z pełnego ekranu operacje otwierania i zamykania aplikacji są nadal trudne i nie do końca „pasują”, czyli zazwyczaj aplikacja Spotify. Dlatego też, jeśli użytkownicy często potrzebują do pracy wielu znanych programów i nie chcą mieć problemów ze zgodnością, Windows 10 jest nadal najlepszym wyborem.

Bezpieczeństwo

Microsoft zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo w systemie Windows 11. System pozwoli użytkownikom intuicyjnie zarządzać aplikacjami śledzącymi lokalizację za pomocą ikon powiadomień. W połączeniu ze Smartscreenem Centrum zabezpieczeń systemu Windows w systemie Windows 11, system operacyjny natychmiast wykryje złośliwe aplikacje mające na celu kradzież informacji o użytkownikach.

Microsoft będzie również obsługiwał system Windows 10 tylko przed 2025 rokiem. Firma zapewni użytkownikom korporacyjnym rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń w określonych systemach, ale w tej chwili nie będzie obsługiwać zwykłych użytkowników. Dlatego Windows 11 jest zwycięzcą pod względem bezpieczeństwa.

Którą wersję systemu operacyjnego mam wybrać?

Chociaż Windows 11 jest bardziej niezawodny pod względem bezpieczeństwa, Windows 10 jest lepszy pod względem interfejsu, wydajności i kompatybilnego oprogramowania i jest obecnie najbardziej odpowiednią wersją. Ale strategia aktualizacji systemu Windows 10 wkrótce się zatrzyma, a system Windows 11 jest obecnie bezpłatną aktualizacją. Powinniśmy więc jak najszybciej przejść na Windows 11.

Windows 11 – dziś premiera nowego systemu operacyjnego Microsoft

5 października na całym świecie rozpoczęło się udostępnianie systemu Windows 11 w formie bezpłatnego uaktualnienia na kwalifikujących się komputerach z systemem Windows 10 oraz na nowych komputerach z preinstalowanym systemem Windows 11, poinformowali przedstawiciele Microsoft.

System operacyjny Windows 11 można uzyskać poprzez:

Zakup nowego komputera z preinstalowanym systemem Windows 11 – przedstawiono kilka nowych, wprowadzonych ostatnio komputerów, które zostały już wyposażone w nowy system operacyjny (min. Acer Aspire Vero, ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED, HP ENVY 34 All-in-One Desktop PC czy Lenovo Yoga Slim 7 Carbon).

Zakup komputera z systemem Windows 10, który kwalifikuje się do bezpłatnej aktualizacji.

Bezpłatne uaktualnienie. W tym wypadku należy skorzystać z aplikacji PC Health Check app, aby sprawdzić czy dany komputer z Windows 10 kwalifikuje się do bezpłatnego uaktualnienia.

Bezpłatna aktualizacja do Windows 11 prowadzona będzie etapami. Jak tłumaczą przedstawiciele producenta, wyciągnięto wnioski z wprowadzenia na rynek Windows 10 – obecnie Microsoft chce mieć pewność, że zapewnia użytkownikom najlepsze możliwe doświadczenia. W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności aktualizację otrzymają nowe, kwalifikujące się do tego urządzenia. Następnie, w oparciu o modele analityczne, które uwzględniają kwalifikowalność sprzętu, wskaźniki niezawodności, wiek urządzenia i inne czynniki wpływające na proces aktualizacji, będzie ona stopniowo wprowadzana na komputerach znajdujących się już na rynku.

Najprostszym sposobem na zainstalowanie Windowsa 11 jest skorzystanie z Windows Update w ustawieniach systemu – cały proces odbędzie się wówczas w sposób automatyczny. Według przedstawicieli Microsoft, samo pobieranie nie będzie różnić się od pobierania comiesięcznych aktualizacji czy większych wersji systemu raz na pół roku.

Solidne kompendium wiedzy na temat tego jakie konkretne zmiany w stosunku do “dziesiątki” przynosi Windows 11, czy jakie są minimalne wymagania sprzętowe dla tego systemu operacyjnego, znajdziecie w tym artykule.

Czy warto aktualizować do Windows 11?

Windows 11 wdarł sie na rynek pod koniec ubiegłego roku. Microsoft oferuje bezpłatną aktualizację dla użytkowników Windowsa 10.

Czy aktualizacja do Windows 11 to dobry pomysł na tym etapie rozwoju systemu?

Windows 10 atakuje obecnie co raz więcej użytkowników powiadomieniami o możliwości aktualizacji do jedenastki. Microsoft oferuje taką możliwość bezpłatnie wszystkim użytkownikom systemu Windows 10.

Należy jednak zauważyć, że taka aktualizacja może i prawdopodobnie będzie wiązać się z pewnymi problemami.

Nie każdy komputer nadaje się do aktualizacji do Windows 11

Po pierwsze tylko najnowsze komputery posiadające wbudowany moduł TPM 2.0 są w pełni kompatybilne z nowym systemem. W praktyce oznacza to, że większość komputerów starszych niż 10 generacja Intela nie jest kompatybilna. Da się na nich co prawda system zainstalować, ale prawdopodobnie nie będzie on w pełni funkcjonalny.

Po drugie Windows 11 Wymaga konta microsoft oraz stałego połączenia z internetem. Komputery pozostające offline nie są najwyraźniej targetem dla Microsoftu.

Pełna lista wymagań systemu znajduje się pod tym adresem.

Problemy z nowym systemem

Jak każdy młody system operacyjny, najnowszy produkt Microsoftu jest obecnie zwyczajnie niedojrzały. Nie działa, lub działa w nim słabo bardzo wiele rzeczy.

Jeśli chciałeś(aś) zaktualizować system, żeby pozbyć się starych problemów, mamy kiepską wiadomość – to tak nie działa. Prawdopodobnie stare nie tylko nie zostaną rozwiązane, ale przybędzie też masa nowych.

Aktualna lista znanych problemów z Win11 znajduje się tutaj.

Bardzo dużmy problemem mogą okazać się też sterowniki do wszelkich urządzeń (zarówno tych wewnątrz komputera, jak i podłączanych do niego).

Większość producentów sprzętu obecnie ma praktykę porzucania wsparcia dla produktów w ciągu roku, najdalej dwóch od sprzedaży. Jeśli masz 4 letniego laptopa to szansa na to, że nie znajdziesz dedykowanych pod 11tkę sterowników do części urządzeń jest naprawdę spora. Tak samo rzecz się ma z drukarkami, skanerami i każdym rodzajem sprzętu podłaczanym do komputera, którego używasz.

Krótki czas na wycofanie się z decyzji

Jeśli zdecydujesz się na aktualizację do Windows 11 na swoim sprzęcie i ze smutkiem stwierdzisz, że opisywane powyżej problemy utrudniają Ci życie, możesz wrócić do 10-tki, ale masz na to zaledwie 10 dni!

Jeśli nie zmieścisz się w tym terminie, będziesz zmuszony zakupić nowy klucz licencyjny do poprzedniej wersji systemu (co lada chwila może okazać się niemożliwe). Twoja aktualna licencja zostanie bowiem na stałe przypisana do wersji 11.

Co zalecamy

Wstrzemięźliwość :). Windows 10 posiada wsparcie do połowy października 2025, a wiec jeszcze prawie 4 lata. Nie ma sensu się spieszyć. W przypadku poprzedniego systemu, zyskał on stabilność i niezawodność mniej więcej po około roku od wprowadzenia na rynek. Po takim czasie wszystkie najbardziej uciążliwe problemy będą już z pewnością naprawione, a baza sterowników urządzeń mocno się poszerzy.

Nikt nie zna przyszłości, jest też prawdopodobne że zanim doczekasz końca wsparcia dla 10-tki zdążysz zmienić sprzęt, a nowy będzie już z pewnością miał Win11.

Naszym zdaniem na obecną chwilę nowy system nie wprowadza żadnych ułatwień ani udogodnień w stosunku do poprzednika. Interfejs zmienił sie na tyle, żeby irytować że wszystko jest nie tam gdzie trzeba, ale funkcjonalność jest dokładnie taka sama (w praktyce mniejsza, bo nie wszystko działa).

Jeśli zdecydujesz się na aktualizację do Windows 11 na swoim sprzęcie, pamiętaj o 10 dniowym terminie na powrót do 10tki. Nawet jeśli w tym okresie nie zauważysz aby było to konieczne, pamiętaj że nie wszystko widać od razu.

Jeśli potrzebujesz pomocy z instalacją systemu, zachęcamy do kontaktu z naszym serwisem.

  • Kolbowicz Marek
  • December 21,2023

Leave a Reply