December 14,2021

Centrum porad konsumenckich ostrzega przed phishingiem: uważaj na e-maile z kasami oszczędnościowymi

by Kolbowicz Marek

Przestępcy próbują wciągnąć internautów w pułapkę fałszywymi wiadomościami. Oszuści często używają nazw dużych firm lub banków. t-online pokazuje aktualne przypadki.

Uważaj na te wiadomości phishingowe

E-maile phishingowe to szeroko rozpowszechniona wśród oszustów metoda pozyskiwania wrażliwych danych od użytkowników Internetu. Często te fałszywe wiadomości trafiają do skrzynek pocztowych potencjalnych ofiar w imieniu znanych firm. Dlatego centrum porad konsumenckich regularnie ostrzega przed nowymi oszustwami. Dopiero niedawno w imieniu firmy wysyłkowej Amazon wysyłano fałszywe wiadomości.

Teraz dodano nowe oszustwo: każdy, kto obecnie otrzymuje rzekome wiadomości od Sparkasse, powinien przyjrzeć się bliżej. Według radaru phishingowego witryny „verbrauchzentrale.de” od kilku dni w obiegu krążyło kilka wariantów fałszywych wiadomości e-mail wysyłanych w imieniu banku. Nie ma dla nich znaczenia, że ​​wszystkie trafiają do skrzynki pocztowej użytkownika z tematem „wiadomość klienta”. Pod względem treści różnią się one jednak znacznie od siebie, o czym informuje centrum doradztwa konsumenckiego.

W naszym pokazie slajdów możesz zobaczyć różne wiadomości, a także inne aktualne ostrzeżenia o phishingu z maja. Aby przejść do listy, kliknij pokaz slajdów lub tutaj.

Odbiorcy są straszeni wpisem do Schufy

W różnych wariantach odbiorcy proszeni są o aktualizację swoich danych osobowych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko trwałego zablokowania konta i wpisu do Schufy. Zdaniem poradni konsumenckiej takie zagrożenia nie powinny przerażać. Jest to popularny sposób, w jaki cyberprzestępcy wywierają presję na potencjalne ofiary.

Użytkownicy nie powinni w żadnym wypadku klikać przesłanych linków ani odpowiadać na e-maile, informuje centrum doradztwa konsumenckiego. Zamiast tego użytkownicy powinni usunąć wiadomości.

W jaki sposób mój adres e-mail dostaje się w ręce przestępców?

Przestępcy mogą uzyskać informacje od użytkowników na wiele sposobów. Według Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) spamerzy mogą używać tak zwanych programów zbierających, aby dostać się na Twój adres e-mail. Są to programy, które przeszukują sieć w poszukiwaniu ujawnionych adresów, na przykład w wydawnictwie lub wpisie w księdze gości. "Często jednak adresy są po prostu składane losowo z często występujących kombinacji - na przykład według schematu" info@domain.de ", pisze BSI.

Przestępcy mogą również uzyskać informacje o użytkownikach poprzez wycieki danych lub włamania do większych firm. Zawsze pojawiają się doniesienia o takich przeciekach.

Jak chronić swoje konto

Aby zminimalizować szansę, że przestępcy wejdą w posiadanie Twoich danych, powinieneś regularnie usuwać konta użytkowników, z których już nie korzystasz. Możesz przeczytać tutaj, dlaczego ta procedura ma sens i jak znaleźć zapomniane konta.

Unikaj też używania tych samych haseł na wielu kontach. Ułatwia to hakerom pracę, jeśli otrzymają tylko jedno z Twoich kont. Powinieneś używać różnych haseł, szczególnie w przypadku kont z danymi wrażliwymi - takich jak konto bankowe lub konto w sklepie internetowym.

Uwaga: ten artykuł pojawił się po raz pierwszy 18 maja 2021 r. i został odpowiednio zaktualizowany.

  • Kolbowicz Marek
  • December 14,2021

Leave a Reply