November 11,2021

Android 6.0 Marshmallow podwaja udział w rynku do 4,6 procent

by Kolbowicz Marek

Android 6.0 Marshmallow, wprowadzony na rynek na początku października ubiegłego roku, podwoił swój udział w rynku w zeszłym miesiącu z 2,3 do 4,6. Prawdopodobnie przyczyni się do tego lepsza niż oczekiwano sprzedaż nowych flagowych smartfonów Samsung Galaxy S7 i S7 Edge, które są dostarczane z najnowszym mobilnym systemem operacyjnym Google. W poprzednich miesiącach udział Marshmallow w rynku wynosił 0,7 proc. w styczniu, 1,2 proc. w lutym i 2,3 proc. w marcu.

W porównaniu do poprzedniej wersji 5.0, Marshmallow nadal rośnie znacznie wolniej. Lollipop potarł granicę 10 procent sześć miesięcy po opublikowaniu. W zeszłym miesiącu wyprzedziła Androida 4.x KitKat jako najpopularniejszą wersję Androida. Według najnowszych statystyk Google, które dotyczą tygodniowego okresu do 4 kwietnia, Lollipop ma 35,8 proc. penetracji. 16,4 procent z tego wynika z wersji 5.0, a 19,4 procent ze zaktualizowanej wersji 5.1. W przypadku KitKat Google pokazuje 33,4 proc., o 0,9 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu.

W porównaniu z marcem Lollipop, podobnie jak prawie wszystkie poprzednie generacje, stracił udział w rynku, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej nowych urządzeń z pianką, a producenci coraz częściej dostarczają modele, które są dostępne od dłuższego czasu z aktualizacjami. Na przykład Sony rozpoczęło dystrybucję Androida 6.0 dla swoich urządzeń Xperia Z5 w marcu.

Jednak często aktualizowane są tylko najnowsze urządzenia z wyższej półki, co oznacza, że ​​użytkownicy starszych smartfonów często tkwią w ślepym zaułku aktualizacji, z którego mogą uciec tylko poprzez zakup nowego urządzenia lub niestandardowej pamięci ROM. Przegląd smartfonów i tabletów, dla których ogłoszono już aktualizacje Androida 6.0, można znaleźć na siostrzanej stronie ZDNets CNET.de.

Android Jelly Bean z numerami wersji od 4.1 do 4.3 nadal ma udział 21,3 procent, według najnowszych statystyk Google, po 22,3 procent w poprzednim miesiącu. Mniej więcej cztery i pół roku wersję 4.0.x Ice Cream Sandwich można znaleźć na 2,2 proc. wszystkich urządzeń z Androidem zarejestrowanych przez Google (minus 0,1 proc.). Android 2.3.x Gingerbread, wydany w grudniu 2010 r., osiągnął stagnację na poziomie 2,6 proc.

Oznacza to, że Android pozostaje bardzo rozdrobnioną platformą. Główne i poboczne wersje Androida 2.2 Froyo do 6.0 Marshmallow wciąż można znaleźć na urządzeniach w różnym wieku. Jest to szczególnie problem dla programistów, którzy muszą dostosować swoje aplikacje do różnych rozmiarów ekranu, komponentów sprzętowych i innych czynników.

Z kolei najnowszy mobilny system operacyjny Apple iOS 9 działa około sześciu miesięcy po wydaniu na 79 procentach wszystkich urządzeń iDevices. Świadczą o tym aktualne statystyki Apple, które uwzględniają wszystkie iPhone'y, iPady i iPody Touch, które co najmniej raz weszły do ​​App Store 7 marca. iOS 8 nadal ma 16 procent udziału, wcześniejsze wersje razem stanowią 5 procent.

Jednak bezpośrednie porównanie Androida i iOS jest trudne. Ponieważ w przypadku iOS Apple kontroluje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, a tym samym cały proces aktualizacji od początku do końca. Jednak w przypadku Androida Google udostępnia tylko aktualizacje swojego systemu operacyjnego. Producenci urządzeń i dostawcy usług bezprzewodowych muszą najpierw przetestować i zatwierdzić każdą nową wersję dla swoich urządzeń, a każdy z nich ma swoje własne harmonogramy i terminy. Ponadto Apple ma w ofercie tylko kilka generacji dwóch podobnych produktów iOS - iPhone'a i iPada (trzy, jeśli dodamy iPoda Touch). Z drugiej strony rynek Android obejmuje niezliczone smartfony i tablety wielu różnych producentów.

Stosunkowo niska dystrybucja najnowszej wersji Androida oznacza również, że wiele urządzeń jest podatnych na złośliwe oprogramowanie i kradzież danych, ponieważ aktualizacje mobilnego systemu operacyjnego Google zawierają również poprawki związane z bezpieczeństwem, które nie są dostępne osobno dla starszych wersji. Przykładem tego jest błąd w komponencie przeglądarki WebView w systemie Android 4.3 i wcześniejszych, którego Google nie naprawi. Przynajmniej zapewnia innym komponentom, które nie są tak ściśle powiązane z systemem operacyjnym, aktualizacje bezpieczeństwa za pośrednictwem usług Google Play.

Wskazówka: jesteś koneserem Androida? Sprawdź swoją wiedzę - za pomocą 15 pytań na stronie silicon.de

Badanie udostępniania plików w firmach: współpraca w bezpiecznym i skalowalnym środowisku

  • Kolbowicz Marek
  • November 11,2021

Leave a Reply