October 30,2021

Aktualizacja BIOS-u krok po kroku: Tak to działa!

by Kolbowicz Marek

Jeśli nowa pamięć RAM nie zostanie poprawnie rozpoznana lub procesor zacznie strajkować, często pozostaje tylko jedno: aktualizacja BIOS-u. Należy jednak pamiętać, że nie każdy komputer wymaga ciągłej aktualizacji systemu BIOS. Jeśli nie jesteś w stu procentach pewien, co robisz, lepiej trzymaj się od tego z daleka. Wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku.

UEFI i BIOS

Skrót BIOS oznacza podstawowy system wejścia i wyjścia (input and output system). BIOS jako system ma około 30 lat i jest umieszczony jako układ pamięci na płycie głównej, który jest odczytywany przy każdym uruchomieniu systemu. Następcą, który pojawił się w wielu nowych systemach od około 2012 roku, jest tak zwany „Unified Extensible Firmware Interface” (UEFI). Główna różnica: w przeciwieństwie do starego BIOS-u, UEFI to mini system operacyjny z graficznie ulepszoną powierzchnią, którą można również obsługiwać za pomocą myszy. Użytkownicy mają również więcej opcji dezaktywacji części systemu, przeprowadzania diagnostyki systemu przez sieć, a czasem nawet bezpośredniego importowania oprogramowania układowego.

Klasyczny BIOS płyty głównej z obsługą klawiatury $ ('.MagnificPopup').
typ: 'obraz'
});

Graficzny interfejs UEFI, który umożliwia również obsługę myszy $ ('.MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

1. Sprawdź wersję płyty głównej i BIOS

Możesz sprawdzić producenta i płytę główną swojego systemu, szybko zaglądając do środka. Na płycie zwykle można zobaczyć nazwy takie jak „Asus X99-S” lub „Supermicro C7X58”, które zawierają informacje o chipsecie Intela lub AMD. Jeśli nie możesz od razu uzyskać informacji, pomocne mogą być narzędzia programowe, takie jak CPU-Z lub polecenie systemowe ms32info.exe. Aby to zrobić, po prostu wpisz polecenie w wyszukiwaniu menu Start. W przeglądzie systemu w prawej kolumnie znajdziesz oznaczenie wersji bieżącego BIOS-u pod wersją BIOS-u i datę.

Jeśli narzędzia systemu Windows nie pomagają, pomagają również narzędzia takie jak SiSoft Sandra lub CPU-Z. Źródło: PCtipp $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Jeśli wyświetlone informacje nie pomogą w ostatecznym sprawdzeniu, należy sprawdzić BIOS komputera, aby zobaczyć, jaka bieżąca wersja systemu jest zainstalowana. Z reguły podczas uruchamiania systemu naciśnij i przytrzymaj klawisz Delete. Możesz też spróbować raz, naciskając Esc lub F2. W przeciwnym razie w instrukcji znajdziesz bardziej szczegółowe informacje.

Następna strona: Znajdowanie pliku aktualizacji systemu BIOS

  • Kolbowicz Marek
  • October 30,2021

Leave a Reply