June 05,2022

Adobe Buries Flash: co musisz wiedzieć teraz

by Kolbowicz Marek

Technologia Flash firmy Adobe jest używana do wyświetlania animacji i filmów internetowych od dwudziestu lat. To powinno się teraz skończyć. Najpóźniej do 2020 r. technologia nie będzie już oferowana przez samą firmę (donosi PCtipp). Jednak niektóre korporacje, takie jak Microsoft i Google, już wcześniej postawiły sobie za cel uwolnienie swoich produktów od przestarzałej technologii internetowej ze względu na luki w zabezpieczeniach we Flashu. Wielu z nas nie będzie żałować przestarzałej technologii przeglądarek. Formaty reklamowe są również coraz częściej postrzegane przez większość użytkowników jako irytujące, a także pochłaniają zużycie baterii notebooków.

Musisz o tym pamiętać podczas surfowania w tej chwili

W szczególności oznacza to, że Adobe nie będzie już publikować aktualizacji Flash od 2020 roku. Dlatego większość dużych firm technologicznych, takich jak Apple, Google, Microsoft i Facebook, wcześniej wyrzekło się technologii Flash lub już zaczyna przestawiać się na bezpiecznego konia. Dlatego możliwe jest, że starsze strony zawierające treści Flash, takie jak minigry lub seriale sieciowe, nie będą już mogły być używane. Jednak zależy to również od konfiguracji przeglądarki lub od tego, czy w ogóle jesteś zależny od pewnych treści, takich jak irytujące banery Flash.

Przeglądarka Chrome od kilku tygodni automatycznie blokuje elementy Flash; ale nadal może ładować takie strony internetowe, jeśli jest to pożądane. Gdy tylko klikniesz niemożliwy do zinterpretowania format w pustym polu, przeglądarka Google zapyta w wyskakującym okienku, czy dany element nadal może zostać wykonany. Następnie, jako wyjątek, wystarczy kliknąć Zezwól. W 2020 roku gigant wyszukiwarek również nie chce wyświetlać ani jednej strony z Flashem.

Chrome nadal pozwala na uruchamianie zawartości Flash w wyjątkowych przypadkach Źródło: PCtipp $ ('. MagnificPopup'). MagnificPopup ({
typ: 'obraz'
});

Mozilla podjęła niezwykle drastyczny środek i posuwa się nawet o krok dalej niż Google. Firefox blokuje wyświetlanie całej zawartości Flash od połowy 2015 roku. Później wyjaśniono, że Flash zawsze pozostanie dezaktywowany, dopóki Adobe nie prześle bezpiecznej wersji odtwarzacza - innymi słowy: Flash jest wyświetlany lub nie (dla Twojej korzyści).

Następna strona: To się zmienia w Edge, Safari i Facebooku

  • Kolbowicz Marek
  • June 05,2022

Leave a Reply